2021 m. vasario 26 d. 03:39 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Neringa

Neringa

Šildymo kaina Neringoje - kas, kaip, kodėl ir ką darome?

2021-01-19, 06:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Šildymo kaina Neringoje - kas, kaip, kodėl ir ką darome? nuotrauka, foto

Reklama

Sausio 13 dieną Neringoje pradėtas pirmasis vakcinacijos nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) etapas. Skiepijama VšĮ Neringos pirminės sveikatos priežiūros centre, laikantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gruodžio 23 d. įsakymo Nr. V-3006.

Augant gyventojų susirūpinimui dėl didesnių šildymo sąskaitų, Neringos savivaldybė pateikia svarbiausią informaciją apie kainos sudėtį, pokyčių priežastis, įgyvendinamas priemones ir svarstomas alternatyvas.

Jei liks neaiškumų, neatsakytų klausimų arba turėsite konkrečių pasiūlymų, maloniai esate kviečiami sausio 19 dieną 13 val. prisijungti prie viešos diskusijos "Centrinis šildymas - problematika ir galimybės". Prisijungti galite internetu per nuorodą https://zoom.us/j/94172262737?pwd=QUlhVTZ0cXZvU2FvVkhPc1IvSFZvdz09, naudodamiesi "Zoommeeting" programa. Dalyvių skaičius ribotas, tad tuos, kuriems prisijungti nepavyks, kviečiame rūpimus klausimus ar pastebėjimus siųsti socialinio tinklo "Facebook" žinute ar el. p. [email protected]

Iš ko susideda šilumos kilovatvalandės kaina Neringoje?

Šilumos kainą sudaro kintamoji ir pastovioji dalys. Šildymo kaina kiekvieną mėnesį yra perskaičiuojama pagal nupirkto kuro kainą. Ji nustatyta 2020 m. lapkričio mėn. 26 d. sprendimu Nr. T1-227. Pastovioji dalis yra 5,9 ct/kWh + minėtoji kintamoji dalis.

Kintamąją dalį sudaro šios sąnaudos:

Reklama

1. elektros energija technologinėms reikmėms;
2. elektra ir kuras;
3. biokuro pelenų išvežimas;
4. nuostolis, atsiradęs gamybos procese;
5. kuro šilumai gaminti sąnaudos - krosnių kuro, biokuro, suskystintųjų naftos dujų sąnaudos.

Pastoviąją dalį sudaro šios sąnaudos:

1. šilumos gamybos darbuotojų darbo užmokestis, socialinio draudimo įmokos;
2. mokesčiai;
3. veiklos sąnaudos;
4. medžiagos gamybai ir transportui;
5. remonto darbai;
6. vandens sąnaudos;
7. benzinas autotransportui;
8. amortizacija;
9. metrologinės sąnaudos;
10. darbo saugos sąnaudos;
11. ūkinio aptarnavimo sąnaudos;
12. kt. einamos sąnaudos.

Kodėl Neringoje šildymo kaina yra didesnė negu kitose savivaldybėse?

Kaina, palyginti su kitomis savivaldybėmis, yra didesnė pirmiausia dėl to, kad UAB "Neringos energija" turi mažai vartotojų. Tai yra būdinga ir kitoms mažoms savivaldybėms, pavyzdžiui, Biržų, Joniškio, Šakių ar Lazdijų.

Be to, Neringoje maži gyvenamieji namai stovi ant marių kranto, gauna daug tiesioginių vėjų, yra seni, išskirtinės architektūros - turi daug kampų, įstiklintų elementų ir daugeliu atvejų nerenovuoti. Visa tai turi įtakos dideliam šilumos suvartojimui bei didina mokesčius gyventojams. Tačiau šilumos kaina bendrovėje UAB "Neringos energija" iš esmės nepakito nuo 1998 m. Tada ji buvo 0,36 ct/kWh (litais) be PVM, tik buvo subsidijuojama Neringos savivaldybės.

Reklama

Kodėl buvo panaikintas subsidijavimas, dėl kurio šilumos tiekimo kaina buvo iš dalies kompensuojama?

Sprendimas dėl subsidijos panaikinimo įsigaliojo nuo 2020 metų gegužės 1 dienos, atsižvelgiant į Vyriausybės atstovės kreipimąsi, kad tokio subsidijavimo neleidžia dabartiniai įstatymai.

Gyventojams parama būsto šildymo išlaidoms padengti galima tik skiriant kompensacijas iš Savivaldybės biudžeto pagal LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatas. Nei LR šilumos ūkio įstatymo, nei kitų įstatymų nuostatos nesuteikia savivaldybėms teisės skirti subsidijas šilumos ir karšto vandens vartotojams.

Ką skatina Neringos savivaldybė?

Neringos savivaldybė ieško alternatyvų ir tai skatina daryti vietos gyventojus. Kaip išeitis matoma atsinaujinančių išteklių energijos panaudojimas. Tam palanki ir geografinė padėtis - Neringa patenka į ilgiausią saulės šviesos trukmės zoną Lietuvoje, dėl to esame priskirti prie didžiausią perspektyvą pagal saulės energijos išteklius turinčių vietovių. UAB "Neringos energija" jau pradėjo naudoti atsinaujinančių išteklių energijos panaudojimo sprendimus. Savivaldybės administracija nuolat ieško būdų, teikia paraiškas pagal įvairias programas, kad išlaidos galutiniam vartotojui būtų mažesnės.

Siekiant mažinti šilumos kainą, Neringoje Savivaldybės tarybos sprendimu išskirtinai daug dėmesio skiriama gyvenamųjų namų renovacijai - skiriama net 20 proc. kompensacija iš Savivaldybės biudžeto, o 35 proc. kompensuojami valstybės biudžeto ir ES lėšomis, taigi renovacija gyventojams atpinga 55 proc.

Reklama

Kokias išeitis svarsto Neringos savivaldybės vadovybė?

Svarstoma galimybė šaltojo periodo sąskaitų sumą padalinti į 12 mėnesių - atsiskaitoma būtų išsimokėtinai.

Kaip galimybė svarstomas elektrifikavimas. Tai reikštų visišką šilumos tinklų eliminavimą, pereinant tik prie šildymo elektra visose Neringos vietovėse. Tam reikalingas išsamus elektros tiekėjų įvertinimas, kad būtų galima objektyviai įvertinti galimus kainos pokyčius.

Buvo įvertintos ir geoterminio šildymo galimybės regione. Deja, jį įdiegus šildymo kaštai nesumažėtų, kadangi tokio šildymo įrengimas reikalauja didelių investicijų, taip pat prisideda administravimo kaštai bei išlaidos elektros energijai, kuri reikalinga šiam šildymui palaikyti.

Svarstoma galimybė vis dar kai kuriais atvejais naudojamas gamtines dujas pakeisti biokuru, tačiau šiuo atveju išauga kaštai dėl jų transportavimo - nežinia, ar atsirastų suinteresuotų tiekėjų. Nebent aukštesniu valdžios lygmeniu būtų patvirtintos nuostatos dėl transportavimo kompensavimo.

Buvo peržiūrėta administravimo struktūra, išlaidos darbuotojams ir įstaigoms išlaikyti, optimizavimo galimybės. Nėra objektyvių galimybių mažinti darbuotojų skaičiaus, nes valdymo, administravimo, priežiūros darbai turi būti atlikti, ir atlikti kokybiškai. Kai kuriais atvejais to neleidžia ir darbo saugos reikalavimai. Be to, Neringoje yra prižiūrimų specifinių objektų, įrenginių, kuriems reikia aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų. Natūralu, kad ir jų išlaikymo kaštai kažkiek didesni. Kelių aptarnaujančių savivaldybės įmonių sujungimas taip pat neturėtų įtakos šildymo kainų kitimui, nes etatai turėtų būti išlaikomi, be to, kiltų funkcijų persidengimo, klaidų atsiradimo rizika.

Reklama

Ar šiuo metu galima atsijungti nuo centralizuoto šildymo sistemos Neringoje?

Tokio leidimo suteikti negalime, nes likusiems vartotojams šildymo kaina dar labiau išaugtų. Anksčiau buvo leidžiama atsijungti, nes buvo tikimasi gauti lengvatinį elektros tarifą Neringos gyventojams ir pereiti prie šildymo elektra sistemos. Tačiau po ilgų svarstymų Vyriausybė tokio prašymo nepatvirtino.

Dar reikėtų pažymėti, kad kiekvienas nuo centralizuoto šildymo sistemos atjungtas būstas, laikantis nustatytų higienos normų, privalo patalpose palaikyti ne mažesnę kaip 15 laipsnių temperatūrą, kad neišaugtų kaimynų šildymo sąnaudos. Pastebėję atvejus, kad šio nurodymo nesilaikoma, turėtumėte kreiptis į administratorių.

Ką daryti, jei kai kuriuose būstuose yra akivaizdžiai per karšta?

Jeigu jūsų būste nuolat fiksuojama per aukšta temperatūra, turite galimybę raštu oficialiai kreiptis į UAB "Neringos energija" dėl šilumos kiekio optimizavimo.

Gal jums priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija?

Reklama

Remiantis LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu, yra teikiama parama šildymo išlaidoms, vertinant pajamas, tenkančiam vienam šeimos ūkiui. Į tokią paramą gali pretenduoti žemesnes pajamas gaunantys gyventojai. Vertinant pajamų dydį, didelės įtakos turi būste deklaruotų asmenų skaičius. Anksčiau buvo vertinama ir turimo turto vertė, tačiau šiuo metu, karantino laikotarpiu, turto vertinimo kriterijus netaikomas. Paprasčiausias būdas sužinoti, ar jums priklauso kompensacija (ir kartu pateikti prašymą!) - pasinaudoti Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS) www.spis.lt esančia būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle arba kreiptis į atsakingą Neringos savivaldybės specialistą tel. (8 469) 52 394, el. p. [email protected]

Neringoje jau pradėtas pirmasis vakcinacijos nuo COVID-19 ligos etapas

Vadovaujantis juo, sudarytos skiepijimo vakcina prioritetinių gyventojų grupių eilės. Pirmiausia skiepijami asmenys, dirbantys mobiliajame punkte; pacientai, kuriems teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos, bei šias paslaugas teikiantys darbuotojai; socialines paslaugas asmens namuose teikiantys darbuotojai. Pirmajame etape nuo koronaviruso infekcijos bus paskiepyta 30 asmenų.

Antrajame etape bendrąja tvarka vadovaujantis šalies teisės aktais bus skiepiami kiti asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, odontologai, vaistininkai.

Dėl trečiojo etapo asmenų laukiama informacijos ir tolesnių nurodymų iš LR sveikatos apsaugos ministerijos.

Vakcinacijos priemonių gavimas ir atsiėmimas vyksta bendradarbiaujant su Klaipėdos universitetine ligonine.

Naujausiais statistiniais duomenimis, Neringos savivaldybėje iš viso užregistruoti 73 atvejai (nuo pirmojo karantino laikotarpio), per paskutines 14 dienų - 10 atvejų, per paskutines 7 dienas - 4 atvejai. Iš viso pasveikusiųjų - 41, nemirė nė vienas asmuo.

Reklama

Neringoje veikia mobilusis punktas, esantis adresu: Nidos-Smiltynės pl. 2, Neringa. Gyventojai registruotis gali bendruoju 1808 numeriu, o naudojantys elektroninę bankininkystę - ir internetu (tinklalapyje www.1808.lt). Registracija vykdoma du kartus per savaitę (antradieniais ir penktadieniais) nuo 10 iki 12 val. Registruojama po 12 asmenų kas 10 minučių.

Norintieji išsitirti COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) būdingų simptomų turintys neringiškiai turėtų skambinti bendruoju numeriu 1808 - jie bus nukreipti į Neringos mobilųjį punktą. Atsiradus daugiau norinčiųjų išsitirti ar užfiksavus infekcijos židinį savivaldybės teritorijoje, mobiliojo punkto veikla bus plečiama.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Neringa

Šiuos metus Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia pradeda vėl atsinaujinusi - įsigytos 155...

Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia lankytojus pasitiks atsinaujinusi nuotrauka, foto

Valdžia išduoda statybos leidimus, o kai darbai būna baigti, pareikalauja statinius...

Į mėsmalę Nidoje įmesti vokiečiai pakraupę – nesupranta, koks absurdo spektaklis ten vyksta nuotrauka, foto

Juodkrantėje įsikūręs Liudviko Rėzos kultūros centras Kuršių nerija besidomintiems žmonėms paruošė staigmeną:...

Žvilgsnis į užmarį - pro 3D akinius nuotrauka, foto

Nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė poledinė bumbinamoji stintų...

Poledinė stintų̨ žvejyba bumbinant pripažinta nematerialaus kultūros paveldo vertybe nuotrauka, foto

Žygimantas Pavilionis savarankiškai formuoja Lietuvos užsienio politiką? nuotrauka, foto

Lietuva, Dabartinė politinė krizė Sakartvele, kai, panaudojus ašarines dujas, buvo suimtas ...

Klaipėdos pagalba sugniuždytam verslui: gyvybės pliūpsnis ar kompresas „nabašnikui“ ? nuotrauka, foto

Nuomonės, Jau ištisus metus visame pasaulyje siautėjant pandemijai įvairiausio lygio valdžios ieško sprendimų,...

Išgelbėtas mariose skendęs žvejas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai skubėjo prie Kuršių marių.

Dėl Maldyvuose dingusios dukros kreipėsi į Kretingos policiją nuotrauka, foto

Kriminalai, Maldyvuose išėjusi nardyti pradingo 8 mėnesį nėščia lietuvė. Moters vyras mano, kad...

Nuomonės, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...