2021 m. sausio 15 d. 20:53 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Nesėkmingas bandymas perplaukti Baltiją ryžto neatėmė

(15)

2009-07-30, 12:00

Rolanda LUKOŠEVIČIENĖ

Kai trys klaipėdiečiai - Paulius Paulionis, Jurdanas Butkus ir Marius Norvaišas - prabilo apie ilgai puoselėtą svajonę - baidarėmis perplaukti Baltijos jūrą, jų ryžtą palaikė dauguma.

Tikrai drąsu išbandyti save neriant į Baltijos bangas. Drąsu atsiduoti stichijai, kurios iki šiol nesugeba pažaboti net moderniausia technika. Tačiau dar didesnė drąsa - pripažinti, kad stichija stipresnė. Ir ramiai grįžti namo be taip trokštos pergalės. Užgniaužus apmaudą, kad tikslas, regis, buvo ranka pasiekiamas, o jį teko atidėti. Greičiausiai, kitiems metams.

Baidarę mėtė lyg skiedrą

Ankstyvą liepos 26-osios rytą Elande (Švedija) į Lietuvos vėliava paženklintas baidares sėdę trys vyrai mažiausiai tikėjosi, kad kelionei neįpusėjus ją teks nutraukti. "Išplaukiam su saule", - į Lietuvą skriejo santūrūs SMS.

Visa, ko reikėjo sėkmingam žygio įgyvendinimui, buvo. Speciali įranga, šalia plaukianti jachta "Šatrija", kurią valdo patyręs kapitonas Steponas Kudzevčius. Pasiruošta ir fiziškai, ir psichologiškai, dešimtis kartų studijuotos ir tikrintos orų prognozės. Kaip teigė sinoptikai, šiek tiek nerimą kėlęs vėjas paros bėgyje turėjo rimti, o tai - palanku pradėti žygį.

Prieš startą Elande.

Tačiau atsispyrus nuo kranto ir pakliuvus į atvirą jūrą, vėjas ne rimo, o dar labiau stiprėjo. Regis, stichija šaipėsi ir iš sinoptikų prognozių, ir žmogiškų norų nuspėti tai, kas nenuspėjama. Nuplaukus nuo kranto 70 km, bangos siekė apie 4 metrus, o audra buvo apie 6 balus.

Kaip atrodė jūra ir tokios galingos bangos? Ar nebuvo baisu? Juk vos 30 kilogramų sverianti baidarė - lyg lengva skiedra iš skirtingų pusių atsiritančių bangų glėbyje.

"Gražu. Didinga. Romantiška", - su neslepiamu žavesiu, tačiau santūriai prabyla Paulius Paulionis.

Vis dėlto nors ir romantiškas, tačiau didžiulis bangavimas paveikė jį - susirgo jūros liga, nuo kurios neapdraustas nė vienas. Teko keliauti į jachtą, kur porcija gydytojo skirtų medikamentų išvadavo iš nemalonios būsenos ir leido irkluoti toliau.

Ekstremalus išbandymas laukė ir Jurdano. Norėdamas priplaukti prie Mariaus ir perduoti navigacinę įrangą, didžiulės bangos buvo pagautas ir sviestas į atvirą jūrą.

Trijulė vienbalsiai tikina, kad kitą kartą plaukiant tikrai derinsis ne prie datų, o prie oro.

"Tik galva liko kyšoti", - šypteli prisiminęs Jurdanas. Tik iš antro karto padedant draugams pavyko pergudrauti į visas puses besiblaškančias bangas ir grįžti į baidarę.

Net ir esant dideliam bangavimui, vyrai irklavo sėkmingai. Akylai stebėdami bangų judėjimo trajektoriją ir perspėdami vienas kitą. Nenuėjo perniek ilgos treniruotės, ruošiantis žygiui. Psichologiškai padėjo ir treniruočių metu užsimezgusi tvirta vyriška draugystė, tai gelbėjo sunkiomis akimirkomis jūroje. Ypač tada, kai su nerimu stebėjęs vis labiau didėjančias bangas, kapitonas S. Kudzevičius priėmė sprendimą: dėl bręstančio pavojaus plaukikų gyvybėms žygis turi būti nutrauktas.

Buvę jūroje žino - kapitono žodis šventas. Jis prisiima atsakomybę už tuos veiksmus, kuriuos yra įgaliotas kontroliuoti. Nors nenorom, vyrai buvo priversti pripažinti: plaukiant naktį ir nematant, iš kur pareina didžiulė banga, būtų neįmanoma kontroliuoti situacijos.

Perplaukti - ne dviračiu nuvažiuoti

Grįžę į jachtą iš audringos jūros, Paulius, Jurdanas ir Marius beveik valandą niekam nepratarė nė žodžio.

Žygeivius lydėjo jachta "Šatrija", kurią valdė patyręs kapitonas Steponas Kudzevčius.

"Buvo apmaudu ir liūdna. Fiziškai jautėmės stiprūs, irkluoti sekėsi gerai - tikrai galėjome plaukti toliau ir pasiekti tikslą. Sunku buvo susitaikyti su tuo, kad nebegalėsime tęsti savo žygio ir įgyvendinti tai, ką sumanėme. Tačiau kartu ir džiugu, kad mūsų bandymas buvo vykęs, o laukto rezultato nepasiekėme ne dėl savo kaltės - prieš stichiją nepašokinėsi", - sakė projekto "Dėl tavęs perplauksiu jūrą" iniciatoriai.

Nors pirmas bandymas perplaukti jūrą ir įveikti 292 kilometrus baidarėmis nepavyko, nesėkmė vyrų ryžto nenumalšino. Pasak jų, turi viskas susigulėti, išsigryninti, tuomet bus galima planuoti, kada ir kaip šį žygį pakartoti.

"Juk baidare perplaukti jūrą - ne dviračiu nuvažiuoti. Vien fizinės jėgos nepakanka - yra dalykų, kurie nuo žmogaus valios nepriklauso", - sakė M. Norvaišas.

Trijulė vienbalsiai tikina, kad kitą kartą plaukiant tikrai derinsis ne prie datų, o prie oro. Tai, pasak P. Paulionio, J. Butkaus ir M. Norvaišo, bene svarbiausia nesėkmingo bandymo perplaukti jūrą priežastis.

"Dėkojame visiems, kurie mus palaikė ir mumis tikėjo", - sakė vyrai ir linkėjo visiems nebijoti drąsių svajonių bei neprarasti ryžto jas įgyvendinant.

"Seniai laukėme"

Vytautas ŽALYS, diplomatas, prieš 10 metų kartu su Vytautu Germanavičiumi, Audriumi Skurvydu kanoja įveikęs Baltijos jūrą

Nuoširdžiai sveikinu klaipėdiečius. Labai džiaugiuosi, kad jie pabandė įgyventi tikrai drąsų sumanymą. Ir tai įvyko praėjus lygiai dešimt metų po mūsų žygio. Aš ir mano draugai seniai laukėme, kada vėl atsiras lietuvių, išdrįsiančių perplaukti jūrą. Vis galvojome - negi Lietuvoje nebėra kam plaukti?! Puikiai suprantu, ką reiškia susidurti su didžiulėmis bangomis. Mums teko 15 valandų irkluoti esant 7 balų audrai, tačiau turėjome normalius irklus, o ne tokius, kokie yra baidarėse. Be perstojo irkluodamas ir galynėdamasis su stichija, prarandi realybės pojūtį, pasaulis susitraukia iki mažučio lopinėlio, kurį matai prieš savo akis. Buvo akimirkų, kai atrodė - viskas, nebėra jėgų.

Linkiu neprarasti ryžto ir tvirtai tikiu, kad vyrams pavyks pasiekti savo tikslą.

Rolanda LUKOŠEVIČIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

puslytes komanda

2010-05-02   07:39

Gerbiu vyru pastangas ,bet su ta jachta tikrai kazkaip nelabai solidu:) Ar ne vertetu stipriau ir protingiau susiplanuoti marsruta ir irlkuoti be jachtu? :) Pvz su specialios konstrukcijos baidare?

aaa

2010-05-02   07:39

to nu jo : prie kranto plaukti praktiskai neimanoma kai dideles bangos ,pats pabandyk o tada gal ir apsiraminsi.TU kietas nes turi Enter klavisa ir daugiau kompo nieko nematai.Kas yra paragaves nors 2 metru bangu ,daugiu nelabai nori ....

nu jo

2010-05-02   07:39

"didžiulės bangos buvo pagautas ir sviestas į atvirą jūrą" - tai plaukit pakrante, nusvies i smeli, drasuoliai...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Sausio 15-ąją – Kretingoje iškilmingai pradedami Jurgio Pabrėžos metai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 m. sausio 15 d. Kretingoje įvyks mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių...

Gražulis paaiškino, kodėl pasiimdavo savo padėjėjos atlyginimą: moteris turėjo silpnybę greitai išleisti pinigus nuotrauka, foto

Lietuva, Prieš Petrą Gražulį buvo pradėta byla dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Buvusi jo...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...