2021 m. sausio 16 d. 08:51 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Visagino AE minusas - vieni pliusai

(3)

2012-09-18, 14:14

Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas

Visagino AE minusas - vieni pliusai nuotrauka, foto

Reklama

Televizijose pasipylė filmukai, o spaudoje - straipsniai apie tai, kaip Lietuvai reikalinga Visagino atominė elektrinė (VAE) ir kokią ji esą duos naudą. Pasirengti šio objekto statyboms įpareigota valstybei priklausanti bendrovė vienai nuomonei propaguoti skirs maždaug 3 mln. litų. Bet šio projekto priešininkai - ekonomistai ir energetikai - tokių plačių galimybių išdėstyti savo argumentais pagrįstą kritiką apie VAE projektą neturi.

Kauno technologijos universiteto docentas, Lietuvos energetikų konsultantų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius sako, kad tokiu būdu vienpusiška informacija piliečiams būdavo brukama tik sovietmečiu.

- Kokios šiandien yra VAE projekto oponentų galimybės tautai paaiškinti, kuo šios statybos gali būti rizikingos ar net žalingos Lietuvai? - vakar „Respublika“ paklausė V.Lukoševičiaus.

- Deja, tokių galimybių neturime. Visa dabartinės valdžios mašina užkurta ir dideli valstybės pinigai mesti tik tam, kad ateisiantiems į referendumą rinkėjams jau būtų suformuota vienintelė nuomonė - Lietuvai reikia naujo branduolinio reaktoriaus.

Projekto kritikai yra palikti be valstybės palaikymo. Mes esame tik visuomenininkai, galintys šiam darbui skirti tik savo laisvalaikį ir pinigus.

Sovietiniais laikais tokius dalykus vadinome propaganda. Keista, kad užuot valstybė suteiktų galimybę analizuoti VAE trūkumus, pranašumus, rizikas, grėsmes, galimą naudą, šiandien nueita populistiniu keliu.

Reklama

Akivaizdu, kad šiuo klausimu demokratijos taisyklės nebegalioja - pasisakyti viešai neleidžiama bet kam, kuris nors kiek abejoja VAE reikalingumu. Tokie iškart išvadinami valstybės priešais, Kremliaus atstovais. Tai atrodo ne tik nerimta, bet ir pavojinga.

- Ar agresyvi VAE propaganda susijusi tik su artėjančiu referendumu, kuris tarsi leistų toliau švaistyti šimtus milijonų litų projekto konsultantams iki 2015 metų pabaigos, kai bus galutinai apsispręsta, ar apskritai statysime elektrinę?

- Manau, kad, tautai pritarus VAE statyboms, bus siekiama tik pasidalyti didelius pinigus - dar apie milijardą litų. Tiek jau numatyta išleisti vien VAE techniniam projektui, kuris ir atskleis visas statybų, kapitalo sąnaudas.

O kas iš tikrųjų padengs nenumatytus nuostolius, galimą žalą ir netiesiogines išlaidas? Tai turėtų būti aptarta iš anksto, įnešti pinigai, suformuota bendrovė, o tik tuomet rengiamas techninis projektas.

Tačiau daugiausia prieštaravimų VAE projektas sukelia todėl, kad Lietuvai, kurios teritorijoje ketinama statyti reaktorių, teks ir netiesioginės išlaidos. Apie jas šiandien stengiamasi nutylėti, todėl šie faktai neskelbiami ir VAE propagandos kampanijoje.

Kadangi tokios statybos yra labai rizikingos, mane stebina, kad sudarytas net elektrinės verslo planas 60 metų į priekį. Bet energetikoje nėra aišku, kas bus po metų, dvejų! Pavyzdžiui, užtenka vien to, kad pasaulyje būtų sugriežtinti branduolinio saugumo reikalavimai ir tai VAE projektą gali iškart paversti komerciškai nuostolingu.

Reklama

- VAE idėjos propaguotojai kalba tik apie komercinę sėkmę ir energetinę nepriklausomybę, bet tyli apie jūsų minimas rizikas?

- Taip, ir niekas nė žodeliu neužsimena, kas atsitiktų, jeigu VAE įvyktų branduolinė avarija. Lietuva net neturi reikiamų pajėgų, kurios galėtų likviduoti siaubingus padarinius, jų neturi ir galimi VAE investuotojai, mūsų kaimynai latviai ir estai. Todėl propagandiniuose klipuose taip pat neužsimenama, kad Lietuva privalės dešimtmečius išlaikyti visą labai brangią specialiųjų pajėgų infrastruktūrą avarijos atvejui.

Beje, garsiai minimas VAE būsimas pelnas taip pat tėra propagandinis. Niekur nėra apibrėžta elektros kilovatvalandės savikaina, statybų, draudimo pabrangimo ribos, paskolų kainos. Aišku tik tai, kad kiek reikės, tiek šiam objektui ir sukišime lėšų. Ir jos bus arba skirtos perskirstant biudžetą, arba paslepiant dalį išlaidų. Tokia sudėtinga schema itin komplikuoja visą VAE objektą.

Ir ši propagandinė kampanija, užsakyta per visas televizijas, dar yra ir nelabai korektiška.

Tuose VAE klipuose spekuliuojama net mūsų piliečių jausmais, valstybės nepriklausomybės idėja - kažkodėl rodomi kadrai, pavyzdžiui, iš Baltijos kelio akcijos.

„Manau, kad VAE reklamos kampaniją mums tikrai kas nors apskųs, bet, nelaukdami to, šį klausimą jau nagrinėjame. Įstatymas numato informacinę VAE programą, todėl piliečiai turi teisę gauti informaciją apie šį objektą, bet ši informacija dabar yra kažkiek susijusi su artėjančio referendumo politine reklama. Man nėra žinoma, kad VAE priešininkai būtų užsiregistravę kaip atskiros politinės kampanijos dalyviai“, - „Respublikai“ sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Lietuvis

2012-09-25   18:03

IP: 193.219.54.37

Kad visi lietuvos žmonės būtų supažindinta su tikruoju VAE projektu, jo sąlygomis, o ne taip, kad kažkas kažką parašo, perašo kitaip negu kaip yra. Kokia žala gali būti mums visiems žmonėms, juk ne japonai čia gyvens, o mes. Nes visur kur tik paskaitai apie VAE projektą, viskas skiriasi, vienur rašo vienas projekto sąlygas kitur kitas.

Kamara

2012-09-19   10:41

IP: 86.100.115.25

AE reklamai - trys milijonai litų, o tiems, kurie yra prieš AE - nei lito. Kubiliau, ar gražu Lietuvą vesti į sovietinį lagerį, kai dominavo tik viena tiesa?

taip

2012-09-18   15:52

IP: 78.61.89.161

ačiū R ir VE už pilietiškumą. Nuomonių pliuralizmas, laisvas žodis yra demokratijos garantas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

COVID-19 sirgęs ir į parduotuvę be kaukės nuėjęs vyras nubaustas areštu nuotrauka, foto

Lietuva, COVID-19 sergantis vilnietis, be kaukės nuėjęs į parduotuvę, nubaustas areštu, penktadienį pranešė...

Bronius Markauskas: "2020-ieji. Geresni ar blogesni, bet įsimintini" nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2020-ieji visų atmintyje pirmiausia išliks kaip COVID-19 metai. Mes susidūrėme su problema,...

Šeštadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Paskelbti „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai 2020“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienio vakarą Klaipėdos sporto bendruomenė sužinojo, kas tapo „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...