2019 m. liepos 20 d. 07:01 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Šildymo lengvatai kliūčių nebus?

Šildymo lengvatai kliūčių nebus? nuotrauka, foto

SKIRTINGAI. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkasStasys Jakeliūnas sako, kad 9 proc. lengvatai finansuoti šių metų biudžete nenumatyta pinigų. O to paties komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad resursų biudžete yra - PVM surenkama "reikšmingai daugiau" nei suplanuota.

© SCANPIX nuotr.

Reklama

Valdantiesiems "valstiečiams" su opozicijoje esančiais konservatoriais liepos pradžioje sutarus mainais į paramą urėdijų reformai grąžinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui, dauguma BNS kalbintų skirtingų frakcijų politikų beveik neabejoja, kad lengvata bus grąžinta.

"Valstiečių" deleguotas premjeras Saulius Skvernelis yra pažadėjęs dar iki spalio grąžinti 9 proc. tarifą, o nuo kitų metų bus siūloma jį padidinti iki 15 proc.

Tačiau kai kurie valdantieji akcentuoja, kad tokia lengvata nebūtų socialiai teisinga.

Ar pakaks pinigų?

Socialdemokratų partijos vadovas Gintautas Paluckas sako, kad frakcija palaikys 9 proc. lengvatos grąžinimą nuo šildymo sezono pradžios, nes, pasak jo, trijų mėnesių lengvata "sudaro mažą sumą, kurią biudžetas tikrai bus pajėgus padengti".

"Biudžetas yra surenkamas, jis yra perteklinis - surenkama daugiau nei planuota, ir nematau jokių priežasčių, kodėl turėtų brangti šildymas. Kainos jau ir taip didėja, tai kodėl dar šildymas turėtų brangti, juk nėra jokių racionaliai paaiškinamų priežasčių," - teigė jis.

O štai Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas "valstiečių" frakcijos narys Stasys Jakeliūnas sako, kad 9 proc. lengvatai finansuoti šių metų biudžete nenumatyta pinigų.

Reklama

To paties komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad sugrąžinti 9 proc. PVM tarifą šildymui resursų biudžete yra - PVM surenkama "reikšmingai daugiau" nei suplanuota. Tačiau jis taip pat pripažįsta, kad dėl biudžeto perviršio perskirstymo sprendžia Seimas.

"Neabejoju, kad turėtų būti grąžintas 9 procentų tarifas ir jis turėtų išlikti, kol atsiras bent dvi prielaidos kitokiam mokesčio skaičiui - bus sutvarkytas centrinio šildymo ūkis, kuris užtikrintų konkurencingą, prieinamą kainą, nes dabar ji didelė, o atsijungti negalima, ir antra - plati ir efektyvi daugiabučių renovacija, užtikrinsianti mažesnes šildymo sąnaudas. Šiandien Seime, esu įsitikinęs, yra absoliuti dauguma Seimo narių, kurie palaikys 9 procentų šildymo lengvatos grąžinimą dar iki šildymo sezono pradžios", - teigė M. Majauskas.

Tačiau Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad nereikia jokio lengvatinio PVM šildymui.

"Lengvata iškreipia visą sistemą. Ji turi būti tikslinė - tam, kam reikia. Čia mano asmeninė nuomonė, su frakcija kartais nesutampa. Dalis frakcijoje žmonių siūlo nustatyti mažesnį, bet nuolatinį - 9 ar 15 procentų tarifą", - teigė Algirdas Sysas.

A. Sysas mano, kad geresnis pajamų surinkimas yra laikinas: "Reikia galvoti apie pastovesnius dalykus. Jeigu liks po Naujųjų ir 9 procentai, o surinkimo nebus, iš ko dengsime, iš ko atimsime. Padalinti yra lengva, o surinkti - problema".

Kada įsigaliotų?

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė tikina, kad 9 proc. tarifas įsigalios nuo spalio.

Reklama

"Priimta bus rugsėjo mėnesį, kad nuo spalio įsigaliotų", - BNS teigė ji.

Anot jos, pataisa Seimui turėtų būti pateikta rugsėjo 19 d.

Tačiau S. Jakeliūnas prognozuoja, kad parlamentui nepavyks skubiai priimti įstatymo pataisos.

"Čia "nepraeisi" per 2-3 dienas, užtruks kelias savaites. Geriausiu atveju spalio mėnesį gali būti priimtas koks sprendimas. Tai jis įsigalios nuo lapkričio-gruodžio", - BNS aiškino S. Jakeliūnas

Anot R. Baškienės, Seimo pirmininkas gali inicijuoti pataisų svarstymą skubos tvarka.

G. Paluckas tikisi, kad Seimo socialdemokratai dėl PVM šildymui balsuos taip, kaip rekomenduos partija.

Reklama

"Jeigu prireiks, šis klausimas bus svarstomas partijos taryboje ar prezidiume ir priimsime vieningą sprendimą. Teiksiu partijoje nuomonę, kad turi likti 9 procentai", - sakė partijos vadovas.

Ekonomikos komiteto narys ir Energetikos komisijos vadovas Virgilijus Poderys mano, kad lengvatą nuo spalio derėtų sugrąžinti, nes "gyventojams tie visokie trūkiai ne į naudą". Jis mano, kad Seimas suskubtų pataisą patvirtinti.

Be to, V.Poderys mano, kad jeigu valdžiai nepavyktų "susitvarkyti su 15 proc. tarifu", nuo sausio šildymui turėtų galioti 9 proc. PVM tarifas.

Vis dėlto, anot jo, lengvatos dydis nuo spalio turi priklausyti nuo biudžeto galimybių. Pasak V. Poderio, frakcijoje šia tema yra "nuomonių pasidalinimas".

"Laukiame finansų ministro skaičiavimų. Sutarta, kad grįšime prie svarstymų vėliau, jie turi tokią datą - rugsėjo 11-ąją, tada visi skaičiai šių metų "sukris" prognoziniai, bus matomi biudžeto vykdymo skaičiai ir tada bus galima realia kalbėti, kas įmanoma, o kas ne. Ministras pasakys, kokios galimybės - ką galima daryti spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Jeigu yra biudžeto galimybės, lengvatos būtinai reikia, jeigu įrodoma, kad nėra, lengvata įsigaliotų nuo sausio", - BNS sakė jis.

Socialiai neteisinga?

"Valstiečių" frakcijos vadovas Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad lengvata naudosis ir daug socialiai nejautrių žmonių. Tačiau jis nekomentuoja, kokie galimi sprendimai Seime.

Reklama

"Mes vieną labai svarbų sprendimą priėmėm, už kurį bus labai dėkingi socialinės atskirties sąlygomis gyvenantys žmonės, nes priėmėm 10 procentų ribą kompensavimo, kai šildymo išlaidos viršija. Ji paliečia visus, kuriems ta pagalba labiausiai reikalinga. Paliekant atitinkamą lengvatą - vieną ar kitą procentą - reikia tik patikslinti - lengvata paliečia labai daug žmonių, kurie nėra socialiai jautrūs, tai nėra socialiai teisingas sprendimas", - praėjusią savaitę Seime žurnalistams teigė R. Karbauskis.

M. Majauskas pritaria, kad dalis žmonių turi pakankamai lėšų sumokėti visą šildymo kainą, tačiau, anot jo, yra ir daugiau PVM lengvatų, kuriomis naudojasi visi.

"Pažiūrėkime į kitas lengvatas - knygoms, spaudai, transportui, vaistams. Dalis žmonių naudojasi šia lengvata, nors gali sau leisti susimokėti visą kainą", - teigė jis.

S. Jakeliūnas sako siekiąs, kad Seime būtų iš naujo svarstoma kompensacijų šeimoms mokėjimo tvarka.

"Noriu, kad koreguotų tą kartelę, pasižiūrėsime, kokia pozicija bus. Karbauskis nenori, tai aš sakau, kad jeigu lengvatą kažkokią įvedame, kompensacijas nuleidome, nes lengvatos nebeliko", - tvirtino parlamentaras.

Ekonomikos komiteto vadovas "valstietis" Virginijus Sinkevičius BNS tikino, kad, nuo šildymo sezono pradžios grąžinant 9 proc. tarifą, kompensacijų už šildymą barjeras nebūtų didinamas - liktų 10 proc., bet nuo sausio, kada norima PVM tarifą pakelti iki 15 proc., būtų iki 15 proc. keliama ir ši kompensacijų kartelė.

Reklama

"Logiška būtų, kad būtų 15:15 - "pavežama" biudžetui", - sakė V. Sinkevičius.

Dabar Lietuvoje galioja du lengvatiniai PVM tarifai - 5 proc. ir 9 proc. Nuo 2018 m. siūloma nustatyti 5 proc. ir 15 proc. tarifus, todėl šildymui būtų taikomas 15 proc. tarifas.

Reklama

Žymos: šildymas, lengvatos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Šeštadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Prezidento mama tėtį sužavėjo įspūdingais plaukais nuotrauka, foto

Žmonės, Klaipėdoje gyvenantis Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos tėvas Antanas Nausėda rugpjūčio 21-ąją švęs...

Šeštadienį Klaipėdoje tuokiasi nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį, liepos 20 d., uostamiesčio santuokų rūmų didžiojoje salėje tuoksis:

Atnaujins buvusią odos ir venerinių ligų polikliniką nuotrauka, foto

Klaipėda, Verslininko Martino Gusiatino šeimos valdoma bendrovė „Stemma group“ už 572 tūkst. eurų įsigijo...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 10 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...