2020 m. spalio 26 d. 12:28 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Lietuva - korumpuočiausia visoje ES

(20)

2014-02-12, 11:02

Danas NAGELĖ, „Respublika"

Lietuva - korumpuočiausia visoje ES nuotrauka, foto

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius: Neturėdami kitų duomenų, turime tikėti tokia statistika, kurią turime.

© Stasio Žumbio nuotr.

Reklama

Europos Komisija pirmą kartą istorijoje paskelbė ES kovos su korupcija ataskaitą, kurioje Lietuva pavaizduota kaip pati korumpuočiausia šalis visoje Bendrijoje. Net 29 proc. apklaustų šalies gyventojų tvirtina, kad nors kartą per pastaruosius 12 mėnesių jų buvo paprašyta kyšio. Tai pats didžiausias skaičius ES. Pastarosios vidurkis yra vos 4 proc. Reaguodama į tokį skandalą, Seimo Antikorupcijos komisija kartu su STT vakar surengė viešą diskusiją, kurioje įvairių institucijų darbuotojai svarstė, kaip taisyti esamą situaciją. Tiesa, nebuvo nuspręsta nieko konkretaus.

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius, apžvelgdamas pirmąją ES kovos su korupcija ataskaitą, pažymėjo, kad joje yra akcentuojami ne tik neigiami dalykai. Be to, jis pasidžiaugė, kad kai kuriose srityse korupcija visiškai išnaikinta. Tarp tokių politikas paminėjo priėmimą į aukštąsias mokyklas. Anot Seimo nario, kadangi panaikintas bet koks ryšys tarp stojančiojo ir egzaminuotojo, nes vertinimai persikėlė į elektroninę erdvę, tai ir kyšininkavimas visiškai išnyko.

Europos Komisija Lietuvą gyrė dėl to, kad ši planuoja internete skelbti teritorijų planavimo projektus, remti kovos su korupcija reklamą žiniasklaidoje, kriminalizavo neteisėtą praturtėjimą, kovai su kyšininkavimu įkūrė nepriklausomą instituciją - STT, vykdo skaidresnius elektroninius pirkimus ir t.t. Vis dėlto didesnė Lietuvai skirto ataskaitos priedo dalis skirta neigiamiems dalykams.

Pas mus - baisiausia

„2013 m. specialiosios „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, Lietuvoje yra didžiausia ES procentinė dalis respondentų (29 proc.), teigiančių, kad jų buvo paprašyta kyšio arba buvo tikimasi kyšio už jų per pastaruosius 12 mėnesių gautas paslaugas (ES vidurkis - 4 proc.)“, - akcentuojama ataskaitoje.

Beje, Lietuva yra viena iš pirmaujančių ir pagal kitą neigiamą aspektą. Net 95 proc. Lietuvos piliečių mano, kad korupcija Lietuvoje yra plačiai paplitusi. ES vidurkis yra 76 proc. Tiesa, vienoje neįvardinamoje šalyje net 99 proc. gyventojų mano, kad pas juos klesti korupcija.

Ir dar vienas siaubingas skaičius. Pasirodo, Lietuvoje 2012 metais šešėlinė ekonomika sudarė 29 proc. šalies BVP. Tai trečia pagal dydį procentinė dalis ES.

Paliko spragų

Lietuvai nuo Europos Komisijos kliuvo už tai, kad ji įstatymuose paliko tam tikrų spragų.

„Teisės nuostatos saugo įvairių kategorijų liudytojus, nukentėjusiuosius ir kitus baudžiamųjų bylų dalyvius nuo galimo keršto ir bauginimo. Tačiau nėra konkrečių teisės aktų dėl pranešėjų apie korupciją apsaugos viešajame arba privačiame sektoriuje. 2010 m. rugsėjį Seimui buvo pateiktas įstatymo projektas dėl pranešėjų apsaugos, bet jis nebuvo priimtas“, - akcentuojama dokumente.

Taip pat mūsų šaliai kliuvo ir dėl to, kad ne visi lobistai registruojasi viešai prieinamame registre, nes įstatymas neapima fondų ir asociacijų, o Seimo nariai neprivalo atskleisti ryšių su lobistais.

Taupo ne ten

Europos Komisija konstatavo, kad, nepaisant didelio korupcijos masto (tiesa, tik sprendžiant pagal apklausų duomenis), šalyje nuteisiama mažai kyšininkų. Kaip vieną iš priežasčių ji įvardijo finansavimo STT sumažinimą. Politikai, rėkdami, kad reikia kovoti su kyšininkavimu, finansavimą STT nuo 7,2 mln. eurų (27,9 mln. litų) 2008 m. sumažino iki 5,8 mln. eurų (20 mln. litų) 2009-aisiais ir 4,8 mln. eurų (16,6 mln. litų) 2010-aisiais.

„Dėl tokio finansavimo lygio mažėja tarnybos gebėjimas pritraukti ir išlaikyti patyrusius pareigūnus, kovoti su didelio masto kyšininkavimu ir stebėti korupciją politikoje“, - konstatavo Europos Komisija.

Ragino nepulti į pesimizmą

STT direktorius Saulius Urbanavičius atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje pastebimas didelis atotrūkis tarp įsivaizduojamos korupcijos ir realios žmonių patirties.

„Įsivaizduojamą korupciją mes įvardijame kaip toleranciją korupcijai - gyventojų nuomonė apie tai. Pagal šitą rodiklį mes turbūt pirmaujame, tačiau kai pasižiūri teigiamus dalykus, tai galbūt nėra tokia bloga padėtis Lietuvoje. Pavyzdžiui, įvertinus tokius skaičius, kiek korupcija paveikė mūsų asmeninį gyvenimą, tai mes nesiskiriame nuo ES vidurkio“, - net ir pliusų sugebėjo įžvelgti S.Urbanavičius.

V.Gailius irgi ragino šalia nesėkmių įvardyti ir pozityvius dalykus.

„Visų pirma turime teisinę sistemą, institucinę sistemą, viešųjų pirkimų, Vyriausiosios rinkimų komisijos kontrolę, viešųjų ir privačių interesų deklaravimą. Manau, be visų blogų, mes turime ir teigiamų patirčių, o ateitis parodys, kaip Lietuva geba tvarkytis su tuo neigiamu reiškiniu ir kaip jį sugeba kontroliuoti“, - sakė V.Gailius.

Pasak jo, vakarykštė diskusija buvo tik pirmasis žingsnis siekiant sustiprinti kovą su korupcija. Prie Europos Komisijos ataskaitos nagrinėjimo Seimo Antikorupcijos komisija dar žada grįžti. Be to, ji ketina labai aktyviai bendradarbiauti rengiant ateities antikorupcijos programas.

Skaičiai gali būti ir netikri

Beje, pasak V.Gailiaus, Europos Komisijos ataskaitoje korupcijos lygis Lietuvoje nurodomas ne tikrasis, o toks, kokį jį įsivaizduoja apklausti gyventojai. O apklausą užsakė „Transparency International“ Lietuvos skyrius, kurio, kaip ir daugumos nevyriausybinių organizacijų, vieną pagrindinių pragyvenimo šaltinių sudaro pinigų už europinius projektus „įsisavinimas“. O kuo bus parodomas didesnis korupcijos lygis, tuo daugiau projektų galima tikėtis.

„Savaime aišku, apklausa negali būti labai tiksli. Tačiau, neturėdami kitų duomenų, turime tikėti tokia statistika, kurią turime. Aišku, galima versija, kad, kaip ir sakote, korupcijos lygis sąmoningai buvo parodytas didesnis. Tačiau norėtųsi tikėti, kad ši sritis skaidri buvo“, - „Respublikai“ sakė V.Gailius.

Korumpuočiausia - medicina

Anot jo, Europos Komisija kaip pačią korumpuočiausią sritį Lietuvoje įvardijo mediciną.

Kaip jau minėta, 29 proc. Lietuvos gyventojų pažymėjo, kad iš jų per pastaruosius 12 mėnesių reikalauta kyšio. Iš jų net 21 proc. atvejų susiję būtent su sveikatos apsauga. Beje, 32 proc. apklaustųjų paminėjo, kad kyšius davė prieš gaudami sveikatos priežiūros paslaugas, 38 proc. tai darė paslaugas jau gavę.

Jei korupcijos mastai Lietuvoje tokie milžiniški, kodėl, pavyzdžiui, STT per metus teismui pateikia tik po keliasdešimt bylų? Anot V.Gailiaus, viską lemia itin menkas kovai su korupcija skiriamas finansavimas, todėl paprasčiausiai trūksta žmonių.

Daug ko nepadarėme

Aptariant Europos Komisijos ataskaitą pasidalyti sava patirtimi pakviestas ir buvęs ilgametis STT pareigūnas Kęstutis Juozas Zaborskas. Pasak jo, šalyje gaji kyšininkavimo problema visų pirma dėl to, kad „nepadarėme daug namų darbų“.

„Galiu pasakyti, kodėl lietuviai pagal šitos ataskaitos duomenis nelabai gerai atrodo. Drįsčiau teigti, kad problema yra ta, jog nepadarėme daug namų darbų. Pirmas darbas, kurio nepadarėme netgi stodami į NATO ir ES, buvo tai, kad Lietuva nepriėmė, nors turėjo priimti, tarnautojų elgesio kodekso. Paskui gavome masę ataskaitų apie tai, kad Lietuva šito nepadarė. Visa tai bandome apeiti savo pasenusiomis penkių puslapių etikos taisyklėmis, kurios - be jokių sankcijų, be nieko, todėl neveikia. Antras svarbus dalykas - mes nesame sukūrę tarnybinės etikos infrastruktūros. Taip pat, kaip ir Europos Komisija konstatavo, įstrigo projektas dėl pranešėjų apie korupciją apsaugos“, - vardijo K.J.Zaborskas.

Pasak jo, didžiulė problema yra ir ta, kad valstybės tarnautojams nėra nustatyta pareigos pranešti apie galimus korupcijos atvejus, į viešųjų pirkimų komisijas žmonės renkami pagal nusenusius ir abejotinus kriterijus. Ir dar viena milžiniška problema - politikai ir valdininkai net nenori mokytis kovoti su korupcija.

„Į mokymus siunčiami žmonės, kurių 90 proc. yra vyresnieji specialistai. Jie sako: buvo puiku, įdomu, daug sužinojome, tačiau kodėl neatvyksta vadovai? Aš esu vedęs apie 100 seminarų savivaldybėse ir kitose institucijose. Ir tame šimte seminarų per 12 metų dalyvavo vos vienas savivaldybės vadovas - Pasvalio rajono meras“, - atskleidė K.J.Zaborskas.

Žymos: korupcija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Prokurorai nusprendė nepradėti tyrimo dėl G. Landsbergio šeimos verslo

2015-12-31   15:20

IP: 84.15.118.78

faktai.lt/lietuva/prokurorai-nusprende-nepradeti-tyrimo-del-g-landsbergio-seimos-verslo/

Prokuratūra gina „patriarcho“ anūką

2015-12-31   14:33

IP: 84.15.118.78

ldiena.lt/straipsnis/2596/prokuratura-gina-patriarchoanuka

2015-12-30   17:44

IP: 178.236.196.188

Vatnikų minčių santrauka, niekuo nesiskirianti nuo įdėtų komentarų:
Потом великий советский союз разрушили американцы. Потому что они были тупые и слабые, а мы — умные и сильные.


Сначала был великий советский советский союз.
Cоздали советский союз евреи, которые убили царя, развалили великую российскую империю, организовали гулаг и уничтожали православную веру. Но русские люди все равно верили, нашли себе великого русского вождя грузинской национальности и сплотили в советском союзе, созданным евреями, хохлов, чурок черножопых, баев и другие братские народы.
Получилось не хуже, чем было. Все любили друг друга и не воровали.
Потом русский народ победил фашистов европы, несмотря на то, что ему очень мешали коварные союзники и другие братские советские народы-предатели — хохлы, чурки, татарва после победы над фашистами все захотели жить в великом советском союзе, и советский союз всех принимал и кормил, потому что добрый. потом великий советский союз стал вообще заглядение, но руководили им мудаки.
Мудаки-руководители стали раздавать русские области направо и налево братским народам-предателям, потому что власти великого советского союза был свойственен волюнтаризм. Но это было неважно, потому что все равно все жили в одной стране и любили друг друга. И не воровали. Потом великий советский союз разрушили американцы. Потому что они были тупые и слабые, а мы — умные и сильные. Американцы заставили великий русский народ подчиниться их ставленнику — бывшему секретарю обкома великой коммунистической партии, которую создали евреи, чтобы уничтожить великую российскую империю, которая была еще лучше, чем советский союз, потому что была русской и православной, за что ее уничтожили евреи, но все организовалось как нельзя кстати, потому что русские люди создали советский союз. и все равно верили, хоть и были членами партии.
Ставленник американцев не забрал разбазаренные руководителями великого советского союза области у братских народов, которые не хотели уходить из великого советского союза, потому что и народов-то таких не было, а русский народ их кормил. потом от советского союза осталась одна российская федерация, она перестала всех кормить и очень обеднела. Потом все стали воровать и продаваться американцам, чей ставленник совсем спился и рекомендовал русским людям нового президента.
Русские люди ненавидели и стыдились своего президента-вора-алкоголика, поэтому сразу прислушались к его рекомендациям и полюбили предложенного им нового президента всей душой. В это время соседний бывший братский народ-предатель, который и не народ вовсе, очень хотел обратно в советский союз, но поскольку советский союз развалили американцы, хотя бы в российскую федерацию, которая совсем почти как российская империя, даже с казаками. хотел сильно, но терпел. 23 года.
В это время американцы стали еще слабее и тупее и решили развалить российскую федерацию, убрав законное правительство в соседней с российской федерацией стране. Тупые же. бывший братский ненарод вовсе поддался тупым американцам, совсем как раньше великий русский — евреям. Американцы вывели народ на майдан, раздали печеньки и свергли законного президента, который чмо последнее и гнать его давно было пора. Тут же народ, разбазаренной ранее мудаками-руководителями великого советского союза, области вспомнил, о чем мечтал 23 года и в едином порыве присоединился к российской федерации — наследнице великого советского союза, уничтожившего великую российскую империю… пойду еще пособираю комментарии о нападении Украины на мирные города Донбасса

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

2020-2024 m. kadencijos Seimas: nauji ir seni vardai nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuva per du rinkimų turus išsirinko tryliktąjį Seimą – naujos sudėties Tautos...

A. Armonaitė: būtų sveika, jei SAM vadovautų vadybininkas nuotrauka, foto

Lietuva, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė mano, kad naujuoju sveikatos apsaugos ministru turėtų...

Liberalų sąjūdis pasisako už PVM ir GPM mažinimą, automobilių registracijos mokestį peržiūrėtų nuotrauka, foto

Lietuva, Liberalų sąjūdžio pirmininkės pavaduotojas Simonas Gentvilas sako, kad mokesčiai naujoje kadencijoje bus...

A. Pocius: „Klaipėda Seime bus atstovaujama stipriau nei kada nors anksčiau“ nuotrauka, foto

Klaipėda, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) Klaipėdos skyriaus pirmininkas Arvydas Pocius partijos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...