2019 m. liepos 21 d. 18:22 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Jaunieji talentai per atostogas tobulinasi

Jaunieji talentai per atostogas tobulinasi  nuotrauka, foto

Palangoje

Pirmą kartą į "Moksleivių akademiją" pakviesti
ne tik mokslui, bet ir muzikai gabūs vaikai

Moksleivių žiemos atostogos dar nesibaigė, tačiau gabiausieji Lietuvos moksleiviai, susirinkę į "Moksleivių akademijos" žiemos sesiją Palangoje, nuo antradienio intensyviai mokosi. Sausio 3 dieną iš įvairių šalies miestų į kurortą suvažiavę moksleiviai tikina, kad laiko pailsėti bei atšvęsti Naujuosius metus jiems užteko, ir džiaugiasi galimybe pagilinti savo žinias.

"Moksleivių akademijos" žiemos sesiją gabiems Lietuvos vaikams organizavo Mstislavo Rostropovičiaus paramos ir labdaros fondas "Pagalba Lietuvos vaikams" ir Kauno technologijos universitetas.

Į sesiją buvo pakviesti 48 gabiausi šalies vaikai - respublikinių matematikos, filologijos, chemijos, informatikos, ekonomikos olimpiadų prizininkai, įvairių muzikos bei dalykinių konkursų laureatai.

Pasak organizatorių, ši sesija unikali tuo, jog pirmą kartą kartu dirbs, bendrus projektus kurs mokslui ir muzikai gabūs vaikai. Visą savaitę 34 mokslui gabūs vaikai ir 14 talentingų jaunųjų muzikantų Stasio Vainiūno muzikos mokykloje bei Palangos Senojoje gimnazijoje gilins tam tikrų dalykų žinias ir tobulins savo asmenines savybes. Visą savaitę moksleiviai kartu su dėstytojais nemokamai gyvens Kauno technologijos universiteto viloje.

Kasdien 3 valandų trukmės dalykinius matematikos, ekonomikos, chemijos, biologijos, filologijos ir muzikos užsiėmimus akademijos dalyviams veda garsūs mokslininkai ir dėstytojai iš Lietuvos bei užsienio universitetų. Vėliau moksleiviai dalyvauja teminiuose asmenybės ugdymo ir visuomenės vystymo užsiėmimuose, bendrauja grupėse. Kiekvieną vakarą jų laukia ne mažiau įsimintinos akimirkos - pasaulio kino aukso fondo filmų peržiūra, diskusijos su garsiu filosofu, žinomu laidų vedėju profesoriumi habil. dr. Leonidu Donskiu, vakaras su gitara, ekskursija po kurortą.

"Atostogos akademijoje - idealios"

Kai kurie moksleiviai akademijoje dalyvauja antrą kartą. Pirmą kartą kūrybinė-mokslinė "Moksleivių akademijos" stovykla buvo organizuota pernai Nidoje.

"Mano diagnozė - matematikas, - šypsodamasis prisistatė kaunietis gimnazistas Jonas Šukys. - Džiaugiuosi, kad laimė man nusišypsojo antrąkart - buvau akademijoje ir vasarą. Tuomet ji truko dvi savaites. Gaila, kad šįkart stovykla tokia trumpa - tik penkios dienos", - apgailestavo vaikinas.

Jono klasiokas Darius Sabas, daugiametis Kauno miesto matematikos ir respublikinių matematikos olimpiadų prizininkas, matematikos bei fizikos konkursų laureatas, teigė dalyvaująs akademijoje pirmą kartą, tačiau turįs čia daug pažįstamų. "Įspūdžiai puikūs. Ypač sužavėjo pono Agnis Andžano paskaita apie matematiką - sužinojau daugybę naujų dalykų. Šios žinios man tikrai pravers ateityje", - neabejojo jis.

Pabaltijo šalių geografijos olimpiados nugalėtojas šiaulietis gimnazistas Tautvydas Mėdžius tvirtino, kad mokymasis čia nė iš tolo neprimena pamokų. "Tai kažkas visiškai naujo. Tokioje stovykloje dalyvauju pirmą kartą. Viskas žavi - daug įspūdžių, daug patirties. Smagu per atostogas pakeisti aplinką", - sakė jaunuolis.

Savo žinias dovanoja

Į akademiją susirinko mokslininkai bei dėstytojai iš Latvijos universiteto, Belizo (JAV) universiteto, Vilniaus universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Lietuvos muzikos akademijos ir kitų mokslo įstaigų.

Pasak fondo "Pagalba Lietuvos vaikams" valdybos narės bei projekto "Moksleivių akademija" vadovės docentės dr. Bronės Narkevičienės, vasaros akademijoje visi dėstytojai dirbo nemokamai. Šįkart jie gaus nedidelius honorarus, tačiau, anot docentės, honorarai tikrai nėra tokie, kokių jie verti. "Visi šie žmonės - ryškios savo srities žvaigždės. Jų suteikiamos žinios - neįkainojamos", - sakė B. Narkevičienė.

Latvijos universiteto matematikos profesorius habil. dr. Agnis Andžanas teigė, kad honoraras jam nesąs lemiamas dalykas. "Net jei negaučiau nė cento, kaip vasarą, vis tiek atvykčiau skaityti paskaitų į Lietuvą. Vienu ketvirtadaliu esu lietuvis, čia jaučiuosi kai namie", - tikino profesorius, paskaitas skaitęs ir vasaros akademijoje.

A. Andžanas negailėjo pagyrimų akademijos dalyviams: "Šie mokiniai turi blaivų protą, puikiai suvokia dalykų esmę ir greitai įsisavina žinias. Manau, jie ne tik geri olimpiadų dalyviai, bet ateityje puikiai galės dirbti mokslinį darbą. Tačiau tam, kad pasiektų geriausių rezultatų, jiems reikia dirbti".

"Jokiu būdu tai nėra tas atvejis, kai tikiesi honoraro už savo kaip profesionalo darbą, - sakė profesorius L. Donskis. - Tai daugiau įsipareigojimo reikalas. Tai yra darbas su labai talentingais vaikais, suvokiant, kad tai - savotiška dovana Lietuvai, dovana vaikams. Ir dėl to dalį savo atostogų - tiek vasarą, tiek žiemą skiriu šiam darbui".

Pasak L. Donskio, didžiausias atlygis jam esą tai, ką patiria bendraudamas su jaunaisiais talentais: "Jie tikrai unikalūs ir bendravimas su jais yra tikra dovana".

Gabiausiųjų laukia parama

Vienas iš "Moksleivių akademijos" tikslų - atrinkti 8-10 akademinei sričiai ir mokslui gabiausių vaikų, kuriems fondas "Pagalba Lietuvos vaikams" suteiks paramą tolimesniam ugdymui. Pasak docentės B. Narkevičienės, tai gali būti kursai ar paskaitos pas žymius šalies ar užsienio dėstytojus.

Nuo pernai metų fondas remia M. K. Čiurlionio meno mokyklos moksleivę Dalią Kuznecovaitę. "Maestro Rostropovičiui tarpininkaujant ji jau antrą kartą vyksta pas, ko gero, patį garsiausią šių laikų profesorių smuikininką Zacharą Bromą. Mokytis pas šį smuiko korifėjų - kiekvieno smuikininko svajonė", - pasakojo fondo "Pagalba Lietuvos vaikams" atstovė Rūtelė Kėvišienė.

Pasak R. Kėvišienės, tam, kad paramai būtų atrinkti patys gabiausi muzikai vaikai, neužtenka vienos perklausos. "Iš vieno pasirodymo sunku spręsti - jis gali pasisekti, o gali ir ne. Kad nepadarytume klaidos, norime susipažinti su kiekvienu vaiku iš arčiau - pasižiūrėti, kokiu greitumu jis mokosi, kaip reaguoja į pastabas. Iš 14 turime išrinkti 3 ar keturis geriausius", - teigė pianistė.

Pasaulyje garsus smuikininkas, Lietuvos muzikos akademijos dėstytojas Martynas Švėgžda von Bekker, dirbantis su vyresniais muzikantais, akademijoje pirmą kartą vedė užsiėmimus tokiems jauniems smuikininkams. Jis teigė neabejojantis vaikų gabumais. "Girdėjau, kaip jie groja - jie yra tikrai muzikalūs ir gilūs. Tačiau kol kas jie dar nemoka iki galo pasakyti to, ką gali. Aš jiems padedu, - šypsojosi M. Švėgžda von Bekker. - Čia nėra jokių bendravimo balastų ar baimių. Visi mes dirbame vardan tos muzikos, vardan kokybės".

Projektą tęs

B. Narkevičienė džiaugėsi, kad įgyvendinant projektą geranoriškai susitelkė mokslininkai, verslininkai, pedagogai, švietimo politikai, menininkai.

"Manome, kad rėmėjai, kurie investavo į vaikus, bus patenkinti tuo, kas padaryta, ir investuos toliau. Kadangi tai yra investicija į žmogų, rezultatų gali tekti laukti ilgiau. Tačiau to, kas įdėta, neatimsi nei iš vaikų, nei iš mūsų visų, kurie užsiauginsime tokius šviesulius", - tiki B. Narkevičienė.

Organizatoriai tikisi, kad vasarą gabiausi šalies vaikai vėl susirinks į "Moksleivių akademiją" Nidoje.

Laima ŠVEDAITĖ

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė kitai savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako Žemės...

Salantų pašte pažymėjo karo pradžią nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Rapolas Veržbolauskas (1895-1985 m.), apie kurio likimą ir jo šeimą rašyta straipsnyje...

Įvairybės, Paskelbta prieš 50 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 59 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...