2020 m. gruodžio 1 d. 10:22 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Tyrimas: šešėlinė dalis Lietuvos tabako rinkoje – didžiausia tarp trijų Baltijos valstybių ir antra Europos Sąjungoje

2020-06-18, 05:56

Phillip Morris

Tyrimas: šešėlinė dalis Lietuvos tabako rinkoje – didžiausia tarp trijų Baltijos valstybių ir antra Europos Sąjungoje nuotrauka, foto

Reklama

Lietuva išlieka viena daugiausiai nelegalių tabako gaminių vartojanti ES valstybė, ir per pastaruosius metus šešėlinė rūkalų rinka Lietuvoje paaugo. Europinio KPMG tyrimo duomenys signalizuoja, kad kitose Baltijos šalyse situacija geresnė: Latvijoje ir Estijoje suvartojamų nelegalių tabako gaminių dalis pernai traukėsi.

Bemaž penktadalis, t.y. 17,7 proc. šalyje pernai vartotų cigarečių buvo neapmokestintos, o santykiniu šešėlinės rinkos dydžiu Lietuva gerokai lenkė Latviją (14 proc.) ir Estiją (7 proc.). Pagal šį rodiklį Lietuva yra antroji valstybė Europos Sąjungoje ir nusileidžia tik Graikijai, kur suklastotos ir kontrabandinės cigaretės 2019 m. sudarė 22 proc. visų šalyje suvartotų tabako gaminių.

Pasaulinio profesinių paslaugų bendrovių tinklo KPMG tuščių pakelių ir pardavimo duomenų meta-tyrimas rodo, kad nors bendras Lietuvoje surūkomų cigarečių kiekis pernai nežymiai susitraukė, suvartota net 540 milijonų nelegalių cigarečių – 200 tūkst. daugiau, palyginti su 2018 m. Skaičiuojama, kad dėl šešėlinės rūkalų rinkos šalies biudžetas neteko 68 mln. eurų potencialių pajamų, 2 mln. daugiau nei 2018 m.

Tyrimo duomenimis, šešėlinės tabako rinkos dalis Estijoje praėjusiais metais susitraukė 2,1, o Latvijoje – net 5,4 procentinio punkto.

Apie 80 proc. į Lietuvą pernai įvežtų tabako gaminių atkeliavo iš kaimyninės Baltarusijos. Skaičiuodami, kad vienam asmeniui leidžiama įsivežti iki 40 cigarečių, tyrėjai vertina, jog didžiausią dalį šio srauto sudaro nelegalūs gaminiai. Daugiausiai jų suvartojama Panevėžio apskrityje.

Palyginti su 2018 m., nelegalių rūkalų vartojimas bendrai ES šalyse, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje ir Šveicarijoje, pernai mažėjo 11 proc. Tačiau 2019 m. Europoje bendrai buvo realizuota beveik 38,9 mlrd. vienetų kontrabandinių cigarečių. Tai sudaro 7,9 proc. visoje Bendrijoje surūkytų cigarečių. Tyrėjų vertinimu, valstybių biudžetai dėl to neteko apie 9,5 mlrd. eurų pajamų.

Reklama

Tyrimo duomenimis, didžiausią nelegalių tabako gaminių dalį ES sudaro cigaretės, kurių kilmės šalis nenurodyta, taip pat tabako gaminių klastotės. Jos pernai sudarė daugiau nei pusę ES suvartotų nelegalių rūkalų. Tokia tendencija pastebėta pirmą kartą nuo 2006 m., kai šis tyrimas pradėtas vykdyti.

Palyginti su 2018 m., didžiausias suklastotų rūkalų vartojimo šuolis užfiksuotas Jungtinėje Karalystėje (137 proc.) ir Prancūzijoje (82 proc. daugiau nei 2018 m.). Didžiausi kontrabandinių cigarečių srautai ES valstybes pasiekia iš Ukrainos ir Baltarusijos.

Metinę studiją nelegalių cigarečių rinkai 2019 m. įvertinti KPMG atliko kompanijos „Philip Morris International“ užsakymu. Atlikdami tuščių pakelių ir legalių vietos pardavimų tyrimus, ekspertai vertino padėtį 28-ose ES valstybėse bei Norvegijoje ir Šveicarijoje.

Visi tyrimo duomenys ir metodologija yra pateikiami čia.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Šiandien mūsų šalies orus lems virš Rytų Europos stiprėjančio anticiklono pakraštys....

Džiugins saulės spinduliai, bet stipriau pašals nuotrauka, foto

Eismo sąlygas antradienio rytą sunkina plikledis, perspėja kelininkai.

Eismo sąlygas sunkina plikledis, perspėja kelininkai nuotrauka, foto

Šiandien, lapkričio 30 d., Žemaitijos regione nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT)...

Priešpaskutinis šiais metais išvykimas į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą: tarnybą pradėjo per 260 karių nuotrauka, foto

Savaitė startavo bent šiek tiek žiemą primenančiu vaizdu – daugelis apylinkių pasipuošė...

Kalendorinės žiemos pradžią lydės stipresnis šaltukas nuotrauka, foto

Sergančiojo koronavirusu dienoraštis (13) nuotrauka, foto

COVID-19, Tęsiame rašinių ciklą, kuriame savo mintimis ir išgyvenimais dalijasi koronavirusu sergantis 36-erių...

Įvairios buitinės šiukšlės nuklojo Kretingos miestą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sulaukę, kada mieste pradės funkcionuoti naujai įrengti požeminiai konteineriai, žmonės nusivylė –...

Klaipėdos rajono savivaldybė kviečia dalintis idėjomis gyvenimo kokybei gerinti nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nuo šiandien, gruodžio 1 d., jau galima teikti idėjas, kaip pagerinti savo...

Gyvenimas pro langą: šis tas apie ypatingas girtuoklystes nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 88 istorija, gruodžio 1, antradienisNaudodamasi tarnybine padėtimi, pranešu: dėl visiems suprantamų priežasčių...

COVID-19, Paskelbta prieš 21 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 23 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 25 min.

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 37 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...