2019 m. liepos 17 d. 17:57 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Emigracija muša naujus rekordus

(4)

2018-01-16, 08:27

Jaunius POCIUS, respublika.lt

Emigracija muša naujus rekordus nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Reklama

Paradoksas: nors pernai daugėjo ekonomikos atsigavimo ženklų ir, pasak statistikos specialistų, didėjo atlyginimai, per metus iš Lietuvos pabėgo 56 tūkst. žmonių. Nuo 1990-ųjų išvažiavo apie 900 tūkst. piliečių. Nors demografai jau prieš keliolika metų pranašavo pragaištingas valstybei gyventojų mažėjimo pasekmes, valdžiai ta problema tarsi neegzistavo. Susirūpinimą tirpstančia Tauta imta rodyti pastaruoju metu, tačiau viskas ir toliau baigiasi tik kalbomis.

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad dėl to kalčiausios savivaldybės. Jos ne tik nesirūpina sulaikyti susiruošusiųjų išvykti, bet nė piršto nepajudina, kad susigrąžintų išvažiavusiuosius.

Susikvietusi savivaldybių vadovus prezidentė Dalia Grybauskaitė pažėrė kritikos. Šalies vadovė užsirūstino remdamasi Migracijos informacijos centro „Renkuosi Lietuvą“ užsakytais tyrimo rezultatais. Jų išvada - išvykusieji negrįžta, nes jiems sunku būtų integruotis į gyvenimą Tėvynėje.

Merai buvo skalbiami, esą savivaldybės nieko nedaro, kad emigrantai jaustųsi laukiami Lietuvoje. Tačiau išsiskirstę rajonų vadovai minėjo didesnę problemą nei emigrantų susigrąžinimas: reikia daryti tai, kas dar įmanoma, kad žmonės neišvažiuotų. Nes kur kas lengviau sulaikyti išvykstančiuosius, nei prisivilioti užsieniuose jau pradėjusius leisti šaknis tautiečius.

Visiems aišku, kad emigruoja jauni arba profesijas turintys ir dar keliolika metų galėsiantys dirbti piliečiai. Kaip pagrindinę priežastį jie įvardija skurdžius mūsų atlyginimus.

Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas, grįžęs iš susitikimo su prezidente, neslepia - įspūdis nekoks. „Ką mes savivaldybėse galime padaryti, kai strateginius sprendimus turi daryti aukščiausia valdžia. Ką galima padaryti su tais resursais, kuriuos turime, ir dar grasinama, kad tų pinigų dar mažiau turėsime“, - tai, kas dabar yra daroma, Biržų meras vadina ne realiais veiksmais, o vėžio gydymu aspirinu. „Tuos vėžio simptomus lemia atlyginimai. Aš prezidentės patarėjai jau prieš pusę metų sakiau, kad atlyginimų minimumą reikia kelti iki 800 eurų valstybei pasiskolinus kelis milijardus mažiausiais procentais ir per dvejus trejus metus gyvenimo lygis susilygins kaip tuose susisiekiančiuose induose su šalimis, į kurias mūsų žmonės bėga“, - siūlo išeitį iš milijoninio verslo į merus atėjęs rajono vadovas. O kai valstybė tiek mokės biudžetininkams, pagal tai turės pasitempti ir privatus verslas.

Anot mero, prezidentė reikalauja vietų darželiuose, kad su emigrantais būtų bendraujama individualiai. „Galime bendrauti, yra pas mus ir laisvų vietų darželiuose, bet tokiu būdu vėžio neišgydysime“, - sako jis.

Biržuose, kaip teigia V.Valkiūnas, dėl mažų atlyginimų savivaldybėje trūksta 10 proc. darbuotojų. Pasak jo, žmogui pasiūlius už 700 eurų dirbti seniūnu, šis „dešimt minučių juokėsi“.

Kas lėmė tokį emigracijos mastą pernai ir ko galima tikėtis šiemet, „Vakaro žinios“ klausė Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių reikalų komiteto pirmininko Povilo URBŠIO.


- Negalima atmesti, kad dėl vykstančio „Brexit“ dalis Anglijoje gyvenančių lietuvių dabar skuba nutraukti saitus su Lietuva tam, kad įtvirtintų savo socialines ir pilietines teises Didžiojoje Britanijoje.

Vis dėlto neatmestina pagrindinė priežastis: negalima pasakyti, kad kažkas valstybėje pagerėjo iš esmės, kad galėtų sustabdyti tą emigracijos bangą. Nežinau, kuri banga privers politikus suvokti egzistencinį klausimą, kad Tauta nyksta. Man atrodo, kai kalbame apie emigraciją, labiau kalbame apie ekonomines priežastis. Jos vienareikšmiškai yra labai svarbios. Jei atlyginimai ir socialinės garantijos būtų pakankamos, tikrai niekas neskubėtų išvažiuoti. Bet, mano įsitikinimu, ekonominės ir finansinės sąlygos yra pasekmė santykių tarp valdžios ir žmogaus. Nes jeigu žmogus nesijaučia reikalingas, niekas nepasikeis nepakeitus šito santykio.

- Dažnai sakoma, kad Lietuva yra geras kraštas gyventi. Neretas emigrantas sutiktų grįžti, jeigu atlyginimai būtų normalūs. Be to, tikriausiai net ir nebandytų išvažiuoti. Nesutinkate?

- Sovietiniais laikais mes nė vienas nemirėme iš bado, bet esmė slypi kitur. Tam, kad užtikrintume savo tautinį identitetą, mums parūpo nematerialus dalykas - laisvė. Mes ėjome sunkų kelią, kad tą laisvę iškovotume. Jeigu mes vėl kalbame apie materialius dalykus, tai supraskime, kad materialūs dalykai yra tik pasekmė, o mes to nesuvokiame. Yra paprasta lygtis, vedanti į gerovę: ten, kur žmogus jaučiasi galintis kontroliuoti politiką, jo sprendimus, jam yra ir kur kas saugiau gyventi. Pas mus yra mąstoma taip: kuo bus riebesnė dešra, tuo bus laimingesnis žmogus. Ne. Tada viskas priklauso nuo to, kas tą dešrą raiko. Buvo 2007-2013 metų laikotarpis. Atlikus apklausą, ar tavo aplinkoje kas nors smarkiai pagerėjo, didesnė dalis atsakė „ne“. Nors tame miestelyje aikštė sutvarkyta. Valio. Ką tai rodo Kad šitoje valstybėje apie pabėgėlį šokinėjama labiau negu apie savo pilietį. Aš visuomet sakau, kad svarbiausias dalykas valstybėje - teisingumas. Jis nesukuriamas atlyginimu. Socialinės garantijos yra to teisingo santykio pasekmė. Ne atvirkščiai. Neatsiras didesnių atlyginimų, jeigu darbdaviai matys, kad gali tyčiotis be jokios atsakomybės.

- Bet ar ne keista, kad iš Lietuvos siekia bėgti kone pusė mokyklų abiturientų? Iš kur tai? Juk jie dar nespėjo susidurti nei su darbo rinka, nei su kokia nors neteisybe?

- Jauni žmonės yra susikūrę savo laimės stereotipus. Jie gyvena šeimose. Jeigu tos šeimos nariai vos galą su galu suduria, jis jaučia nepriteklių. Taip, jis mano, kad kitur yra rojus. Kitas dalykas, kad nėra noro pakovoti už save. Turime paradoksą: pagal visas apklausas pilietiškiausia visuomenės dalis yra moksleiviai, o kai jie tampa studentais - viskas. Normalioje visuomenėje atvirkščiai - studentai yra aktyviausia ir pilietiškiausia dalis. Todėl aš sakau, kad nuo mokyklos suolo turėtų būti ugdomi pilietiški žmonės. Jeigu jaunam žmogui neužsifiksuoja, kad jis tos valstybės kūrėjas, o mano, kad valstybė - tai valdžia, jeigu mato, kad niekas nepakovos už jo teises, jam nieko nelieka, tik bėgti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Reklama

Žymos: emigracija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Audra

2018-02-19   17:59

IP: 84.15.182.60

Per 27 metus valdzia taip ir neismoko tinkamai dirbti. Biurokratai klesti, paprasti zmones dirba valdziai, o ne atvirksciai, kaip civilizuotose salyse,valdzios pazadai lieka pazadais, jokiu socgarantiju, gyvenam nuo algos prie algos, gyvenamu salygu jokiu, busta gauti jokiu sansu. Vaziuoja, vadinasi teisingai elgiasi, nes senatvej cia pensiju negaus, jau dabar arklio dali mokesciu dirbantieji sumoka NE PENSININKUS ISLAIKYT, O VALDZIAZMOGIUS, BIUROKRATUS IR JU SVOGERIUS!

bekislietuvos

2018-01-16   20:52

IP: 86.165.165.205

Bekit bekit. tegu nieko nebelieka, ateis gal laikas kad sali vokieciai pasims, tdada ir algos geros bus, ir sugryzt bus galima, o dabar tik begt. Lauk is lietuvos

besmegeniui

2018-01-16   13:55

IP: 78.56.216.204

O labiausiai tai tavęs čia nereikia, dvokia nuo tavęs.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Pievų gatvei siūlomas naujas devynaukščio variantas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje, Pievų gatvėje, vėl planuojama statyti devynaukštį.

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Švietimas, "Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Sporto srityje - beveik pusšimtį amžiaus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Viesulo" sporto centro metodininkė, anksčiau dirbusi ir miesto Sporto skyriuje, ir...

Orai: plūstels vasariška šiluma - gali šilti iki 28 laipsnių nuotrauka, foto

Lietuva, Panašu, jog artinasi labai gražios ir šiltos dienos. Artimiausiu metu temperatūra palaipsniui...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...