2019 m. liepos 20 d. 12:28 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Vėjo jėgainių statybas stabdo žmonių tamsumas ir godumas

2004-03-25, 12:00

Jūratė MAZAJEVA

Vėjo jėgainių statybas stabdo žmonių tamsumas ir godumas  nuotrauka, foto

Pakeliui į ES

Vėjo pagamintą energiją superka valstybė. Lietuvoje kilovatvalandis ekologiškos energijos įvertintas 22 centais.

Valstybė už kilovatvalandį ekologiškos energijos žada mokėti 22 centus

Nors Lietuvoje iki 2010-ųjų numatyta pastatyti iki 200 vėjo jėgainių, šiuo metu fukcionuoja tik viena. Pasak specialistų, vėjo energetika mūsų šalyje sunkiai prigyja ne tik dėl to, kad jėgainių statytojai susiduria su gyventojų privačia nuosavybe, bet ir dėl informacijos stokos. Mat dalis žmonių įsitikinę, esą vėjo elektrinės skleidžia ne tik stiprų garsą, bet ir radiaciją.

Kol kas Lietuvoje yra tik dvi bendrovės, užsiimančios vėjo energetika. Viena jų - UAB "Kauno energetikos remontas". Šios bendrovės, kuri yra "Lietuvos energetikos" padalinys Kaune, Užsienio departamento viršininkas Vytis Diminskas "Vakarų ekspresui" sakė manąs, kad vėjo jėgainės per laiką turėtų nukonkuruoti šilumines ir atomines elektrines.

Pasak jo, vienas iš Europos Sąjungos (ES), kurios visateise nare netrukus taps Lietuva, rimtesnių reikalavimų - vystyti saulės, vandens ir vėjo energetikos rūšis. Tam yra skiriamos SAPARD bei kitų fondų lėšos. Tokios projektus remia ne tik ES, bet ir visos pažangios pasaulio valstybės.

UAB "Kauno energetikos remontas" tvirtina vėjo jėgaines Lietuvoje statysiantis kartu su danais. Pastarieji į projektą investavo apie 70 milijonų litų.

Pirmąsias jėgaines danai pastatys Kretingalės seniūnijoje, netoli Palangos. Kartu su Danijos bendrove NVE kauniečiai kasmet žada pastatyti apie 37 vėjo jėgaines.

Puikus verslas teisininkams

Nepaisant, jog jėgainių statybai pritaria LR Vyriausybė, o tam neprieštarauja Ūkio, Sveikatos ir Aplinkosaugos ministerijos, reikalai stringa.

Pasak Danijos specialistų, Lietuvoje (skirtingai nei ES šalyse) jėgainių statyba dėl dviprasmiškų įstatymų, yra puikus verslas teisininkams. Tam, kad pastatyti jėgainę, tenka paruošti visą šusnį teisinių normatyvų. Be išvardintų ministerijų, būtina gauti vietos savivaldybės leidimą, taip pat reikalingas ir Visuomenės sveikatos centro, ir kitų institucijų pritarimas.

Be to, būtinas ir visų gyventojų, kurių kaiminystėje ruošiamasi statyti jėgaines, raštiškas sutikimas.

Jau bylinėjasi teisme

Danai, besiruošiantys Kretingalės seniūnijoje statyti visą kompleksą vėjo jėgainių, iš 45 gyventojų su 40-ia susitarė dėl kompensacijos.

Penki savininkai Klaipėdos apygardos administraciniam teismui apskundė šių metų kovo pradžioje Klaipėdos rajono Tarybos priimtą sprendimą, kuriuo buvo patvirtinti detalieji planai vėjo jėgainių statybai.

Užvakar Klaipėdos apygardos administraciniame teisme vyko antrasis posėdis. Jo metu buvo išklaustytos abi pusės. Gyventojai įsitikinę, kad pasikeitus žemės paskirčiai, atpigs jų sklypai. Anot jų, vėjo jėgainių statytojai pažeidžia jų, kaip savininkų interesus.

Klaipėdos rajono Savivaldybės atsakingi asmenys teismui aiškino, kad viskas yra daroma vadovaujantis įstatymais.

Bylą nagrinėjantis teisėjas Remigijus Arminas balandžio 2-ąją priims sprendimą. Tada ir paaiškės, ar Kretingalės seniūnijoje bus leista iškilti vėjo jėgainėms.

Kliūtis - žmonių tamsumas

Pasak danų, didžiausia kliūtis, dėl kurios ši ekologiška energetikos sritis Lietuvoje sunkiai stumiasi į priekį, ir yra eiliniai mūsų šalies žmonės, neturintys net menkiausio supratimo apie vėjo varomas elektrines.

Teigiama, kad daug saugiau - ne tik aplinkai, bet ir žmonių sveikatai - statyti vėjo jėgaines, nei smarkiai aplinką teršiančias šilumines ar atomines elektrines, kurių išmetamos kenksmingosios medžiagos sukelia ir alergines, ir onkologines ligas.

Jėgainių statytojai teigia, kad pagal ES keliamus reikalavimus pakanka 220 metrų spindulio sanitarinės zonos nuo gyvenvietės iki tos vietos, kurioje stovės vėjo jėgainės. Danai, investavę milijonines lėšas, viliasi, kad po gegužės 1-osios Lietuvai tapus ES nare, ledai pajudės.

Skleidžia minimalų garsą

Vėjo jėgainės yra statomos kaimo vietovėse. Lietuvoje pamario kraštas dėl vyraujančių stiprių vėjų šiam verslui yra ideali vieta - pasak V. Diminsko - ne tik ekonominiu, bet gamtosauginiu požiūriu.

Mažiau triukšmo kelia galingos, 900 kilovatų vėjo jėgainės. Jų aukštis - 82 metrai, o sparnų ilgis - 35 metrai.

Tiek 900 kilovatų, tiek daug mažesnio galingumo jėgainėse esantys generatoriai yra įmontuoti stiebo viršuje. O tai reiškia, aiškina specialistai, kad ne tik lengviau yra prižiūrėti statinius, bet ir jėgainių sparnai skleidžia minimalų garsą.

V. Diminskas "Vakarų ekspresui" sakė, kad dėl standartinių 150 kilovatų galingumo vėjo elektrinių, kurių aukštis siekia 32 metrus, statymo jau dabar į jų bendrovę kreipiasi ne tik ūkininkai, bet ir miestiečiai, turintys nuosavos žemės.

"Turėjome ir kurioziškų atvejų, - pasakojo V. Diminskas. - Neseniai į mus kreipęsis klaipėdietis verslininkas teiravosi, ar negalėtų statyti vėjo jėgainės per 200 metrų nuo prekybos centro "Hyper Maxima". Jeigu jau verslininkai nesuvokia, kad vėjo jėgainės be vėjo nepagamins energijos, tai galima pateisinti, kodėl Lietuvos kaimo gyventojai "neįsileidžia" šių statinių.

Vieni kaimo gyventojai, ypač vyresniojo amžiaus, įsitikinę, kad vėjo jėgainės skleidžia ne tik stiprų garsą, bet ir radiaciją. Kiti gi ūkininkai ar kaimo turizmu ketinantys užsiimti smulkūs verlininkai bando iš pastarųjų statybų pasipelnyti - už žemės nuomą ar jos pardavimą iš jėgainių statytojų reikalauja milžiniškos kompensacijos. Pavyzdžiui, už 11 hektarų žemės nori gauti 3,5 milijonų eurų".

Elektrą superka valstybė

Pasak V. Diminsko, ir ES šalyse, ir, pavyzdžiui, Japonijoje, vėjo jėgaines statosi ne tik pavieniai verslininkai, bet ir eiliniai gyventojai, turintys žemės.

Specialisto teigimu, pavieniams asmenims labiau "įkandama" mažesnio galingumo, tai yra 150 kilovatų jėgainės. Vienos tokios vėjo elektrinės sąmatinė vertė - apie 240 tūkst. Lt.

Norintiesiems pasistatyti 900 kilovatų vėju varomą elektrinę, reikalinga 3,3 mln. litų ivesticija.

Žmogui, pasistačiusiam jėgainę, elektros tinkluose įvedamas privatus skaitiklis. Vėjo pagamintą energiją superka valstybė. Lietuvoje kilovatvalandis ekologiškos energijos įvertintas 22 centais. Latvijoje kaštai yra didesni, mūsų pinigais - 35 centai.

Aplinkosaugininkai - už

"Vakarų ekspreso" pakalbintas Aplinkos apsaugos ministerijos Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus vedėjas Vitalijus Auglys sakė esąs už tai, kad ir Lietuvoje sparčiai būtų vystoma vėjo energetika.

"Pamario krašte, kuris labiausiai tinka jėgainių statybai, yra nemažai aplinkai jautrių vietų, neminint jau reakreacinių zonų, - kalbėjo V. Auglys. - Todėl aplinkosaugininkų, geodezininkų ir higienistų pareiga - ypač kruopščiai įvertinti vietoves, į kurias taikosi jėgainių statytojai".

Prieš kaimynus atrodome nerimtai

Kalbant apie vėjo energetiką, Lietuva nerimtai atrodo ne tik prieš ES šalis, bet ir prieš savo kaimynes. Latvijoje funkcionuoja 28, Kaliningrado srityje - 22, Estijoje - 18 tokių elektrinių.

Bene labiausiai yra pažengusi Danija. Joje visu pajėgumu funkcionuoja 6 220 vėjo jėgainių (tai sudaro 28 proc. viso elektros energijos poreikio). Danai tokias jėgaines stato ne tik sausumoje, bet ir jūroje - sąsiauriuose.

Ne tik Europoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose vėjo energetika yra sparčiai besivystanti sritis.

Aplinkos apsaugos ministerijos pareigūnas V. Auglys sakė manąs, kad danai turi tikslų "įbristi" ir į Baltijos jūrą ties Lietuvos pakrante - mat ministerijoje jau buvo svarstomas klausimas dėl vėjo energetikos įdiegimo Būtingėje.

Tačiau, pasak V. Auglio, vėjo jėgainės Baltijos jūroje - labai tolimi planai.

Jūratė MAZAJEVA

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Rožių planetos" vaikai pramogavo dinozaurų parke nuotrauka, foto

Sociumas, Trečiadienį autizmo spektro sutrikimų turintys vaikai laiką praleido Klaipėdos rajone esančiame dinozaurų...

Savaitgalio renginiai Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje nuotrauka, foto

Patarimai, Šeštadienį - šventė paplūdimio futbolo mėgėjams

Pareigūnus stebina neatsakingi vairuotojai nuotrauka, foto

Kriminalai, Į pajūrį susirinkę poilsiautojai policijos pareigūnus stebina neatsakingumu.

Palangiškės Robertos patarimai sezoniniams darbuotojams nuotrauka, foto

Vasara, Vasarą Palangoje ne tik smagu poilsiauti ir degintis prie jūros, tačiau tai...

Sociumas, Paskelbta prieš 27 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 43 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 59 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...