Lenkija atsisveikino su pirmąja pora

Lenkijos istorinėje sostinėje Krokuvoje gedintys lenkai vakar į paskutinę kelionę palydėjo lėktuvo katastrofoje Rusijoje tragiškai žuvusį savo prezidentą Lechą Kačynskį ir jo žmoną.

Gedulingose iškilmėse negalėjo dalyvauti JAV prezidentas Barakas Obama ir daugelis kitų šalių lyderių, nes oro transporto sistemoje tebevyravo chaosas, kurį sukėlė iš vieno Islandijos ugnikalnio išmestų pelenų debesys.

Į ceremoniją negalėjo atvykti Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Prancūzijos prezidentas Nikolas Sarkozy, Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis princas Čarlzas, Pietų Korėjos premjeras Chung Un-Chanas, Italijos ministras pirmininkas Silvijus Berluskonis, Švedijos karalius Karlas XVI Gustavas. Dėl tos pačios priežasties nebeatvyko ir JAV įstrigęs kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.

Medaus onikso sarkofagas

Gedulo mišios už prezidentą ir jo žmoną Mariją buvo aukojamos Krokuvos Šv. Marijos bažnyčioje. Bažnyčioje buvo susirinkę prezidento ir jo žmonos artimieji, Lenkijos valdžios institucijų ir Krokuvos administracijos atstovai, užsienio delegacijų nariai ir dvasininkai. Turgaus aikštėje priešais Šv. Marijos bažnyčią susirinko daugiau kaip 30 tūkst. Krokuvos gyventojų ir atvykusiųjų, kurie norėjo pagerbti savo prezidento ir jo žmonos atminimą. Virš minios plevėsavo Lenkijos nacionalinės vėliavos, skambėjo gedulinga muzika.

Pirmoji Lekijos pora amžinojo poilsio atgulė kriptoje po Sidabrinių varpų bokštu Vavelio karališkosios pilies katedroje. Jų sarkofagas, pagamintas iš akmens, vadinamo medaus oniksu, stovi netoli Juzefo Pilsudskio sarkofago. Akmuo sarkofagui buvo operatyviai atvežtas į Lenkiją iš Rytų Turkijos.

Medaus oniksas ypatingas tuo, kad praleidžia saulės spindulius. Sarkofagas yra 238 centimetrų ilgio, 154 centimetrų pločio ir 60 centimetrų aukščio. Viršutinėje plokštėje, sveriančioje 400 kilogramų, - kryžiaus atvaizdas. Čia taip pat bronzinėmis raidėmis užrašyta "Lech Aleksander Kaczynski" ir "Maria Helena Kaczynska". Sarkofago montavimo darbai prasidėjo ketvirtadienį ir baigėsi šeštadienį. Sarkofagą suprojektavo dailininkė Marta Vitoslavska. Darbą atliko skulptorius Janas Siuta. Sarkofagą montavo 30 žmonių.

Sunkiausia buvo įnešti į karališkąją kriptą sunkias onikso plokštes.

Šalia sarkofago turėtų būti lenta su visų aviacijos katastrofos prie Smolensko aukų sąrašu. Bet ji bus atidengta ne anksčiau kaip šių metų birželio 18 d.

"Didžiulis praradimas"

Vakarykštėse iškilmėse kartu su Rusijos ir Ukrainos bei kitų šalių vadovais, kurie sugebėjo atvykti į Lenkiją, dalyvavusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, kad "tragiškos netekties akivaizdoje Lietuva gedi kartu su visa lenkų tauta".

"Lenkija neteko didžio žmogaus, o Lietuva - gero ir nuoširdaus draugo. Lenkijos prezidento ir jį lydinčių žmonių žūtis yra didžiulis praradimas ne tik Lenkijai, bet ir visai Europai. Esu tvirtai įsitikinusi, kad prezidento Lecho Kačynskio idėjos ir nuveikti darbai niekada nebus pamiršti, o bendros iniciatyvos vykdant visam regionui ir Europos Sąjungai svarbius projektus, dar labiau pasitarnaus stiprinant strateginę mūsų šalių partnerystę", - prezidentės, įveikusios 800 km kelionę automobiliu, žodžius citavo Prezidentūros spaudos tarnyba.

"Vakarų ekspreso", Eltos informacija

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder