2020 m. spalio 25 d. 10:09 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Gintaruose "neužkariautų" žemių nebėra

(3)

2007-01-10, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Gintaruose "neužkariautų" žemių nebėra  nuotrauka, foto

Pajūrio kaimai ir miesteliai

Pasiekti Gintarų kaimą patogiausia važiuojant pro Kretingą autostrada Klaipėda-Kaunas. Iš karto už Kartenos, kairiajame horizonte, Gintarai išnyra jau nuo plento. Rečiau tankiau išsidėsčiusios abipus pagrindinio kaimo kelio stūkso apie 15 trobų, dar kelios sodybos "aptūpusios" Vyšnių kalną, įspūdingą net ir nebaltos žiemos vidury.

Kadaise Gintarai buvę daug didesni. Kaimo mažėjimą senieji gintariškiai sieja su kalno pašlaitėje buvusio dvaro sunykimu, o per melioraciją dalis gyventojų buvo "surikiuoti" į eilę arčiau vieno kelio.

Vyšnių kalną juosia siauras, suvargęs keliukas, nubėgantis prie 3 ar 4 slenksčių, nuo kurių ir einama, ir važiuojama į darbus, mokyklą. Kartenos seniūnija, kuriai kaimas priklauso, anot vietinių, kelių pataisymo klausimu esanti "skūpi".

Kaimas - be minimalios infrastruktūros. Visi socialiniai reikalai sprendžiami Kartenoje bei Kretingoje. Neskaitant dviejų atvažiuojančių parduotuvių. "Tačiau "laisvų" žemių čia nerasi", - sakė mums mašinas iš Vokietijos gabenantis Andrius. Taip esą dėl to, kad Kartena - graži gyvenvietė išskirtinio grožio gamtos kampelyje.

Parduodamų žemių nėra, bet nėra ir statybų invazijų. Nors ir nedideli, vis dėlto Gintarai gyvybingi. Anot pačių gintariškių, "kažkaip į gyvenimą kabinamės". Apie 10 gintariškių darbuojasi Kartenoje esančioje žvakių gamybos įmonėje "Geralda". Buvo minimas ir Adomo Kaubrio ūkis. Tris vaikus auginanti Lina ir keturių vaikų motina Daiva pasakojo, kad jų pagrindinis pragyvenimo šaltinis - karvės pienas.

Reportažo dieną draugėn buvo suėję Narmontų, Vaitkaičių ir Lakačauskų šeimos

Kažkiek naudos, pridūrė Lina, jos šeima turinti iš jų laikomo vienintelio visame kaime darbinio arklio Raudžio. "Arklomobilio" pravardę jam davusi. Ir maudytis, ir į kitokias iškylas susisodinę kelių šeimų vaikus važiuoja. Ne karietoje. "Karietai reikia daug pinigų, mūsų karieta yra paprastas vežimas", - paaiškino Linos vyras Erlandas.

Erlandą ir Raudį kaimiečiai, ypač našlės, vieniši žmonės, daugiausia moterys, vadina išganymu, nes žemės ūkio technikos visame kaime niekas nuomai neturįs. Lieka arba Erlando arklys, arba prašo ūkininkų Šiaulių iš Martinaičių kaimo. Arklio šeimininkas neslėpė pasitenkinimo, kad darbymety dėl Raudžio kaime yra grobstomas.

Vyšnių kalnas

Į vietinių tarme "Veišnių" vadinamą kalną mus palydėjo kaimyniniame Martinaičių kaime gyvenanti, tačiau puikiai Gintarų apylinkes pažįstanti Stefanija Šiaulienė. "Pamatysit, kuokių balvuonų viršūnėj privežta, tai tokie baisiuoniški akmenys", - šnekėjo energingai ilgu, nepravažiuojamu šlaitu mus vesdama. Iš senelių girdėjusi, kad čia buvęs didelis dvaras, o kalnas tankiai tankiai buvęs apaugęs vyšniomis. "Pradėjo art, siet - visks dinga, veiną ąžoulą istorija palika", - kalbėjo vietinis Jonas Talmantas.

Didžiulis ąžuolas ant to kalno - gintariškių pasididžiavimas. Net senieji negalėjo bent apytikriai atsakyti, kiek jam metų. Mat ir jų senoliai kalbėję kaip apie seną, nuo neatmenamų laikų stovintį.

Kalno šturmui atsispirti sunku ne tik dėl "balvuonų". Ant kalno stovi įdomi medinė skulptūra. Atrodo, tarsi stebėtų, kviestų, lauktų. Vienas senolis negalėjęs patikėti, kad ten - ne žmogus, lipęs specialiai pasižiūrėti, kitaip iliuzija neišsisklaidė. Jonas Talmantas prisiminė girdėjęs, kad ant Vyšnių kalno stovėjusi bažnytėlė, o papėdėje kapinės buvusios. "Mon rodos, kad ir mes ont kapinių esam", - pridūrė, kai šnekučiavomės jo troboje.

"Iš dvaro sykį buvo nešamas ubagas, turėjęs parodyti kažkokį praėjimą ar ant kalno, ar į požemius, - pasakojo legendą S. Šiaulienė, - bet nespėjo, ubagas pakely numirė". Mirtis tapusi lemtingu ženklu visai dvarvietei. Vienų žiniomis, vieta tuomet vadinosi Sendvariu, kiti sakė, kad čia buvusi Gintarų dvarvietė, dar kiti kalbėjo, kad šioje vietoje buvo Kartenalė, galimas dalykas, gyvenvietė, iš kurios išaugo Kartena.

Ant Vyšnių kalno karteniškiai šventėms tinkamą vietą randa, pasipila čia retkarčiais mokinių, senkapius kasinėja, po apylinkes dairosi, mistinę erdvę nardo, kaip ir mes, vietinių visko klausinėja.

Ilgėsis Rojaus

Vietinių - nebe daug, ir tie patys savo namus palieka, keliasi pas vaikus į miestą. Įsikabinusieji gauna visokių ženklų. Juozas Vasiliauskas, kuriam netoli šimto, išvyko į Kretingą pas dukterį po to, kai į jo ūkinį pastatą trenkė perkūnas. Ugnis pasiglemžė karvę, arklį bei dvi kiaules. Rūstybė ištiko lapkričio mėnesį.

84 metus baigiantis Jonas Talmantas prieš porą metų palaidojo savo žmoną ir taip pat važiuos į Kretingą, kur gyvena dukterys. Savo sodybą dailiai išpuoselėjęs, vasarą pačiam atrodanti Rojus. "Čia - Dekontynas, ten - Paulauskynas, o toje pusėje - Stonkevičynas", - parodė Jonas kaimynus, nepamiršdamas pristatyti ir savojo Talmantyno.

Neįsivaizduojąs gyvenimo be katino Runciaus, kuris, atėjus laikui fotografuotis, pagal mums nesuprantamą komandą nuo spintelės stryktelėjo šeimininkui ant kelių. "Gulėjo pokaičio kontik. Baisia protings. Neprišlapins trobos", - tarė įsitaisydamas ant taburetės.

Kartą per mėnesį aplanko kaimynus. Iš eilės. "Vieną kartą einu pas Šiaulius, kitą - pas poną Daukontą, kuris yra dailus ir geras angelas, tik sparnų neturi, dar kitą kartą - pas Domarką už dviejų su puse kilometro, dar tonkiai aplankau buvusias Šiaulytes - Petrę Mineikienę ir Zitą Beniušienę", - atvirai ir linksmai kalbėjo su mumis Jonas. Kaimynų, kurie paklydę, su "butelka" gyvena, nelankąs, nes pats gyvena su rožančiais.

"Priklausau bažnyčiai, kožną sekmadienį apsilankau, 50 metų giedojau bažnyčios chore, būdamas aštuoniolikos nešiau per atlaidus vėliavą, dabar mušu du "barabanus", komža, kaip koks zakristijonas, apvilktas".

Išsikels, mano pašnekovas, rudeniop, nes butą Kretingoje jau įsigijo. Pirkėjų savo dailiai paties ir gamtos sutvarkytai sodybai daug jau turėjęs, tačiau reikalą atidėliojęs, nes į miestą netraukia. Nuvažiuodavau, po dvi tris dienas pabūdavau - kaip sklepe, tuose mūruose, sakė. "Kaip jums, atiduosiu už 80 tūkstančių", - atsakė Jonas, paklaustas, kiek prašo už savo namą.

Gintarai - vieni

Tamsūs langai Gintaruose nebūtinai reiškė elektros taupymą. Prailgusias žiemos popietes leidžia sueidami į krūvą šeimomis. Skirtingo amžiaus vaikai kartu ne tik žaidžia, bet ir mokosi gyventi. Buvęs klaipėdiškis Romas pasakojo, kad jo namai kaimynų aplankomi dažnai, aptaria problemas, kartais kartu jas sprendžia.

Mamos Lina ir Daiva sakė kovojančios dėl vaikų nuvežimo į mokyklą Kartenoje. Anot Daivos, mokykla neteisingai elgiasi, turėdama autobusą ir vaikų iš kaimų nesurinkdama. Moksleivių kaime esą nemažai, o rudeniop bus apie 20. "Iš Kretingos vienos mokyklos dėl vieno vaiko važiuoja, - pastebėjo Lina. Mokyklos argumentas esąs, kad visi veža su savo mašinomis.

Senieji gintariškiai mus patikino, kad jų gyvenamoji kaimo dalis nyksta ir nebėra tokia įdomi, kaip anksčiau. Važiuokite, ragino, į Naujuosius Gintarus, prie kelio, arčiau Kartenos esantį naujų gyvenamųjų namų kvartalą, ten jums visokių dalykų pripasakos. Tačiau jų nurodytuose Naujuosiuose Gintaruose gyventojai mums paaiškino, kad čia nėra kaimas, o Kartenai priklausanti Naujųjų Gintarų gatvė, o daug kas tai maišo. Gintarai tesą vieni.

Audra VENCKUVIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Nuo COVID-19 skiepytųsi tik kas antras lietuvis nuotrauka, foto

COVID-19, Atsiradus vakcinai, nuo koronaviruso skiepytųsi kas antras Lietuvos gyventojas, tiek pat...

Narkotikai, pistoletas, girtas vairuotojas nuotrauka, foto

Kriminalai, Jūsų dėmesiui - Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato parengta įvykių suvestinė.

„Apiplaukiau visą pasaulį“ nuotrauka, foto

Vakarai, Taip sako mėgstamiausias Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos studentų dėstytojas, tolimojo plaukiojimo kapitonas...

Ant Gedimino kalno - D. Trumpo palaikymo akcija nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienio vakarą Vilniuje, ant Gedimino kalno, surengta JAV prezidento Donaldo Trumpo  kuris...

COVID-19, Paskelbta prieš 25 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 25 min.

Vakarai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...