2019 m. liepos 17 d. 18:18 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Kalėdų karštinė: ką dovanoti šeimai ir draugams?

Kalėdų karštinė: ką dovanoti šeimai ir draugams? nuotrauka, foto

PASIRUOŠIMAS. Pasak specialistų, prieš perkant kalėdines dovanas reikia gerai pagalvoti.

© "Fotolia" nuotr.

Reklama

Kalėdos kiekvienais metais priverčia galvoti apie dovanas. Tačiau neretai žmonės nežino, kokia dovana galėtų pradžiuginti šeimos narius ar draugus. Psichologų teigimu, prieš priimant sprendimą reikia gerai pagalvoti, nes noras žmogų pradžiuginti gali tapti ir nusivylimu.

Psichologo Tomo Lagūnavičiaus manymu, taip pat svarbu susidaryti sąrašą, kurie dalykai žmogui gyvenime yra svarbiausi - šeima, darbas, mokslas, laisvalaikis. Pagal tai galima spręsti, kokią dovaną galima dovanoti bendraamžiui ar senjorui.

Nebijokite paklausti

"Dovana gali būti skirta kūnui (losjonas, skutimosi priemonės), pojūčiams (kvapai, kelionės, ekskursijos kvapų terapijos kabinete), mintims (graži knyga). Antras variantas - emocionali ir netikėta dovana. Bet svarbu išsiaiškinti, koks yra santykis su žmogumi. Jeigu darbiniai santykiai, geriau netikėtų dovanų nedovanoti. Tokia dovana gali būti įvertinta kaip padlaižiavimas", - teigė psichologas.

Pasak jo, netikėtos dovanos labiau tinka bendraamžiams ir šeimos nariams.

"Reikia neužmiršti, kad pati dovana demonstruoja socialinį statusą. Tai yra dėkingumas, pertekliaus sunaikinimas, kad neatsirastų nelygybė", - pridėjo T. Lagūnavičius.

Kaip sužinoti, ko žmogus norėtų Kalėdoms? Psichologo manymu, viskas slypi paprastume.

Reklama

DŽIAUGSMAS. Šeimos psichologės Almos Želvienės teigimu, ypač reikia pasistengti dėl vaikų. Neretai nutinka taip, jog daiktų gavę vaikai su jais nebežaidžia jau po keleto dienų. "Pixabay" nuotr.

"Reikia paklausti, kokią žmogus turi didžiausią realią svajonę? Galima stebėti jo veiklą - kas jam sukelia teigiamus jausmus. Jeigu žmogui patinka kažkoks daiktas, jo akių vyzdys išsiplečia. Reikia stebėti, kas jį domina. Žmonės apie tai kalba, reikia tik paklausti. Kartais elgtis subtiliai ir nepaklausti yra kur kas blogiau nei prieiti ir atvirai paklausti. Paskui prasideda problemos, kad žmonės nuperka netinkamą dovaną", - tikino jis.

Pradžiuginti vaiką - sunku

Šeimos psichologės Almos Želvienės teigimu, ypač sunku pradžiuginti vaikus. Paprastai tėvai yra linkę dovanoti daiktus, tačiau jie ne visada palieka neišdildomų įspūdžių.

"Tiek vaikai, tiek suaugę esame pertekę daiktais. Nudžiuginti vaiką daiktu yra pakankamai sudėtinga, todėl tėvai dažnai patys nusivilia, kad vaikui po kelių dienų džiaugsmas dingsta. Labai gerai yra dovanoti kažkokią veiklą, pramogą kartu. Jeigu žaidimus su vaikais žaistų patys tėvai, galbūt būtų kitaip", - sakė psichologė.

Ji sutiko su T. Lagūnavičiaus nuomone, kad dovanos turi būti apgalvotos.

Reklama

"Daiktą visada lengviau nupirkti nei pagalvoti, ar būtų galima skirti daugiau laiko pabūti su vaiku. Tėvai paprastai pataiko su dovanomis. Tačiau taip tėvai tik uždeda dar vieną pliusą sąraše", - pasakojo A. Želvienė.

Visgi, jos teigimu, nusistatyti prieš daiktų pirkimą nereikėtų. Yra vaikų, kuriems patinka loginiai žaidimai, todėl tokius mažylius galima pradžiuginti įvairiais galvosūkiais.

"Yra vaikų, kuriems labai įdomu galvosūkiai. Bet vaikui daug smagiau piešti, dainuoti pasiėmus žaislinį mikrofoną. Tai priklauso nuo pačių tėvų ir vaiko norų. Reikia atsižvelgti ir į vaiko amžių. Tačiau mums labiau įsimena ryšį kuriančios akimirkos. Vaikas neatsimins, kad turėjo 16 mašinėlių, bet tikrai atsimins, kad lipo su tėvais į kalną ir čiuožinėjo rogutėmis", - teigė A. Želvienė.

Nuo taupyklių iki telefono

Rita ir Deimantė

Artimiesiems ir draugams planuojame dovanoti indus, taupykles, suvenyrinius šuniukus. Mažiausioji labai laukia Kalėdų Senelio, o ką jis padovanos - pamatysime.

 

Reklama

 

 

Silvija ir Augustas

Mums reikia tik Kalėdų Senelio, kad vaikas turėtų ryšį su juo. O dovanos bus neišvengiamai. Mama apie tai labai gražiai pasakoja (juokiasi. - Autor. past.).

 

 

Reklama

Dmitrijus, Veronika ir Laima

Dėl dovanų artimiesiems dar neapsisprendėme. Susitarėme, kad dovanos nebūtų brangesnės nei 50 eurų. Visa šeima labai laukiame švenčių.

 

 

 

Martynas ir Dainius

Reklama

Siuntėme Kalėdų Seneliui laišką. Norime gauti žaislinį šautuvą ir "Lego". Artimiesiems galbūt nupirksime arbatos, imbierinių sausainių.

 

 

 

Enoja, Elinga ir Andrejus

Vieniems dovanosime buitinės technikos daiktų, kitiems - meninės kūrybos. Pats tikiuosi gauti pirštinių. Vaikai jau parašė laiškus Kalėdų Seneliui. Jie nori gauti telefoną, mėlyną suknelę ir Barbės namą.

Kelionės ir papuošalai

Reklama

Karolina

Draugui dovanosiu elektronikos reikmenų čekį, tėvams kelionę į SPA, o draugėms - makiažo. Artimiesiems apie prekių kainą negalvojau.

 

 

 

Klaipėdietė

Apie dovanas iš anksto negalvojame, todėl artimiesiems jų atvykome pirkti tik šiandien. Žinoma, norisi viską nupirkti kuo pigiau.

 

 

 

 

Gytis

Draugei ketinu dovanoti didelį meškiną. Į kainą dėmesio nekreipiu. Anksčiau visada Kalėdas sutikdavau užsienyje, todėl labai malonu po ilgo laiko jas vėl švęsti Lietuvoje.

 

 

 

 

Sergejus ir Sofija (iš Liepojos)

Draugei galbūt dovanosiu kažką iš papuošalų - grandinėlę. O aš norėjau žiedo su juodu akmeniu (juokiasi - autor. past.).

 

 

 

Aleksandras

Norime nupirkti ką nors iš gintaro. Uošvei ir savo mamai galbūt rasiu kokią gražią sagę. Vaikams nupirkome rūbų.

Stalo žaidimai

Vita

Šeimoje susitarėme keistis dovanomis. Šįmet jos būtinai turi būti iš L raidės. Aš dovanosiu lėkštes, likerį ir panašiai. Susitarėme, kad kaina nebūtų didesnė nei 20 eurų. Anūkams dovanosime pinigų ir saldainių.

 

 

 

Aida

Apie dovanas pradėjome galvoti dar vasarą. Kai keliauji, tai ir nuperki ką nors. Jau padovanojau angelų, nes jie yra mūsų sargai. Jie visi rankose laiko laiškus. Labai laukiu švenčių.

 

 

 

Remigijus

Dėl dovanų dar neapsisprendžiau. Žinau, kad viskas labai brangu, todėl pirkdamas dovanas į kainą būtinai atsižvelgiu. Artimiesiems dovanosiu savo keramikos dirbinių.

 

 

 

 

Jurgita

Galvojame apie stalo žaidimus, nes mūsų šeimai jie labai patinka ir juos žaidžiame. Ko gero, pirksime keletą žaidimų, todėl kaina nebus svarbi - gali kainuoti 8 eurus, gali ir 30. Svarbu, kad būtų gerai praleistas vakaras.

 

 

 

Jonas

Paprastai labai brangių dovanų negaunu, o ir pats tokių neperku. Anūkei padovanosiu žaislų. Dabar visi skaičiuoja, todėl į kainą atsižvelgiu.

Kalėdinės dovanos: norint išrinkti tinkamas, prieš tai reikia kai ką atlikti

Alvyda BAJARŪNAITĖ, Arvydas URBA, LRT RADIJO laida "Radijo popietė", LRT.lt

Pasak etiketo ekspertės Alvydos Jasilionytės, reikėtų pradėti nuo žmonių sąrašo - nepamiršti ne tik šeimos narių bei kolegų, bet ir pažįstamų. LRT radijui moteris pabrėžė būtinybę pagalvoti, kokią pinigų sumą galima išleisti.

Ar reikėtų remtis principu - nedovanoju to, ko pats nenorėčiau gauti?

Tinka, bet žmonės skirtingi. Geriausia dovana ta, kuri atitinka gavėją. Dovana yra dėmesys, nekalbu apie komercinę išraišką. Dovana neprivalo būti brangi. Gerai, jei žmogus išreiškia savo norą ką nors gauti. Vieniems tinka praktiškos dovanos, kitiems reikia gražiai įpakuotos, brangesnės. Dar kitam - tiesiog bendravimo, aplankymo, tai irgi labai svarbu.

Ką manote apie dovanas iš elektronikos srities?

Jos brangios, ne kiekvienas gali sau tai leisti. Reikia atkreipti dėmesį, ar yra tokių dovanų poreikis. Nes, jei yra poreikis, asmeniui būtinai kažko reikia, nebūtina laukti Kalėdų. Gimtadienio dovana gali būti brangesnė, o per Kalėdas nereikėtų įpareigoti ir apsunkinti nei savęs, nei kitų.

O kaip apranga, aksesuarai ir panašiai?

Kalėdos yra susibūrimo ir jaukumo metas. Taigi ir dovanos turėtų būti šildančios - pirštinės, šalikai, megztiniai, šiltos šlepetės. Tai išreiškia šilumą ir dėmesį. Kosmetikos ir parfumerijos dovanoti nereikėtų. Tuomet geriau nupirkti dovanų kuponą į konkrečią parduotuvę. Net artimam žmogui sunku parinkti kvapą.

Tačiau reikia pagalvoti, kiek galite skirti pinigų kuponui. Apdovanotas žmogus, norėdamas tam tikrų kvepalų, gali būti priverstas gerokai prisidėti prie kupono sumos. Taigi tarsi gauta dovana, bet tarsi ir ne. Tokiu atveju gal geriau sugalvoti ką kita. Juk esmė - ne pinigų suma, o dėmesys. Jei išlaidauti neleidžia finansai, galima užrašyti kortelę su gražiu palinkėjimu, iškepti ar įpakuoti meduolį, įteikti kalėdinį žaisliuką.

Kaime ir mieste gyvenančių žmonių požiūriai skiriasi. Kaip elgtis tada?

Miestuose gyvenantys žmonės dabar labai vertina tai, kas autentiška, iš kaimo. Tam įtaką daro ekologinis judėjimas, norisi natūraliai užaugintų produktų. Kiekvienas miesto žmogus apsidžiaugtų gavęs natūraliai užaugintą antį ar žąsį.

Kaime gyvenančius nustebinti galėtų kas nors iš miesto, tai, kas nepasiekiama kaime. Tai gali būti delikatesai, gal koks skanesnis šokoladas iš specialios krautuvėlės. Tai, ko kaimo parduotuvėje tikrai nerasi. Reikia ne ko nors pompastiško, o šiltos ir dėmesingos dovanos.

Ar knyga tinka visais atvejais?

Dažniausiai, bet reikia žinoti, kuo žmogus domisi. Gal namų dekoravimu, o gal politika. Reikėtų pirkti su interesais susijusią knygą.

Ar reikia dovanoti dovanas bendradarbiams?

Tai priklauso nuo organizacijos. Kai kur rengiamos šventės, keičiamasi dovanomis. Kitur dovanomis nesikeičiama, bet rengiamas kalėdinis vakarėlis, gaunamos bendros premijos ir pan. Tačiau, jei yra kolega, kuris talkino visus metus, galima padovanoti jam ką nors nebrangaus. Jis gali susikrimsti, kad neturės dovanos duoti atgal, bet nederėtų dėl to nerimauti. Tereikia padėkoti ir išvynioti dovaną. Jei norisi, dovana galima atsakyti kitą kartą.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Pievų gatvei siūlomas naujas devynaukščio variantas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje, Pievų gatvėje, vėl planuojama statyti devynaukštį.

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Švietimas, "Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Sporto srityje - beveik pusšimtį amžiaus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Viesulo" sporto centro metodininkė, anksčiau dirbusi ir miesto Sporto skyriuje, ir...

Orai: plūstels vasariška šiluma - gali šilti iki 28 laipsnių nuotrauka, foto

Lietuva, Panašu, jog artinasi labai gražios ir šiltos dienos. Artimiausiu metu temperatūra palaipsniui...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...