Kova su mokinių rūkymu - kova su vėjo malūnais?

Kova su mokinių rūkymu - kova su vėjo malūnais?

Jau šioje Seimo sesijoje turėtų būti svarstoma iniciatyva ne tik uždrausti asmenims iki 18 metų vartoti tabako gaminius, bet ir jų turėti. Taip tikimasi sumažinti rūkančių nepilnamečių skaičių, padėti šalia mokyklų esančių daugiabučių gyventojams, skęstantiems moksleivių traukiamų cigarečių dūmuose. Tuo metu tokios iniciatyvos priešininkai tvirtina, jog kovoti reikia ne su pasekmėmis, o su priežastimis.

Į redakciją nuolat kreipiasi skaitytojai, besiskundžiantys dėl pertraukų metu į šalia mokyklų esančius kiemus bei daugiabučių laiptines rūkyti plūstančių paauglių. Paskutinio skambučio sulaukėme iš Paryžiaus Komunos 10-ojo namo gyventojos Ingos, kuri teigė nebegalinti pakęsti laiptinėje nuolat rūkančių "Aitvaro" gimnazijos mokinių.

"Nuorūkas kiša į gėlių vazonus, nulaužo gėles. Laiptinėje galima kirvį kabinti - tiek dūmų. O name yra mažamečių vaikų, priverstų kvėpuoti dūmais, kurie skverbiasi į kambarius. Kiek esame kalbėję - kaip nuo žąsies vanduo. Vieną dieną paaugliai net bandė marihuaną laiptinėje susisukti. Nuėjau į mokyklą, o socialinė pedagogė pasakė, kad niekuo negali padėti, nes nepilnamečiams nėra uždrausta rūkyti - jiems tik nusipirkti cigarečių negalima. Tegul įrengia mokyklose rūkomuosius arba uždraudžia rūkyti", - sakė moteris, nutarusi kreiptis ir į policiją.

Prevencija - mažai veiksminga

"Aitvaro" gimnazijos pavaduotoja Janina Malinovskaja teigė, kad problema mokyklos administracijai puikiai žinoma, tačiau nei draudimais, nei prevencinėmis priemonėmis išguiti rūkymo tarp mokinių nepavyksta.

"Gyventojams ne kartą sakėme, kad skambintų į policiją, nes mes bandėme ir budėti laiptinėse, bet kol mes esam, nerūko, o tik išeinam - vėl tas pats. Dalis mokinių netgi gyvena tame name, tad mus pamatę bėga iš laiptinės su draugais į savo butą. Ir ką tu padarysi?" - apie bevaisę kovą pasakojo pokalbininkė.

Pasak jos, tarp rūkančiųjų - nemaža dalis mergaičių. Jos taip pat kaip ir vaikinai atšilus orams bėga parūkyti į krūmus, o šaltuoju metų laiku dažniausiai būriuojasi prie transformatorinės.

"Sakome, kad negražu mergaitėms prie kelio stovėti, kartais net fotografuojame. Bet tokių nuotraukų viešinti negalima - parodome tik mokinių tėvams. Tačiau neretai mama pasako, jog pati dukrai perka cigaretes ir kartu su ja virtuvėje rūko", - pasakojo pedagogė.

Vis dėlto rūkančiųjų mokinių pasiūlymą įrengti rūkymo vietą mokykloje ir taip užgesinti konfliktą su gyventojais J. Malinovskaja griežtai atmeta.

"Jei leisim rūkyti dvyliktokui, kas uždraus į rūkomąjį kartu su juo ateiti broliukui devintokui? Ar privilegiją užeiti į tą kambarėlį turės tik rūkantieji? Kažkam buvo šovusi mintis, kad rūkomuoju galėtų tapti vidinis kiemelis, kurio nuo gatvės nesimato. Bet užtai gerai matosi pro mokyklos langus. O yra mokinių, kuriems rūkymas - nepriimtinas. Aplinkui ir taip daug blogio, tai tegu bent jau ne iš mokyklos mokiniai jį pasiima", - teigė direktoriaus pavaduotoja.

Visiems norima pateikti vienodą sprendimą, kaip su problema tvarkytis, laikomasi bauginimo ir išsigynimo taktikos

Giedrius KADZIAUSKAS, Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas

Mokykla - ne vieta rūkyti

Tuo, jog rūkomiesiems švietimo įstaigose ne vieta, įsitikinę ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai.

"Rūkomųjų įrengimo kaip alternatyvos net negalima svarstyti. Tai tikrai ne problemos sprendimas. Jei mokiniai norės gerti arba narkotikus vartoti, tai reikės ir tam skirto atskiro kambarėlio? Taip iki absurdo galima prieiti", - jaunimo užgaidomis stebisi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė, pažymėjusi, kad rūkyti švietimo įstaigose ir jų teritorijose draudžia šiuo metu galiojančios įstatymo nuostatos.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto patarėjas Egidijus Jankauskas informavo, kad jau šioje pavasario sesijoje parlamentas turėtų svarstyti ir grupės Seimo narių užregistruotą Tabako kontrolės įstatymo pataisų projektą. Juo siūloma drausti asmenims iki 18 metų vartoti tabako gaminius ar juos turėti. Tai esą padėtų sumažinti rūkymą tarp paauglių.

"Mes netgi siūlėme Administracinių teisės pažeidimų ir Baudžiamojo kodeksų pataisas, sugriežtinančias reikalavimus, kad mokyklų vadovai užtikrintų, jog mokyklų teritorijoje nebūtų rūkoma", - teigė jis.

"Reikia šalinti su priežastis"

Prieš siūlomą Tabako kontrolės įstatymo pataisą pasisakančio Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) viceprezidento Giedriaus Kadziausko manymu, draudimas nepilnamečiams rūkyti yra skirtas daugiau iliustruoti kovą prieš tabaką ir esą neatneš jokios naudos.

"Tokiu draudimu tarsi pasakoma, kad tabako gaminiai - nelegalūs turėti, nors apyvartoje jie yra legalūs ir nėra tiesiogiai susiję su kitų žmonių saugumu. Regime disproporciją tarp to, kaip valdžia žiūri į jauną žmogų. Viena vertus, tokio amžiaus žmonės skatinami būti atsakingi, jie sprendžia, kur studijuoti, priima kitus svarbius sprendimus, o iš kitos pusės - draudimai, kurie prie brandos, mokėjimo pasverti, kas yra naudinga, o kas ne, neveda", - įsitikinęs jis.

Pasak G. Kadziausko, draudimas rūkyti gali tik pagilinti viešosios tvarkos sergėtojų konfliktą su jaunimu.

"Šiandien nėra uždrausta nei vartoti, nei turėti tabako ar alkoholio gaminių. Jei pažiūrėtume, kada jauni žmonės pabando rūkyti ir gerti, pamatytume, kiek daug nepilnamečių įsigaliojus tokiam draudimui taptų įstatymo pažeidėjais. Ar visus tuos jaunus žmones paversti pažeidėjais iš tiesų yra geriausia prevencijos ir auklėjimo priemonė?" - klausė jis.

LLRI viceprezidentas įsitikinęs, kad daug racionalesnės ir pagrįstesnės yra prevencijos priemonės, nukreiptos į rūkymo priežastis, o ne į pasekmes, nors jos ir ne visada duoda akivaizdžių rezultatų.

"Įvairių prevencinių kampanijų daug, bet dar neteko girdėti sakant, kad štai mes padidinome vaikų pasitikėjimą savimi, ir tabakas jiems nebėra būdas demonstruoti savo suaugėliškumą, spręsti vidines problemas, jie gali tai padaryti kitais būdais. O politikams reikia matomų rezultatų. Visiems norima pateikti vienodą sprendimą, kaip su problema tvarkytis, laikomasi bauginimo ir išsigynimo taktikos", - kalbėjo G. Kadziauskas.

"Nei įstatymas, nei moralai nepadės"

Vitalijus JAKOBČIUKAS "Žaliakalnio" gimnazijos direktorius

Įsivaizduokite, jei suaugusiajam, kuris rūko, kasdien kažkas kartotų - tu begėdis, kaip tu taip gali? Tai iššaukia agresiją. Septyniolikmečiui - lygiai tas pats. Kai jau yra priklausomybė, nei įstatymas, nei pastabos nepadės. Žmogus turi pats susivokti, kad jam tai kenkia. Mes čia kovojame, draskomės, o kai sutikęs savo buvusių mokinių paklausiu, ar vis dar rūko, dažniausiai atsako, kad metė: vienam sveikatos pagailo, kitam - pinigų, trečiam - nebesolidu.

Skandinavijos šalyse daug kur prie mokyklų, kuriose mokosi vyresnieji mokiniai, yra įrengti rūkomieji. Aš būčiau už tai, kad ir mūsų gimnazijose jie atsirastų, tačiau tai prieštarauja šalies įstatymams. Mokytojai sako, kad rūkantys rodys blogą pavyzdį kitiems, ateis ir devintokai rūkyti. Bet jei jiems reikia, tai jei ne ten, tai kitur eis rūkyti.

Uždrausti nepilnamečiams turėti su savimi tabako gaminių - irgi ne išeitis. Juk narkotikų draudžiama turėti su savimi, tačiau kam reikia, tie jų turi, vartoja. Prie jūros, prie prekybos centrų šiandien negalima rūkyti, bet traukiančiųjų dūmą - pilna. Kam reikalingas toks įstatymas, kurio kontrolė neužtikrinama? Mano manymu, rūkymo problema turėtų būti pradėta spręsti nuo gamybos. Kas iš to, kad viena grandis vargsta, o gamyba klesti, pakeliai gražiausi.

"Mokytojai neturėtų rūkyti mokykloje"

Violeta LIDEIKYTĖ, Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus Nepilnamečių reikalų poskyrio viršininkė

Kova su mokinių rūkymu - kova su vėjo malūnais. Kiek rengiame akcijų - daliname lipdukus, skatiname, kad nerūkytų - jie vis tiek vorele kaip skruzdėlytės per pertraukas eina nuo mokyklos 50 metrų ir rūko. Bet draudimas rūkyti, turėti cigarečių problemos neišspręs. Esu įsitikinusi, kad taip mes nieko nelaimėsime. Policijai dėl to tik labai padaugėtų darbo. Juk ir dabar galima surašyti protokolą už šiukšlinimą, bet baudos - bergždžias reikalas.

Kokia išeitis? Kalbėtis su vaikais, su tėvais, šalinti priežastis. O rūkomiesiems mokyklose - irgi ne vieta. Aš turiu kitokį prašymą - lai patys mokytojai nerūko mokykloje. Dažnai mokiniai klausia, kodėl mokytojams galima rūkyti mokykloje, o jiems ne. Pedagogai tikrai neturėtų tokio pavyzdžio rodyti.

Laima ŠVEDAITĖ

Vakarų ekspresas on Facebook

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder