2020 m. gruodžio 3 d. 22:45 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Senieji klaipėdiečiai laukia poilsio vietos

(6)

Paveldas

Kelių šimtmečių senumo palaikai, archeologų rasti kasinėjant buvusios šv. Jono bažnyčios teritorijoje, netrukus jau turėtų surasti amžinojo poilsio vietą.

XVI amžiaus pabaigos - XVII amžiaus palaikus, paimtus iš 172 bažnyčioje buvusių kapų, šiuo metu saugo Klaipėdos universitetas. Viena iš vietų, kur jie galėtų būti perlaidoti yra šalia Lėbartų kapinėse iškilusios koplyčios. Vis dėlto tai - dar ne galutinis sprendimas.

Pasak Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos kunigo Reinholdo Moro, dėl tolesnio palaikų likimo dar bus tariamasi su vyskupu, uostamiestin ketinančiu atvykti šią savaitę.

Palaikai buvo surasti dar 2006-aisiais archeologams tyrinėjant buvusio saldainių fabriko teritoriją, kur buvo aptiktos šv. Jono bažnyčios, šioje vietoje stovėjusios nuo XVI amžiaus pabaigos iki 1706 metų, liekanos.

Pasak tyrinėjimams vadovavusio Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresniojo mokslo darbuotojo Gintauto Zabielos, archeologai tuomet suskaičiavo 182 bažnyčioje buvusius kapus, tačiau antropologai patvirtino jų buvus dešimčia mažiau.

"Skaičiai skiriasi todėl, kad nemaža dalis kapų buvo suardyta. Antropologai skaičiuoja pagal kaulus", - sakė G. Zabiela.

Vietoje, kur buvo pradėti statyti "Jono namai", iš viso aptikti 172, spėjama, pasiturinčių šv. Jono bažnyčioje palaidotų žmonių kapai.

Visi klaipėdiečiai buvo palaidoti bažnyčios viduje - būdavo išardomos grindys, iškasama duobė, o paskui ji vėl uždengiama. Viename iš kapų netgi aptiktas įkritęs kastuvas. Bažnyčios išorėje palaidotųjų nebuvo.

Beje, įdomu tai, kad XVIII amžiaus pabaigoje Prūsijos karalius savo įsakymu uždraudė laidoti bažnyčiose. G. Zabielos teigimu, taip padaryta higienos sumetimais - kartais palaikai po grindimis būdavo palaidojami nepakankamai giliai, todėl bažnyčiose tvyrodavo nemalonus kvapas.

"Šv. Jono bažnyčioje žmonės buvo laidoti veidais į altorių. Kai kurie kapai buvo šeimyniniai, griaučiai dedami ant griaučių. Tai nebuvo visiškai eiliniai žmonės - galbūt kunigai, galbūt bažnyčios fundatoriai, tačiau tiksliai nežinoma. Bėda ta, kad bažnytinės knygos, kurios gerai išlieka kitur, Klaipėdoje neišliko - čia praėjo keli gaisrai, archyvus iššlavė ir Antrasis pasaulinis karas", - pasakojo G. Zabiela.

Anot jo, išvada, jog palaidotieji turėjo būti pasiturintys daroma todėl, kad aptikta ėduonies pažeistų dantų, o traumų nebuvo daug. Ėduonis signalizuoja apie tai, kad žmonės gerai maitinosi, o traumų nebuvimas - kad gyveno ramų gyvenimą. Be to, eiliniai miestiečiai buvo laidojami kapinėse.

G. Zabielos teigimu, palaidotųjų šv. Jono bažnyčioje nėra labai jau daug, paprastai tokiose vietose kapų būna daugiau. Pavyzdžiui, daugybė jų pasirodė šiemet pradėjus kasinėti Trakuose buvusios bažnyčios vietą, tačiau šie maldos namai, anot archeologo, ir stovėjo ilgiau.

Buvusio saldainių fabriko teritorija buvo turtinga ir radinių. Perkėlus bažnyčią į kitą vietą miestiečiai čia ėmė versti šiukšles - aptikta tūkstančiai gyvulių kaulų, koklių, olandiškų pypkučių fragmentų, keramikos šukių, trys XVIII amžiaus prekybinės plombos. Tačiau iš įdomesnių yra tik viename kape aptikta vaškinė lėlytė, šiuo metu eksponuojama Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje. Pasak G. Zabielos, tai tikriausiai buvęs vaiko žaislas, Lietuvoje tokių daugiau nerasta.

Giedrė NORVILAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

:)

2010-05-02   07:36

"Bažnyčios išorėje palaidotųjų nebuvo." - kažkodėl labai nesitiki - net nusmurgusiuose kaimuose laidodavo šalia bažnyčios. Ar šis sakinys neveda giliau?

xxl

2010-05-02   07:36

:)Pžiūrėk ,kurio tikėjimo ir suprasi kas apsmurgėlis.

to xxl

2010-05-02   07:36

Nesikabinėk prie žodžių, o į ESMĘ įsiskaityk.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Neįgalieji sportavo, šoko ir rungėsi viktorinose nuotrauka, foto

Sportas, Sportinė mankšta, smagios ir naudingos su sportu susijusios viktorinos, bendras smagus šokis...

Nuomonės, Paskelbta prieš 45 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...