2020 m. gruodžio 4 d. 01:14 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Prezidento reveransas rėmėjui - politinė savižudybė

Prezidento reveransas rėmėjui - politinė savižudybė  nuotrauka, foto

Skandalo apogėjus

Po pastarųjų dienų įvykių į skandalą įklimpusio R. Pakso (viduryje) nuo nepalankaus prezidentui balsavimo apkaltos pabaigoje gali nebeišgelbėti ir uoliai jį Konstituciniame Teisme ginantys advokatai

Rolando Pakso reveransas savo dosniausiam rėmėjui Jurijui Borisovui sukėlė tokią politinę audrą, po kurios postų Prezidentūroje masiškai ėmė atsisakyti patarėjai, o pats prezidentas savo kėdės greičiausiai jau nebeišsaugos.

Nuo R. Pakso nusigręžė net ištikimiausi jo pasekėjai, maža to - vienas jų Seime inicijavo prezidentą nedelsiant atsistatydinti raginantį pareiškimą, kuriam neprieštaravo nė vienas parlamentaras.

Į kampą užspaustas prezidentas per savo patarėją vakar tikino, kad jam J. Borisovas darė "didžiulį spaudimą". To "Vakarų ekspresui" duodamas interviu nepaneigė ir pats "Avia Baltika" vadovas.

R. Paksas gailisi

"Vakar (trečiadienį - Aut. past.) galėjau padaryti lemtingą klaidą: visuomeniniu patarėju priimti buvusį rėmėją J. Borisovą. Suprantu, kad šis mano veiksmas šokiravo daugelį iš Jūsų ir sukėlė sąmyšį Jūsų mintyse. Patyriau, jog mano poelgį sunku suprasti ir tiems, kurie tikėjo ir tiki manimi", - tokiais žodžiais į Lietuvos žmones vakar kreipėsi prezidentas.

Valstybės vadovas teigė galintis pasiteisinti "nebent nepaprastai didele pastarųjų mėnesių įtampa".

Aiškindamas savo veiksmų motyvus, R. Paksas sakė neįžvelgęs, kaip klostysis visi įvykiai.

"Nesitikėjau, kad pačioje kadencijos pradžioje patirsiu tokį pasipriešinimą. Neįvertinau ir mane parėmusio J. Borisovo. Neįžvelgiau, kad už šio verslininko deklaruotų kilnių siekių paremiant mane padėti visiems Lietuvos žmonėms greičiau išbristi iš vargo slypi ir sudėtingi žmogaus prigimties, ir jo charakterio vingiai", - sakė R. Paksas.

Prezidentas aiškino, jog "į kampą įvarytas žmogus gali tapti klusniu įrankiu kieno nors rankose".

Baigdamas R. Paksas atviravo: "Nuoširdžiai atsiprašau visų, kuriuos įskaudino mano poelgis. Tikiuosi Jūsų atleidimo ir žmogiško supratimo. Savo likimą atiduodu į Jūsų rankas", - prisipažino prezidentas.

Atsiribojęs - laisvesnis

Po skandalingųjų pareiškimų prezidentas trečiadienį iki vidurnakčio posėdžiavo su savo patarėjais, o vakar ryte jis viešai pareiškė atsiribojantis nuo J. Borisovo.

Seime apsilankęs jo patarėjas A. Medalinskas žurnalistams trumpai pakomentavo situaciją: "Nuotaikos sunkios. Suprantame, kad geriau tokių dalykų nebūtų buvę ir Lietuvai, ir prezidentui. Kita vertus, žmogus atsipalaidavo nuo to svorio, kuris veržė jį visus metus. Kaip žmogus, prezidentas jaučiasi daug laisviau, daug geriau", - sakė patarėjas.

Anksčiau šalies vadovas ne kartą yra pabrėžęs, kad atsiriboti nuo savo dosniausio rėmėjo esą neturįs pagrindo todėl, kad J. Borisovas niekada nėra dirbęs jo patarėju ar tarnautoju Prezidentūroje.

Kai kurie politikai svarsto versiją, jog R. Pakso sprendimas paskelbti apie J. Borisovo įdarbinimą Prezidentūroje buvo kryptingas žingsnis, siekiant turėti svarų motyvą atsiriboti.

Valdžia - sunerimusi

Vakar neprognozuojami R. Pakso veiksmai susilaukė kitų valstybės vadovų - užsienyje šiuo metu viešinčių premjero Algirdo Brazausko ir Seimo pirmininko Artūro Paulausko reakcijų.

Ministras pirmininkas ketvirtadienį ryte sakė, jog paskutinių dienų prezidento veiksmai nesuvokiami protu.

"Tai yra kažkokia nesąmonė, kažkoks nesusipratimas. Sunku buvo patikėti vakar vakare (trečiadienį. - Aut. past.), kai išgirdau šią žinią, kuri pritrenkė ir mane, ir, manau, visą Lietuvą", - interviu Lietuvos radijui vakar sakė premjeras.

Vėliau, po pietų, agentūra ELTA išplatino pranešimą, kuriame teigiama, jog A. Brazauskas nurodė imtis budrumo ir atsargumo priemonių, kol Seimo ir Vyriausybės vadovai išvykę į užsienį.

Tokius premjero žodžius agentūrai perdavė vakar su A. Brazausku telefonu bendravęs parlamentaras Vytautas Landsbergis.

"Vakarų ekspresui" susisiekus su šiuo metu premjerą Briuselyje lydinčia jo atstove spaudai Nemira Pumprickaite, tokių A. Brazausko teiginių ji negalėjo patvirtinti.

Parlamento vadovas A. Paulauskas iš Japonijos pranešė nesąs nustebęs dėl tokios įvykių eigos.

Anot jo, tai tik įrodė, kad prezidentui daromas spaudimas ir jis yra pažeidžiamas, o vykstantis apkaltos procesas - tikslingas.

Patarėjai sutrikę

Po kontraversiškų R. Pakso reveransų Prezidentūroje vakar vyravo savotiška suirutė: tiek patarėjai, tiek tarnautojai buvo sutrikę, pasimetę, o jų žodžiuose jautėsi baimės gaidelės.

"Vakarų ekspresui" susisiekus su R. Pakso atstove spaudai Jūrate Overlingiene, ši buvo netekusi amo.

Paklausta, kokius darbus Prezidentūroje vakar dirbo prezidentas, J. Overlingienė atsakyti negalėjo. Oficialiame Prezidentūros interneto tinklalapyje visą dieną R. Pakso dienos darbams skirtoje skiltyje nebuvo įrašyta nė žodžio.

Pasidomėjus, kokiais motyvais prezidentas vadovavosi tiek siūlydamas, tiek atšaukdamas kvietimą J. Borisovui dirbti Prezidentūroje, prezidento atstovė spaudai nieko nekomentavo.

Tylus bei uždaras buvo ir vienas kalbiausių bei aktyviausių R. Pakso patarėjų Gintaras Šurkus.

Žinią apie J. Borisovo neskyrimą patarėju pirmasis pranešęs patarėjas politikai Alvydas Medalinskas apskritai nekėlė telefono ragelio.

Kalbesnis buvo tik šalies vadovo įvaizdžio architektas, viešųjų ryšių specialistas patarėjas Aurelijus Katkevičius. Tačiau jis "Vakarų ekspresui" teigė visiškai nebesuprantąs, kas pastarosiomis dienomis įvyko.

"Jei čia viešųjų ryšių triukas - ne aš jo autorius. Beje, tas ėjimas būtų visiškai nevykęs. Negaliu prognozuoti, kaip tai atsilieps, nes nieko nebesuprantu, prisipažinsiu, aš nežinau, kas čia darosi", - sakė A. Katkevičius.

Daug atsistatydinimų

Politikai jau atvirai teigia, kad pasišovęs priglausti J. Borisovą, R. Paksas pasirašė sau politinės mirties nuosprendį.

Nuo prezidento jau nusisuko ir dalis patarėjų: atsistatydinti ketina R. Pakso patarėjas diplomatijos klausimais Eitvydas Bajarūnas, patarėjo pavaduotojas regioninės politikos klausimais Ričardas Šlepavičius, referentė Europos Sąjungos klausimais Eglė Jankauskaitė.

Apie galimybę išeiti iš darbo Prezidentūroje svarsto patarėjas ekonomikos ir socialinės politikos klausimais Jonas Ragauskas bei A. Katkevičius.

Teigiama, kad šiuo metu atostogaujantis patarėjas užsienio politikos klausimais Petras Vaitiekūnas į darbą Prezidentūroje jau nebegrįš.

Retėja rėmėjų gretos

Anksčiau aktyviai R. Paksą rėmę nepopuliarioms Seimo frakcijoms atstovaujantys parlamentarai taip pat nusigręžė nuo prezidento.

Petras Gražulis vakar "Vakarų ekspresui" pranešė, kad jo iniciatyva Seime parengta rezoliucija dėl R. Pakso atsistatydinimo.

"Tai yra tragedija, kas įvyko. Spjūvis tiesiai visiems į veidus. Tie žmonės, kurie bandė ieškoti teisingumo, ėjo jei ne už R. Paksą, tai bent prieš tendencingus procesus, visi Seime nusigręžė. Ir Julius Veselka, ir Egidijus Klumbys, ir Kazimiera Prunskienė, ir daugelis kitų. Jaučiuosi kaip, atsiprašant, ap...", - dienraščiui sakė parlamentaras.

Prieš pavakarę parlamentas iš tiesų priėmė pareiškimą, kuriuo prezidentas raginamas atsistatydinti nelaukiant apkaltos pabaigos.

Pareiškimas priimtas 42 Seimo nariams balsavus "už", 3 parlamentarams susilaikius ir nė vienam nebalsavus "prieš".

Seime vakar itin intensyviai buvo svarstomos ir procedūros, kurių reikėtų imtis, jei R. Paksas atsistatydintų. Pasak parlamento pirmojo vicepirmininko Česlovo Juršėno, Seimas tokiems veiksmams yra pasirengęs.

Į dvi stovyklas gali skilti ir proprezidentinė Liberalų demokratų partija.

Šiandien šios partijos visų skyrių Lietuvoje vadovai renkasi į pagrindinę būstinę Vilniuje, kur spręs, kokios pozicijos toliau laikytis.

J. Borisovas - įkalintas

J. Borisovui nemalonumai tęsiasi: vakar Vilniaus apylinkės teismas skyrė namų areštą.

Tokiu būdu teisėjai patenkino ikiteisminį tyrimą dėl J. Borisovo veiksmų atliekančių prokurorų prašymą.

Vakar "Vakarų ekspresui" Generalinės prokuratūros prokuroras Algimantas Kliunka sakė, kad ketvirtadienį jau buvo parengtas raštas, kuriame Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo prašoma skirti J. Borisovui papildomas sankcijas.

"J. Borisovas kartu su savo advokatu kviečiamas į teismą. Apie tai jie buvo informuoti. Ikiteisminio tyrimo teisėjas, išklausęs įtariamojo argumentus, svarstys galimybę J. Borisovui skirti namų areštą", - sakė prokuroras.

Nuo vakar įpareigoto visą laiką būti namie J. Borisovo advokatas Adomas Liutvinskas žadėjo apskųsti teismo sprendimą dėl "laisvės atėmimo namuose".

J. Borisovui jau pareikšti įtarimai dėl grasinimų prezidentui ir dėl sraigtasparnių detalių prekybos su terorizmą remiančiomis valstybėmis.

Šiam verslininkui taip pat draudžiama "ieškoti kontaktų" su prezidentu.

"Vakarų ekspresui" pasidomėjus, ar ketina imtis kokių nors priemonių ar pateikti papildomos informacijos dėl J. Borisovo spaudimo prezidentui Valstybės saugumo departamentas, šios įstaigos atstovai atsakė neigiamai.

"VSD laikosi savo nuomonės - J. Borisovas yra nepageidaujamas asmuo Lietuvoje ir turėtų būti iš mūsų valstybės deportuotas. Papildomų komentarų pastarųjų dienų įvykių kontekste duoti neketinama", - dienraščiui sakė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Denisas NIKITENKA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Pusė tūkstančio klaipėdiečių gaus papildomą išmoką nuotrauka, foto

Klaipėda, Gera žinia klaipėdiečiams, gaunantiems socialinę pašalpą, - kartu su įprasta išmoka šį...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Nuomonės, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...