2020 m. spalio 31 d. 13:30 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Laisvas stilius Klaipėdos neišgarsino

Žurnalistinis tyrimas

Kuriant naują Klaipėdos miesto prekinį ženklą, jo įvaizdžio strategijoje iškelta atviro, improvizuojančio, jūrinio miesto idėja ir šūkis "Laisvu stiliumi" yra tik siekis, nesusijęs su realiais Klaipėdos vizualiniais, prekiniais ir dvasiniais simboliais.

Rinkodaros specialistai teigia, jog įvaizdį formuojantis miestas turi turėti aiškią viziją, pagrįstą realia analize, ir kūrybiškai bei efektyviai ją pateikti pasirinktoms auditorijoms, nebandydamas įtikti visiems. Griežtai nerekomenduojama reklamuoti miestą pabrėžiant dalykus, kurie nėra tiesa, o tik siekis, ambicija.

Klaipėdos turizmo, architektūros bei kultūros specialistų pastebėjimai apie tai, kas šiandien labiausiai reprezentuoja Klaipėdą užsienyje, kas traukia į mūsų miestą svečius, kokią nuomonę apie miestą jie susidaro po viešnagės, stipriai prasilenkia su tuo, ką teigia Klaipėdos įvaizdžio strategai.

Kaimelio siluetas

"Tiek įvažiuojant iš autostrados, tiek atplaukiant laivu, Klaipėdos vizualinis įvaizdis - nekoks. Lyg ir matyti, kad didelis, tiksliau - ilgas miestas, tačiau atrodo kaip kaimelis, nes neturi didmiesčio silueto", - konstatuoja architektė Ramunė Staševičiūtė.

Žinia, prieš Antrąjį pasaulinį karą Klaipėdos miesto siluetą kūrė septyni bažnyčių bokštai. Dabar, pasak pokalbininkės, Klaipėdos miesto įvaizdis kryptingai keičiamas.

"Bažnyčių bokštus pakeis modernūs aukštuminiai pastatai miestui svarbiose vietose. Morališkai pasenusius gyvenamuosius pastatus prie pagrindinių gatvių pridengs modernūs visuomeniniai pastatai, bus rekonstruota piliavietė. Vos įplaukus į Klaipėdą naftos bokštų kuriamą neigiamą įvaizdį bus bandoma sušvelninti Melnragės-Girulių rajone pastačius modernų vandens pramogų kompleksą", - piešė Klaipėdos architektūrinę viziją R. Staševičiūtė, čia pat pripažindama, kad šiuolaikinės architektūros statiniai nepadarys Klaipėdos miesto patrauklesnio užsienio turistams.

"Turistai kiekviename mieste ieško senosios dvasios. Šiuolaikine architektūra mes Europos didmiesčių neperspjausime. Klaipėda, deja, neturi išskirtinio architektūrinio paminklo, tačiau turi unikalios struktūros senamiestį, gražių istorinių pastatų", - sakė architektė.

Rinkodaros specialistai teigia, jog miestas privalo turėti savo simbolį, kuris padėtų plisti jo įvaizdžiui globaliame kontekste. Dažniausiai šiais simboliais tampa architektūros arba gamtos paminklai.

Paprašyta įvardinti Klaipėdos architektūrinį simbolį, R. Staševičiūtė išskyrė namą su Klaipėdos miesto herbu ir berniuku, Teatro aikštę su Taravos Anikės paminklu bei "Meridiano" laivą.

Traukos centras - Kuršių nerija

Tuo tarpu su miesto svečiais nuolat bendraujantis gidas, viešbučio "Europa Royale Klaipėda" restorano "San Marino" darbo organizatorius Igoris Osnač tvirtino, kad Klaipėdos simbolis yra Kuršių nerija.

"Užsieniečiai atvažiuoja į Klaipėdą ne todėl, kad čia yra jūra, o todėl, kad šalia jos yra Kuršių nerija. Šis nuostabus gamtos paminklas ir jame esantis Lietuvos jūrų muziejus yra pagrindiniai turistų traukos centrai. Klaipėdos senamiestis nėra toks įspūdingas, kad turistai važiuotų į Klaipėdą jo pažiūrėti. Į mūsų kraštą svečius traukia natūrali gamta, mažesni Klaipėdos krašto miesteliai", - tvirtino gidas, pabrėždamas, kad svečiams ypač svarbi dviračių takų, vandens kelių aplink uostamiestį infrastruktūra.

Įdomu, kad Kuršių neriją kaip geriausią Klaipėdos miesto simbolį apibūdino ir Šiaulių universiteto studentai, dalyvavę Lietuvos įvaizdžio kūrimo raidą ir problematiką nagrinėjusios Šiaulių universiteto studentės Redos Ulinskaitės atliktame tyrime "Lietuvos teritorinio brendo strateginės kryptys".

Domisi istorija

Gidas I. Osnač priminė, jog didžiausias srautas svečių į Klaipėdą plūsta iš Vokietijos. Tai yra vadinamieji nostalgijos turistai, kurie patys arba jų artimieji yra gimę ir gyvenę Klaipėdoje arba Klaipėdos krašte prieš Antrąjį pasaulinį karą.

"Šie žmonės gerai žino ir labai domisi Klaipėdos miesto ir krašto istorija, ieško savo gimtųjų vietų, senų sodybų, artimųjų kapų. Prie Taravos Anikės jie dainuoja pagal Simono Dacho žodžius parašytą Vokietijoje populiarią dainą", - pasakojo I. Osnač.

Tai, kad Klaipėdos miesto svečius labiausiai domina Klaipėdos istorija, legendos, teigė ir kita uostamiesčio gidė bei verslininkė Vita Šeputytė.

"Svečiai iš užsienio, apsilankę Klaipėdoje, susidaro nedidelio, jaukaus, draugiško miestelio įvaizdį. Nedidelio miesto įvaizdį kuria kompaktiškas Klaipėdos senamiestis. Jaukumo jam suteikia legendomis apipinti nedideli meniniai akcentai. O draugišką atmosferą svečiai pajunta bendraudami su kaimo žmonėmis, senajame turguje prekiaujančiais raugintais kopūstais, agurkais, rūkytomis dešromis", - pasakojo V. Šeputytė.

Abu pokalbininkai tvirtino, kad Klaipėdos miesto simboliai, prie kurių daugiausiai fotografuojasi turistai, - tai Taravos Anikė, fachverkinių pastatų kiemelis (Kultūrų komunikacijų centro kiemas) ir "Meridianas".

Įvaizdį stiprina prekės

Tiek I. Osnač, tiek V. Šeputytė tvirtino, kad visi į Klaipėdą atvykstantys turistai paragauja ir gerai įvertina vietinį alų.

Sėkmingos miestų rinkodaros veiksnius nagrinėjantis Helsinkio technologijos universiteto daktaras Seppo K. Rainisto tvirtina, jog prekės ženklai daro stiprią įtaką ne tik miesto, bet ir viso regiono įvaizdžiui. Pavyzdžiui, Helsinkio kaip aukštųjų technologijų miesto tapatybę smarkiai sustiprino "Nokia" fenomenas.

Pasak mokslininko, tyrimais yra nustatyta, kad pirmosios spontaninės asociacijos su Olandija - Van Gogas, tulpės, narkotikai ir Amsterdamas, su Suomija - Laplandija, Kalėdų Senelis, miškai, saunos ir telekomunikacijos. Jungtinė Karalystė daugeliui reiškia Viljamą Šekspyrą, Londoną, BBC, karališkąją šeimą ir "The Beatles".

Jaučiasi nevertinami

Ne paslaptis, kad didžiausias svečių iš visos Lietuvos ir užsienio srautas į Klaipėdą plūsteli Klaipėdos pilies džiazo festivalio bei Jūros šventės metu. Klaipėdos vardą pasaulyje garsina sportinių šokių kolektyvas "Žuvėdra", meniniai kolektyvai ir asmenybės. Kultūros svarba pabrėžta ir naujojo Klaipėdos miesto įvaizdžio strategijoje. Tačiau patys menininkai jaučiasi nevertinami.

Klaipėdos universiteto sportinių šokių kolektyvas "Žuvėdra" šiais metais ruošiasi Europos ir Pasaulio sportinių šokių čempionatams. Vien aprengti 40 šokėjų kolektyvą ir nugabenti į čempionato vietą kainuos apie 269 tūkstančius litų. Klaipėdos miesto savivaldybė pagal bendradarbiavimo su Klaipėdos universitetu sutartį kolektyvui skyrė 35 tūkstančius litų.

15 metų Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre gyvuojantis Mažosios Lietuvos simfoninis orkestras Klaipėdos vardą garsino gastrolėmis Italijoje, Šveicarijoje, Olandijoje, Latvijoje, Švedijoje. Prestižinis Lenkijos simfoninės muzikos festivalis "Probaltica" yra išleidęs kolektyvo įrašų kompaktinę plokštelę. Tuo tarpu Klaipėdos miesto savivaldybė lėšų simfoninės muzikos propagavimui ir sklaidai neskiria, bet pasirašė ilgalaikę sutartį su smuikininko Vilhelmo Čepinskio suburtų jaunų muzikų iš Kauno kolektyvu "Camerata Klaipėda". Pastarajam kolektyvui skiriama 200 tūkstančių litų per metus.

Išskirtinio dėmesio iš Klaipėdos miesto savivaldybės šiemet jau jubiliejiniam - penkioliktam - Klaipėdos pilies džiazo festivaliui tikėjosi ir jo organizatoriai, tačiau ši džiazo fiestai skyrė tiek pat lėšų, kaip ir pernai, - 100 tūkstančių litų.

"Ko gero, greitai ateis diena, kai turėsime susėsti prie stalo ir paklausti, ar miestui iš viso reikia džiazo šventės", - neslėpė nusivylimo uostamiesčio valdininkų požiūriu festivalio organizatorė Inga Grubliauskienė.

Tokia pat suma kaip ir anksčiau - 200 tūkstančių litų - šiemet skirta Jūros šventei surengti.

Atsakingų nėra

"Klaipėdos biudžetas nėra begalinis. Be to, esame susaistyti įvairių teisinių kliūčių dėl to, kad daugelis meno ir sporto kolektyvų priklauso kitoms institucijoms: "Žuvėdra" - Klaipėdos universitetui, Mažosios Lietuvos simfoninis orkestras - Kultūros ministerijai, net "Meridianui" remontuoti negalime skirti lėšų, nes laivas yra privatus", - apgailestavo Klaipėdos savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Goda Giedraitytė.

Pokalbininkė sutiko, kad už Klaipėdos miesto įvaizdžio strategijos formavimą ir įgyvendinimą atsakingi kone visi Savivaldybės skyriai, o tai reiškia, kad niekas konkrečiai.

Rytoj skaitykite:

* Prancūzijoje platinamame Europos Sąjungą pristatančiame lankstinuke tarp nurodomų didžiausių Lietuvos miestų mūsų Klaipėdos nėra.

* Klaipėda prisistatė pasauliui, o vietiniams gyventojams - ne. Gatvėje išvydę miesto prekinį ženklą, praeiviai tik kraipė iš nuostabos galvas.

Jurga PETRONYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Kasiulevičius: išeitis viena – trijų savaičių karantinas visoje šalyje nuotrauka, foto

Lietuva, Koronaviruso atvejų skaičiui kasdien vis augant, profesorius Vytautas Kasiulevičius sako, kad nebeliko...

Kauno „Žalgirio“ žaidėjui nustatytas COVID-19 nuotrauka, foto

COVID-19, Šeštadienį Kauno „Žalgirio“ žaidėjui Rokui Jokubaičiui nustatytas COVID-19, kiti krepšininkai –...

Egzistuojam ar gyvenam? nuotrauka, foto

SE, Kai gyvenimas teka įprasta vaga, dažnas net nesusimąstome, kad tai, ką šią...

„Maximos“ darbuotojai Palangoje nustatytas koronavirusas nuotrauka, foto

COVID-19, Penktadienį, spalio 30 dieną, nustatyti 3 nauji „Maximos“ darbuotojų susirgimų COVID-19 infekcija...

COVID-19, Paskelbta prieš 1 val.

SE, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...