2020 m. gruodžio 4 d. 00:37 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Rėkiantis tonas sėja pedagogų nusivylimą

(1)

2006-02-06, 12:00

Giedrė PETKEVIČIŪTĖ

Rėkiantis tonas sėja pedagogų nusivylimą  nuotrauka, foto

Profsąjungos

Pedagogų profesinių sąjungų lyderiai įsitikinę: mokyklų vadovai jų kratosi todėl, kad bijo, nes nori ir toliau netrukdomai savivaliauti.

Mūsų dienraščio kalbinami direktoriai neigė savo priešiškumą profsąjungoms, tačiau pripažino, kad jiems nepriimtini Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) darbo metodai. Be to, vadovai tvirtino, kad narystė profsąjungoje pamažu pradeda atsirūgti ir patiems mokytojams - jie esą taip nusivylė, kad patys bėga lauk iš organizacijos.

Kategoriškai prieš

35-erių Vilma (vardas, jos prašymu, pakeistas) dirba lietuvių kalbos mokytoja vienoje iš Klaipėdos bendrojo lavinimo mokyklų. Pedagogė sako, kad jos darbdavys - mokyklos direktorius - yra kategoriškai prieš vadinamosios pirminės profsąjungos organizacijos kūrimą.

"Jis daro viską, kad profsąjungos mūsų mokykloje nebūtų. Atrodytų, kad baisesnio dalyko už profsąjungą jis neįsivaizduoja. O ką mes, mokytojai? Nenorime nemalonumų, todėl stengiamės net žodžio "profsąjunga" neminėti", - pasakojo mokytoja.

Tačiau ne visų mokyklų vadovai yra tokių pažiūrų. Dovilų (Klaipėdos rajonas) pagrindinės mokyklos direktorius Arūnas Grimalis ne tik neprieštaravo, bet net ir palaikė mokytojų norą dalyvauti profsąjungos veikloje.

"Mūsų mokykloje neseniai lankėsi Klaipėdos rajono profsąjungos pirmininkė. Ji pasiūlė įkurti organizaciją, o mokytojai pritarė. Profsąjungos nariais tapo beveik visi mokyklos mokytojai", - sakė A. Grimalis.

"Profsąjungos siekia geresnių darbo sąlygų pedagogams. O jei darbuotojams gerai - gerai ir mokyklai. Tad nematau reikalo prieštarauti, - pridūrė direktorius. - Kodėl kiti vadovai turėtų būti prieš, sunku pasakyti. Galbūt netvirtai jaučiasi, gal kas nors neskaidriai vyksta? Juk šiaip tai bijoti nėra ko."

Anot A. Grimalio, LŠDPS kol kas nėra labai galinga jėga, bet vis dėlto ji gana įtakinga.

Įpykdė merą

"Vakarų ekspresas" jau rašė, kad paskutinysis LŠDPS bei Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus valdininkų susitikimas prie pusantros savaitės įpykdė net ir patį miesto merą. Klausydamasis iš abiejų pusių skriejančių kaltinimų Rimantas Taraškevičius neslėpė nuostabos, kad vieno tikslo siejami žmonės yra pasiruošę vieni kitiems perkąsti gerkles. Švietimo skyriaus vedėja Laima Numgaudienė tąsyk pareiškė, kad jai yra nepriimtinas LŠDPS Klaipėdos skyriaus pirmininkės Laimos Juknienės tonas bei piktinosi, kad vietoje konstruktyvaus pokalbio iš profsąjungos atstovų sulaukia grasinimų.

Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos - ne tokios stambios kaip LŠDPS - prezidentė Dalia Gricienė sako nejaučianti kolegoms nepagarbos ir ne kartą siūliusi bendradarbiauti, tačiau, kita vertus, ji konstatuoja, kad abi pedagogų interesus ginančios organizacijos yra labai skirtingos. "Mums įžeidinėjimai ir rėkimas nebūdingas", - teigė D. Gricienė, taip pat kritikuojanti LŠDPS toną.

"Manau, kad rėkimu jie tik žemina žmones, kuriuos privalėtų ginti, - tvirtino D. Gricienė. - Mūsų darbas paremtas dialogo ieškojimu, todėl didelių problemų su mokyklų direktoriais neturime."

Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga atšventė jau 100-ąjį jubiliejų, tačiau joje narių yra gerokai mažiau - per 2000. Tuo tarpu LŠDPS - daugiau nei 30 000.

Prezidentė stebisi, kad kolegos LŠDPS atstovai savo tinklapyje internete teikia tikrovės neatitinkančią informaciją - ten skelbiama, kad Lietuvos mokytojų profesinėje sąjungoje tėra apie 900 narių. Nurodomi ir kiti aspektai, patvirtinantys LŠDPS pranašumą. Anot D. Gricienės, tai įrodo, kad LŠDPS lyderiai kitų organizacijų nepripažįsta ir nelaiko jų sau lygiomis.

"Mes priimame tuos, kuriems iš tikrųjų reikia pagalbos. Neprimetame savo globos. O streikus organizuosime tik tada, kai bus iš tikrųjų kritinė situacija", - kalbėjo D. Gricienė.

Penktas ratas vežime?

"Buvo laikas, kai aš pats agitavau mokytojus stoti į profsąjungą. Juk tai jėga, kuri gali padaryti labai daug. Tačiau nusivyliau", - apie LŠDPS sako Klaipėdos "Varpo" vidurinės mokyklos direktorius Valerijus Kuzliakinas.

Direktoriaus teigimu, profsąjunga pradeda nusivilti ir darbuotojai. "Jie eina lauk iš profsąjungos", - sako V. Kuzliakinas.

"Toks įspūdis, kad profsąjungos lyderiai tesiekia vieno - surasti kuo daugiau problemų ir padaryti blogiau direktoriams. Nesakau, kad direktoriams turi būti pataikaujama. Bet reikalauti reikia protingai, problemos turi būti sprendžiamos kolegialiai. O dabar yra dirbama buldozerio principu, todėl daug kas ir nusivilia. Profsąjungai trūksta inteligentiškumo", - mano V. Kuzliakinas.

"Aš - ne prieš profsąjungas, - kalbėjo "Baltijos" vidurinės mokyklos direktorė Vitalija Grybauskienė. - Tapti nariu - darbuotojo teisė. Be to, esu įsitikinusi, kad pedagogų interesus ginti būtina. Bet tam reikia protingų žmonių."

V. Grybauskienei susidaro įspūdis, kad kai kurie profsąjungų lyderiai labiau ieško naudos sau nei rūpinasi eiliniais pedagogais.

Anot šios mokyklos vokiečių kalbos mokytojos Natalijos Klajauskienės, šiuo metu profsąjungai priklauso vos keli darbuotojai - pedagogai narystės jau atsikando.

"Nematau jokios naudos, - sakė N. Klajauskienė. - Ir be profsąjungos galime spręsti problemas. Profsąjunga man atrodo kaip penktas ratas vežime."

Neseniai iš profsąjungos pasitraukusi pedagogė, kuri, nenorėdama nemalonumų, taip pat prašė neskelbti jos vardo, "Vakarų ekspresui" teigė nebenorinti apie šią organizaciją net girdėti. "Tai - tikras marazmas. Ne tokiomis priemonėmis reikia mūsų teises ginti. Argi normalu, kad man po to direktoriui ir darbuotojams Savivaldybėje į akis pažiūrėti gėda?" - sakė mokytoja.

Dovilų pagrindinės mokyklos direktorius A. Grimalis pripažįsta, kad retsykiais LŠDPS pozicija būna gana drastiška, tačiau, anot jo, tokią reakciją išprovokuoja konfliktinės situacijos. "Jie šaukia, kad juos išgirstų", - teigė A. Grimalis.

Kaltina direktorius

LŠDPS pirmininkas Aleksas Bružas, Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytojas, neigia, kad profsąjunga nusivylę pedagogai iš jos traukiasi. Jis pažymėjo, kad tam tikra kaita yra natūrali - juk organizacija nesiima prievartos, tačiau Klaipėdos skyriuje narių, anot A. Bružo, tik daugėja. Jei ir sklando tokie gandai, kad nariai bėga lauk, pasak pirmininko, tai tik pačių direktorių paleisti.

"Klaipėdoje labai gera profsąjunga. Ji neleidžia savivaliauti nei mokyklų vadovams, nei Savivaldybės Švietimo skyriui", - teigė A. Bružas.

"Jei per kišenę muša, savaime suprantama, kad atsiranda nepatenkintų", - tęsė LŠDPS vadovas, pridūręs, kad uostamiesčio mokyklų vadovai, miesto valdžiai pasirūpinus, neteisėtai gauna priedus, kurie mokami iš mokinio krepšelio lėšų. Su tuo, anot jo, Klaipėdos skyrius kaip įmanydamas kovoja, o tai nepatinka nei Švietimo skyriui, nei direktoriams.

"Mokyklų vadovai geriau tegu netrukdo profsąjungoms, nes jie taip patys sau duobę kasa. Turiu tokią jėgą, kad per ministeriją galiu jų atlyginimų augimą sustabdyti. Priedų klausimą mes taip pat būtinai išspręsime", - žadėjo A. Bružas.

Beje, LŠDPS skelbia dėl netinkamo įstatymų vykdymo inicijavusi apie dvidešimties mokyklų vadovų pasitraukimą iš pareigų.

LŠDPS Klaipėdos skyriaus pirmininkė Laima Juknienė pritaria, kad direktoriai nori netrukdomai savivaliauti, o profsąjunga tam užkerta kelią. "Mes pasisakome už rotaciją, nes matome, kad vadovas tik septynerius metus dirba gerai", - sakė L. Juknienė.

Ji pabrėžia, kad pagrindinis profsąjungos siekis - stebėti, kad būtų laikomasi įstatymų. O tam esą dažnai nusižengiama.

L. Juknienę nustebino informacija, kad daugėja profsąjungos veikla nusivylusių pedagogų. "Neseniai buvo mūsų susirinkimas, pirmininkai nan tikrai būtų pasakę. Vienas kitas narys tikrai išeina, nes daug kas išvažiuoja į užsienį. Bet tai nėra masinis reiškinys. Mūsų pirminių organizacijų skaičius kaip tik didėja", - teigė L. Juknienė. Anot jos, šiuo metu pirminės organizacijos veikia 21 Klaipėdos švietimo įstaigoje, o skyrius vienija iš viso apie 550 narių.

L. Juknienę stebina priekaištai ir dėl neva pernelyg agresyvaus tono.

Prisimindama minėtą susitikimą Savivaldybėje, ji sakė, kad valdininkai išsisukinėja nuo nepatogių klausimų, todėl ir ieško priekabių.

Giedrė PETKEVIČIŪTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2011-02-26   14:55

IP: 78.61.171.173

Įstojau ir nesigailiu.Jokio pikto tono ar panašiai.Tiesiog dalykiškas bendravimas ir konsultacijos darbo teisių klausimais.O del vadovų savivaliavimo ir parazitavimo,tai tikra tiesa.Todel ir šmeižia profsąjungas,nes jos žino ko paklausti.Teko bendrauti asmeniškai su Laima,neturiu jokių priekaištų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Pusė tūkstančio klaipėdiečių gaus papildomą išmoką nuotrauka, foto

Klaipėda, Gera žinia klaipėdiečiams, gaunantiems socialinę pašalpą, - kartu su įprasta išmoka šį...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...