2021 m. kovo 5 d. 06:31 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Sąvartyno žmonėms - etatai

2005-02-24, 12:00

Natalija MOGUČAJA

Sąvartyno žmonėms - etatai  nuotrauka, foto

Atliekų verslas

Artimiausiu metu dvidešimčiai darbščiausių Kalotės sąvartyno benamių bus pasiūlyti etatai naujai įkurtoje įmonėje

Po incidento Kalotės buitinių atliekų sąvartyne iš Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro antrines žaliavas įsigydavę pirkėjai neteko pelningo pajamų šaltinio.

Sutartis su jais nusprendęs nutraukti bendrovės vadovas spalvotojo metalo supirkimo verslą artimiausiu metu sukoncentruos vienose rankose.

Tam bus įkurta minėto centro antrinė bendrovė, o čia nuolat zujančius ir savo labui dirbančius benamius ketinama paversti visateisiais naujos įmonės darbuotojais.

Toks žingsnis žengtas po to, kai šių metų pradžioje sąvartyne apsilankę pareigūnai konfiskavo surinktą bei išvežti paruoštą spalvotojo metalo laužą.

Dėl to didelę materialinę žalą patyręs ir metalo savininku prisistatęs klaipėdietis apkaltino uostamiesčio Ekonominės policijos pareigūnus neteisėtais veiksmais ir apskundė juos šalies Generalinei prokuratūrai.

Tuo metu Klaipėdos Vyriausiojo policijos komisariato vadovybė piliečio pretenzijas vadina nepagrįstomis, o jį patį įtaria noru pasipelnyti svetima sąskaita.

Prisistatė STT pareigūnais

Praėjus kelioms dienoms po sausio 7-ąją įvykusio incidento, bendrovėje "Resota" vairuotoju-tiekėju dirbantis klaipėdietis Sergejus Vorobjovas, netekęs dešimčia tūkstančių litų įvertinto metalo laužo, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą bei vyriausiąjį Klaipėdos apygardos prokurorą.

Savo pareiškime pilietis aiškina, jog keturiais automobiliais į sąvartyno teritoriją atvykę bei Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnais prisistatę 7-8 vyriškiai savavališkai išvežė jam priklausančias tris tonas ūkiniame pastate sandėliuoto vario ir aliuminio laužo bei svarstykles.

Be to, anot pareiškėjo, nurodyti asmenys "elgėsi iššaukiančiai šiurkščiai, necenzūriškai įžeidinėjo bei viešai žemino sąvartyne dirbančius žmones, grasino jiems pistoletais ir be jokios priežasties nušovė jų šunį, kuris nieko nepuolė".

S. Vorobjovo teigimu, atvykėliai ne tik elgėsi nederamai, bet ir padarė aibę procesinių pažeidimų. Esą, kai jų buvo paprašyta prisistatyti, parodyti tarnybinius pažymėjimus bei dokumentą, pagrindžiantį metalo laužo paėmimą, taip pat - konfiskuojamą krovinį pasverti ir dėl nurodytų daiktų poėmio surašyti oficialių dokumentą, patvirtintą kviestinių liudininkų, jie tik iškeikė prašiusius tai padaryti asmenis.

Beje, tarp šios istorijos dalyvių paties S. Vorobjovo, supirkinėjančio metalo laužą visoje Lietuvoje, tądien nebuvo.

Nusižengimų nepadarė

Nepaisant to, generaliniam prokurorui Antanui Klimavičiui adresuotame pareiškime S. Vorobjovas, turintis minėtojo incidento garso įrašą, prašė nubausti kaltuosius ir grąžinti jam metalo laužą. Mat klaipėdietis, atsižvelgdamas į keistas įvykio aplinkybes bei į tai, kad atvykėliai, neva nuslėpę savo tikrąsias pareigas Klaipėdos VPK Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriuje, prisistatė STT pareigūnais, įtaria organizuoto nusikalstamumo susivienijimo požymius.

Be to, S. Vorobjovas tvirtina ir anksčiau turėjęs reikalų su vienu iš jo metalo laužą konfiskavusių pareigūnų. Esą jam klaipėdietis periodiškai duodavo pinigų.

"Atvažiuoja ir sako: "Sergejau, man reikia kelių šimtų litų automobiliui susiremontuoti". Na, aš ir duodu. Juk žinau, kaip galima žmogui pridaryti rūpesčių lygioje vietoje, - prisipažino S. Vorobjovas, tokiu būdu esą išdalinęs ne vieną tūkstantį litų. - O ką darysi? Žmonai priklauso viena metalo supirkimo aikštelė. Juk nesinori, kad jos verslui būtų kišami pagaliai į ratus."

Tačiau vasario 7-ąją jį pasiekė Klaipėdos VPK viršininko Benono Ivanausko pasirašytas raštas, kuriame pranešta, jog dėl minėto incidento buvo atliktas tarnybinis patikrinimas.

Nustatyta, kad policijos pareigūnai A. Stonys, T. Lembutis, V. Minkus, V. Mockus ir A. Užkuras, turėdami duomenų, jog pilietis V. Petraitis, neturėdamas licencijos supirkti spalvoto metalo laužą, daro teisės pažeidimą, nuvyko į sąvartyną. O paimtą metalo laužą iki administracinės teisės pažeidimo bylos išnagrinėjimo paliko saugoti bendrovės "Metva" aikštelėje.

"Akivaizdu, kad Jūs, nebūdamas įvykio vietoje ir tiesiogiai nežinodamas įvykio aplinkybių, siekiate policijos pareigūnus apkaltinti nebūtais dalykais ir pasisavinti spalvotojo metalo laužą",- sakoma policijos rašte.

Oficialiais duomenimis, praėjusiais metais dėl pareigūnų veiksmų iš viso buvo atliktas 171 patikrinimas, tarp jų 70 - dėl piliečių skundų. Beveik 90 procentų jų tiesiogiai buvo susiję su Klaipėdos VPK pareigūnais. 72 pranešimai apie netinkamus policininkų veiksmus bei elgesį pasitvirtino visiškai, dar 11 - iš dalies.

Benamiams - socialinės garantijos

Šioje istorijoje atsiradus rašte minimam V. Petraičiui, S. Vorobjovas nė kiek nenustebo. Pasirodo, šis pilietis - benamis, nuolat besidarbuojantis sąvartyne. O pareigūnai esą privertė jį prisiimti atsakomybę už metalą, nors iš anksto žinojo, kad jis priklauso ne jam.

"Su bendrove Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centru bendradarbiavau pagal praėjusių metų birželį pasirašytą sutartį. Pagal ją, šis centras, atstovaujamas direktoriaus Šarūno Reikalo, įsipareigojo man parduoti sąvartyne esančias antrines žaliavas, o aš už šias paslaugas mokėjau beveik šimto litų dydžio mokestį kiekvieną mėnesį",- aiškino S. Vorobjovas, šiuo metu jau nebeturintis teisės įvažiuoti į sąvartyno teritoriją bei susirinkti ir išsivežti metalo laužą. Mat po aprašytojo incidento Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras sutartį su juo nutraukė.

Šarūnas Reikalas, šios bendrovės vadovas, paprašytas paaiškinti karingą situaciją sąvartyne, tvirtino asmeniškai neturįs nieko prieš S. Vorobjovą. Juolab kad sutartys dėl spalvotojo metalo laužo pardavimo nutraukiamos ir su kitais pirkėjais.

Anot jo, teisę susirinkti į buitinių atliekų sąvartyną atvežtą laužą įmonė teisėtai parduodavo siekdama bent minimaliai padengti išlaidas sąvartyno infrastruktūrai.

Nepaisant to, minėtas įvykis privertė bendrovę šių pajamų atsisakyti: "Man pačiam nebeaišku darosi, kas vyksta sąvartyno teritorijoje. Niekam ne paslaptis, kad sąvartyne vasarą darbuojasi keli šimtai, o žiemą - pusšimtis asocialių asmenų, renkančių popierių, plastmasę ir metalą. Jėga jų pašalinti negalime, tenka ieškoti taikaus sugyvenimo būdų. Deja, kontroliuoti visų sąvartyne būnančių asmenų veiksmus bent jau kol kas neįmanoma. Neilgai dar dirbu, todėl radikalioms revoliucijoms dar neatėjo laikas."

Tačiau artimiausiu metu nekontroliuojama prekyba į sąvartyną patenkančiomis antrinėmis žaliavomis vis dėlto turėtų baigtis. Mat ketinama įkurti antrinę bendrovės Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro įmonę. Joje žadama įdarbinti ir dvidešimt geriausiai užsirekomendavusių sąvartyno žmonių, rinksiančių metalo laužą ne už pavienių pirkėjų siūlomą naminę degtinę, o už oficialų atlygį.

Natalija MOGUČAJA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valdantiesiems siūlant naikinti kai kurias mokesčių lengvatas, opozicijos atstovai priešingai –...

Už elektronikos taisymą siūloma leisti susigrąžinti dalį GPM nuotrauka, foto

Prezidento Gitano Nausėdos pareiškimas apie tai, kad jis nemato galimybės, jog buvę...

V. Ušackas apie nepaskirtus ambasadorius: tai nepateisinamas apsileidimas nuotrauka, foto

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Kovo 5-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Kovo 5-oji, penktadienis, 10 savaitė.Dangaus kūnai: saulė teka 6.58 val., leidžiasi 18.03...

Klaipėdoje spindėjo jaunosios lengvosios atletikos žvaigždutės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos lengvosios atletikos mokykloje (Taikos pr. 54) vykusiame Lietuvos jaunučių lengvosios atletikos...

Lietuvos laivyno 100-mečiui - paroda po atviru dangumi nuotrauka, foto

Jūrų muziejus, Lietuvos jūrų muziejus parodą, skirtą Lietuvos laivyno 100-mečiui, įkurdino po atviru dangumi....

Sukrėsti dėl berniuko mirties: kaip galėjo nutikti nelaimė nuotrauka, foto

Kriminalai, Telšių rajone kieme su broliu žaidęs ir pradingęs dviejų su puse metų...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Jūrų muziejus, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...