2019 m. liepos 21 d. 01:59 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Kontrolieriai nepuls audituoti LRT

2018-01-17, 09:05

Alia ZINKUVIENĖ

Kontrolieriai nepuls audituoti LRT nuotrauka, foto

Valstybės kontrolieriaus Arūno Dulkio teigimu, institucija dirba sistemiškai, nepuldinėja prie tai šen, tai ten sproginėjančių burbulų.

© Stasio Žumbio nuotr.

Reklama

Valstybės kontrolė šiemet suplanavusi užbaigti 15 auditų ir pradėti dešimtis naujų, tačiau tarp jų nėra nacionalinio transliuotojo LRT audito, nors LRT taryba praėjusių metų gruodį pateikė tokį prašymą. Valstybės kontrolieriaus Arūno Dulkio teigimu, institucija dirba sistemiškai, nepuldinėja prie tai šen, tai ten sproginėjančių burbulų.

Seime sudaryta speciali laikinoji komisija, kuri turės iki šių metų birželio atlikti LRT finansinės veiklos tyrimą. Komisijos priešininkų paskutinę minutę teikti siūlymai perduoti LRT auditą Valstybės kontrolei ir kitoms institucijoms buvo atmesti. Vienas iš atmetimo argumentų - Valstybės kontrolė pati sprendžia, ar vykdyti prašymą dėl audito.

Valstybės kontrolierius A.Dulkys tai patvirtino: „Mes pernai sulaukėme apie 140 įvairių prašymų pradėti auditus. Visus juos vertinome vienodai objektyviai. Mes dirbame pagal savo prioritetus ir tarp mūsų prioritetų šio klausimo (dėl LRT audito - red. past.) nėra.“

Be to, labai neaiški LRT tarybos pateikto prašymo formuluotė - vienas sakinys apie tai, kad yra kažkokių problemų dėl demokratijos Lietuvoje ir kažkokio politinio aspekto.

„Mes esame ne politinė institucija ir turime labai aiškiai apsibrėžti, kuo galime padėti ir kur iš tikrųjų yra tos rizikingos vietos, - teigė A.Dulkys. - Valstybiniai auditai nedaromi, kaip sakoma, „nueik žibučių žiemą pririnkti“ arba „nueik nežinia kur ir atnešk kažin ką“ - mes taip pat naudojame mokesčių mokėtojų pinigus, vertiname, kur savo auditais galime padaryti didžiausią poveikį.“

Jis akcentavo, kad inicijuoti LRT auditą neleidžia tarptautinės organizacijos, kuriai priklauso Valstybės kontrolė, patvirtinti auditų principai.

„Aukščiausios audito institucijos joms patikėtus uždavinius gali atlikti objektyviai ir efektyviai tik tuo atveju, jeigu jos yra nepriklausomos nuo audituojamų subjektų ir jei yra apsaugotos nuo pašalinės įtakos, - dėstė
A.Dulkys. - Šiandien aplinka yra tokia, kurioje veikia daugybė veikėjų: sudaryta laikinoji Seimo komisija - žiūrėsim, kaip ji veiks, kažkas dėl tos komisijos ruošiasi kreiptis į Konstitucinį Teismą, kažkas registruoja teisės aktus dėl viešųjų įstaigų išorės auditų, kažkas dėl LRT valstybės auditų periodiškumo. Tokioje aplinkoje startuoti su valstybiniu auditu mes neturime galimybės.“

Pasak jo, lygiai taip pat elgiamasi, kai pradėjus auditą jo objekte savo veiksmus pradeda teisėsaugos institucijos - tuomet valstybės auditas stabdomas.

Tačiau Valstybės kontrolė, suvokdama, kad dūmų nebūna be ugnies, ketina atlikti nepriklausomą rizikos analizės vertinimą, todėl LRT tarybos bus prašoma pateikti duomenis apie LRT veiklą, vidaus kontrolės sistemą, per pastaruosius 3 metus atliktus išorės auditus, jei tokių buvo, taip pat informaciją apie veiklą, kuri nėra pateikta viešai. Tik viską išanalizavus bus sprendžiama, ar imtis valstybinio audito ir kokios rūšies.

- Kas, jūsų nuomone, galėtų objektyviausiai ištirti, ar LRT racionaliai naudoja valstybės pinigus - parlamentinė komisija, Valstybės kontrolė ar, kaip siūlė premjeras S.Skvernelis, teisėsauga? - „Vakaro žinios“ teiravosi Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijaus GAILIAUS.

- Aš visiškai palaikau ministro pirmininko poziciją, nes vertinti ūkinę finansinę veiklą reikia išskirtinės kompetencijos, pagal įstatymą tokie tyrėjai privalo turėti specialių žinių ir įgūdžių. Tam, kad įsitikintume ir įvertintume, ar skaidri yra ūkinė finansinė veikla, reikės specialisto išvados. Tokį vertinimą gali atlikti du subjektai - mokesčių administratorius ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos specializuoto struktūrinio padalinio specialistai, kurie anksčiau dirbo Revizijų departamente prie Finansų ministerijos.

Minimoje situacijoje tokio vertinimo reikės, ar jis bus pradėtas šiandien, ar po 5 mėnesių, pasibaigus laikinosios Seimo komisijos darbui. Manau, jeigu šiandien pradėtume, jis pasibaigtų greičiau ir greičiau atsirastų aiškumas.

- O kas ištirs, dėl kokių svainystės ar bičiulystės santykių LRT pirkimus nuolat laimi vieni ir tie patys prodiuseriai, ir būtent tie, su kuriais generalinis direktorius kartu keliauja, šventes švenčia ir pan.?

- Perkančiųjų organizacijų pirkimus, jų skaidrumą vertina specialus subjektas - Viešųjų pirkimų tarnyba. O veiklos auditą galėtų atlikti ir Valstybės kontrolė. Mes turime institucinę sistemą valstybėje, tai duokime jai darbo! Jeigu institucinė sistema nuo šios temos atsitrauks, tada tegul įsijungia parlamentinės kontrolės mechanizmas.

Šiandien viešai paskelbta informacija jau yra minimali paskata pradėti pagal kompetenciją vienokius ar kitokius veiksmus. Aibė duomenų sklando viešojoje erdvėje, tai tie subjektai, kurių kompetencija yra vertinti tuos duomenis, galėtų imtis darbo.

- Savo iniciatyva, nelaukdami postūmio iš aukščiau?

- Be jokios abejonės - mes juk nenorime stumdomų institucijų...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

1006 km lenktynes laimėjo klaidų nedariusi komanda nuotrauka, foto

Sportas, Jubiliejinėse „Aurum 1006 km lenktynėse“ triumfavusi „Circle K milesPLUS Racing Team“ komanda...

Merginų rankinio rinktinė kausis dėl trečios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinei nepavyko žengti į Europos čempionato...

Vienas paspaudimas gali nužudyti žmogų nuotrauka, foto

Žmonės, "Galiu bet ką subjauroti vienu piršto krustelėjimu!" - kalbėdamas su draugu giriasi...

Į Klaipėdą atplaukė dujovežis su „Total“ dujomis nuotrauka, foto

SGD, Ankstų šeštadienio rytą į Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą atplaukė didelis dujovežis...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...