2019 m. liepos 17 d. 18:30 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

Frydricho II laiškas iš Prūsų Lietuvos

(1)

2018-04-14, 11:01

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Frydricho II laiškas iš Prūsų Lietuvos nuotrauka, foto

KARALIUS ir filosofas šnekučiuojasi Sansusyje, Potsdame (iliustracija iš www.preussenchronik.de). Būdamas nesaugus Prancūzijoje, 1751 m. Volteras priėmė Frydricho II, su kuriuo susirašinėjo nuo 1736 metų, kvietimą apsigyventi Prūsijoje. Sansusyje Volteras gyveno iki 1753 m., po to įsikūrė Šveicarijoje.

Reklama

Ištrauka iš Prūsijos karaliaus Frydricho II Didžiojo laiško, parašyto Įsrutyje 1739 m. birželio 27 d. prancūzų filosofui Volterui:

"Mano brangusis drauge!

Pagaliau po trijų savaičių kelionės mes atvykome čionai, į žemę, kurią aš laikau civilizuoto pasaulio tobulumo viršūne. Tai Europoje mažai žinoma provincija, kuri tačiau nusipelnė būti žinoma kur kas labiau, nes gali būti laikoma karaliaus, mano tėvo, kūriniu.

Prūsų Lietuva yra daugiau kaip 30 vokiškų mylių ilgumo ir 20 mylių platumo kunigaikštystė, nors Žemaitijos kryptimi ji mažėja. Amžiaus pradžioje provincija buvo nusiaubta maro, epidemija ir badas nusinešė daugiau kaip 300000 gyventojų.

Rūmų valdininkai, mažai žinoję apie nelaimę, nesuteikė papildomos pagalbos turtingai derlingai provincijai, kurioje buvo maža gyventojų ir gausybė įvairiausios produkcijos. Liga pjovė žmones. Laukai liko neapsėti ir juos užžėlė piktžolės. Nyko galvijai. Vienu žodžiu, mūsų klestinti provincija pavirto baisiausia dykra. Tuo metu pasimirė Frydrichas I ir buvo palaidotas kartu su savo tariama didybe. Jį domino tik tuščiagarbė prabanga ir pompastiškų nieko vertų ceremonijų demonstravimas.

Reklama

FRYDRICHO II laiško Volterui fragmentas (Potsdamas, 1747 m., balandžio 24 d. rankraštis, saugomas Vokietijos istorijos muziejuje).


Mano tėvas, tapęs jo įpėdiniu, neliko abejingas sielvarto ištiktam kraštui. Jis nuvyko į nelaimės vietą ir išvydo ištuštėjusias didžiules apylinkes, kuriose viešpatavo maras, badas ir nedoras ministrų šykštumas. Nuo 12 iki 15 išmirusių miestų, nuo 400 iki 500 nebegyvenamų kaimų - toks liūdnas paveikslas stojo prieš jo akis. Tačiau tai jo neišgąsdino, anaiptol, jis nusprendė apgyvendinti šalį, virtusią dykra, iš naujo. Nuo tol karalius nešykštėjo išlaidų, kad įgyvendintų savo gerus ketinimus. Jis leido išmintingus įsakus, atstatinėjo viską, ką sugriovė maras, ir leido atvykti tūkstančiams šeimų iš visų Europos kampelių. Laukai vėl buvo apsėti, sodybos apgyventos, suklestėjo prekyba, ir dabar ši derlinga vietovė turtinga kaip niekad.

KOLONIZATORIUS. Laiško autoriaus tėvas Frydrichas Vilhelmas I, kuris po maro epidemijos Mažojoje (Prūsų) Lietuvoje sumanė ir įgyvendino didžiąją vokiečių kolonizaciją.


Reklama

Lietuvoje gyvena daugiau kaip pusė milijono gyventojų. Joje dabar daugiau miestų ir galvijų bandų nei kada nors anksčiau. Joje turtingesnis gyvenimas ir didesnis gimstamumas nei bet kurioje kitoje Vokietijos vietovėje. Ir visa tai padarė karalius, pats sugalvojęs planą ir asmeniškai vadovavęs jo vykdymui. Jis įdėjo daug triūso ir pastangų. Jis negailėjo didelių išlaidų, pažadų ir apdovanojimų, kad pusei milijono žmonių suteiktų laimę ir gyvenimą..."

Šaltinis: "Voltaires Briefwechsel mit Friedrich dem Großen”
(Welcker-online.de).


Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Danutė

2018-04-14   12:47

IP: 86.100.115.50

Teko skaityt kaip Fridrikas II stengėsi saugoti kraštą nuo išnykimo, sumanė planą, skyrė lėšų, telkė karuomenę pagalbai. Labai įdomi tema. Ačiū už jos sklaidą. Lauksim naujų

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Ilgus šimtmečius buvo varžoma lietuvių kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis. Rusijos...

Mažosios Lietuvos spauda: turtingas palikimas lietuvių tautai nuotrauka, foto

Vienas iškiliausių Klaipėdos architektų, miesto garbės pilietis Alfredas Gytis Tiškus, pasak draugų...

Kurdamas Klaipėdos veidą įkvėpimo sėmėsi istorijoje nuotrauka, foto

1844 m. birželio 26 d. buvo paskelbtas valdžios įsakymas "Dėl prideramos tvarkos...

Vėtrungių istorija ir "Vėtrungių kelias" žaidimo pradžia nuotrauka, foto

Maskviškis architektas, populiarus tinklaraštininkas, keliautojas Ilja Varlamovas vėl rašo apie apverktinos...

Sovetske sudegė karalienės Luizės teatras nuotrauka, foto

Pievų gatvei siūlomas naujas devynaukščio variantas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje, Pievų gatvėje, vėl planuojama statyti devynaukštį.

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Švietimas, "Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Sporto srityje - beveik pusšimtį amžiaus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Viesulo" sporto centro metodininkė, anksčiau dirbusi ir miesto Sporto skyriuje, ir...

Orai: plūstels vasariška šiluma - gali šilti iki 28 laipsnių nuotrauka, foto

Lietuva, Panašu, jog artinasi labai gražios ir šiltos dienos. Artimiausiu metu temperatūra palaipsniui...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...