2019 m. kovo 23 d. 13:23 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Karbauskis LRT tyrimą argumentuoja pateiktos medžiagos chaosu

(papildyta) (1)

Karbauskis LRT tyrimą argumentuoja pateiktos medžiagos chaosu nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas (LVŽS) Ramūnas Karbauskis sako, kad parlamentinis tyrimas dėl Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansų yra „būtinas ir neišvengiamas“, nes atsakymai į Seimo narių duotus klausimus buvo pateikti chaotiškai.

„Seimo narių sprendimas suformuoti komisiją ir tirti LRT finansinę veiklą būtinas ir neišvengiamas. (...) Seimo nariai gavo medžiagą iš LRT tarybos visiškai chaotiškai pateiktą, ten nėra jokių aprašų, nėra jokių sutarčių, dalies sąmatų, nėra sutarčių, net jei gautas prodiuserio sutikimas pateikti informaciją“, – antradienį spaudos konferencijoje Seime sakė R. Karbauskis.

„Ta betvarkė, kuria pateikti dokumentai, rodo galimą netvarką ir LRT dokumentų tvarkyme. Viskas taip sumaišyta ir taip pateikta, tarsi bandyta pasijuokti iš Seimo narių“, – teigė „valstiečių“ vadovas.

„Ant sutarčių daug kur nėra numerio, nėra datų, kaip ta apskaita vykdoma, jei prie pateiktų sąmatų nėra datų, keistas apskaitos vedimas. Arba sutartis pateikta be numerio – yra data, bet nėra numerio. Netvarkingas apskaitos vedimas šiuo atveju akivaizdus“, – argumentavo R. Karbauskis.

Jis taip pat vardino atvejus, kai sutartyje, pasirašytoje kaip neatlygintina, praleidžiamas vienas punktas, o po kurio laiko jis atsiranda kaip priedas – ir čia jau atsiranda atlyginimo suma.

Pateikta 2014 metų nuasmeninta sutartis, kai prodiuseris įsipareigoja neatlygintinai užtikrinti kassavaitinės TV programos transliavimą, pačioje sutartyje praleistas penktas skyrius, o kitų metų kovą sutartis pakeičiama, išbraukiant žodį „neatlygintinai“, papildant sutartį penktu skyrium „atsiskaitymo sąlygos ir tvarka“. R. Karbauskio pateiktoje medžiagoje suma nebuvo nurodyta.

R. Karbauskis kėlė klausimus ir dėl prodiuserinių laidų kainų. „Kai aš matau dviejų valandų dešimties minučių laidos sąmatą 140 tūkst. ar kažkiek eurų, man tiesiog kaip žmogui kyla klausimas, kokias laidas ir kodėl mes darome“, – sakė parlamentaras. Žurnalistams pateiktoje medžiagoje buvo pateikiamos nuasmenintos sąmatos, kuriose nurodytos 111 tūkst., 123 tūkst. eurų sumos.

Spaudos konferencijų salėje buvęs prodiuseris Lauras Lučiūnas sakė, kad tokias sumas atsieinantys renginiai - transliacijos iš arenų, pvz., „Eurovizijos“ konkurso finalas, Operos ir baleto teatre rengtas LRT jubiliejaus renginys ir t. t.

„Kadangi atpažinau skaičius, kuriuos rodė, galėčiau paaiškinti kiekvieną skaičių detaliai. Kur yra dideli skaičiai prieduose – tai arenose rengiami renginiai, jūs matėte „Eurovizijos“ finalo ir „LRT 60“ sąmatą, renginys Operos ir baleto teatre. Tokio masto renginys ruošiamas pusę metų, tai nėra dviejų valandų transliacija, tai yra pusės metų šimto žmonių komandos darbas“, – sakė prodiuseris.

Į spaudos konferenciją atėjęs LRT laidos „Dėmesio centre“ vedėjas Edmundas Jakilaitis klausė R. Karbauskio, ar jis sąmoningai klaidina žmones, transliacijas iš arenų pateikdamas kaip televizijos laidą ir pabrėždamas didelę sumą.

„Ar jūs tyčia klaidinat žmones ir mulkinat, vadindami transliaciją iš „Švyturio“ arenos Klaipėdoje, „Eurovizijos“ finalą, ir LRT šešiasdešimtmečio renginį Operos ir baleto teatre laida ir pateikinėjate kolegos prodiuserio sąmatas visuomenei vadindamas tai laida. Bet juk tai ne laida, bet kam aišku, kad tai ne laida“, – sakė E. Jakilaitis.

R. Karbauskis tuomet retoriškai klausė, ar sąmatoje atlikėjų honorarams numatyta 18 tūkst. eurų yra adekvati suma. „Parašyta – atlikėjai, sąmata, 18 tūkst. eurų. Viskas gerai, jei pas mus daina kainuoja tūkstantį eurų ir mes tai darom ir tai normalu, bet kaip paaiškinti mokytojui, kai jis gauna tuos kelis šimtus eurų už viso mėnesio darbą, kaip paaiškinti ligoninei, kad ji negauna 50 tūkst. eurų, kai mes kitoj vietoj už vieną dainą...“ – kalbėjo „valstiečių“ vadovas.

L. Lučiūnas replikavo, kad pasikvietus atlikėjus iš gatvės galbūt jie koncertuotų nemokamai.

R. Karbauskis taip pat sulaukė klausimo, ar jis įtaria, kad LRT buvo apgaulingai tvarkoma apskaita. R. Karbauskis teigė, kad „tikrai sunku vertinti iš dokumentų, kuriuos gavom“.

„Mes gavom kažkokį kratinį dokumentų, kurie nėra tvarkingi. Mes tik galim įtarti, kad taip gali būti, bet gal mums padavė tik tai, ką norėjo, specialiai taip dokumentus pateikė, be aprašų, be tvarkos. Tai veda į klausimus, kaip tvarkomi dokumentai, kaip tvarkoma apskaita LRT“, – atsakė R. Karbauskis.

Seimo Kultūros komiteto vadovas taip pat pateikė klausimų jam keliantį atvejį dėl LRT pirkinio, kaip kilnojama televizijos stotis už 3,7 mln. eurų buvo perkama neskelbiamų derybų būdu. LRT įvardijo, kad toks būdas pasirinktas, nes prieš tai vykęs atviras konkursas neįvyko – visi pateikti pasiūlymai buvo atmesti.

R. Karbauskį stebino ir tai, kad televizijos darbuotojams dalis atlyginimo buvo mokama pagal autorinę sutartį, nurodomas atvejis, kai paskaičiuotas per metus darbo užmokestis siekė per 4 tūkst, eurų, o pagal autorinę sutartį – per 19 tūkst. eurų.

„Šiandien to skaidrumo tikrai nėra, ir jei kas pradeda šnekėti, kad tikslas Seimo valdyti LRT kokiu nors būdu, ten labai tiksliai parašyta, kodėl šito niekas negalėtų padaryti“, – R. Karbauskis gynėsi, kad tikslas nėra kištis į žiniasklaidos darbą.

Sutarčių kopijas spaudos konferencijoje pristatęs R. Karbauskis sakė tai darantis, kad „nekiltų daugiau diskusijų, kad čia daroma politika“.

Seimas baigdamas rudens sesiją sudarė parlamentinę komisiją LRT veiklai tirti. Parlamentarai teigia, kad komisija padės išsiaiškinti, ar nacionalinis transliuotojas tinkamai leidžia biudžeto lėšas. Jie argumentuoja, kad LRT taryba, motyvuodama konfidencialumu, pateikė ne visą Seimo narių prašytą informaciją, o pateikti atsakymai reikalauja išsamios analizės.

Kritikai komisijos sudarymą vadina spaudimu žiniasklaidai ir kerštu žurnalistams už keliamus „valstiečiams“ nepatogius klausimus. Komisijos iniciatoriai pabrėžia ketiną aiškintis išskirtinai LRT finansus.

Komisijai pavesta nustatyti, „ar LRT iš prodiuserių ir (ar) iš prodiusavimo paslaugas teikiančių kompanijų perkamų paslaugų kainos atitinka rinkos sąlygas, jei LRT sudaromuose sandoriuose nurodytos kainos laikytinos nepagrįstomis – kokios sandorio kainos laikytinos pagrįstomis vertinant rinkos sąlygas“.

Komisija taip pat aiškinsis, ar LRT valdomo turto (pavyzdžiui, patalpų) nuomos ar kitokio naudojimo kainos atitinka rinkos sąlygas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

pritariu parlamentiniui tyrimui

2018-01-24   09:04

IP: 213.102.14.166

Todėl, kad viešas interesas nėra tik finansinės ataskaitos, valstybė nėra tik techninis kalkuliavimas, skaidrumas nėra tiktai biudžeto eilutės. Joks buhalterinis auditas iš principo negali atskleisti korupcijos. Jis gali tik parodyti balanso neatitikimus. O ten jau galima ginčytis dėl kainų, procedūrų, netikslumų, mažaverčių pažeidimų. Todėl Siauras ir Draugai taip kviečiasi popierinio Buhalterio, Auditoriaus, Kontrolieriaus. Yra buhalterinis mąstymas, kai žiūrima į pajamų ir išlaidų srautus, į biudžeto balanso eilutes. Ir yra politinis mąstymas, kai žiūrima viešojo intereso išskaidrinti įvairias suktas schemas, kurios visiškai neatsispindi popierinėse eilutėse. Pavyzdžiui, Buhalterio požiūriui visiškai neįdomu, kokie draugystės ryšiai sieja LRT vadovą ir laiminčius Draugus – tas neatsispindės jokioje biudžeto eilutėje. Auditorius ir popierinis Kontrolierius nepaklaus A.Siaurusevičiaus klausimo, su melagingo liudijimo atsakomybe, „ar jūs kokia nors forma gavote atlygį iš Draugų“? O Parlamentinis tyrimas tą padarys. Arba kas iš VMI išsiaiškins, kodėl LRT Taryba tapo neįgali? Juk tai niekaip neatsispindės popieriuje savaime. O reputacija, moralus/amoralus elgesys, politinis interesų šališkumas – ar tai iš principo nėra politinio vertinimo dalykas? Buhalteriniam matymui jis tiesiog neprieinamas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Po įsilaužimo į "Facebook" neteko pinigų nuotrauka, foto

IT, Po įsilaužimo į "Facebook" paskyrą prasidėjusi painiava klaipėdietę Samantą (vardas pakeistas, redakcijai...

Pusę karjeros atidavusi Klaipėdai nuotrauka, foto

Sportas, Kai Andra Gabalytė žengė pirmuosius žingsnius krepšinyje, didžioji dalis tiek jos...

Pašto likimas vis dar įstrigęs nežinioje nuotrauka, foto

Klaipėda, Beveik dvejus metus sprendžiama, ką daryti su nenaudojamu ir miesto širdyje esančiu...

Katalikų bažnyčiai skirta 1 mln. 238,9 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Ūkis, Finansų ministras Vilius Šapoka šiemet Lietuvos katalikų bažnyčiai skyrė 1 mln....

IT, Paskelbta prieš 22 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...