2020 m. gruodžio 4 d. 00:56 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Savivaldybės diskreditavimą valdininkai dangsto įstatymais

(9)

Valstybės tarnyba

Lietuvoje galioja nerašyta taisyklė: nepagautas - ne vagis. Tačiau teisiniai svertai neretai prasilenkia su moraliniais, kaip nutiko ir Klaipėdos savivaldybės administracijos Miesto ūkio departamento direktoriaus Alfonso Šimkaus atveju.

Tarnautojas, oficialiai įtariamas korupcija, buvo perkeltas į Savivaldybės Turto ir privatizavimo skyrių. Dėl to vakar prie uostamiesčio Savivaldybės buvo surengtas ir piketas, kur keliasdešimt žmonių rėkė "gėda" bei bandė atkreipti dėmesį į neva klestinčią korupciją Klaipėdos savivaldybėje.

Užkliuvo pareigos

Nors Savivaldybės administracijos tarnautojus skiria ir atleidžia jos vadovas, nemenka atsakomybė tenka ir Klaipėdos miesto merui Rimantui Taraškevičiui.

Jis "Vakarų ekspresui" sakė, kad buvo veikiama tarnautojų kompetencijos ribose.

"Aš net nežinojau, kad A. Šimkui buvo suteiktos kitos pareigos. Yra Darbo kodeksas, tad jis, kol teismai nepasakė savo, oficialiai nėra bedarbis. Ar blogai, ar gerai pasielgta paskiriant jam žemesnes pareigas, negaliu komentuoti. Tačiau Turto ir privatizavimo skyrius... Čia jau gal perlenkta. Provokuoja. Jei kalbėtume ironiškai, po visų pateiktų įtarimų ir vadovaujantis įstatymo raide, būčiau įdarbinęs budėtoju. Tačiau teisės aktai yra tokie, kokie yra. Mano galios čia ribotos", - sakė jis.

A. Šimkus minėtame skyriuje pakeitė motinystės atostogų išėjusią tarnautoją, o pats, vos gavęs naujas pareigas, sunegalavo ir atsidūrė ligoninėje. Kalbama, kad jis sirgs iki gruodžio mėnesio, kai, būdamas tarnautojas, galės ramiai išeiti į pensiją.

Esą vienintelė vieta, kuri buvo tuo metu laisva, ir buvo Turto ir privatizacijos skyriaus specialisto kėdė.

"Vakarų ekspresui" Savivaldybės Personalo skyriaus vedėja Danutė Valuckienė sakė, kad A. Šimkus galėjo būti perkeltas į bet kurį skyrių.

"Aš nežinau, ar jis eis tas pareigas, nes dar turi neišnaudotų atostogų. Dabar jis nuo Miesto ūkio departamento vadovo pareigų nušalintas pusei metų. Iki tol, kol nebus teismo nutarties, naujo konkurso skelbti negalime. Tad iki vasario mėnesio pareigybė nėra laisva. Pakaitinio tarnautojo kol kas neketiname skirti", - teigė ji.

Variacijų variacijos

Karčių žodžių tiek A. Šimkui, tiek Savivaldybės administracijos vadovams negailėjo miesto Tarybos narys Naglis Puteikis, kuris nuolat griežė dantį ant galimai "prisidirbusio" valdininko.

"Pirmiausiai, kai A. Šimkus ėjo prašytis darbo perkeliant jį į kitas pareigas, reikėjo iškart pareikalauti nedarbingumo lapelio. Aš spėju, galit pirštą nukirsti, kad jis įsidarbino jau būdamas nedarbingas. Tai yra jo teisė, o ne pareiga. Tai, kas įvyko, ko gero, neeilinis atvejis visoje Lietuvoje. Administracijos direktorius Aloyzas Každailevičius yra politinio pasitikėjimo pareigūnas, tad jam už A. Šimkaus įdarbinimą gali grėsti ir interpeliacija", - "Vakarų ekspresui" teigė politikas.

Buvo įžvelgiama ir kitų rakursų A. Šimkaus atveju: kodėl Specialiųjų tyrimų tarnyba įtarimus pateikė prieš pat Seimo rinkimus, nors valdininko veiklą sekė net keletą metų?

Ir kodėl prieš pat rinkimus A. Každailevičius, būdamas socialdemokratas, įdarbino A. Šimkų, nors Klaipėdos valdžioje daugiausiai mandatų turi liberalcentristai, kurie prapylė rinkimus?

Sąmokslo teorijų - ne viena. Tačiau į visus klausimus atsakys teismai.

"Moralė - aukščiau"

Vaclavas STANKEVIČIUS, Seimo narys

Aš skaitau spaudą ir gerai esu susipažinęs su A. Šimkaus istorija, tačiau čia dar reikia teisininkų verdikto. Kad ir kaip ten būtų, moralinis aspektas čia yra labai svarbus. Jis netgi turėtų būti stipresnis nei teisinis. Esu įsitikinęs, kad korupcija įtariamam valdininkui Turto ir privatizavimo skyriuje - ne vieta. Juk buvo galima suspenduoti jo karjerą, bet ne grąžinti dirbti atgal į Savivaldybę. Tai diskredituoja pačią instituciją, jos vadovus miestiečių akyse. Įstatymuose ne viskas surašyta, yra ir tai, kas suprantama tarp eilučių. Net ir pats A. Šimkus galėjo nesiprašyti į tokias pareigas.

Jis nėra koks sargas, užima svarbias pareigas. Skandinavijos šalyse yra buvę atvejų, kai ministrai net viršiję greitį atsistatydina, o čia... Žmogus įtariamas kyšininkavimu, ir grąžinamas į darbą, kad ir į žemesnes pareigas.

Teisės aktai įpareigojo

Aloyzas KAŽDAILEVIČIUS, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius

Klausiate, ar lengva ranka pasirašiau įsakymą priimti į skyrių A. Šimkų? Žinote, per viduramžiais vykusią inkviziciją labai daug nekaltų žmonių buvo sudeginta. Tad kol vyksta tyrimas, negalima teisti. Man, kaip Savivaldybės administracijos direktoriui, galioja įstatymai. A. Šimkus negalėjo dirbti tame pačiame departamente, tad jis buvo pažemintas pareigomis bei įdarbintas kitur. Šis valdininkas Turto ir privatizavimo skyriuje realiai neturi jokių galių, tai - tik techninis darbas. Ten ruošiami nutarimo projektai, vykdoma inventorizacija.

Žmogus Savivaldybėje dirbo 8 metus, tad jį iškart "nutrenkti" būtų ne tik pagal teisės aktus neteisinga... Yra juk ir žmogiški dalykai. Minėtame skyriuje jis buvo įdarbintas, nes tik ten buvo laisva vieta. Be to, jis visą laiką buvo kamuojamas ligų, tad spekuliuoti dabar po skandalo, esą A. Šimkus simuliuoja, yra labai nesąžininga. Žmogus ligotas. Dar kartą kartoju, kad įstatymai man nesuteikė jokios teisės neperkelti jo į kitą postą. Jis nėra pašalintas, o tik nušalintas.

Denisas NIKITENKA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

AK

2010-05-02   07:36

1. "Minėtame skyriuje jis buvo įdarbintas, nes tik ten buvo laisva vieta." - žodis DIRBTI savo prasme gerokai skiriasi nuo sąvokos "užimti vietą". Įdomu, kad tai kai kam gali būti staigmena.

2. "Be to, jis visą laiką buvo kamuojamas ligų" - panašu, kad ne vieno Šimkaus lemtis vien tik užimti vietą (bei, panorus, ja naudotis). Kokiu būdu DARBUOTOJAS, visą laiką "kamuojamas ligų", ketina vaisingai PASIDARBUOTI savivaldybės administracijoje? Kiek galima suprasti, naujasis DARBUOTOJAS nesugebėjo atvykti į DARBĄ nei pusdieniui nuo priėmimo? Panašu, kad administracijos direktoriui pritrūko administracinių gebėjimų, nes jam arba visiškai nerūpi DARBO organizavimas, arba su šiuo tiesiog nesusitvarko. Kodėl tokiems tipams švaistomi mokėtojų mokesčiai?

Každailevičiui

2010-05-02   07:36

Skaityt reikia visą Valstybės tarnybos įstatymą, o ne tiek, kiek Žičkus ir jo Co pabraukia ir pakiša po nosim:

29 straipsnis. Tarnybinės nuobaudos
4. Tarnybinė
nuobauda – atleidimas iš pareigų gali būti skiriama už šiurkštų
tarnybinį nusižengimą (...).
5. Šiurkštus tarnybinis nusižengimas – tai nusižengimas, kuriuo šiurkščiai pažeidžiamos valstybės tarnybos bei kitų valstybės tarnautojo veiklą reglamentuojančių įstatymų ar kitų norminių teisės aktų nuostatos arba kitaip šiurkščiai nusižengiama valstybės tarnautojo pareigoms ar valstybės
tarnautojo veiklos etikos principams.
6. Šiurkščiu pažeidimu laikoma:
1) valstybės tarnautojo elgesys, diskredituojantis valstybės tarnybą, žeminantis žmogaus orumą, ar kiti veiksmai, tiesiogiai pažeidžiantys žmonių konstitucines teises;
2) valstybės, tarnybos ar komercinės
paslapties atskleidimas;
3) korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių turinti veika, nors už šią veiką valstybės tarnautojas ir nebuvo
traukiamas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn;
4) piktnaudžiavimas tarnyba bei Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimas;

KLaipedietis

2010-05-02   07:36

DArosi labai keista skaitant,Kazdaileviciaus argumentus.Kyla klausimas ar taip gali kalbeti sveiko proto zmogus ,o gal jis uolus isakymu ,bet ne istatymu vykdytojas.Gal ir jo sazine visiskai svari kaio ir p. Simkaus ,kuris sazine sutepti nespejo ,nes niekada gyvenime ja nesinaudojo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Pusė tūkstančio klaipėdiečių gaus papildomą išmoką nuotrauka, foto

Klaipėda, Gera žinia klaipėdiečiams, gaunantiems socialinę pašalpą, - kartu su įprasta išmoka šį...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...