Rugsėjo 22-oji: vardadieniai, dangaus kūnai, istorija

Rugsėjo 22-oji: vardadieniai, dangaus kūnai, istorija

Rugsėjo 22-oji - Baltų vienybės diena. Tarptautinė diena be automobilio.

Rugsėjo dvidešimt antroji, ketvirtadienis - 265-oji metų diena (ketvirtoji 39-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 100 dienų.

Savo vardadienius šiandien švenčia: Digna, Eiganta, Eigantas, Mauricijus, Tamošius, Tarvina, Tarvinas, Tarvinė, Tomas, Virmantė;

rytoj: Galintas, Lina, Linas, Linė, Linius, Teklė;

poryt: Gedvilas, Gedvilė, Gedvinas, Gedvinė, Geraldas, Gerardas, Haroldas, Ramūnas, Ramunė.

Dangaus kūnai

Saulė šiandien teka 7.03, leidžiasi 19.19. Dienos ilgumas - 12.16.

Trečiąją delčios dieną Mėnulis teka 24.11, leidžiasi 16.45.

Saulė Mergelės ženkle.

Protingos mintys

"Draugystė tenkinasi tuo, kas galima, nereikalaudama to, kas priklauso" (Aristotelis).

Lietuva rugsėjo 22-ąją

1236 m. Kalavijuočių ordino kariuomenė ir žemaičių būriai susirėmė Saulės mūšyje. Jį laimėjo žemaičiai.

1796 m. Jovaišiškėje, netoli Plungės, gimė poetas Juozapas Čiulda, rašęs eilėraščius lietuvių ir lenkų kalba, palikęs lietuvių kalbos gramatikos rankraštį.

1875 m. Varėnoje gimė dailininkas ir kompozitorius, kultūros veikėjas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Mirė 1911 m.

1921 m. Lietuva tapo Tautų Sąjungos nare.

1966 m. įsteigtas Vilniaus garbės piliečio vardas.

1988 m. Lietuvos TSR Ministrų Taryba panaikino 1949 ir 1951 metų nutarimus dėl deportacijų ir nusprendė, jog trėmimai buvo nepagrįsti ir neteisėti. Šio laikotarpio tremtiniai reabilituoti, jiems suteikta teisė gauti kompensaciją už konfiskuotą turtą.

1994 m. Lietuva ir Gruzija užmezgė diplomatinius santykius.

1996 m. Vilniaus Katedros aikštėje atidengtas paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui.

2000 m. minint 125-ąsias dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo metines Vilniuje, prie M. K. Čiurlionio menų gimnazijos, atidengtas menininko biustas.

2004 m. Lietuvos atstovė Europos Parlamente Ona Juknevičienė išrinkta tarpparlamentinės delegacijos ryšiams su Centrinės Azijos šalimis bei Mongolija pirmininke.

2005 m. minint Baltų vienybės dieną Kauno Vytauto Didžiojo universitete Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus kartu su Latvijos Prezidente Vaira Vyke-Freiberga dalyvavo Lietuvos ir Latvijos forumo suvažiavime.

2006 m. vienintelė Lietuvoje veterinarus ruošianti aukštoji mokykla - Lietuvos veterinarijos akademija - paminėjo 70 metų jubiliejų.

2010 m. stipruolis Žydrūnas Savickas Pietų Afrikoje apgynė prieš metus Maltoje iškovotą pasaulio čempiono titulą.


Įdomiausi rugsėjo 22-osios įvykiai pasaulio istorijoje

1499 m. Šveicarijos lygai bei Vokietijos karaliui Maksimilianui I pasirašius Bazelio taiką, Šveicarija tapo nepriklausoma valstybe.

1735 m. seras Robetas Walpole'as tapo pirmuoju Didžiosios Britanijos ministru pirmininku, įsikūrusiu Londono Downing Streete, 10-uoju numeriu pažymėtame name.

1792 m. Prancūzijos Konventas paskelbė šalį respublika.

1862 m. Prūsijos Vyriausybės vadovu tapo Otto von Bismarckas.

1862 m. JAV prezidentas Abrahamas Lincolnas paskelbė, kad visi vergai sukilusiose Pietų valstijose nuo 1863 metų sausio 1 dienos bus laisvi.

1869 m. Miunchene įvyko vokiečių kompozitoriaus Richardo Wagnerio operos "Reino auksas" premjera. Tai yra pirmoji tetralogijos "Nybelungų žiedas", kurią dar sudaro "Valkirija", "Zygfrydas" ir "Dievų žuvimas", dalis.

1914 m. vokiečių povandeniniai laivai per Pirmąjį pasaulinį karą Šiaurės jūroje paskandino britų kreiserius "Aboukir", "Hogue" bei "Cressy". Žuvo daugiau kaip 1400 žmonių.

1934 m. per sprogimą bei gaisrą Gresfordo šachtoje Velse žuvo daugiau kaip 260 šachtininkų.

1949 m. Didžiosios Britanijos, Kanados ir JAV Vyriausybės paskelbė, jog Sovietų Sąjungos teritorijoje užfiksavo branduolinį sprogimą. Sprogimas, kurį Maskva iš pradžių neigė, buvo įvykdytas rugpjūčio 29 dieną. Tai buvo pirmasis branduolinio ginklo bandymas Sovietų Sąjungoje.

1955 m. Didžiojoje Britanijoje pradėjo veikti komercinės televizijos stotys. Pirmasis reklamos siužetas buvo skirtas dantų pastai.

1960 m. Malis iškovojo nepriklausomybę nuo Prancūzijos.

1975 m. Sara Jane Moore San Franciske mėgino pasikėsinti į JAV prezidentą Geraldą Fordą. Tai buvo antras per 17 dienų pasikėsinimas į jo gyvybę.

1985 m. Prancūzijos ministras pirmininkas Laurentas Fabiusas pripažino, kad šalies slaptųjų tarnybų agentai, veikdami pagal vyriausybės nurodymus, Naujojoje Zelandijoje paskandino gamtosaugos organizacijos "Greenpeace" laivą "Rainbow Warrior".

1996 m. australas Bobas Dentas, sirgęs vėžiu, tapo pirmuoju žmogumi pasaulyje, kuriam pagal atitinkamą įstatymą, jam pageidaujant, buvo suleista mirtina injekcija ir taip nutrauktos jo kančios.

1997 m. mirė japonų kareivis Shoichis Yokoi'us, kuris Antrojo pasaulinio karo pabaigoje atsisakė pasiduoti ir Guamo džiunglėse slapstėsi 26 metus. 1972 metais sugrįžęs į Japoniją jis tapo nacionaliniu didvyriu.

1999 m. JAV teisingumo departamentas pateikė ieškinį tabako pramonei, kaltindamas ją sukčiavimu ir mėginimu nuslėpti informaciją apie kenksmingą žmogaus sveikatai tabako poveikį.

2001 m. JAV prezidentas George'as W. Bushas atšaukė sankcijas Pakistanui ir Indijai, kurios buvo paskirtos 1998 metais atliekant branduolinius tyrimus.

2004 m. Europos Sąjunga panaikino ginklų embargą Libijai.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder