2020 m. gruodžio 4 d. 01:28 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Miestas vangiai gręžiasi į upę

(52)

Miestas vangiai gręžiasi į upę nuotrauka, foto

Daugybė planų pritaikyti Danės krantines miestiečių gyvenimui, poilsiui ir kitiems poreikiams sustojo ilgam. Nei žadėto dviračių tako upės slėnyje, nei gyvenamųjų namų kvartalų ar visuomeninių objektų pakrantėse neatsirado ir dar greitai neatsiras. Bent jau kol kas žmonių traukos centru netapo ir rekonstruotos krantinės su atbulai įtaisytais suoleliais. Tiesa, šiek tiek gyvybės tarsi nepastebimai per miestą ir jo apylinkes tekančiai upei šią vasarą žada įpūsti iniciatyvus jaunimas ir renginių organizatoriai.

Nukelta į ateitį

Prieš keletą metų tikėtasi, jog 2010-ųjų vasarą klaipėdiečiai galės pasigirti dar vienu dviračių ir pėsčiųjų taku. Toks takas turėjo nusidriekti Danės upės slėnio teritorijoje nuo Biržos tilto iki Palangos kelio. Planuota nutiesti 9,6 km ilgio 4 m pločio taką. Planai sustojo ilgam.

JUDESYS. Tik per vienadienes šventes atgyjančias krantines šią vasarą imsis gaivinti iniciatyvus uostamiesčio jaunimas. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

UAB "Pamario projektai" parengė techninį dviračių tako projektą, kuris dar pernai buvo patvirtintas ir atiduotas Klaipėdos miesto savivaldybei. Projektui parengti iš Europos Sąjungos fondų buvo gauta 400 tūkst. litų.

Šis projektas tikrai pagyvintų Danės krantines, tačiau jo įgyvendinimas užstrigo dėl krizės. Pasak savivaldybės Projektų skyriaus vedėjos Elonos Jurkevičienės, projekto įgyvendinimui reikalinga apie 20 mln. litų.

"Buvo mintis projektą įgyvendinti etapais, tačiau ir tam lėšų nėra. Šiuo metu iš ES programų finansuojami kiti projektai. Dviračių ir pėsčiųjų takas palei Danę bus nutiestas dar negreit", - teigė E. Jurkevičienė.

Gyvenamųjų namų kvartalo Dvaro slėnis vystytojai bendrovė "Neto" taip pat prieš keletą metų planavo investuoti į Danės upės krantinę Tauralaukyje. Bendrovė bankrutavo, todėl kalbėti apie investicijas į krantinę neliko su kuo. Verslininkų planai kitoje Danės pusėje vietoje buvusios kino studijos statyti gyvenamųjų namų kvartalą ir tvarkyti upės krantines irgi atidėti neapibrėžtam laikotarpiui.

Norėtų atnaujinti statybas

Neaišku, kada dienos šviesą išvys dar vienas uostamiesčio verslininkų projektas. Prieš kurį laiką investicijų bendrovės "Invalda" nekilnojamojo turto plėtros įmonė "Inred" sustabdė viešbučio "Jono namai" statybas, kurios pradėtos 2007-aisiais kitoje Jono kalnelio pusėje. Tuomet kalbėta, kad viešbutis bus sujungtas su restoranų ir kavinių kompleksu, įsikursiančiu šalia Danės esančiame XIX a. silkių rūšiavimo, druskos sandėlyje. Nugriovus dabar jo teritoriją juosiančias tvoras, netoli "Meridiano" ketinta suformuoti naują skverelį. Bet ir šiuos planus pakoregavo krizė.

"Invaldos" Klaipėdos skyriaus vadovas Vilius Skukauskas dienraščiui pasakojo, jog nebaigto statyti ir užkonservuoto viešbučio per sunkmetį nepavyko parduoti. O dabar, kritus nekilnojamojo turto kainoms, tai daryti nuostolinga.

"Šiuo metu skaičiuojame, kiek kainuotų tęsti statybas. Planų investuoti į Danės krantinę ir įkurti poilsio skverelį mes neatsisakome. Iki šiol į archeologinius tyrinėjimus, dokumentų ruošimą bei statybas esme investavę apie 6-7 milijonus litų", - sakė V. Skukauskas.

Sutvarkė prieplauką

Prie buvusių "Sirijaus" gamyklos šimtamečių sandėlių klaipėdietis verslininkas Dainius Bernotas savarankiškai ėmėsi tvarkyti apie 200 metrų ilgio krantinę, kurioje - mažytė prieplauka kateriams.

Kadangi verslininko įsigyti sandėliai yra vientisoje neaptvertoje teritorijoje iki pat Danės upės kranto, jis nutaręs sutvarkyti krantinę taip, kad joje galėtų švartuotis laiveliai.

"Anksčiau mariose prieplaukos nebuvo, ji buvo įrengta Danėje. Galima sakyti, jog aš atkasiau 200 metų senumo prieplauką ir palikau ją tokią, kokia buvo, nieko nekeičiau", - pasakojo D. Bernotas.

Jau sutvarkytoje prieplaukoje, pasak D. Bernoto, mokestis imamas ne už laivelių stovėjimą, o už jų apsaugą. Kadangi katerių įranga labai brangi, pasitaiko daug vagysčių, tad tokia paslauga Klaipėdoje buvusi labai reikalinga.

Maždaug po dvidešimties metų šioje vietoje turėtų stovėti gražūs atstatyti sandėliai prie sutvarkytos katerių krantinės.

Pagal miesto detalųjį planą dabar čia esančios gamyklos turėtų būti nugriautos, o šalia tų sandėlių galėtų atsirasti gyvenamieji namai.

Nuosavų gyvenamųjų namų apsuptyje būsianti katerių oazė, sandėlių savininko manymu, papuoš Klaipėdą.

Jau yra parengtas projektas prieplaukos plėtrai ir sandėlių sutvarkymui. D. Bernotas lėšų šiems darbams tikisi gauti iš ES fondų.

Laukia iniciatyvų

Klaipėdos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Goda Giedraitytė pripažįsta, kad Danės krantinės šiltuoju metų sezonu neišnaudojamos ir kultūriniu atžvilgiu.

"Senamiesčio gaivinimo plane krantinės neišskirtos, ši vieta galėtų tapti traukos objektu, bet pilietiškų iniciatyvų gaivinti gyvenimą šalia Danės nesulaukiame. Tuo pasirūpinti galėtų šalia krantinių įsikūrusios kavinės", - svarstė G. Giedraitytė.

Artimiausiu metu Danė trumpam atgis gegužės 22 dieną per Klaipėdos laivų paradą. Laivai šią dieną prie krantinių švartuosis nuo 16 val. iki 21 val. Dar kartą krantinės bus prisimintos Jūros šventės metu. Tomis dienomis numatyta renginių pačioje Danėje ir šalia jos.

Gaivins jaunimas

Danę prisiminė ir uostamiesčio jaunimas. Jaunų atlikėjų menų studija "Jam" visą šią vasarą planuoja rengti koncertus šalia bendrovės TEO pastato.

"Jei orai nesutrukdys ir neiškils techninių kliūčių, kas dvi savaites mes koncertuosime lauke sukonstruotoje scenoje. Pasirodys mūsų studijos moksleiviai, kurie per vasarą pas mus mokysis groti pasirinktu instrumentu", - pasakojo Viktoras Rubežas, "Jam" studijos mušamųjų klasės vadovas.

Danės kaimynystėje kultūrinius renginius planuoja ir iniciatyvių klaipėdiečių kompanija, šį šeštadienį atidaranti "Švyturio menų doką" "Memelio miesto" teritorijoje.

"Danė turėtų kvepėti"

Dalia ŽUKIENĖ, asociacijos "Žalia banga" pirmininkė

Tam, kad Danė taptų patraukliu objektu ir žmonės norėtų šalia jos būti, neužtenka vien skverų ar renginių. Pirmiausia upė, tekanti per miestą, turėtų traukti vandens kokybe, kad žmonės galėtų šalia jos poilsiauti, joje maudytis. Tokia zona turėtų būti nuo Liepų gatvės tilto iki Tauralaukio. Klaipėdai reikia švaraus vandens. Danė turėtų kvepėti, o ne smirdėti, kaip yra dabar. Galima teigti jog Danės užterštumas yra vidutinis. Ir vis dėlto jis yra per didelis. Patys klaipėdiečiai turėtų suvokti atsakomybę už savo poelgius ir, pavyzdžiui, neplauti automobilių Danėje - dažnai pastebiu, kad taip daroma.

Nevalytų buitinių nuotekų kiekiai, anksčiau tekėję į Danę, per dešimtmetį ryškiai sumažėjo. Dar liko sodininkų bendrijų teritorijos su smarkiai pagausėjusiu gyventojų skaičiumi, Kretingos gatvėje esančios teritorijos, Tauralaukio, Paupio gyvenvietė, kur dar ne visi turi galimybes savo buitines nuotekas išleisti į miesto kanalizcijos sistemą. Visa tai dar privalome sutvarkyti.

"Už miesto ribų - šiukšlynai"

Ona Rūta ŽADEIKIENĖ, Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorė

Kadangi šiaurinė miesto dalis vis labiau urbanizuojama, labai norėčiau, kad atgimtų senasis istorinis Tauralaukio parkas, kur kadaise lankėsi net Prūsijos karalius su šeima. Manau, čia daug investicijų nereikėtų - tik išvalyti, sutvarkyti takelius, ir būtų jaukus dar vienas Klaipėdos kampelis. Čia labai gražus kraštovaizdis su Danės upės slėniu, todėl nereikėtų urbanizuoti šios teritorijos, o palikti ją rekreacijai.

Skaudu, kad Danės krantinės sutvarkytos tik pačiame mieste. Pažiūrėkit, kas darosi kiek toliau nuo centro. Visa Danė apžėlusi, nėra nei paplūdimių, nei jokio apšvietimo. Botanikos sodo teritorijoje mes patys sutvarkėme 1,5 km kratinės atkarpą, bet link Tauralaukio teberiogso šiukšlynai. Pati upės vaga neprižiūrėta, nevalyta. Viliuosi, kad upės veidas pagražės tuomet, kai bus pradėtas įgyvendinti dviračių tako projektas, nes kol kas savivaldybės, per kurių teritorijas teka upė, ją visai užmiršusios.

Vaida JUTKONĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

To Naglis Puteikis

2010-05-14   17:47

IP: 85.206.6.25

NAGLIS PUTEIKIS YRA SPECIALISTAS ŠMEIŽTI IR JUODINTI MIESTO VERSLININKUS!!!
APIE TAI JAU BUVO RAŠYTA DIENRAŠTYJE "KLAIPĖDA". KAM ĮDOMU PASISKAITYKIT!
ŠIS VALSTYBĖS TARNAUTOJAS BUVO SVARSTYTAS MIESTO TARYBOS POSĖDYJE, NES VILKINA PROJEKTŲ SUDERINIMĄ. DĖL TO JAM PAREIKŠTAS NET ĮSPĖJIMAS. MIESTO SAVIVALDYBĖ IR KULTŪROS MINISTERIJA YRA GAVUSI NE VIENĄ SKUNDĄ IŠ VERSLININKŲ DĖL NAGLIO PUTEIKIO NENORO DERINTI PROJEKTUS, NES ŠIS PROCESAS NAGLIO PUTEIKIO DĖKA TRUNKA NE KELIS MĖNESIUS, O KELIS METUS. VIETOJ TO, KAD ŠIS BIUROKRATAS SĄŽININGAI DIRBTŲ SAVO DARBĄ, JIS TURI LAIKO KURTI PASAKAS IR ŠMEIŽTI VERSLININKUS, TUO PAČIU KRITIKUOTI KITŲ VALSTYBINIŲ INSTITUCIJŲ DARBĄ AR NEVEIKLUMĄ.

KJurgiui

2010-05-02   07:42

Pasidžiaukime vieni kitais, nes kas žino, gal greitai lietuvį tik Anglijoje bepamatysim, apie kokius susigrūdimus čia bešnekėsim...

jo

2010-05-02   07:42

Tai jau tikrai, dabar eilinio piliečio gyvenimas kupinas pilnatvės ,džiaugsmo ir patriotizmo....mokant mokesčius banditų šutvei už orą.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Pusė tūkstančio klaipėdiečių gaus papildomą išmoką nuotrauka, foto

Klaipėda, Gera žinia klaipėdiečiams, gaunantiems socialinę pašalpą, - kartu su įprasta išmoka šį...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Nuomonės, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...