Seime toliau skinasi kelią griežtesni ribojimai rūkantiems

Seime toliau skinasi kelią griežtesni ribojimai rūkantiems

Daug batalijų ne vienerius metus keliantis siūlymas drausti rūkyti daugiabučių balkonuose ir kitose viešosiose vietose dar vienu žingsneliu priartėjo prie realybės. Jau greitai rūkaliams žadama daugiau apribojimų, kurie galios ne tik įprastoms cigaretėms.

Grupė Seimo narių yra parengusi Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose ir terasose, dengtose viešojo transporto stotelių vietose, vaikų žaidimo aikštelėse bei tose vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis, išskyrus rūkymui skirtas vietas, laisvalaikio praleidimo vietose lauke, kur vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai.

Galios visiems tabako gaminiams

Tokie draudimai galiotų ne tik rūkantiesiems įprastas cigaretes, bet ir kitus tabako gaminius – elektronines cigaretes bei pastaruoju metu itin išpopuliarėjusius bedūmius tabako gaminius.

Parlamentarai taip pat siūlo nustatyti pareigą juridiniam ar fiziniam asmeniui, kuris atsakingas už pastato, kuriame yra rūkoma, priežiūrą, užtikrinti, kad tabako dūmai iš patalpos, kurioje yra rūkoma, nepatektų į kitas patalpas.

Įstatymo pataisų šalininkai pabrėžia, kad dėl rūkančiųjų balkone daugiabučių gyventojai neretai verčiami pasyviai rūkyti savo namuose. Tabako dūmai dėl savo fizinių savybių dažnai ir dideliais kiekiais patenka į kaimynų butus. Skundžiamasi, kad negali vėdinti kambarių, naudotis savo balkonais. Taip sukeliami ne tik nepatogumai, bet ir žalojama jų sveikata.

Dar laukia svarstymas

Po pirmo svarstymo Seime tokiam siūlymui buvo pritarta, bet dar laukia antrasis. Sveikatos apsaugos ministerija Vyriausybei siūlo iš esmės pritarti parlamentarų parengtam įstatymo pataisų projektui, tačiau jį tikslinti įvertinant gautas valstybės institucijų ir Lietuvos savivaldybių asociacijos pastabas.

Siūlomoms įstatymo pataisoms neprieštaraujama ir šią savaitę Vyriausybės kanceliarijos teisininkų paskelbtoje išvadoje. Tačiau yra siūloma įtvirtinti labiau bendro pobūdžio taisyklę, numatant nebaigtinį vietų, kuriose draudžiama rūkyti, sąrašą.

Idėja sunkiai įgyvendinama

Lietuvos savivaldybių asociacijos nuomone, idėja apriboti rūkymo vietas šalyje pagirtina, tačiau realiai uždrausti žmonėms rūkyti privačiuose balkonuose, vaikų žaidimo aikštelėse, laisvalaikio praleidimo ir panašiose vietose yra labai sudėtinga.

„Nerūkantys žmonės, ypač vaikai, turi būti apsaugoti nuo pasyvaus rūkymo žalos. Tačiau kalbant apie draudimą rūkyti daugiabučių namų balkonuose ir terasose, kyla daug neaiškumų, kaip kontroliuojančioms institucijoms reikės patekti į privačią valdą, kaip reikės įrodyti, kad tai tikrai tas asmuo, kuris rūkė ir panašiai. Manome, kad uždraudus rūkyti balkonuose, gyventojai gali pradėti rūkyti pro atvirus langus ar tiesiog kambariuose, kuomet pro ventiliacijos angas dūmai pateks į kaimynystėje esančius butus“, – komentavo Lietuvos savivaldybių asociacijos konsultantė sveikatos klausimais Goda Keso.

Tikisi aiškesnių ribų

Ji pridūrė, kad siūlymas uždrausti rūkyti vaikų žaidimų aikštelėse taip pat kelia daug neaiškumų. „Suprantama, kad draudžiama rūkyti vaikų žaidimų aikštelių teritorijose. Tačiau jei bus rūkoma šalia vaikų žaidimų aikštelių, kaip bus tuomet? Todėl reikia nustatyti labai aiškų atstumą, būtent nuo kurios vietos asmuo jau gali rūkyti“, – sakė G.Keso

Savivaldybėms kelia klausimų ir įstatymo projekte numatytas draudimas rūkyti lauko kavinėse. „Galima suprasti, kad bus draudžiama rūkyti tik sėdint prie lauko kavinės stalo, tačiau atsistojus ir žengus žingsnį už lauko kavinės jau bus galima rūkyti drąsiai. Tačiau tabako dūmai tokiu atveju sklis į lauko kavinę. Todėl, manome, jog jose derėtų įrengti tam tikras pažymėtas rūkymo vietas“, – dėstė Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovė.

Draudimus švelnintų

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys konservatorius Antanas Matulas, ne vieną kartą jau teikęs siūlymus drausti rūkyti daugiabučių balkonuose, sutiko, jog esami siūlymai dar turėtų būti peržiūrimi. Be to, už tokius pažeidimus jis nesiūlė skirti baudų.

„Atsiminkime, kokia neigiama reakcija kilo, kai buvo uždrausta rūkyti daugiabučių laiptinėse, tačiau bendruomenės iš esmės pačios susitvarkė. Aišku, kartais neapsieidavo ir be policijos įsikišimo. Taigi ir dabar būtų duota žinia, bet gal būtų galima ieškoti tam tikrų kompromisų, jei kaimynai neprieštarauja. Šiaip esu sulaukęs labai daug skundų, ypač sergantieji astma, auginantys mažus vaikus susiduria su šia problema“, – sakė parlamentaras.

Visgi, jo manymu, draudimas rūkyti prie daugiabučio įėjimo būtų per griežtas: „Lauko kavinėse taip pat nereikėtų taikyti apribojimų, nes jau pakanka to, kas yra. Atrodytume gana juokingai, ypač užsienio atžvilgiu.“

Saugus atstumas – devyni metrai

Šeimos gydytojos psichoterapeutės dr. Viktorijos Andrejevaitės teigimu, prie rūkančiojo nesaugu stovėti arčiau nei per devynis metrus.

„O tarp balkonų tikrai nėra tokio didelio atstumo. Jei žmonės galvoja, kad smalkės greitai išsisklaido, taip nėra. Pasyvaus rūkymo žala šiandien itin akcentuojama, nes taip pat kaip ir tiesioginis rūkymas sukelia sunkias ligas – plaučių vėžį, infarktą, insultus“, – aiškino gydytoja.

Ji pabrėžė, kad tiek įprastos, tiek elektroninės cigaretės ir bedūmiai tabako gaminiai vienodai kenkia šalia esančiajam.

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad kalbant apie pasyvų rūkymą (antrinį rūkymą) išskiriami du šaltiniai, iš kurių įkvepiame dūmus: iškvepiami dūmai iš rūkoriaus (pagrindinis srautas) ir dūmai, kuriuos įkvepiame, kol smilksta cigaretė (šalutinis srautas)

Cigaretės, cigarai, pypkės ir kaljanas – visi rūkymo būdai sukelia antrinį (pasyvų) rūkymą. 

Pašnekovė priminė, kad rūkantieji gali gauti nemokamą pagalbą ir terapiją Vilniaus visuomenės sveikatos biure, registruotis į metančiųjų rūkyti grupę galima ir elektroniniu būdu.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder