E.Masiuliui buvo prieinama ypač slapta informacija

E.Masiuliui buvo prieinama ypač slapta informacija

Parlamentinį tyrimą dėl poveikio politikams atliekantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) neapsiribos žurnalisto Tomo Dapkaus veikla bei ketina domėtis ir kai kuriomis žiniasklaidos priemonėmis. Taip pat domisi ne tik „MG Baltic“ galimai daryta įtaka, bet ir dar 5-6 įmonėmis, kurių neįvardija, nors „MG Baltic“ buvo įvardyta. Įvardys birželį ir bus sukeltas dar vienas skandalas. O tada prezidentės susirašinėjimo skandalas dar labiau prisimirš.

„Bus žiniasklaidos priemonių“, - žurnalistams vakar sakė Seimo NSGK pirmininkas Vytautas Bakas. Jis atsisakė plačiau komentuoti, apie kokią žiniasklaidą kalbama.

„Negalėčiau komentuoti. Man kai kurios žiniasklaidos priemonės nėra žiniasklaidos priemonės, aš negaliu jų pavadinti žiniasklaida. Tai yra tokie propagandos departamentai, kurie tarnauja tam tikriems interesams ir tik dėl vaizdo įdeda kokią žinių laidą, kad būtų galima atspindėti įvykius“, - pastebėjo V.Bakas.

NSGK taip pat nutarė pasidomėti, ar aukščiausieji valstybės vadovai buvo informuojami apie tam tikrų interesų grupių darytą neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai. Pasak V.Bako, šiuo klausimu nutarta kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, VSD ir STT.

„Nutarėme kreiptis dar papildomai į Viešųjų pirkimų tarnybą, į VSD, į STT, prašydami informuoti, ar tuo laikotarpiu aukščiausi valstybės vadovai, turiu mintyje ministrus pirmininkus, Seimo pirmininkus, taip pat NSGK vadovus, buvo informuojami apie tų interesų grupių tokią neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai“, - trečiadienį po NSGK posėdžio žurnalistams sakė V.Bakas. Jis nemano, kad dešimt metų nieko nebuvo daroma.

„Aš šiame tyrime, tikiuosi, parodysiu ir įrodysiu, kad aukščiausieji valstybės vadovai, turiu omenyje vykdomąją valdžią, parlamentą, buvo informuojami apie nepageidaujamus procesus, kurie kėlė grėsmę valstybės nacionaliniams interesams, ypač strateginiuose sektoriuose“, - sakė V.Bakas.

VSD komitetui pateikė informaciją tik apie „MG Baltic“. Apie kitas įmones informacija surinkta, kaip „Vakaro žinioms“ sakė komiteto narys Laurynas Kasčiūnas, iš kitų specialiųjų tarnybų bei liudytojų parodymų.

Politikams darytą poveikį tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas domisi 5-6 interesų grupėmis ir tai nėra vien lietuviško kapitalo įmonės. Tačiau jos taip ir lieka neįvardytomis, kiekviena stambesnė bendrovė dabar yra „pakabinta“, nes negali garantuoti, kad nebus įvardyta neigiamame kontekste. Politinės korupcijos bylos epicentre buvęs Eligijus Masiulis dėl to turėtų džiaugtis, nes yra „primirštas“, tačiau mano, kad naujas skandalas sukeltas norint išplauti prezidentės mundurą. Vakar Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pranešė norintis susipažinti su prezidentės Dalios Grybauskaitės ir E.Masiulio elektroniniu susirašinėjimu.

- Visuomenei teikiama dozuota informacija. Kol kas paskelbta tik apie vienos įmonės darytą galimą įtaką, apie kitas bus pranešta birželį ir vėl bus sukeltas naujas skandalas... - „Vakaro žinios“ pradėjo pokalbį su Eligijumi Masiuliu.

- Labai teisingai kalbate. Tačiau pirmiausia norėčiau pasakyti, kad VSD pažyma neverta pažymos pavadinimo. Tai yra rašliava. Ir labai aišku, ko ja siekiama. Tinkamu momentu pateikta dozė informacijos ne šiaip sau. Akivaizdu, kad reikia kuo greičiau užgesinti prezidentės susirašinėjimo skandalą. Antras tikslas - artėjant bylos nagrinėjimui teisme, reikia visuomenei parodyti, kad vyko labai baisūs dalykai.

- Bet jie vyko.

- Tai - tik rašliavos. Man labai liūdna, kad VSD, turinti užsiimti grėsmių prevencija, tapo politinių užsakymų staleliu. Visiškai aišku, iš kur tie užsakymai ateina. Iš S.Daukanto aikštės. Besiklausant prezidentės akivaizdu, kad ji žinojo apie mano kontaktus su „MG Baltic“. Klausimas: kodėl ji laiškuose reiškė tam tikrus pageidavimus ir provokavo susitikinėti su „MG Baltic“ vadovais. Jei ne prezidentės prašymai, kai kurių susitikimų ir nebūtų buvę.

Man labai keista. 16 metų dirbau Seimo nario darbą, 4 metus - ministro. Ketverius metus gaudavau VSD vadovų pasirašytus leidimus dirbti su ypač slapta informacija. Tikint VSD pažyma, aš kėliau grėsmę nacionaliniam saugumui. Tai kaip tada man buvo galima išdavinėti leidimus dirbti su ypač slapta informacija? Man niekaip nesuvokiama, kodėl 13 metų informacija buvo renkama ir nieko nebuvo daroma. Nenustebčiau, kad tai yra labai šiltas, tik pastaruoju metu parašytas rašinėlis, skirtas nuplauti dėmes nuo prezidentės munduro ir nukreipti dėmesį visai kitur.

- VSD pažymoje užfiksuotos „MG Baltic“ vadovų, žurnalisto T.Dapkaus ir kitų asmenų žinutės, rašytos dar 2008-aisiais. Tiek metų sekta, nebuvo pradėti jokie ikiteisminiai tyrimai, tačiau ir žinutės nebuvo sunaikintos. Jos saugotos dešimtmetį. Ar tai nekelia minčių, kad apie daugelį mūsų renkama informacija, kuri prireikus po kelerių metų bus išmesta į viešąją erdvę?

- Vienareikšmiškai jūs teisus. Tačiau dabar bus galimybė „rašytojų“ reikalauti pasiaiškinti, kokiu pagrindu buvo renkama informacija, nors, jei tyrimas nebuvo pradėtas, ta informacija turėjo būti sunaikinta. Totalus sekimas kelia klausimą, ar ne Šiaurės Korėjoje gyvename.

Atkreipiu dėmesį ir apie informacijos dozavimą. Kol kas į viešąją erdvę išmesta informacija tik apie „MG Baltic“. Kita informacija palikta stalčiuje. Duodama suprasti: jei mūsų nekritikuosi, tai gal ji ir liks stalčiuje, jei kritikuosi - neliks.

- Stebina prezidentės pozicija. Buvote jos favoritas, o dabar...

- Vertinant iš šios dienos perspektyvos man kyla įtarimas, kad prezidentė žaidė dvejopus žaidimus. Kitaip sunku suprasti, kodėl ji prašė perduoti linkėjimus, pasakyti, kad „patrauktų skaliką“. Jei prezidentė žinojo apie neleistinus ryšius, kodėl provokavo mane susitikti, bendrauti, perduoti linkėjimus. Kas čia per veikimo stilius? Tai - provokavimo dalykai, kurie ir teisiškai galėtų būti įvertinti. Dabar prezidentei jau esu blogis, nes jai reikia gesinti susirašinėjimo skandalą.

Beje, niekas kažkodėl nekalba apie dar kai ką. Specialiai iš VRK puslapio išsitraukiau informaciją apie „MG Baltic“ įmonių paramą partijoms (kai juridiniai asmenys dar galėjo remti) 2006-2011 m. Tai didžiausią paramą gavo konservatoriai. Bet tose rašliavose to nematyti, baudžiamojoje byloje prieš 2016 m. rinkimus irgi kviečiami liudyti tik liberalai, o konservatorius pradėta kviesti jau po rinkimų.

- Prezidentė pareiškė, kad korupciniai „MG Baltic“ ryšiai buvo žinomi seniai, tačiau žinojimo nepakako, reikėjo įrodymų. Tačiau kaip tada jus prileido prie ministro kėdės? Juk, pavyzdžiui, galėjote už centus koncernui parduoti „Lietuvos geležinkelius“ ar „Klaipėdos naftą“.

- Man irgi kyla toks klausimas. Taip, ministru pradėjau dirbti dar tada, kai prezidentas buvo Valdas Adamkus. Tačiau kai prezidente tapo Dalia Grybauskaitė, visi ministrai vėl turėjo būti iš naujo patvirtinti. D.Grybauskaitė mane patvirtino. Dar keistesni yra vėlesni momentai. Pavyzdžiui, jos man adresuotas prašymas padėti rinkti aukas jau kitai jos prezidentinei rinkimų kampanijai.

Rytoj „Vakaro žiniose“ skaitykite: buvęs liberalas atskleidžia, kaip iš tiesų buvo steigiamas Liberalų sąjūdis

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder