2020 m. gruodžio 3 d. 22:40 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Buvusioje vyninėje šeimininkaus tautinių bendrijų centras

(4)

2007-11-02, 12:00

Vilija ŠILINIENĖ

Buvusioje vyninėje šeimininkaus tautinių bendrijų centras  nuotrauka, foto

Klaipėdos savivaldybėje

Miesto politikai pagaliau apsisprendė dėl tolesnio balandžio pradžioje sudegusios kavinės "Metų laikai" likimo - čia nutarta įkurdinti trečiadienį įsteigtą biudžetinę įstaigą Tautinių bendrijų kultūros centrą.

Šiam sprendimui priimti prireikė daugiau nei valandą trukusių diskusijų, kelių pertraukų pasitarti ir galiausiai - konservatorių reikalavimu - vardinio balsavimo.

Galimybė Klaipėdoje kurti tautinių bendrijų kultūros centrą buvo pradėta svarstyti dar 2003-iaisiais. Tų metų birželį miesto Taryba priėmė sprendimą tokį centrą kurti kartu su Tautinių mažumų ir išeivijos departamentu (TMID).

Vykdant minėtą sprendimą buvo parengta įstaigos steigimo sutartis. Vadovaujantis ja, Savivaldybė įsipareigojo suteikti pastatą, o TMID - lėšų jam suremontuoti. Įstaigos išlaikymo išlaidas ketinta dalys perpus.

Departamentui neapsisprendus dėl lėšų skyrimo, sutartis taip ir liko nepasirašyta, o įstaiga nebuvo įsteigta.

Siekiant įvykdyti sykį jau priimtą miesto Tarybos sprendimą, tautinių mažumų kultūros centrą pasiūlyta įsteigti pačiai Klaipėdos miesto savivaldybei - kaip dar vieną biudžetinę įstaigą.

Pasak sprendimo projektą politikams pristačiusios Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjos Godos Giedraitytės, šiandien Klaipėdoje veikia apie 20 tautinių mažumų bendrijų. Tik keturios iš jų naudojasi Savivaldybės pagal panaudos sutartį suteiktomis patalpomis, tačiau jos esančios labai mažos, tinkamos tik administracinei veiklai.

Dar dvi bendruomenės - žydų ir vokiečių - turi nuosavas patalpas.

Pasak G. Giedraitytės, centro steigimo tikslas - sudaryti vienodas sąlygas visų mieste gyvenančių tautinių mažumų atstovų nacionalinei saviraiškai, tautinio identiteto ugdymui. Centre, Kultūros skyriaus vedėjos įsivaizdavimu, turėtų būti įvairiems ekspoziciniams projektams bei renginiams pritaikomos universalios patalpos, veikti biblioteka, informacinis centras, vadinamosios sekmadieninės mokyklėlės.

G. Giedraitytės įsitikinimu, ateityje neišvengiamai aktyvėjant migracijos procesams toks centras padėtų spręsti ir kultūrinės adaptacijos problemas.

Pasak Kultūros skyriaus vedėjos, rengiant sprendimą vadovautasi Kauno patirtimi. Ten analogiškame centre dirba 5 etatiniai darbuotojai, kurių atlyginimams mokėti bei pačiai įstaigai išlaikyti kasmet skiriama apie 180 tūkst. litų. Išlaidas perpus dalijasi Kauno savivaldybė ir TMID.

G. Giedraitytės nuomone, pagal panašų modelį galėtų veikti ir centras Klaipėdoje. Vyriausybė esą nuolat skiria lėšų tautinių mažumų kultūros centrų veiklos palaikymui, todėl, esant patvirtintam Savivaldybės tarybos sprendimui dėl tokios įstaigos steigimo, būsią galima tikėtis Vyriausybės paramos remontuojant bei įrengiant pastatą bei išlaikant pačią įstaigą.

Opozicijos atstovų nuomone, tai tesą žodžiai. Nesant raštiško įsipareigojimo tikėtis finansinės valstybės paramos būtų pernelyg naivu.

Konservatoriaus Naglio Puteikio teigimu, opozicija neneigia, kad toks centras Klaipėdai reikalingas, tačiau kartu negali sutikti su tuo, kad jis būtų išlaikomas iš miesto biudžeto pinigų. Jie esą reikalingi kur kas svarbesniems darbams.

Be to, sakė politikas, itin patrauklioje vietoje esantis pastatas turėtų būti skirtas viešam naudojimui, o ne tam tikrai visai mažai miesto gyventojų grupei.

Preliminariais apskaičiavimais, pastatui suremontuoti prireiks apie 800 tūkst. litų, o pačiai įstaigai išlaikyti - apie 200 tūkst. litų kasmet.

Kad sprendimas nepakibtų ore, Taryba pavedė Savivaldybės administracijai sudarant kitų metų biudžetą numatyti lėšas gaisro nuniokoto pastato rekonstrukcijos projektui parengti, atstatymo darbams pradėti bei įstaigai išlaikyti.

Tautinių mažumų kultūros centrai jau kuris laikas veikia Vilniuje, Kaune, Visagine ir Alytuje.

Vilija ŠILINIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nu

2010-05-02   07:33

Taip malonu buvo su kokia panele i pasymatyma ateiti, kokio vyno ar kavos atsigerti, o dabar, kad ir siuo metu vaiksciojant po parka kur pasedet ir susilt. Kur rekracijos skyrius ziuri, tikrai kazkokia nesamone

a

2010-05-02   07:33

puliai ...

nesamones darot. Ir taip jus ruosiates gavinti parka. Ten turejo veikti normali kavine vynine ir tt

O tas bendriju centras galejo buti ir bet kurioj kitoj vietoj.

Nesuprantu kodel jus viska is antro galo darot.

ar tikrai

2010-05-02   07:33

Ar tikrai visos tautinės mažumos buvo supažindintos su tokiu planu, įsteigti tautinių kultūrų centrą? Ar tikrai visos tautinės mažumos sutiks darbuotis kartu viename pastate? Ar tikrai tos dvidešimt tautinių mažumų tilps į vienas vos 200 kvm. patalpas? Štai šie klausimai yra patys svarbiausi į juos nebuvo atsakyta tarybos posėdžio metu. Įkurtas centras - nauja biudžetinė įstatiga - tai politinė duoklė rusų aljansui už paramą v aldančiąjai daugumai. Bet ar pati ponia Lochankina logiškai ir racionaliai pamastė kaip ji pati dirbs ir bendradarbiaus su visomis likusiomis tautinėmis mažumomis vienose patalpose, kai Klaipėdos rusų bendruomenė dėl jos asmenybės turėjo skilti į dvi atskirose barikadų pusėse esančias partijas. Taigi, įstaiga įkurta, bet istorija toli gražu nepasibaigė...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Atviras laiškas, skirtas Klaipėdos miesto merui ir tarybos nariams. 

Atviras laiškas: Nestabdykime Girulių draustinio steigimo! nuotrauka, foto

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Neįgalieji sportavo, šoko ir rungėsi viktorinose nuotrauka, foto

Sportas, Sportinė mankšta, smagios ir naudingos su sportu susijusios viktorinos, bendras smagus šokis...

Nuomonės, Paskelbta prieš 40 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...