2019 m. liepos 23 d. 16:20 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Klaipėdiečiai vardų vaikams toli neieško

2005-12-30, 12:00

Edita UŽKURAITĖ

Klaipėdiečiai vardų vaikams toli neieško  nuotrauka, foto

Metų suvestinė

Panašu, kad netrukus kone kas antrą klaipėdietį bus galima šaukti Luko vardu, o uostamiestyje gyvenančias merginas - Gabijomis arba Emilijomis.

Jau keleri metai iš eilės šie vardai puikuojasi populiariausių klaipėdiečių vardų dešimtuko viršūnėje.

Klaipėdos savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos specialiai matomoje vietoje laiko populiariausių vardų sąrašus, kad atėję užregistruoti savo atžalos vardo tėvai apsispręstų, ar tikrai jie nori, kad pašaukus kieme lakstantį sūnų ar dukrą, atsilieptų kone visi kiemo vaikai.

"Tiesiog norėtųsi, kad tėvai suvoktų, jog tą vardą, kurį jie užregistruos, vaikas turės "nešioti" iki pat 18 metų. Pagal šalyje galiojančius įstatymus, anksčiau jis neturi teisės jo pasikeisti. Deja, tokių atvejų, kai sulaukę pilnametystės klaipėdiečiai ateina pasikeisti vardų, pasitaiko gana dažnai. Pagrindinis motyvas - daugelis artimųjų jį vadina visai ne tuo vardu, kuris yra užregistruotas", - pasakojo Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Gražina Misevičienė.

Realybės šou neįkvėpė

Renkant vardus vaikams šiemet įtakos neturėjo nei Lietuvos sportininkų laimėjimai, nei televizijoje sužibusios naujos žvaigždės. Pavyzdžiui, nė vieno realybės šou dalyvio vardo nėra tarp dešimtuko naujienų. Atvirkščiai - nežinia, ar realybės šou "Dangus" dalyvis Jonas tam turėjo įtakos, bet pernai dar šeštoje vietoje buvęs jo vardas šiemet visai iškrito iš populiariausiųjų dešimtuko. Tiesa, Viktorijos vardas iš dešimtos vietos šiemet pakilo į septintąją.

Tačiau dešimtuke neatsirado nei Vilijų, nei Andrių, nei Antanų, nei Augusčių.

Nepaisant to, kad populiariausi klaipėdiečių vardai neužleidžia pozicijų, dešimtukas šiek tiek kinta. Pavyzdžiui, dvejus metus iš eilės populiariausiu buvęs mergaitės vardas Emilija šiemet nusileido į ketvirtąją vietą ir užleido pozicijas Gabijos vardui, kuris pernai buvo antroje, o užpernai - trečioje vietoje.

Pernai trečioje vietoje buvęs Ugnės vardas šiemet pakilo į antrąją vietą, Kamilė - iš ketvirtos į trečią. Tuo metu Austėja iš penktos vietos nusileido į šeštą. Ieva stabiliai išliko devintoje vietoje.

Šiemet populiariausių moteriškų vardų dešimtuką papildė Evelina, Saulė, Greta ir Deimantė. Iškrito pernai populiarūs buvę Liepos, Urtės, Marijos, Lauros ir Aistės vardai.

Novelė - tai ne kūrinys

Jau trečius metus iš eilės populiariausių vyrų vardų dešimtuko pirmoje vietoje puikuojasi Lukas. Tiesa, šiemet jį pasivijo ir Matas, pernai buvęs ketvirtoje vietoje.

Į antrą vietą išsiveržė Nojus - pernai jis buvo penktoje vietoje, o užpernai šis vardas visai nepateko į populiariausiųjų dešimtuką.

Nikita stabiliai išliko trečioje vietoje. Į ketvirtą vietą pateko dešimtuko naujiena - Martynas. Nei praėjusiais, nei dar ankstesniais metais šis vardas nebuvo populiarus. Dovydas šiemet liko tik penktoje vietoje, pernai šis vardas buvo antras pagal populiarumą. Taip pat, kaip ir pernai, į dešimtuką pateko Nedas, Paulius, Rokas, Arnas ir Mantas.

Šiemet populiariausių vardų dešimtuką dar papildė Kristupas, Dominykas, Danielius ir Titas.

Pernai buvę populiarūs vardai Jonas, Tomas, Justas, Vilius, Aleksandras bei Eimantas šiemet buvo prisiminti kur kas rečiau, tad į populiariausiųjų dešimtuką nebepateko.

Tiesa, ne visuomet lengva nuspėti, kas turėjo įtakos vienokiam ar kitokiam tėvų sprendimui renkant vardą. Kai kurie norėdami išsiskirti pavadina savo atžalas mažai girdėtais vardais, pavyzdžiui, Atėne, Kaja, Leda, Machyra, Novele, Skarlote, Rūpu ir kt. Pasak G. Misevičienės, dažniausiai retais Lietuvoje vardais savo vaikus krikštija užsienyje gyvenę ir į Lietuvą grįžę klaipėdiečiai.

Gandrai vėl nešė berniukus

Apibendrindama besibaigiančius metus, G. Misevičienė apgailestavo, kad negatyvių spalvų šiemet buvo daugiau nei pozityvių: mirė daugiau klaipėdiečių nei gimė.

Tiesa, mirčių šiemet buvo šiek tiek mažiau. Iki Kalėdų Klaipėdos Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotos 1864 mirtys, pernai per tą patį laikotarpį - 1951 mirtis.

Iki gruodžio 23 d. užregistruoti 1758 gimimai, praėjusiais metais per tą patį laikotarpį užregistruota 1815 naujagimių.

Šiemet, kaip ir pernai, gimė daugiau berniukų - 912, mergaičių - 846. 17 šeimų sulaukė dvynukų. Trynukų šiemet nebuvo, o praėjusiais metais vienai šeimai gandrai iš karto atnešė tris atžalas.

Šiemet įvaikinta mažiau vaikų - 22, praėjusiais metais šeimas surado 26 vaikučiai.

Vokiečiai - nebepopuliarūs jaunikiai

Kur kas sumažėjo nepilnamečių santuokų, šiemet jų užregistruota tik 4, pernai - trigubai daugiau - 12.

Be to, sumažėjo ir besituokiančiųjų su užsieniečiais. Pavyzdžiui, dar praėjusiais metais buvusios populiarios santuokos su vokiečiais šiemet pasitaikė rečiau.

Pasak G. Misevičienės, galima manyti, kad anksčiau merginos tekėdavo už užsieniečių ir iš išskaičiavimo, bet dabar tokių atvejų vis mažėja. Pavyzdžiui, prieš 3 metus aukso žiedus Klaipėdoje sumainė 99 metų amerikietis ir 58 metų lietuvaitė. Tiesa, ir dabar pasitaiko, kai lietuvė išteka už užsieniečio, kuris už ją vyresnis net 30 metų.

Klaipėdiečiai vyrai dažniausiai iš užsieniečių į žmonas renkasi Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos gyventojas.

Nuotaka vyresnė 17 metų

Be kita ko, šiemet susituokė klaipėdiečių pora, kur jaunikis buvo net 17 metų jaunesnis už nuotaką.

"Man pačiai teko juos sutuokti, tad nemanau, kad jaunikis tuokėsi iš išskaičiavimo, tarp jų jautėsi šiluma. Kartais būna, kad jaunieji stovi kone vienas kitam nugaras atsukę. Šiaip retai pasitaiko, kai nuotaka išteka beveik už sūnaus amžiaus vyro. Paprastai vyresnės už vyrus jaunosios būna labai gerai išsilaikiusios. Kitu atveju nėra prasmės tekėti. Jei dabar atrodai dar pusę velnio, po kelerių metų gali būti kur kas prasčiau. Jau geriau tuomet jauną meilužį susirasti", - svarstė G. Misevičienė.

O praėjusiais metais bene labiausiai pasisekė 84-erių metų nuotakai, kuri ištekėjo už 60-mečio vyro.

Vedėja atkreipė dėmesį, jog kasmet tuokiasi vis vyresni klaipėdiečiai. Anksčiau daugelis nuotakų būdavo aštuoniolikmetės - "prie altoriaus puldavo" jau kitą dieną po gimtadienio. Dabar jau vyrauja dvidešimties metų ir vyresnės nuotakos. Dažniausiai besituokiančiųjų amžiaus skirtumas būna 2-5 metai. Tačiau ir 10 metų skirtumas laikomas norma.

Užregistruotų santuokų skaičius nelabai skiriasi nuo praėjusių metų. Iki gruodžio 23 dienos užregistruota 1191 santuoka, tačiau šis skaičius iki metų pabaigos šiek tiek pasikeis ir gali būti panašus, kaip praėjusiais metais, nes yra norinčiųjų sumainyti aukso žiedus ir metų sandūroje. Praėjusiais metais iš viso įregistruotos 1247 santuokos, užpernai - 1174.

Klaipėdiečiai nesibaimina ne tik vedybų, bet ir skyrybų. Jų šiemet iki gruodžio 23 d. jau užregistruota 833, o pernai per visus metus - 800, užpernai - 740.

Edita UŽKURAITĖ

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Stato tiltus tarp kurčiųjų ir girdinčiųjų nuotrauka, foto

Žmonės, Lietuvoje populiaru mokytis įvairių užsienio kalbų, tad pamažu gimsta nauja mada į...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Klaipėdietė mokėsi vertikalaus šokio Mekoje JAV nuotrauka, foto

Klaipėda, "Mano svajonė, kad vertikalus šokis taptų Klaipėdos išskirtinumu, dėl kurio žmonės važiuotų...

Jūros šventės proga - dovana miestui nuotrauka, foto

Klaipėda, Organizatoriai kviečia į menininkės Aidos Raimondos Pečeliūnienės, Viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ bei...

Žmonės, Paskelbta prieš 19 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 35 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...