TV bokšto rekonstrukcijos idėjos: nuo bokšto pradanginimo iki Saulės laikrodžio

TV bokšto rekonstrukcijos idėjos: nuo bokšto pradanginimo iki Saulės laikrodžio

Lietuvos architektų sąjunga sulaukė devynių pasiūlymų dėl Televizijos bokšto rekonstrukcijos. Tarp bokšto rekonstrukcijos architektūrinių idėjų konkurso dalyvių idėjų – pasiūlymas „pradanginti“ dalį bokšto ar jį „paversti“ Saulės laikrodžiu.

Idėjoje „Skraidantis bokštas“ siūloma ant bokšto sumontuoti ištisinį spalvotą LED diodų ekraną, kurio dalys tiesiogiai transliuotų kitoje pusėje esantį vaizdą. Tokiu būdu būtų sukurta iliuzija, kad bokšto viršūnė sklendžia ore.

„Pavertus nematomais 20-ąjį bei 21-ąjį aukštus, viršutinė bokšto dalis sklęstų ore. Panoraminiuose vaizduose tai ypač išryškintų artikuliuotos, aiškios formos apatinės ir „skrendančios“ viršutinės dalies kompoziciją“, – rašoma aiškinamajame projekto rašte.

Kitoje idėjoje siūloma bokštą paversti Saulės laikrodžiu: bokšto šešėlis kritų ant 100 metrų spindulio laikrodžio ciferblato su 16 skalių – kiekvienam mėnesiui ir kiekvienam metų laikui.

„Pagal tokį Vilniaus Saulės laiką mes iš tikrųjų turėtume gyventi. Jis neturi nieko bendro su juostiniu laiku. Čia yra tikras laikas - rytas, vakaras, vidurdienis. Visame pasaulyje atgyja poreikis atgaivinti senas tradicijas“, – mano projekto autoriai.

Trečiosios idėjos autoriai mato bokštą kaip žinių sklaidos vietą. Čia siūloma įrengti interaktyvias ekspozicijas apie bokšto statybą, Sausio 13–osios įvykius, mokslo ir inovacijų centre įrengti visiems pojūčiams – regai, uoslei, lytėjimui, kvapui, skoniui – skirtas ekspozicijas. 19–ajame aukšte atsiverčiančią miesto panoramą siūloma papildyti ekranuose matomais istoriniais vaizdais. Siūloma naikinti besisukančias grindis, kurios, pasak idėjos autorių, yra pasenusios ir nebetinkamos naudoti, brangiai kainuoja.

Taip pat siūloma įrengti apšvietimą, kuris keistųsi ir ypatingų progų – svarbių renginių ar didžiųjų metų švenčių metu – keistųsi tiek jo spalva, tiek mirgėjimas.

Ketvirtosios idėjos autoriai siūlo Sausio 13–osios kompozicijas papildyti sukuriant tikrovišką to meto atmosferą dūmų ir garsų pagalba, trečiajame aukšte įrengti „interaktyvias kapsules“ laiko ir kosmoso tema. Siūloma bokšte įrengti erdves, kuriose galėtų treniruotis alpinistai.

Naudojant LED siūloma sukurti interaktyvias grindis 19–ajame aukšte, kurios galėtų sukurti išnykstančių grindų efektą ir taip atskleisti erdvę po bokštu.

„Ant jų (grindų – BNS) atsistojus, pavyzdžiui, jos tarsi „išnyksta“, atskleisdamos erdvę žemyn. Drauge su įspūdingais efektais - grindų skilimu į dalis, garsais ir „vizualiu kritimu“ į apačią - prieš lankytojų akis atsiveria bokšto aukštis, vaizdas į apačią po kojomis ir matoma reali TV bokšto teritorija“, – rašo idėjos autoriai.

Numatyta ir galimybė rodyti filmus, įrengti interaktyvius ekranus, kurie galėtų būti nuleidžiami ant langų esant blogam matomumui.

Projekte, pavadintame „Vilniaus TV bokštas be cenzūros“ siūloma išryškinti bokšto karkasą, atidengti jo konstrukcijas. Be to, siūloma įrengti ekspozicijas apie tai, kaip veikia propaganda. Siūloma įrengti atvirą apžvalgos aikštelę bokšto taurėje.

Konkurso dalyviai turėjo pateikti pasiūlymus, kaip rekonstruoti bokštą ir kaip pertvarkyti aplinkui jį esančią teritoriją.

Buvo prašoma pateikti pirmųjų trijų ir trijų viršutinių bokšto aukštų planą su baldų išdėstymu, teritorijos sutvarkymo pasiūlymus.

326,4 metrų aukščio ir daugiau nei 25 tūkst. tonų bendro konstrukcijos svorio bokšto statybos truko šešerius metus. Pirmas betono kubas į bokšto pamatus supiltas 1974 metų gegužę, veikti bokštas pradėjo 1981 metų sausio 31 dieną.

Pagal analogišką projektą buvo pastatyti Televizijos bokštai Baku ir Taline, pastarajame neseniai atlikta bokšto rekonstrukcija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder