Spalio 21-oji: vardadieniai, dangaus kūnai, istorija

Spalio 21-oji: vardadieniai, dangaus kūnai, istorija

Spalio dvidešimt pirmoji, penktadienis - 294-oji metų diena (penktoji 43-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 71 diena.

Savo vardadienius šiandien švenčia: Gilanda, Hilaras, Hilarija, Raitvilas, Raitvilė, Uršė, Uršulė, Uršulina, Vilma;

rytoj: Aliodija, Donatas, Mingedė, Viltaras;

poryt: Doloresa, Lolita, Odilija, Ramvyda, Ramvydas, Ramvydė, Sanginas.

Dangaus kūnai

Saulė šiandien teka 7.59, leidžiasi 18.08. Dienos ilgumas - 10.09.

Antrąją delčios dieną Mėnulis tekėjo prieš vidurnaktį, leisis 15.34.

Saulė Svarstyklių ženkle.

Protingos mintys

"Nėra prasmės prisiminti praeities, jei ji neturi įtakos dabarčiai" (Č. Dikensas).

Lietuva spalio 21-ąją

1906 m. Vartuose, Marijampolės rajone, gimė skulptorius Petras Aleksandravičius.

1989 m. Kaune vyko Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių antrasis suvažiavimas, nutaręs įsteigtą organizaciją pavadinti Lietuvos tremtinių sąjunga.

1992 m. Vilniuje, buvusiose KGB patalpose Gedimino prospekte, atidarytas Genocido aukų muziejus.

1993 m. įsteigta Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

1997 m. užmegzti Lietuvos ir Dramblio Kaulo Kranto Respublikos diplomatiniai santykiai.

1999 m. Konstitucinis Teismas nusprendė, kad nelietuvių pavardės ir vardai pasuose turi būti rašomi tik lietuviškais rašmenimis.

2000 m. Lietuvoje su privačiu vizitu viešėjo Švedijos karalius Karolis XVI Gustavas.

2003 m. Džiuginėnuose, keturi kilometrai į vakarus nuo Telšių, atrasta IX-XIV amžių gyvenvietė, iš kurios, manoma, žmonės kėlėsi prie Masčio ežero ir įkūrė Telšių miestą.

2005 m. Vilniaus pedagoginis universitetas minėjo savo 70 metų gyvavimo jubiliejų. Šioje aukštojoje mokykloje mokosi per 13 tūkstančių studentų.

2007 m., eidamas 98-uosius metus, mirė Lietuvos kino dokumentikos pradininkas, režisierius ir operatorius Stasys Vainalavičius.


Įdomiausi spalio 21-osios įvykiai pasaulio istorijoje

1422 m. mirė 42 metus Prancūziją valdęs karalius Karolis VI. Į gyvenimo pabaigą dėl pamišimo priepuolių jis pradėtas vadinti Karoliu Pamišėliu.

1805 m. įvyko Trafalgaro mūšis, per kurį Didžiosios Britanijos laivynas, vadovaujamas admirolo Horatio Nelsono, sutriuškino Prancūzijos ir Ispanijos laivynus. Pats H. Nelsonas mūšyje buvo mirtinai sužeistas.

1824 m. Josephas Aspdinas iš Jorkšyro grafystės pirmasis užpatentavo portlandcementį - statybose labiausiai paplitusią rišamąją medžiagą.

1833 m. gimė švedų pramonininkas ir dinamito išradėjas Alfredas Nobel, kuris vėliau įsteigė medicinos, taikos, chemijos, fizikos ir literatūros premijas.

1879 m. amerikiečių išradėjas Thomas Alva Edisonas sėkmingai išbandė pirmąją kaitinamąją elektros lempą su angliniu siūleliu, kuri vėliau buvo pritaikyta apšvietimui. Dabartinių lempučių prototipė šviesdavo maždaug 13 valandų.

1915 m. įvyko pirmasis tiesioginis pokalbis telefonu tarp Arlingtono, esančio JAV Virdžinijos valstijoje, ir Paryžiaus.

1923 m. Vokietijos muziejuje Miunchene pradėjo veikti pirmasis pasaulyje planetariumas.

1938 m. Adolfas Hitleris pasirašė slaptą įsakymą parengti Vokietijos kariuomenę visai Čekoslovakijai ir Klaipėdos kraštui okupuoti.

1969 m. Vakarų Vokietijos Vyriausybės vadovu, federaliniu kancleriu, išrinktas būsimasis Nobelio taikos premijos laureatas Willy Brantas.

1998 m. Massimo D'Alema tapo Italijos Vyriausybės vadovu, į jo Ministrų Kabinetą pirmą kartą po pusšimčio metų pateko marksistų atstovai.

1999 m. daugiau kaip 110 žmonių žuvo ir apie 400 buvo sužeisti, kai vienoje iš Čečėnijos sostinės Grozno turgaviečių nukrito ir sprogo raketa. Rusija kategoriškai paneigė esanti kaip nors susijusi su skaudžia tragedija.

2001 m. bendru pareiškimu Rusija ir JAV pažadėjo bendradarbiauti, siekdamos užkirsti kelią branduolinių, biologinių ir cheminių ginklų naudojimui teroristiniams veiksmams.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder