2020 m. gruodžio 3 d. 21:05 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Šiukšlių kare - naujas frontas

(34)

Šiukšlių kare - naujas frontas nuotrauka, foto

Mokesčiai

Populiaraus televizijos serialo "Sopranai - mafijos kronika" pagrindinis herojus Tonis Soprano, sakydamas, jog šiukšlės yra amžinas ir sėkmei pasmerktas verslas buvo absoliučiai teisus. Tai, kas vyksta Vakarų Lietuvoje bandant įvesti naują tvarką, reglamentuojančią šiukšlių išvežimą, galima prilyginti garsaus visame pasaulyje serialo siužeto vingiams.

Tiesa, Vakarų Lietuvoje konfliktai dėl atliekų išvežimo apskaičiavimo tvarkos vyksta bent jau civilizuotai - ginklai šiose interesų kovose nenaudojami, tačiau teismus nepatenkintųjų skundai pasiekė vos spėjus įsigalioti naujai tvarkai.

Pastaruoju metu šiame kare atsidarė naujas frontas. Jei Klaipėdos rajono savivaldybė ir toliau vilkins naujos rinkliavos už atliekų išvežimą patvirtinimą, uostamiesčio gyventojams teks budėti prie savo šiukšlių konteinerių, mat į juos vis dažniau patenka "svetimos" šiukšlės iš Klaipėdos rajono, kuriame gyvena nemažai žmonių, kas rytą važiuojančių į darbą uostamiestyje.

Klaipėdos rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas neigia, kad nauja tvarka už atliekų išvežimą rajone neįvedama ir dėl to, kad atliekų išvežimu Savivaldybės teritorijoje rūpinasi ir bendrovė "Gargždų komunalinės paslaugos", kurios akcijų turi pats meras, o įmonėje dirba jo žmona
Nelygybė

Nuo liepos 1 dienos klaipėdiečiai už šiukšlių išvežimą moka pagal naują tvarką. Žinia, nuo šios dienos visi Klaipėdos gyventojai ir ūkio subjektai už šiukšlių išvežimą moka vienodai, o mokesčio dydis priklauso nuo buto ploto arba veiklos pobūdžio.

Klaipėdiečiai jau pradėjo tuštinti pinigines, o tuo tarpu Klaipėdos rajono gyventojai galvų dėl naujos tvarkos nesuka. Greičiausiai iki pat metų pabaigos, o gal net dar ilgiau, nauja atliekų išvežimo sistema rajone nebus diegiama.

Kur dėti pilnus šiukšlių maišus rajono gyventojai sprendžia pagal sąžinės balsą. Vieni sudaro sutartis su vežėjais, kiti kasdien maišus patys veža į uostamiestį, švysteli į bet kurį konteinerį ir gyvena ramiai, nes už tokius "žygdarbius" moka ne jie, bet klaipėdiečiai.

Tokia situacija Klaipėdos rajono valdžiai nerimo taip pat nekelia. Rajono meras Vaclovas Dačkauskas dienraščiui aiškina negalintis paskubinti administracijos, kuri privalo parengti naują atliekų išvežimo tvarką bei teikti ją tarybai.

Paraginti rajono valdžios negali ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC). Jo direktorius Šarūnas Reikalas neslepia, jog perėjimas prie naujos tvarkos Klaipėdos rajone vyksta ypatingai lėtai, o "paspausti" šios Savivaldybės tarybos KRATC neturinti galių.

Priežasčių neskubėti - daug

Klaipėdos rajone atliekų išvežimu rūpinasi kelios bendrovės. Viena iš jų - "Gargždų komunalinės paslaugos". Šios bendrovės akcijų turi ir pats rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas. Įmonėje dirba ir mero žmona Aldona Dačkauskienė.

Meras griežtai neigia, jog šis faktas gali būti reikšmingas svarstant, kodėl delsiama rajone patvirtinti naują rinkliavą už atliekų išvežimą.

"Iš piršto laužtas teiginys, juk ši bendrovė - ne vienintelis rajone vežėjas, ji konkuruoja su kitomis", - gynėsi V. Dačkauskas.

Jis suskubo vardinti priežastis dėl kurių rajonas nesiveržia pereiti prie naujos sistemos. Viena iš jų - situacija Klaipėdos mieste.

"Dėl patvirtintos pas jus rinkliavos vyksta teismai. Mes palauksime, pažiūrėsime kuo viskas baigsis. Pasimokysime iš kitų klaidų", - teigė Klaipėdos rajono savivaldybės vadovas.

Nors dienraščiui jis tvirtino pasidomėsiąs, kokioje stadijoje yra rajono savivaldybės administracijos ruošiamas naujos rinkliavos projektas, meras abejojo, ar iki rinkimų jis bus teikiamas tarybai.

Anot jo, keletą kartų taryba jau svarstė atliekų rinkliavos klausimą, tačiau prie galutinio sprendimo nebuvo prieita.

V. Dačkauskas tikino, jog terminai leidžia šį darbą tęsti iki metų pabaigos.

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras direktorius Š. Reikalas teigia, jog pagreitinti Klaipėdos rajono savivaldybės apsisprendimo neturintis galių
Gali tik laukti

KRATC direktorius Š. Reikalas dienraščiui kalbėjo, jog centras įmonė rajono Savivaldybei negali nustatyti jokių terminų, per kiek laiko ji privalo pasitvirtinti naujus atliekų išvežimo tarifus ir tvarką. Tai turinti padaryti pati Savivaldybės taryba.

"Nemanau, jog mūsų tikslas juos paspausti, o ir padaryti tai neturime teisės, tačiau Klaipėdos rajone iš tiesų padėtis miglota. Greičiausiai prie naujos tvarkos turėtų pereiti Palanga. Skuode kol kas atliekami tik bandomieji vežimai", - pasakojo Š. Reikalas.

Paklaustas, kaip vertina tai, jog nemažai rajono gyventojų savo šiukšlėmis užverčia klaipėdiečių konteinerius, KRATC direktorius apeliavo į jų sąžinę.

"Tai žmonių sąžinės reikalas. Ką dabar daryti, jog taip negražiai elgiasi?", - sakė Š. Reikalas.

Ieško teisybės

Nuo liepos mėnesio Klaipėdoje įsigaliojusi vietinė rinkliava už atliekų išvežimą tebekelia emocijų audras. Skundai dėl neteisingai renkamo mokesčio spėjo pasiekti teismą.

Pirmieji sujudo senamiesčio verslininkai, kategoriškai atsisakę nuo šiol už šiukšles mokėti dešimt kartų daugiau. Jie įsitikinę, jog pagal turimą plotą renkamas mokestis - akivaizdus plėšikavimas.

Naujoji rinkliavos skaičiavimo tvarka verčia skųstis ir gyventojus. Tačiau ją palaiminusios miesto tarybos sprendimą gali pakeisti tik teismas.

Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė spaudai yra sakiusi, kad viliasi, jog uostamiesčio politikai išgirs žmonių skundus ir bus apsieita be teismų.

K. Vintilaitės neįtikino rinkliavos administratorių teiginiai, esą skaičiuoti mokestį nuo gyvenamojo ploto yra teisingausia. Mat panaikinus prievolę deklaruoti gyvenamąją vietą, nustatyti žmonių skaičių butuose esą sudėtinga.

Su Vyriausybės atstovais ji apsilankiusi Šiaulių savivaldybėje, kuri mokestį skaičiuoja pagal gyventojų skaičių. K. Vintilaitės teigimu, Šiauliai tvarkosi puikiai.

"Jokių problemų ten nėra. Jie be vargo surenka šimtą procentų mokesčių, o rinkliavos mokėtojus suskaičiuoja naudodamiesi gyventojų registro duomenimis", - tikino Vyriausybės atstovė.

Tą dienraščiui tvirtino ir Šiaulių KRATC atstovas Zenonas Kučinskas. Pasak jo, sunkiausia buvo pirmaisiais rinkliavos mėnesiais.

"Ypač daug probelmų kilo dėl mirusiųjų ir emigrantų - siųsdavome jiems sąskaitas, bet su kiekvienu mėnesiu - vis lengviau. Šiemet prie naujos rinkliavos sistemos perėjo paskutinis Šiaulių regiono miestas Akmenė. Gal per drąsu teigti, jog surenkame 100 proc. mokesčių, tačiau 90 proc., - tikrai", - tikino Z. Kučinskas.

Rugsėjo 19 dieną Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje K. Vintilaitė, ketina sėsti prie bendro derybų stalo su KRATC specialistais bei miesto valdžia ir siekti, kad rinkliava daugiabučių ir nuosavų namų savininkams būtų skaičiuojama pagal gyventojų skaičių.

"Kalbos esą klaipėdiečių neįmanoma suskaičiuoti - tik bandymas eiti lengviausiu keliu, kas ir buvo padaryta", - įsitikinusi K. Vintilaitė.

Faktai

Pagal naująją tvarką uostamiesčio daugiabučių namų gyventojams metinis vietinės rinkliavos dydis yra 3,48 Lt už 1 kv. buto ploto metrą.

Individualių gyvenamųjų namų savininkai turi mokėti 330 litų metinį mokestį. Klaipėdos mieste esančių sodininkų bendrijų nariai už vieną sodo sklypą mokės 103 litus.

Iki liepos gyventojai už šiukšlių išvežimą mokėjo skirtingais tarifais, nes tokią paslaugą administravo namų valdos arba bendrijos, kurios pačios ir nustatydavo tarifus pagal pasirašytas sutartis su atliekų vežėjais.

Po liepos 1-osios vežėjai pinigus gauna už į sąvartyną Dumpiuose nugabentų šiukšlių kiekį. Namų valdos šiukšlių išvežimo nebeadministruoja - tai daro Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras.

Rinkliavos sistema diegiama dėl to, kad uždarytas Kalotės sąvartynas ir pradėjo veikti naujasis, į kurį šiukšlės gabenamos iš visos Klaipėdos apskrities. Pirmieji tai pradėjo daryti Neringos savivaldybės gyventojai, vėliau nauja tvarka patvirtinta ir Klaipėdoje.

Vaida JUTKONĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Ani

2010-05-02   07:35

sveiki, įdomu tai, kad jei tavo butas didesnis negu 80 kvadratų, tai kvadratūra esanti virš nešiukšlina, o jei gyvenu mažesniame bute, tai kvadratūra pilnai šiukšlina. Gerbiamieji, kur jūsų sąmoningas mąstymas.Tai tur būt, tie kurie turime mažesnes kvadratūras ir padengsime turinčių didesnes. O gal ne taip suprantu?

zita

2010-05-02   07:35

mokestį reikia imti ne nuo "kvadratu", o nuo faktiško išvežto kiekio.Aš gyvenu rajone ir mane kaltinate tuo,kad aš mažai moku. Aš mažai ir šiukšliu gaminu.Popierius-prakurom,daržovių,... likučiai-komposto duobėn.Liko plėvelės irnesuperkama stiklo tara.Jei pastatytų plastmasės ir stiklo surinkimo konteinerius kaip mieste -praktiškai šiukšlių ir neliktų.Dabar man užtenka 125 l konteinerio, kurį išveža kas dvi savaites. Už ką mokėti brangiau???

nezinanciam

2010-05-02   07:35

KRAC'as randasi Tomo 2, tai yra teatro aikstes kampe, einant link turgaus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Neįgalieji sportavo, šoko ir rungėsi viktorinose nuotrauka, foto

Sportas, Sportinė mankšta, smagios ir naudingos su sportu susijusios viktorinos, bendras smagus šokis...

Žardės parkas paverstas šiukšlynu nuotrauka, foto

Klaipėda, Į "Vakarų ekspreso" redakciją dėl Žardės parke atsiradusio šiukšlyno kreipėsi Žardės mikrorajono...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...