2020 m. gruodžio 4 d. 01:14 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Prasidės kasinėjimai prie Kretingalės bažnyčios

(4)

Prasidės kasinėjimai prie Kretingalės bažnyčios nuotrauka, foto

Kretingalės evangelikų liuteronų bendruomenės iniciatyva artimiausiu metu prie bažnyčios planuojama pradėti archeologinius tyrimus. Jų tikslas - atrasti bažnyčią juosusios akmeninės tvoros liekanas, kad būtų galima tiksliai nustatyti sklypo ribas. Beveik neabejojama, kad atlikus kasinėjimus ir radus žmonių kapų tektų uždaryti per bažnyčios teritoriją nutiestą kelią.

Reklama

Dėl bažnyčios teritorijos sutvarkymo, naujo kelio įrengimo galimybių Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas į Kretingalės seniūniją pakvietė savivaldybės administracijos specialistus, Kultūros paveldo departamento, Apskrities viršininko administracijos, VĮ Klaipėdos regiono kelių atstovus, Gargždų vartotojų kooperatyvo direktorę bei Kretingalės miestelio ir evangelikų liuteronų bendruomenių deleguotus asmenis.

Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Sonata Šmatauskienė informavo, kad 1996 metais UAB "Restauravimo centras“ atliko istorinius Kretingalės gyvenvietės senosios dalies tyrimus.

"Paaiškėjo, kad aplink bažnyčią buvo laidojama jau XVIII amžiuje, o gal net ir anksčiau. Vėliausi kapai – XX amžiaus pirmos pusės, tad išties tikėtina, jog kelias įrengtas ant kapinių“, – sakė už kultūros paveldo vertybių apsaugą rajone atsakinga darbuotoja.

Kultūros paveldo apsaugos departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos teritorinio padalinio vedėjas Naglis Puteikis teigė, jog tuomet šios teritorijos statusas pasikeistų ir kelią tektų uždaryti. Archeologinius tyrimus ketinama atlikti per pirmąjį kitų metų pusmetį.

Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento Klaipėdos rajono žemėtvarkos skyriaus vedėja Rima Petkienė informavo, kad teritorija aplink bažnyčią priklauso laisvos valstybinės žemės fondui.

"Pirmiausia reikia parengti žemės sklypo tikslių apmatavimų projektą, kuriame galėtų būti suplanuotas ir naujasis kelias. Norint parengti tokį projektą ir jį įteisinti, reikia žinoti, kur tiksliai buvo bažnyčios sklypo ribos. Tai paaiškėtų atkasus senosios akmeninės tvoros, juosusios maldos namus ir kapines, liekanas“, – kalbėjo žemėtvarkos specialistė.

Reklama

Akmeninė tvora buvo nugriauta 1971 metais. Tuomet ir kapinės sulygintos su žeme. Pasitarime nutarta siūlyti Kretingalės evangelikų liuteronų bendruomenei kreiptis į Kultūros paveldo departamentą dėl archeologinių tyrimų, nes tik po jų galėtų prasidėti kiti darbai.

Naujo kelio įrengimo vieta tebėra svarstoma. Siūloma kelią tiesti tarp Gargždų vartotojų kooperatyvo parduotuvės ir UAB "Agrovet“ pastato. Kooperatyvo parduotuvė patenka į bažnyčios, kaip kultūros vertybės, apsaugos zoną. Pasitarimo dalyviai svarstė ir kitą galimybę – tartis su kooperatyvo savininkais dėl parduotuvės iškėlimo į kitą vietą. Lėšas naujojo kelio įrengimui planuojama skirti iš Savivaldybės biudžeto. Tiesa, tai dar turės svarstyti savivaldybės taryba.

Evangelikų liuteronų bendruomenės ir savivaldybės tarybos narys Gerardas Liorenšaitis sakė, jog rengiant bažnyčios restauracijos projektą buvo sukurta ir aplink bažnyčią esančios teritorijos sutvarkymo vizija. Vizijoje numatyta nugriauti parduotuvę bei kioską, teritoriją apželdinti, atlikti kitus tvarkymo darbus. Ar viziją pavyks įgyvendinti, parodys laikas.

Agnė RATKIENĖ, Klaipėdos rajono savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

kretingaliskis

2010-05-02   07:40

100% uz

??

2010-05-02   07:40

Kažkur girdėta tų liorenšų pavardė/ Ar tik ne tas jų palikuonis užpraeitas metas suarė Dargužių kapines su savo bendrovės traktoriais? O Gindulių kas suarė?

Frhr zu Gwilda

2010-05-02   07:40

pagaliau po truputi pradedama atsipeikėti. Tas kioskas, kaip ruskių laikų liekana, vaizdą tik darko ir išvis aplinka miestelio centre nekokia. Jei ūpo pakaks ir sutvarkys pirmykštį vaizdą - Kretingalė įgaus, tiesą sakant atgaus, tikrąjį veidą.
Šiaip galėtų ir Priekule pasirūpinti. Tenai buvusios bažnyčios vietoje ne tik buvę Klaipėdos bomžai girtuokliauja, bet ir snargliukai dienomis futbolą žaidžia. Aplink bažnyčią buvusios kapinės, kurios taip pat neaptvertos (tvora nugriauta griaunant bažnyčią 1954 metais), girtuoklių drybsojimo vieta. Sklypo dokumentai taip pat dar nesutvarkyti, be to parapijai nebuvo grąžintas nė vienas iš buvusių statinių! Vadinkit tai kaip norit, bet mano galva tai absurdo viršūnė.
Ponia Petkienė - pasitikėjimo neverta žemėtvarkininkė, tikiuosi kadanors ir jai išmuš už jos prichvatizavimus su Giedriene ir Andriūnu, atpildo valanda.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Pusė tūkstančio klaipėdiečių gaus papildomą išmoką nuotrauka, foto

Klaipėda, Gera žinia klaipėdiečiams, gaunantiems socialinę pašalpą, - kartu su įprasta išmoka šį...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Nuomonės, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...