2020 m. lapkričio 25 d. 22:10 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

Vienas unikaliausių hidrogeologinių paminklų Lietuvoje

(2)

2019-09-28, 14:00

Laura MARTINKIENĖ, Gargždų krašto muziejaus filialo J. Gižo etnografinės sodybos muziejaus vadovė

Vienas unikaliausių hidrogeologinių paminklų Lietuvoje nuotrauka, foto

Prieš 146 metus 1873 m. rugsėjo 17 d. po 10 metų kasimo darbų buvo iškilmingai atidarytas karaliaus Vilhelmo kanalas. Kanalo atidarymo iškilmėse dalyvavo įvairaus rango kviestinių svečių. Pirklių organizacijos vadovybė ir kiti garbūs svečiai plaukė į Medžio uostą garlaiviu "Adler".

Eilinė publika - gariniu vilkiku "Von der Heydt", o garbingiausi atidarymo dalyviai - Karaliaučiaus apygardos prezidentas fon Hornas ir Klaipėdos apskrities viršininkas fon Gramackis - nesiryžo lipti į laivą ir iškilmių vietą per Smeltę pasiekė 4 arklių traukiamu pašto ekipažu.

Čia prezidentas įteikė ordiną kanalo kasimo koordinatoriui, Klaipėdos pirkliui Gubai. Eglišakėmis ir vėliavomis papuoštas pirmasis sielis tempiamas valdžios garlaivio „Oberpräsident Eichmann“, buvo sutiktas džiaugsmo šūksniais. Nusiųsta sveikinimo telegrama Vokietijos kaizeriui Vilhelmui I, kurio vardu kanalas ir pavadintas.

Karaliaus Vilhelmo kanalas – vienintelis dirbtinai sukurtas vandens kelias Lietuvoje iškastas nuo Lankupių kaimo iki Klaipėdos uosto Malkų įlankos.

Šis vandens kelias lėmė greitesnį, kokybiškesnį bei patogesnį laivų, o taip pat ir sielių keliavimą į Klaipėdos ir kitus Europos uostus.

analo idėja Prūsų Lietuvoje jau buvo gimusi XVII a. viduryje. Siekiant kuo daugiau medienos eksportuoti į Klaipėdos uostą, nutarta sukurti naują vandens kelią, kuriuo būtų aplenkiamos gan audringos ir seklios Kuršių marios.

Nuo idėjos iki kanalo kasybos pradžios praėjo daugiau nei 200 metų. Kanalą kasė vietiniai gyventojai už tam tikrą mokestį, o galutiniame darbų etape kasė ir prancūzų karo belaisviai.

Kanalo ilgis 25-27 km., plotis 28-30 m., gylis siekė iki 1,7 m. Krantai sutvirtinti pylimais abipus naujojo vandens kelio. Jais eidavo vilkėjai, traukę laivus ir sielius arba arklių kinkinė.

1864 m. vandens lygiui reguliuoti Lankupiuose pastatytas šliuzas. Jo galuose pastatyti dveji po 11 m. pločio vartai, kurie buvo suveriami iš abiejų pusių rankine-elektrine transmisija.

Šalia šliuzo įrengtas vandens matuoklis, žymintis vandens pokyčius. 1902–1904 m. pastatyta 10 lengvų metalinių tiltų, sujungusių kanalo krantus. Tiltai turėjo plyšį baidoko stiebams praleisti, skylė buvo uždaroma dangtimi.

Po 1923 m. sukilimo, kai Lietuvai atiteko Klaipėdos kraštas, vandens keliai gerai nefunkcionavo. Karaliaus Vilhelmo kanalas jau nebebuvo toks patrauklus laivybai, kaip iki tol. Tarpukario laikotarpyje Vilhelmo kanalas įgavo naują vaidmenį, kaip vandens turizmo kelias, nutiesiantis baidarių entuziastams mažai žinomą maršrutą Pamario regione.

Tarpukaryje kanalas dažnai vadintas Viliaus perkasu norint sulietuvinti pavadinimą.

Kanalo veikla sustabdyta po Antrojo pasaulinio karo, Sovietų Rusijos paliepimu. Ir vėl bandytas keisti kanalo pavadinimas, sovietmečiu vadintas Klaipėdos kanalu.

O nuo 1966 m. jis tapo Klaipėdos trečiosios vandenvietės dalimi, iš kanalo buvo tiekiamas geriamasis vanduo pietinei miesto daliai.

Vandenvietė ir turizmas

Šiandien atkurtos Lietuvos laikotarpiu Vilhelmo kanalo veikla išsiskaido į kelias kryptis – vandenvietės ir turizmo.

Per atidarytus Drevernos ir Lankupių šliuzus, galima sukti ratą iš Kuršių marių per Drevernos upę, Karaliaus Vilhelmo kanalą, Minijos upę į Krokų įlanką, Uostadvarį, netgi Kniaupo įlanką ir vėl grįžti Kuršių mariomis.

Aktyviausiai kanalas naudojamas nuo Drevernos kaimo iki Lankupių šliuzo Minijos link.

Vietiniai gyventojai, turintys nedidelius laivus, užsiima vandens turizmu, plukdydami turistus po Kuršių marias, Miniją bei Vilhelmo kanalą.

Tai vienas unikaliausių hidrogeologinių paminklų Lietuvoje turintis gilią ir sudėtingą istoriją, prasidedančią nuo Prūsijos karalystės valdymo laikotarpio ir besitęsiantis iki šių dienų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Memellander

2019-09-30   16:02

IP: 88.119.137.117

Senai jau kalbama apie Wilhelmo kanalo atvėrimą reakreacijai , bet vėl tik kalbos. Vandenvietė taip pat turėjo būti iškelta .

Vytautas L.

2019-09-29   10:36

IP: 86.38.178.68

Būtinai reikia pašalinti sovietlaikiu kanalo pabaigoje padarytą dirbtinę kliūtį . Įtekėdamas į Malkų įlanką , čia Vilhelmo kanalas yra pridarytas , atseit , dėl Vandenvietės reikalų ... Per tą dirbtinę kliūtį yra ir kelias padarytas . Tam reikia padaryti arkinį tiltą .Ir būs gerai . Ir transportas važinės ir kanalo vanduo pratekės bei vėdinsis ir turizmui būs labai patogu ! O Kuršių Marių vanduo į Kanalą nepateks , nes čia yra įrengtas galimam atbuliniam srautui Vandens šliuzas . Jį truputėlį reiktų modernizuoti . O gal ir nereiks , nes geriamo vandens kokybė iš Kanalo ir taip yra labai nekokia , tad Vandenvietė turėtų būt įrengta kitur .

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Pirmojo pasaulinio karo metais, puoselėdami viltis sukurti nepriklausomą Lietuvą, lietuviai neįsivaizdavo savo...

Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos nuotrauka, foto

Įsibėgėjant magistralinių Kretingos gatvių tvarkymo darbams, pradėta kalbėti ir apie Rotušės aikštės...

Rotušės aikštė – reprezentacinis miesto centras nuotrauka, foto

Kaip lietuviškas Kūčių ar Kalėdų stalas keitėsi istoriškai? Kokie didžiausi ar įspūdingiausi...

Kūčių ir Kalėdų stalo valgiai nuotrauka, foto

Dabartiniams atkakėliams į Klaipėdos kraštą yra nežinomi lietuvininkų-šišioniškių kalbos taipogi mitybos ypatumai...

Senieji Klaipėdos krašto Advento valgiai nuotrauka, foto

„Atostogų parką“ įkūrusių verslininkų įžūlumui nėra ribų – baseinai veikia ir per karantiną nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kas draudžiama vieniems, leidžiama kitiems. Epidemiologinę situaciją kontroliuojantis Nacionalinis visuomenės sveikatos...

Mirė Diego Maradona nuotrauka, foto

In Memoriam, Argentinos futbole – gedulas. Pranešama, kad eidamas 61-uosius metus mirė legendinis šios...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Nuomonės, Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Kviečia savanorius į "Carito" globos namus nuotrauka, foto

Klaipėda, Telšių vyskupijos "Carito" Klaipėdos regiono globos namuose įsisukus koronavirusui trūksta ir darbuotojų,...

Mirė Diego Maradona

(papildyta)

In Memoriam, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...