2020 m. rugsėjo 28 d. 06:00 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

Įamžino laikraštį "Memeler Dampfboot"

(1)

Įamžino laikraštį "Memeler Dampfboot" nuotrauka, foto

MYLI KLAIPĖDĄ. Vokietijoje gyvenanti Zybertų palikuonė Karina Gogolka į Klaipėdą atvyksta gana dažnai. Dabar jau 26 kartas, kai ji čia apsilankė.

Klaipėdoje, ant Herkaus Manto g. 1 pastato, atidengta atminimo lenta šioje vietoje leistam laikraščiui "Memeler Dampfboot". Šitaip įamžinta 170 metų iki šiol leidžiamo laikraščio sukaktis.

Atminimo lentelė pakabinta Klaipėdos krašto darbo grupės (Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise) iniciatyva.

"Džiaugiamės ir labai dėkojame Klaipėdos miestui už tai, kad leido mums pasikabinti šitą atminimo lentą. Žinoma, buvo šiokių tokių kliūčių, bet ne veltui sakoma - tai, ką sunku pasiekti, - ilgiau laiko", - atidarymo metu sakė Klaipėdos miesto garbės pilietis, Vokietijoje gyvenantis visuomenininkas Uvė Jurkštys.

Jis pasidžiaugė, kad per pastaruosius 30 metų Klaipėdoje memelenderiai jau pastatė 6 įvairias skulptūras ar atminimo lentas.

Laikraščiui "Memeler Dampfboot" skirta atminimo lenta pakabinta ant Herkaus Manto g. 1 esančio pastato, kur iki 1944 m. šį laikraštį leido Zybertų (Siebert) įmonė.

Atvyko proanūkė

Garbė atidengti atminimo lentą teko Zybertų palikuonei - iš Vokietijos atvykusiai Karinai Gogolkai (Karin Gogolka) ir Klaipėdos miesto merui Vytautui Grubliauskui.

K. Gogolka pasakojo, kad ji kaip tik 1942 metais gimė šiame name, ant kurio ir pakabinta atminimo lenta.

"Įkvėpiau daug gero, sveiko memelenderiško oro", - nusijuokė K. Gogolka, šventei specialiai pasipuošusi 1874 m. gimusios promočiutės karoliais.

PARODA. Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje atidaryta kilnojamoji paroda "Memeler Dampfboot 170" skirta nuo 1849 m. ne vieną dešimtmetį Klaipėdoje leistam laikraščiui. Virginijos KESMINĖS nuotr.

K. Gogolka yra Frydricho Vilhelmo Zyberto proanūkė. Ji pasakojo, kad jų šeima iš Klaipėdos turėjo pasitraukti į Vokietiją, kai jai buvo vos 2 metukai. Suprantama, iš gyvenimo Klaipėdoje ji nieko nepamena, tačiau daug įdomių detalių ji pati sužinojo iš likusių laiškų, kuriuos tėtis rašė mamai.

"Man liko visi laiškai, rašyti 1944-1945 metais. Iš viso 113 laiškų. Tėtis rašė mamai ir iš šių laiškų galima suprasti, kas tuomet darėsi Mėmelyje. Aš juos atidaviau I. Simonaitytės bibliotekai. Tėtis dirbo vandens policijoje. Turėjome vilą Smiltynėje iš ten ir pabėgome. Tėtis dar nuskynė pomidorus, juos užkonservavo ir tikėjosi, kad dar grįšime..." - pasakojo K. Gogolka.

Dabar gyvenanti Vokietijoje moteris į Klaipėdą atvyksta gana dažnai. Dabar jau 26 kartas, kai ji čia apsilankė. K. Gogolka pasidžiaugė, kad Klaipėda vystosi.

"1996-aisiais, kai aš čia atvykau, dar nieko nebuvo, turiu omenyje parduotuves. Visada džiaugiausi, kad Klaipėda - švarus miestas. Labai myliu Klaipėdą", - kalbėjo K. Gogolka.

Istorija

Istorinių šaltinių duomenimis, "Memeler Dampfboot" pradėtas leisti 1849 metais C. E. Teuberto ir A. Stobbės spaustuvėje.

Iš pradžių laikraštis buvo leidžiamas kas savaitę, nuo 1850 m. - 3 kartus per savaitę, 1872 metais spaustuvę nupirkus F. V. Zybertui, laikraštis tapo dienraščiu, nuo 1948 m. - mėnesiniu laikraščiu.

Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad laikraštį leidusi Zybertų (Siebert) spaustuvė ir leidykla Klaipėdoje veikė 1865-1944 m. Biržos g. 8 (dabar Herkaus Manto g. 1) pastate. 1866 m. čia buvusiame pastate F. V. Zybertas įkūrė spaustuvę. 1872 m. atvėrė duris leidykla "Memeler Dampfboot". 1924 m. Hermanas Vilhelmas Zybertas Herkaus Manto gatvės pradžioje ėmė statyti modernų keturaukštį namą. 1938 m. buvo nugriautas senasis kieme stovėjęs namas. 1939 m. į naująjį namą persikėlė "Memeler Dampfboot" akcinės bendrovės valdyba.

Pirmajame pastato aukšte buvo didelė salė, spaustuvės patalpos, knygrišykla. Vytauto gatvės pusėje buvo žurnalistams skirtos patalpos, du tarnybiniai butai. Po karo apgriautas pastatas buvo rekonstruotas.

Nuo 1871 m. laikraštis vis labiau gynė Vokietijos valdžios interesus. XX a. ketvirtame dešimtmetyje buvo finansuojamas Vokietijos valdžios.

Dabar laikraštis leidžiamas Oldenburge ir iki šiol tebėra svarbus išeiviams iš Klaipėdos - memelenderiams.

Didelis laikraščio archyvas, padovanotas Ievos Simonaitytės bibliotekai.

"Manau, kad kiekvieną Klaipėdos istorijos momentą reikia išlaikyti ir išsaugoti, nes miestas negali būti skirstomas į vieną ar kitą laikotarpį. Labai gražu, kad šitas laikraštis egzistuoja dar ir dabar, tad tikrai verta įamžinti jo atsiradimo vietą. Kitas įdomus momentas, kad prie šio laikraščio leidimo yra prisidėję išimtinai miesto piliečiai. "Memeler Dampfboot" buvo vienas populiariausių laikraščių, pakankamai objektyvus, be ypatingų niuansų, kurie kartais sukelia istorines kontroversijas. Žinoma visada, vertinant laikraščio turinį, reikia įvertinti ir laikmetį, kuriuo jis buvo leidžiamas", - sakė Vokietijos garbės konsulas Klaipėdoje daktaras Arūnas Baublys.

Jis pasidžiaugė, kad šis laikraštis dabar išeina reguliariai kartą per mėnesį, pasiekia ir Klaipėdos apskrities viešąją I. Simonaitytės biblioteką.

"Kadangi aš esu šio laikraščio prenumeratorius, kiekvieną mėnesį jį gaunu. "Memeler Dampfboot" suteikia galimybę pažinti miesto istoriją, atspindi Vokietijoje gyvenančios išeivijos aktualijas, taip pat rašoma ir apie Klaipėdos aktualijas. Taigi, tai yra vienas iš šaltinių, kuris jungia Lietuvą ir Vokietiją", - minėjo A. Baublys.

Informacija

Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise (AdM) (liet. "Klaipėdos krašto darbo grupė" arba "Klaipėdos krašto darbo draugija") - įkurta 1948 m. Vakarų Vokietijoje (Hamburge), ši organizacija vienija 1944 m. bei vėliau pasitraukusius per Rytų Prūsijos evakuaciją iš Klaipėdos krašto (vok. Memelland) gyventojus (mėmelenderius) bei jų palikuonius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Memellander

2019-10-07   11:42

IP: 88.119.137.117

Šaunu ,istorinis įvykis ,prisimenant dar ir šiandien leidžiamą "Memeler Dampfboot" laikraštį .

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Pirmojo pasaulinio karo metais, puoselėdami viltis sukurti nepriklausomą Lietuvą, lietuviai neįsivaizdavo savo...

Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos nuotrauka, foto

Įsibėgėjant magistralinių Kretingos gatvių tvarkymo darbams, pradėta kalbėti ir apie Rotušės aikštės...

Rotušės aikštė – reprezentacinis miesto centras nuotrauka, foto

Kaip lietuviškas Kūčių ar Kalėdų stalas keitėsi istoriškai? Kokie didžiausi ar įspūdingiausi...

Kūčių ir Kalėdų stalo valgiai nuotrauka, foto

Dabartiniams atkakėliams į Klaipėdos kraštą yra nežinomi lietuvininkų-šišioniškių kalbos taipogi mitybos ypatumai...

Senieji Klaipėdos krašto Advento valgiai nuotrauka, foto

Po rezultatyvaus savaitgalio - 3-ioji BHL turnyrinės lentelės vieta nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos rankinio klubas "Dragūnas" sekmadienį Baltijos rankinio lygos (BHL) rungtynėse namuose rezultatu...

Už apsilankymą Nidos švyturyje Neringos muziejai surinko apie 15 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Neringa, Už apsilankymą Nidos švyturyje iš viso surinkta apie 15 tūkst. eurų, BNS...

Vladimiras Laučius. Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvos politinis elitas taip drąsiai kovoja už laisvę ir demokratiją Baltarusijoje, fotografuodamasis socialiniams tinklams...

Laura Groza: "Kiekvienas spektaklis man - lyg mylimasis" nuotrauka, foto

SE, Rugsėjo 19,20 dienomis Maksimo Gorkio pjesės "Saulės vaikai" premjera Klaipėdos dramos teatras...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...