2021 m. sausio 19 d. 17:11 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Lietuvos katalikų bažnyčioje - nauji vėjai

(20)

Permainos

Turėti žmoną ir vaikų bei tarnauti Dievui - ne nuodėmė, nes Katalikų bažnyčioje dalį kunigų pareigų greitu laiku perims būtent tokie - šeimas sukūrę Dievo tarnai.

Kitaip dar vadinami amžinieji arba nuolatiniai diakonai turės teisę krikštyti, laidoti, teikti pirmąją komuniją ir tuokti poras, tačiau jiems bus draudžiama aukoti šv. mišias ir klausytis išpažinčių.

Dogmatiška ir konservatyvia vadinama Katalikų bažnyčia neigia, jog toks sprendimas priimtas dėl to, kad mažėja tikinčiųjų, o Bažnyčia klimpsta į krizę.

Visgi vyskupai neslepia, jog naujieji diakonai palengvins darbą kunigams, kurie, sumažėjus jų skaičiui, dažnai tarnystę atlieka net keliose parapijose.

Tačiau vien gerų norų ir pasišventimo nepakaks. Ko gero, pirmą kartą per visą šios religijos istoriją Bažnyčiai taps svarbi ir visų nuodėmių šaltinio - moters - nuomonė.

Diakonu ketinantis tapti vyriškis turės gauti žmonos sutikimą tokiai tarnystei. Kartu su pasišventusiu vyru jo antroji pusė taip pat privalės lankyti specialius kursus.

Tarnauti galės ir bankininkas

Amžinųjų diakonų luomas - ne revoliucija ir ne naujiena, "Vakarų ekspresui" aiškino Kauno archivyskupijos atstovas spaudai Darius Chmieliauskas.

Tokią veiklą leido Vatikano II susirinkimas. Šeimas turintys diakonai tarnavo nuo pat pirmųjų Katalikų bažnyčios amžių, o prieš 40 metų ši tarnystė buvo dar kartą atnaujinta. Dabar užsienio šalyse amžinieji diakonai - jokia naujiena. Jie sėkmingai tarnauja Italijoje, Lenkijoje ir kitur.

"Mes gyvenom okupacijoje, todėl tik dabar esame pasiruošę diakonus mokyti Lietuvoje. Šalies Vyskupų konferencija paruošė programą, kuriai Vatikanas pritarė. Beliko nuspręsti, kokiose vyskupijose jie bus mokomi", - kalbėjo D. Chmieliauskas.

Nuolatiniai diakonai teologijos, liturgijos ir pastoralinių dalykų mokysis trejus metus. Jais tapti galės kiekvienas vedęs tikintis vyras, jau sulaukęs 36 metų ir turintis profesiją.

Bankininkas, medikas, valdininkas ar mokytojas - bet kokių pasaulietinių darbų atstovai turi teisę į pašaukimą, tačiau Bažnyčia atmestų, pavyzdžiui, kazino darbuotojų arba striptizo šokėjų kandidatūras - šios profesijos esančios nemoralios.

Norinčiųjų yra

Kol kas dar neaišku, kokiose Lietuvos vyskupijose nuolatiniai diakonai bus rengiami. Tai turėtų nuspręsti šalies vyskupų konferencija, tačiau Kauno arkivyskupui metropolitui Sigitui Tamkevičiui viešai prabilus apie naujovę, seminarijų ir vyskupijų telefonai netyla.

Telšių vyskupijos kurijos sekretorius Karolis Petravičius sako, kad jau sulaukė penkių rimtai apsisprendusių mokytis vyriškių pareiškimų, tačiau tiek esą neužtenka, kad vyskupija prašytų leidimo mokslams.

Kauno archivyskupijos kurijai taip pat tenka pasakoti skambinantiesiems apie nuo šių arba ateinančių metų pradedamą diegti naujovę. D. Chmieliausko teigimu, susidomėjimas rodo, kad amžinųjų diakonų mokyklos Lietuvoje nebus pustuštės. Beje, jie bus mokomi ne seminarijose, o atskirose mokyklose.

Bažnyčia kandidatūras svarstys ir atsirinks. Diakonu galės tapti tik pavyzdingas katalikas, kuris net ir savo darbe skelbs Evangeliją. Jo darbas ir gyvenimo būdas privalės būti nepriekaištingi.

Palengvins kunigų tarnystę

Vyskupijų kurijų sekretoriai išsisukinėjo nuo atsakymo, kodėl tik praėjus 17 metų nuo Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos bažnyčia Vatikanui paruošė programą dėl naujo luomo diakonų ruošimo, nors Vakaruose jie tarnauja vos ne 50 metų.

Nepanoro kalbinamieji atvirauti apie tai, jog Lietuvoje kasmet mažėja seminaristų, ir naujieji diakonai iš dalies išspręstų kunigų trūkumo bei bažnyčių tuštėjimo problemą.

"Kiekvienas pašaukimas yra reikalingas ir sveikintinas, tiesiog pribrendo laikas šiai naujovei, juolab kad norinčiųjų yra", - teisinosi Kauno archivyskupijos kurijos atstovas spaudai.

Tačiau arkivyskupas S. Tamkevičius anksčiau spaudai yra prasitaręs, kad kunigų trūksta ir dėl nuolatinės emigracijos bei tam tikrų socialinių reiškinių, pavyzdžiui, skyrybų arba prastos demografinės situacijos. Jis sakė, jog dėl šių priežasčių Dievo tarnų dar mažės.

Neatsispiria šėtono gundymams

Nors Katalikų bažnyčia neigia išgyvenanti krizę, į viešumą vis dažniau iškyla faktų, kurie diskredituoja Dievo tarnus.

Spauda mirga pranešimais apie kunigus, bendradarbiavusius su KGB, o pastaruoju metu vis dažniau prabylama apie dvasininkus, sulaužiusius celibato įžadus ir slapčia gyvenančius su moterimis bei bendrai sulauktais vaikais.

Praėjusią savaitę viešumon iškilo itin aukšto dvasininko - Kauno kunigų seminarijos vadovo Petro Smilgio - gyvenimo peripetijos. Pasak spaudos, ne vienerius metus gyvenantis su savo mylimąja dvasininkas tapo ir jos skyrybų su pirmuoju vyru priežastimi.

Skandalai purto Panevėžio bei Anykščių parapijas. Šių miestų bažnyčiose tarnaujantys kunigai taip pat nesugebėjo atsispirti natūraliam potraukiui. Vienas iš klebonų Gintautas Gudas už savo nuodėmes atgailauja vienuolyne, kitas - Rimantas Visockis, - spaudos teigimu, neseniai tapo tėvu.

Beje, pastarojo dvasininko nuodėmės jau buvo linksniuotos. Šis kunigas išgarsėjo po itin linksmai švęsto gimtadienio Daujėnų šarvojimo salėje, kuomet vidurnaktį nusprendęs savo garbei paskambinti bažnyčios varpais, sukėlė ant kojų visą gyvenvietę.

Po metų R. Visockis linksminosi su pagarsėjusiu nusikalstamo pasaulio atstovu Raimondu Burba, pravardžiuojamu Raikinu. Tąkart kunigą nusikaltėlio ir merginų apsuptyje sulaikė "Aro" pareigūnai. R. Visockis buvo suspenduotas, tačiau po atgailos jam buvo leista tęsti tarnystę.

Vietoje iškylos su šeima - į bažnyčią

Nusprendus ruošti diakonus, moterų nuomonė Katalikų bažnyčiai itin rūpės, nes jeigu žmona nesutiks su tuo, kad jos sutuoktinis laisvą laiką skirtų tarnystei, mokytis ir tapti diakonu vyriškis negalės.

Dėl tos priežasties bus rengiami specialūs mokymai diakonų žmonoms. Joms ketinama paaiškinti, jog tarnystė turės savo kainą - juk krikštynos, sutuoktuvės ar laidotuvės vyksta ir savaitgaliais, vienintelėmis laisvomis dienomis, kurias būtų galima praleisti šeimose.

Pasak D. Chmieliausko, pasiryžęs tapti diakonu, vyras turės aukoti savo laisvalaikį, todėl jų žmonoms reikės nutarti, ar tokia auka nebus per didelė jų šeimai.

Vaida JUTKONĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-02-10   13:40

IP: 85.206.106.101

Nuo pat pradžios jų taktika vilioti pinigus iš vargšų,kaip jų protevis Johanas Tecelis darė.Viduramžiais jie tikrus krikščionius žudė,kaltino raganavimu,karus sukeldavo,visada buvo prie valdžios vairo.Ir dabar jie šlėjasi prie valstybės,pasivadine krikščioniais.Krikščionis,tai reiškia panašus į Kristų,ar jie panašūs į Kristų?Laikai pasikeitė dėka reformatorių,indulgencijų jau nepardavinėja.Martyną Mažvidą norėjo nužudyti,o šiais laikais jau garbina jį.Kiek nesamonių priraše,atseit Dievaš robotas turi kalt tos pačius poterius,kaip žirnius,o ne gyvai bendrauti su Dievu. Aukščiau visko jie keliasi,negalima kunigams ženitis,o Dievas sukūrė žmogų kitaip,žmona ir vyras taps kaip vienas kūnas.Jie paėmė pavyzdį iš apaštalo Pauliaus,juk ne visi gali tokią dovaną turėti kaip Paulius,kuris gyveno be žmonos.Kiek šventūjų jie priskelbė,ir jiems meldžiasi.Jėzus aiškiai pasakė kam melstis.

smagu

2010-05-02   07:31

Ar radote Biblijoje nors viena vieta,kur kategoriskai butu parasyta,kad kunigas negali vesti.Yra tik parasyta- geriau,kad neturetu.Bet kitoje vietoje parasyta,kad kunigas su savo seima turi buti pavyzdys kitiems.(jei kam idomu,galeciau parasyti nuorodas Biblijoje)Ar zinote,kad celibata,dabar gerai neprisimenu,kuriame amziuje,bet tikrai ne pirmaisiais krikscionybes amziais,ivede popiezius Grigalius.O kokiu tikslu- labai zemisku-kad turtai liktu baznyciai,o ne kunigo seimai.

xx

2010-05-02   07:31

Ir nieko blogo nera kad gales turet seima visiskai normalu gal tik davatkom nenormaliai atrodo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Vasarą ruošiamasi griauti Salantų užtvanką nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Aplinkos ministerija ruošiasi didžiausiam iki šiol Lietuvoje įgyvendinamam užtvankos demontavimo...

Kirkorovas įtrauktas į nepageidaujamų asmenų sąrašą nuotrauka, foto

Lietuva, Migracijos departamentas, Užsienio reikalų ministerijos prašymu, penkeriems  metams įtraukė Rusijos atlikėją Filipą...

Paukščių gripas braunasi į Pamarį, miške - maišas negyvų vištų nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Paukščių gripui artinantis prie Šilutės rajono, Rudynų miške buvo aptiktas šiurpus...

Lietuvių ramybės oaze laikyta vietovė pajūryje virsta tikru kurortu: neprireiks ir dvejų metų, kol NT kainos čia pasieks Palangos lygį nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Karantinas ir griežtas judėjimo tarp valstybių reguliavimas paskatino lietuvius atsigręžti į...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 26 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...