2019 m. birželio 19 d. 10:23 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

"Dorė" keliauja po Lietuvą

(1)

2019-05-26, 18:01

Raimonda RAVAITYTĖ-MEYER

"Dorė" keliauja po Lietuvą nuotrauka, foto

Jau ir sostinės visuomenei buvo pristatytas naujausias šeštasis Neringos kultūros almanachas "Dorė". Tai vienintelis istoriniame Prūsų (Mažosios) Lietuvos regione leidžiamas periodinis kultūros leidinys, savo dėmesį sutelkęs į lokalios Kuršių nerijos tapatybės suvokimą.

Naujausioje "Dorėje" - dešimt aktualiausių, kultūrinę atmintį ir sąmonę žadinančių temų, 2018m. kultūros įvykių apžvalga ir šių įvykių vertinimas.

UNESCO komisijos namuose pristatydami "Dorę", jos autoriai ir leidėjai kalbėjo apie mūsų atsakomybę ir elgseną Kuršių nerijoje - teritorijoje, kurią pasaulio visuomenė pripažino kultūrinio kraštovaizdžio vertybe.

2018 m. Nidoje, ant Parnidžio kopos pastačius kontraversiškai vertinamą Klaudijaus Pūdymo skulptūrą "Prieš vėją", įamžinančią prancūzų egzistencialisto L.P. Sartro apsilankymą Nidoje (sekant įžymia Antano Sutkaus nuotrauka), tapo būtinybė išsiaiškinti ir visuomenei pasakyti:

o kas buvo Sartras, kaip jis atvyko į geležine uždanga saugomą Sovietų Sąjungą ir dar keisčiau - į griežčiausio pasienio režimo zoną - Neringą?

Ką jis čia veikė ir kokį pėdsaką paliko? Ar šis pėdsakas yra toks gilus, vertas paminklo?

Į daugelį klausimų prieš keletą metų jau buvo atsakiusi Lietuvių kalbos ir tautosakos instituto humanitarinių mokslų daktarė Solveiga Daugirdaitė, šia tema parašiusi mokslo studiją "Švystelėjo kaip meteoras".

Pasakojimas apie Sartro vizitą ir jo įamžinimą tapo centrine "Dorės" tema, kurią papildo ir praplečia kitos, ne mažiau svarbios.

Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premiją įteikus juodkrantiškiui skulptoriui ir pedagogui Albertui Danilevičiui, "Dorė" atkreipė dėmesį į šio menininko kuriamą žemės, aplinkos ekomeną kaip priešingybę abejotiniems paminklams, kurių Neringoje iškyla vis daugiau.

Suvokti, kokia prasmė kurti laikinąjį meną, kuriam išnykus, tarsi nieko ir nelieka, padės dar viena "Dorės" autorė vilnietė skulptorė Aušra Jasiukevičiūtė.

Tikimasi, kad "Dorė" išprovokuos diskusiją apie ateities paminklus Kuršių nerijoje, jei visuomenė vis dar jaučia poreikį juos statyti.

Iš Nidos į Vilnių keliavo unikalus eksponatas - preiliškio kuršininko Herberto Kubillus armonika, kurios istoriją iliustruota gyvais pasakojimais ir fotografijomis, surinktomis Vokietijoje.

Ši jaudinanti vienos šeimos istorija gerai iliustruoja visos Kuršių nerijos dramatišką likimą, kai dėl Antrojo pasaulinio karo padarinių ji liko beveik be savo vietinių gyventojų.

"Dorės" pristatyme Vilniuje grojo arfininkė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantė Gabrielė Ašmontaitė, gimusi ir užaugusi Nidoje.

Tik Neringos savivaldybės dėka talentinga atlikėja šiandien turi galimybę groti didžiąja arfa.

Kultūros almanachas "Dorė" išeina kartą per metus. Nuo 2010 m. jis yra leidžiamas Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos. Almanacho pavadinimu pasirinktas sovietmečiu kolektyvinei žvejybai pritaikyto laivo (dorės) vardas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-06-14   10:09

IP: 197.210.28.72

Šiemet 2019 m. Man buvo toks palaimingas, kad Dievas man suteikė pagrindą laimingai vėl gyventi po to, kai buvo pertrauktas širdis 3 mėnesius, kai mano vyras nepaisė manęs ir grįžo į savo šeimininką. Aš patyriau ir išgyvenau visus emocinius kankinimus, nes aš negalėjau gauti jokios pagalbos, kad galėčiau sugrąžinti savo vyrą, kol mano kolegos, kuri man suteikė jai visišką įsitikinimą, kad jis gali padėti man. Aš susisiekiau su dr. Wealthy ir klausiausi jo žodžių ir sekėjau jo pateiktais nurodymais. Ar galėtumėte manyti, kad mano vyras sugrįžo namo per 12–16 valandų, kaip sakė jis ir šiandien, mano santuoka atkurta ir dėkoju, dėkoju ir dėkoju Dievui, kad naudojosi dr. sulaužyta santuoka. Ar yra kas nors iš ten, kuriam reikia grįžti prie jo ar jos mylėtojo, ar jam reikia bet kokios pagalbos? Tada aš siūlau jums susisiekti su Dr Wealthy dabar per savo el. Pašto adresą: wealthylovespell@gmail.com ARBA jūs taip pat galite jį sušaukti +2348105150446 daugiau informacijos. Dievas palaimins jus, sir

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Maskviškis architektas, populiarus tinklaraštininkas, keliautojas Ilja Varlamovas vėl rašo apie apverktinos...

Sovetske sudegė karalienės Luizės teatras nuotrauka, foto

Šiandien, kai I. Simonaitytės kūryba vis labiau pasitraukia iš privalomųjų mokyklinių programų,...

Pažintinis maršrutas "Evės takais" nuotrauka, foto

Jau ir sostinės visuomenei buvo pristatytas naujausias šeštasis Neringos kultūros almanachas "Dorė"....

"Dorė" keliauja po Lietuvą nuotrauka, foto

Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Plungėje savininkas pasigedo neužrakinto VW Golf nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-06-18 savininkas, atvykęs į Plungės m., Palankės gatvėje, esančią stovėjimo aikštelę pastebėjo,...

Sportininkų namuose - nauji eksponatai ir parodos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sportininkų namai pildosi naujais eksponatais - įvairiomis senovinėmis programėlėmis, nuotraukomis, šalikais,...

Po muštynių - prakirsta kakta ir sąmonės netekimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Merginos smūgio užteko prakirsti kaktai

Po apsilankymo sporto klube neteko 11 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-06-18 Klaipėdos m. PK užregistruotas moters, gim. 1966 m. pareiškimas, kad namuose...

Kriminalai, Paskelbta prieš 18 min.

Sportas, Paskelbta prieš 28 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 33 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 53 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...