2019 m. liepos 20 d. 02:13 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Įsigaliojo naujas Darbo kodeksas

(2)

Įsigaliojo naujas Darbo kodeksas nuotrauka, foto

© LRT.lt nuotr.

Reklama

Nuo liepos 1 d. įsigalioja naujasis Darbo kodeksas (DK), pakeičiantis nuo 2003 m. veikiantį ankstesnįjį darbo santykių reglamentavimą. Tikimasi, kad naujasis teisės aktų rinkinys padarys darbo santykius lankstesnius.

DK pakeitimai susiję su darbuotojų atleidimo terminais, išeitinėmis kompensacijomis, atostogomis, darbo sutarčių rūšimis, minimalios mėnesinės algos (MMA) mokėjimu, streikais ir kitokiu reguliavimu.

Kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), nuo liepos 1 d. įsigalioja nuostata, kad minimalią mėnesinę algą galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą (anksčiau tokios nuostatos nebuvo). Pirmą kartą apibrėžiama, kas yra nekvalifikuotas darbas - tai darbas, kuriam atlikti nekeliami jokie specialūs kvalifikacinių įgūdžių ar profesinių gebėjimų reikalavimai.

Kasmetinių minimalių metinių atostogų trukmė yra 20 darbo dienų (iki šiol buvo 28 kalendorinės dienos). Papildomos ir pailgintos atostogos nustatomos Vyriausybės nutarimais.

Vidutinis darbo laikas, įskaitant viršvalandžius, sieks 48 val. per savaitę; maksimalus darbo laikas, įskaitant viršvalandžius ir papildomą darbą, - ne ilgesnis kaip 12 val. per dieną arba 60 val. per savaitę. Iki šiol maksimalus darbo laikas, įskaitant viršvalandžius, buvo 48 val. per septynias dienas.

Įsigalioja naujas terminuotų darbo sutarčių reglamentavimas: terminuotas darbo sutartis galima sudaryti ir esant nuolatinio pobūdžio darbui; maksimalus terminuotos sutarties terminas tai pačiai funkcijai vykdyti - 2 metai, skirtingoms funkcijoms vykdyti - 5 metai, išskyrus atvejus, jei darbuotojas priimamas į laikinai nesančio darbuotojo vietą.

Įvedamas naujas atleidimo iš darbo pagrindas - darbdavio valia. Šis atleidimas galimas dėl kitų priežasčių, nei atleidimas darbdavio iniciatyva nesant darbuotojo kaltės ir negalimas dėl diskriminacinių motyvų. Darbuotojas įspėjamas prieš 3 darbo dienas ir jam sumokama ne mažesnė, kaip 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

Trumpinami įspėjimo terminai atleidžiant iš darbo darbdavio iniciatyva nesant darbuotojo kaltės: 2 savaitės, jei darbo santykiai tęsiasi trumpiau nei vienerius metus, ir 1 mėnuo, jei buvo dirbta ilgiau kaip vienerius metus; šie terminai priklauso ir nuo papildomų aplinkybių. Anksčiau galiojo 2 mėn. ir 4 mėn. atleidimo terminai.

Mažinamos išeitinės išmokos, atleidžiant iš darbo darbdavio iniciatyva nesant darbuotojo kaltės: jei darbo santykiai truko trumpiau nei vienerius metus - pusės mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka; jei daugiau kaip vienerius metus - 2 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka; papildomai mokama išmoka iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo: 1, 2 ir 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio, atitinkamai už 5, 10 ir 20 metų nepertraukiamą darbo stažą toje darbovietėje.

Teisei į nedarbo draudimo išmoką reikalaujamas 12 mėn. stažas įgyjamas per 30 mėn. (iki liepos 1 d. galiojo nuostata, kad nedarbo draudimo išmokai gauti reikalingas stažas yra 18 mėnesių, kuris įgyjamas per 36 mėnesius).

Nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmė ilginama nuo 6 mėn. iki 9 mėn. Iki šiol galiojo nuostata: jeigu stažas mažesnis nei 25 m., išmoka mokama 6 mėn., jeigu stažas nuo 25 iki 30 m. - 7 mėn., jei stažas nuo 30 iki 35 m. - 8 mėn., jei stažas 35 m. ir daugiau - 9 mėn.

Darbo taryba privaloma, jeigu dirba 20 ir daugiau darbuotojų. Jeigu darbovietėje daugiau kaip trečdalis darbuotojų priklauso įmonėje veikiančioms profesinėms sąjungoms, darbo tarybos funkcijas vykdo įmonės profesinių sąjungų narių išrinkta profesinė sąjunga arba jungtinė profesinių sąjungų atstovybė.

Streiko metu darbdaviui bus draudžiama į streikuotojų vietas priimti naujus darbuotojus, išskyrus atvejus, kai būtina užtikrinti minimalių paslaugų vykdymą, bet nėra galimybės to padaryti šio kodekso nustatyta tvarka ir sąlygomis, tačiau šis ribojimas nebus taikomas, jeigu šio kodekso nustatyta tvarka paskelbiamas lokautas. Numatyti ir kiti pakeitimai.

Kaip žinoma, po ilgų diskusijų Trišalėje taryboje tarp darbdavių ir darbuotojų atstovų bei Vyriausybės Seimas naująjį DK priėmė birželio 6 d., o birželio 15 d. jį pasirašė Prezidentė. Dėl naujo darbo santykių reglamentavimo dar pernai buvo nusprendęs ankstesnės kadencijos Seimas, ir pakeistas DK turėjo įsigalioti šių metų sausį, bet naujoji valdžia nusprendė jį pataisyti.

Reklama

Žymos: darbo kodeksas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

lietuvis

2017-07-01   14:27

IP: 86.100.8.236

Darbo kodeksas, kaži kaip čia bus , jei savaitę atostogauju o atostoginiais nė nekvepia, matyt su atlyginimais liepos vidurį. ką galite patarti ir paaiškinti kada turi būti išmokami atostoginiai

nu nu

2017-07-01   13:23

IP: 151.228.114.236

Na dabar vergais dar patogiau bus valdyti

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Prezidento mama tėtį sužavėjo įspūdingais plaukais nuotrauka, foto

Žmonės, Klaipėdoje gyvenantis Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos tėvas Antanas Nausėda rugpjūčio 21-ąją švęs...

Šeštadienį Klaipėdoje tuokiasi nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį, liepos 20 d., uostamiesčio santuokų rūmų didžiojoje salėje tuoksis:

Atnaujins buvusią odos ir venerinių ligų polikliniką nuotrauka, foto

Klaipėda, Verslininko Martino Gusiatino šeimos valdoma bendrovė „Stemma group“ už 572 tūkst. eurų įsigijo...

Eglė Tamulytė-Shaltmira: "Pasaulio užkariauti nereikia, užtenka su juo susidraugauti" nuotrauka, foto

Parodos, Ekscentriškoji menininkė Eglė Tamulytė-Shaltmira savo darbų parodą, sudarytą iš dviejų dalių, kuriose...

Žmonės, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...