2020 m. spalio 22 d. 16:06 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Tikslas yra vienas - sugriauti valdančiąją daugumą

(1)

2012-11-23, 12:49

Sidas AKSOMAITIS

Tikslas yra vienas - sugriauti valdančiąją daugumą nuotrauka, foto

Reklama

Naujausi visuomenės apklausų duomenys paneigia „viską žinančių“ politologų elitu save laikančių veikėjų žmonėms peršamą nuomonę, kad į Seimą išrinkti ne tie. „Respublika“ kalbasi su Šiaulių universiteto profesoriumi Arūnu GUMULIAUSKU, kodėl tiek daug energijos skiriama tokiems ginčams, nors ginčytis apskritai nėra pagrindo (tai patvirtino ir Konstitucinis Teismas).

Kodėl šalies prezidentei ir dvaro politologams nepatinka žmonių pasirinkimas?

Pasirinkimas gali patikti arba nepatikti, bet jis toks yra ir jo kvestionuoti jau negalima. Simpatijoms ir antipatijoms politikoje vietos nėra. Dabartinėje daugumoje yra tokių politikų, kurie vieni kitus net buvo padavę į teismą, tačiau dabar jie kartu dirba valdančiojoje koalicijoje. Arba prisiminkime socialdemokratų demaršus nušalinto prezidento Rolando Pakso apkaltos metu.

Tada buvo viena situacija, šiandien ji yra kita. Dėl ko taip yra? Visų pirma dėl to, kad mūsų parlamentinės politinės partijos nepasižymi tvirtomis ideologinėmis vertybėmis, šias partijas valdo interesas, verčiantis ieškoti kompromiso.

Gyvenime gali patikti mergina ar dar kas nors, bet politikoje tokio vertinimo „patinka - nepatinka“ negali būti. Politikoje gali būti tik arba ideologinis priešininkas, arba sąjungininkas.

Dėl kokių priežasčių prieš ketverius metus, kai rinkėjai buvo kur kas labiau nusivylę rinkimų rezultatais, politologai neskalambijo, kad išrinkti ne tie?

Reklama

Jei pasižiūrėtume į istoriją, tai dvaro metraštininkų buvo visais laikais. Bene sėkmingiausias dvaro metraštininkas buvo XV amžiuje gyvenęs Janas Dlugošas, aprašęs Žalgirio mūšį. Prie Lenkijos karaliaus dvaro jam buvo padovanotas namas centrinėje turgaus aikštėje. Tokia yra istorija, deja, tokia ir dabartis. Ir tarp pačių politologų yra daug nevienodų vertinimų, daug simpatijų.

Nemanau, kad politologo vertinimas turėtų būti nepajudinama dogma. Tie vertinimai yra subjektyvūs, jų turinį lemia asmeninis politologų požiūris į vieną ar kitą politinį įvykį. Šiuo atveju reikėtų atsižvelgti į visą skalę politologų, kurių vertinimai tuo pačiu klausimu kardinaliai išsiskiria, ir apsistoti ties viduriu. Tada ir būtų galima padaryti objektyvią išvadą.

O kam tada reikalingi rinkimai, jei rinkėjų valia paprasčiausiai apverčiama aukštyn kojomis?

Jeigu formuojama nuomonė, ji kam nors reikalinga. Mes matome, kad buvusi Seimo dauguma labai sunkiai skiriasi su valdžios regalijomis. Jeigu pažvelgtume į Lietuvos istoriją nuo nepriklausomybės atkūrimo, pamatytume, kad konservatoriai visais laikais su valdžia skirdavosi sunkiai - jie tarsi suaugdavo su ja. Ne išimtis yra ir šiandien.

O ta retorika, kuri dabar taikoma, būdavo taikoma ir ankstesniais laikais. Aš čia nieko naujo nematau. Tokia viešoji nuomonė galbūt gali būti formuojama žmonėms, kurie nelabai orientuojasi politiniuose įvykiuose. Deja, yra žmonių, kurie tampa vienos ar kitos politinės pusės ruporais. Labai apmaudu, kai išgirdus politologo pavardę galima tiksliai pasakyti, kokiai politinei jėgai jis atstovauja.

Politologai, manau, turėtų vertinti įvykius remdamiesi išsamia analize, o ne simpatijomis, antipatijomis ar net dar blogiau - vykdydami kokį nors socialinį užsakymą.

Reklama

Kodėl politologai ima teisti politikus, net nepradėjusius dirbti?

Pas mus - nesvarbu, ar tai kairė, ar dešinė - nusistovėjo tokia tradicija, kad politikas yra pasmerktas tada, kai jo kaltę įrodo teismas. Tačiau tokiomis istorijomis, kaip jau daugybę metų besitęsianti Darbo partijos byla, politiniams oponentams be galo patogu naudotis. Jei pas mus nepriekaištingai veiktų moralinis parlamentarų kodeksas, manau, kad tokių dalykų šiandien nebūtų. Dabar atsiranda dvejopi standartai. Jeigu mano atstovaujamos politinės jėgos žmogus yra traukiamas atsakomybėn, bet nėra nuteistas, tai jis tada nekaltas. O jei tas pats atsitinka politinių oponentų atstovui, tada vertinimas apsisuka 180 laipsnių - jis yra kaltas, nesvarbu, kad nenuteistas.

Štai tokioms manipuliacijoms terpė atsirado jau nuo kokių 1992-ųjų. Ir tai tęsiasi iki šiol. Tokie negražūs dalykai politinėje kovoje naudojami labai aršiai. Šiandien, aš manau, tikslas yra vienas - sugriauti valdančiąją daugumą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Taip

2012-11-23   13:32

IP: 81.7.123.18

Labai teisingai autorius pastebėjo - yra kažkieno noras sugriauti valdančiąją koaliciją, bet kokia kaina. Nesunku tai suprasti iš visko, ką matome spaudoje, per TV. Tačiau, manau, Butkevičius nepasiduos. Laikykitės, vyrai, Tauta su jumis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai nori laisvalaikio ir kultūros erdvių nuotrauka, foto

Klaipėda, Daugiau negu 400 klaipėdiečių pasiūlymų – tiek jų sulaukė Klaipėdos miesto savivaldybė,...

Nutrauktas tyrimas dėl užteršto grunto Klaipėdos uoste nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos teisėsaugininkai nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl galimos aplinkos taršos ir užteršto grunto...

Klaipėdos uostas sieks gauti lėšų tvariam vystymui nuotrauka, foto

Jūra, 378 mln. eurų – tiek tikimasi gauti lėšų iš Europos Sąjungos Klaipėdos...

A. Veryga: izoliuotis reikės keliaujantiems turistiniais tikslais nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo pirmadienio keičiasi paveiktų šalių sudarymo tvarka bei izoliacijos taikymo principai. Sveikatos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...