2020 m. gruodžio 4 d. 01:23 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Nepasitenkinimas antenomis išjudino ir Seimą

(79)

Netikėtai ant pastatų išdygstančios judriojo ryšio antenos tebeaudrina visuomenę. Įsiklausęs į jos skundus Seimo Sveikatos reikalų komitetas ėmėsi žygių, kad antenų statybos būtų suderintos ir su aplink gyvenančiais žmonėmis.

Nepatenkintieji, kad antenos pastatytos be jų žinios, per arti namų, tvirtina, jog šie objektai sukelia jiems ne tik stresą, bet ir kitus sveikatos sutrikimus.

Tuo tarpu naujai parengtose higienos normose Valstybinis aplinkos sveikatos centras panaikino higienos pasus-leidimus šiai veiklai, atsisakė apsauginių sanitarinių zonų bei nežada įteisinti ir bendruomenių teisės nuspręsti, ar jų gyvenamojoje aplinkoje leisti statyti radijo ryšio siųstuvus.

"Susiaurintos, suprimityvintos higienos normos mus labai sujaudino. Neleisime bloginti dabartinės situacijos", - "Vakarų ekspresui" žadėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto patarėjas Egidijus Jankauskas.

Antena šokiravo melnragiškius

Rugsėjo pabaigoje Melnragės gyventojai buvo šokiruoti netikėtai ant vienaaukščio parduotuvės "Ikiukas" pastato stogo išvydę anteną, kaip vėliau išaiškėjo, - mobilų internetą užtikrinančią "WiMAX" stotelę.

Ruonių gatvės gyventojas Algirdas Gumuliauskas sakė pamatavęs, kad jo namą nuo parduotuvės skiria tik 43 metrai. Siųstuvas pastatytas tik šiek tiek aukščiau jo gyvenamojo namo antro aukšto, tad elektromagnetines bangas siųstuvas spinduliuoja tiesiai į šiame aukšte esančius kambarius.

Anot A. Gumuliausko, nors seniūnijos susirinkime buvo pateiktas antenos statymą leidžiantis protokolas, bet iš jo nesą aišku, kokio dydžio turi būti tokios antenos apsauginė sanitarinė zona.

Melnragės ir Girulių seniūnė Vanda Dorčienė sakė, jog, gyventojų įpareigota, raštu kreipėsi į anteną montavusią įmonę, prašydama pateikti visų leidimų ir suderinimų kopijas.

"Jei žmonės patikės, kad antena nekenksminga, gal ji liks stovėti, o jei ne - teks priversti demontuoti", - teigė V. Dorčienė.

Saugios technologijos

Gyvenamąjį namą Melnragėje nuo netikėtai išdygusios antenos skiria vos 43 metrai.
Valstybinio aplinkos sveikatos centro Visuomenės sveikatos ekspertizės skyriaus vedėjas Marius Urbonas "Vakarų ekspresui" paaiškino, jog Melnragėje, ant Audros g. 17 namo stogo, sumontuota trijų siųstuvų antena skleidžia tik labai nežymią spinduliuotę - daugiausia 1,76 mikrovato į kvadratinį centimetrą (norma - iki 10 mkW/kv. cm), tad stotis esą nekeičia realiai esančio fono.

"WiMAX" antenos Lietuvoje aktyviai pradėtos diegti šių metų pradžioje, jų jau pastatyta per 100.

"Spinduliuotė labai menka net stovint šalia tokios antenos, tad apsauginė sanitarinė zona nėra reglamentuota. Judriojo ryšio bazinių stočių antenos yra galingesnės 2,5 karto. Pasaulyje dėl mažo galingumo šios technologijos vadinamos žaliosiomis", - pasakojo M. Urbonas.

Visuomenei - daugiau teisių

Seimo Sveikatos reikalų komiteto patarėjas E. Jankauskas "Vakarų ekspresui" sakė, jog komiteto nuolat gaunami gyventojų skundai dėl antenų paskatino parengti Elektroninių ryšių įstatymo pataisas. Jos Seime turėtų būti svarstomos šioje rudens sesijoje.

Jei įsigaliotų įstatymo pataisa, asmenys, projektuojantys ar statantys radijo ryšio stotis, privalės suinteresuotai visuomenei paskelbti statybos pradžią. Visuomenė galės tai statybai pasipriešinti, jei įrodys, kad stotis gali pakenkti jų sveikatai. Pateikti įrodymus įgalins leidimo-higienos paso mechanizmas: atlikti spinduliuotės matavimai, įvertintas ne tik naujasis, bet ir aplinkinių šaltinių spinduliuotės fonas.

Taip pat komitetas sieks įteisinti nuostatą, kad visuomenės sveikatos centrai elektromagnetinę spinduliuotę gyvenamojoje aplinkoje matuotų periodiškai, o ne tik gavę gyventojų skundus.

Anot E. Jankausko, komitetas įpareigojo Vyriausybę, nesant aiškaus mokslinio pagrindimo, nemažinti apsauginių sanitarinių zonų ir nuostatuose įtvirtinti šių zonų ribų įrašymą į nekilnojamojo turto kadastrą ir registrą.

Lietuva aplenkusi laiką?

Europos Parlamentas, atsižvelgęs į mokslo duomenis, jog antenų spinduliuotė gali sukelti onkologines ligas, yra įpareigojęs Europos Komisiją peržiūrėti 1999 m. rekomendaciją dėl elektromagnetinės spinduliuotės normų ir daugeliu atvejų jas sugriežtinti.

Europos Komisijos susitikimuose dalyvavęs Valstybinio aplinkos sveikatos centro Visuomenės sveikatos ekspertizės skyriaus vedėjas M. Urbonas sakė, jog Lietuvoje galiojantys normatyvai buvo įvertinti kaip labai griežti - čia jau nuo 2000 m. galioja 100 kartų griežtesnės normos nei daugelyje Europos Sąjungos šalių. Todėl Lietuvai nebus rekomenduojama šias normas dar labiau griežtinti, nebent išlaikyti jau esamas.

Genovaitė PRIVEDIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

pagooooglink

2010-05-02   07:40

vova pagoooglink : delfi video antenos

mobiliakas = 2-3 mikrobanginės :((((
ir matuoja ir žino...kas tuo domisi ir mobiliaisiais nebesinaudoja

spiduliuotės matavimai?

2010-05-02   07:40

o kokia jų prasmė ,daugybė mokslininkų -The BioInitiative Working Group-sako :
A. Outdoor Pulsed- such as cell phone antennas, radar, TV and FM broadcast antennas, wireless internet antennas: one tenth of a microwatt per centimeter squared or 0.614 volts per meter. (0.1 µW/cm2 or 0.614 V/m)
B. Indoor Radiofrequency Radiation (RF) such as cell phones, wireless internet equipment and the radiation that permeates buildings from outdoor sources. One hundredth of a microwatt per centimeter squared or 0.194 volts per meter (0.01 µW/cm2 or 0.194 V/m).
tačiau turim klausyti operatorių?10 mikrovatų galima?
gal p Inga paaiškins kodėl higienos normose reikalaujamų higienos pasų neturi daugiau kaip trys ketvirtadaliai antenų?Gal todėl, kad pastatyta ne ten kur reikia?Ar ilgai tęsis savivaliavimas biznio ,kuris net neturi civilinės atsakomybės draudimo...taip taip- šis biznis toks rizikingas,kad net nedraudžiamas..

Inga

2010-05-02   07:40

Yra labai paprasta išeitis: paprašyti atlikti spinduliuotės matavimus. ir viskas. Bet kad jas pateikus, vistiek žmonės varo savo? Tai koks gali būti įrodomosios galios perkėlimas operatoriams, kad jais niekas netiki?a? lengviausia ištraukti mokslinį straipsnį ir jį copy-paste. O kai dirbi su tuo susijusi darba, ir kas dien tas pats per tą patį.. įdomu kaip Jums tai patiktų. o tų technologijų visiems reikia, net ir Jums, ponas teisuoli. Tai gal man dabar dar paprašyti moralinių nuostolių atlyginimo už sunkias psichologines darbo sąlygas, dirbant su neišprususiais klientais? a?
Taip sugriežtint tai sugriežtins, bet tai nereiškia kad tų antenų neliks. O jų apmažėjimas gręsia likti ne ryšio zonoje tiek telefonijos atžvilgiu, tiek interneto. Tada žiūrėsim kaip verksit ir kvaksėsit rtada, kai negalėsite paskambint skyp'u į užsienį pabėgusiai dukrelei ar sūneliui, tada mes juoksimės.. kai negalėsit išsikviest greitosios, nes trūkinės ryšys arba išviso jo nebus. o Jūs patys to norite, tad belieka palinkėti sėkmės ateinačiais laikais:) Gryšim prie pašto karvelių:)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Pusė tūkstančio klaipėdiečių gaus papildomą išmoką nuotrauka, foto

Klaipėda, Gera žinia klaipėdiečiams, gaunantiems socialinę pašalpą, - kartu su įprasta išmoka šį...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Nuomonės, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...