Tilžės akto plakatai rasti ir po diktatorių portretais

Tilžės akto plakatai rasti ir po diktatorių portretais

Minint Tilžės akto 100-ąsias metines Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje atidaryta fotografijų paroda "Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus veiklos akimirkos", kurioje eksponuojami ir du Tilžės akto plakatai. Vienas jų, pasak istorikės Zitos Genienės, paneigia nuostatą, kad Lietuva apie Tilžės aktą sužinojo tik 1936 m.

1936 m. Jono Vanagaičio iniciatyva "Ryto" spaustuvėje išleistas meninis plakatas su Tilžės akto tekstu. Šis plakatas yra plačiai žinomas, pristatomas ir muziejaus ekspozicijoje. Tačiau šalia jo eksponuojamas ir kitas, mažiau žinomas, nespalvotas "Tilžės akto" variantas.

"Iki šiol galvojome, kad jis buvo naudojamas daugiausiai lietuvių išeivijos spaudoje, tačiau atlikę tyrimą sužinojome, kad šis plakatas buvo atspausdintas 1926 m. Šiauliuose ir buvo žinomas Lietuvje", - pasakojo Z. Genienė.

Pasak istorikės, iškart po 1923 m. sukilimo buvo renkamos lėšos leidiniui apie istorinius įvykius išleisti. "Tuo rūpinosi Šaulių organizacija ir jos vadas Marcinkevičius. Dėl finansinių sunkumų leidinys taip ir nepasirodė, tačiau žmonėms, aukojusiems pinigų, buvo dovanojamas nespalvotas plakatas su Tilžės akto tekstu. Yra žinoma tokia istorija, jog Panavėžyje, Pasvalio rajone, Žadeikių pradinės mokyklos mokytojas pasakojo, kad jo klasėje kabojo Stalino portretas. 1956 m., kai buvo pasmerktas Stalino kultas, jis nukabino tą portretą. Kadangi rėmeliai buvo geri, jis išėmė Stalino portretą, o po juo surado Hiltlerio portretą. Jį išėmęs atrado šį Tilžės akto plakatą...", - pasakojo Z. Genienė.

Z. Genienė.

Anot istorikės, ant plakato nėra nurodyta, kada ir kur jis spausdintas, tačiau daroma prielaida, kad tai buvo padaryta Šiauliuose, 1924 m.

"Aušrininkas" Jonas Šliūpas 1924 m. įkūrė spaustuvę "Infografika" Šiauliuose. Yra žinoma, kad tais pačiais metais jis lankėsi Joninių šventėje ant Rambyno kalno. Greičiausiai būtent čia ir gimė idėja išspausdinti Tilžės aktą, kaip dovaną pinigus aukojantiems žmonėms. O spaustuvė Šiauliuose turėjo labai gerą dailininką Joną Žibalinską, kuris galėjo sukurti gražų plakatą", - samprotavo Z. Genienė.

Abu Tilžės akto variantus ekspozicijai paskolino šviesaus atminimo dr. Šarūno Toliušio šeima. Greta jų pristatomas pirmasis variantas yra lapkričio 16-osios atsišaukimas "Lietuvininkai, pabuskit, girdėkit", publikuotas visuose laikraščiuose ir platintas visoje Rytų Prūsijoje ir Lietuvoje.

Kur yra Tilžės akto originalas, nėra žinoma, niekas dokumento ir neieškojo. "Be abejo, originalą turėjo J. Vanagaitis. Jis galėtų būti Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto, kuris veikė iki 1924 metų, dokumentuose. Šie dokumentai yra perduoti ir saugomi Valstybiniame archyve", - spėliojo Z. Genienė.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder