2021 m. kovo 5 d. 06:51 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

M. Laurinkus: Apie sudėtingą R. Karbauskio asmenybę ir neišvengiamą pralaimėjimą

(2)

2020-11-01, 14:59

Mečys Laurinkus, lrytas.lt

M. Laurinkus: Apie sudėtingą R. Karbauskio asmenybę ir neišvengiamą pralaimėjimą nuotrauka, foto

© T. Bauro nuotr.

Reklama

Kol kas neįdomu rašyti apie naujai išrinktą Seimą ir valdžią. Koalicijos formuotojai kalba abstrakčiai, aptakiai, derybose daug šneka apie programas, nors iš tikrųjų galvoja apie postus. Partijų programų neprireikė dvidešimt metų (jos dar šiek tiek rūpėjo prieš stojant į ES), neprireiks ir toliau. Koalicijos Lietuvoje sudaromos ne pagal idėjų ar programų panašumą, o pagal santykių tarp susitariančių pobūdį, modus vivendi.

Jokia paslaptis, jog bendraujant R.Karbauskis yra sudėtinga asmenybė ir tai iš dalies turėjo nemažai įtakos valstiečių santykiams su žiniasklaida, opozicija, Prezidentūra, kuriai gana ilgai vadovavo bendravimo prasme ne mažiau komplikuotas personažas.

Psichologinis aspektas labiau nei ekonominė, socialinė ar kultūros politika lėmė ir rinkimų rezultatus ne valstiečių naudai. O kadangi R.Karbauskis sugebėjo susipykti ir su žiniasklaida, kitokių rezultatų ir nereikėjo laukti. Tik nuo žiniasklaidos priklauso, ką akcentuoti, pavyzdžiui, asfaltuotą kelią prie S.Skvernelio namo ir to paties nematyti prie D.Grybauskaitės naujo būsto.

Ketverius metus R.Karbauskis buvo akėjamas dėl trąšų iš Rusijos, o kažkada ypač glaudūs verslininko B.Lubio santykiai su „Gazprom“ buvo giriami, nes naudingi Lietuvai. Ar, atmetus psichologinę komunikacinę sritį, galima iš valstiečių valdymo metų ištraukti ką nors pozityvaus ir reikšmingo?

Galima, ir ne taip mažai. Ekonomika augo ir „gerovės valstybė“, nors ir pamažu, kilo. Tai buvo pastebėta ir tarptautiniu lygiu, ir ne kartą Lietuva pagirta.

Galima opozicijos žodžiais sakyti, kaip tai, pavyzdžiui, darė A.Kubilius, jog ūkis augo nepaisant valdančiųjų pastangų, bet objektyviai dėl ekonominės politikos nedaug priekaištų rastųsi R.Karbauskiui ir S.Skverneliui.

Reklama

Ramu ir patikima buvo užsienio politikoje. Du procentai BVP, skirti NATO, palyginus su 0,8 proc. prieš dešimt metų, – didelis pozityvus ir patriotiškas žingsnis.

Kur kas didesnis dėmesys nei buvusių vyriausybių, net save vadinusių socialdemokratinėmis, buvo ir socialinėms problemoms. Gausios pensininkų organizacijos tai patvirtina, nors pensijoms iki ES vidurkio dar toli.

Iš muziejų, bibliotekų ir panašių kultūros įstaigų esu girdėjęs daug gerų žodžių R.Karbauskiui kaip Seimo Kultūros komiteto pirmininkui. Tuo metu svarstant, ar suteikti aukštesnį statusą baltų rekonstruojamai religijai, konservatoriais vadinami liberalai kalbėjo ne tik nepagarbiai, piktai, bet ir neteisingai.

Pagaliau valstiečiai suvaldė pirmąją COVID-19 bangą. Tai nėra vien mano asmeninė nuomonė. Gerai pasirodė sveikatos apsaugos ministras A.Veryga. Gal būsimas ministras bus dar geresnis, bet kol kas kitų valstybių fone mūsų valstybės krizės valdymo sistema, nors ir ne be trūkumų, nėra bloga.

Vis dėlto kokia valstiečių ateitis? Jie negalėjo neaptrupėti, nes turėjo nemažai atsitiktinių žmonių, Seimą matančių kaip laikiną darbo vietą. R.Karbauskis ir S.Skvernelis skelbia su bendražygiais būsiantys stipri ir konstruktyvi opozicija.

Tikiu, kad ne silpna, bet kad konstruktyvi – abejoju.

Reklama

Politinėje kovoje retai kas būna konstruktyvu. Pirmiausia konstruktyvumo prireiks opozicijos viduje.

Manau, nelengva bus susikalbėti R. Karbauskiui, G.Paluckui ir už Darbo partijos sąrašo vedlio stovinčiam V.Uspaskichui. Matysime daug politinių migracijų.

Bet tai nebus rytoj ar poryt, o ateinantį pavasarį. Po metų pasirodys ir laimėjusiųjų rinkimus tikrasis veidas. Ir jis bus visiškai ne toks, kokį dabar įsivaizduojame. Kas, kokie įvykiai jį formuos, nesunku numatyti.

Savaime suprantama, pagrindinis iššūkis liks banguojanti pandemija. I.Šimonytė ketina atsakyti geresniu krizės valdymo modeliu. Kol jo dar nėra, beprasmiška ir svarstyti. Nemanau, kad Lietuva eksperimentuos ir elgsis priešingai nei kitos Europos valstybės. Įtariu, jog bus ir visuotinas karantinas, ir netgi komendanto valanda. Ir tam pritars ir liberalai, nors kitokių būsimoje valdžioje ir nenusimato.

Tačiau naujoji valdžia gali susidurti su aplinkybe, kurios valstiečiai išvengė, – žmonių protestų gatvėse prieš apribojimus.

Kitose valstybėse tai jau vyksta. Ir protestai tramdomi be žodžio „atsiprašau“. Beje, masinės akcijos pastaraisiais metais vis labiau panašėja į nenuspėjamas stichines nelaimes.

Reklama

Ką iš tikrųjų reiškia „geltonųjų liemenių“ srautai? Agresyvūs protestai prieš apribojimus dėl pandemijos Vokietijoje? O Lenkijoje? Lietuvos žiniasklaida net vengia plačiau rodyti, kaip atrodo gyventojų pasipiktinimas valdžios sprendimais. (Įdomus Laisvės partijos atsakymas į klausimą, ar ji palaiko dabartinę konservatyvią Lenkijos vyriausybę. Geopolitika, „laisviečių“ manymu, esanti svarbiau už žmogaus teises.)

Jeigu Lietuvoje nepasitenkinimas įsisiūbuos iki vitrinų ar net Seimo langų daužymo (kartą tai jau yra nutikę), teks panaudoti ir vandens patrankas, ašarines dujas, gumines kulkas. Ir paaiškinti, kaip tai dera su žmogaus teisėmis, kurios ant laimėjusių rinkimus liežuvio – kas trečiame sakinyje.

Žinoma, suras žodžių pateisinti ir drakoniškas priemones.

Visuotinis griežtas karantinas daužys ekonomiką. ES pinigų maišas ne bedugnis. A.Kubilius, prabilęs apie diržų suveržimus, nors prieš balsavimą to galėjo ir nesakyti, vis dėlto pranešė apie visiškai tikėtiną realybę. R.Karbauskis dar gali ateityje pasidžiaugti, kad nereikėjo formuoti Vyriausybės. Sveikatos apsaugos ministro postas gali tapti pražūtingas bet kuriam politikui ir net partijai.

O kaip vyks ir pasibaigs politinės „piršlybos“ naujojoje koalicijoje? Tikėkimės, kad ne taip, kaip Žemaitės pjesėje „Trys mylimos“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Elfas

2020-11-01   18:19

IP: 185.11.26.161

Laurinkus mėgėjas maišyti pelus su grūdais.

Viktoras G.

2020-11-01   17:08

IP: 78.62.3.28

Atrodo, kad Laurinkus prognozuoja protestų neišvengiamumą. Bet ar nėra čia ir raginimo juos rengti?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Nuo COVID-19 paskiepyta buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Dalia Grybauskaitė paskiepyta nuo COVID-19 nuotrauka, foto

Visuomenės veikėjas Andrius Tapinas ketvirtadienį Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė daugiau nei...

A. Tapinas atnešė Seimo pirmininkei daugiau nei 400 tūkst. pavardžių sąrašą dėl T. V. Raskevičiaus nuotrauka, foto

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) duomenimis, medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančios įmonėmis galėjo...

STT: surinktais duomenimis medicines priemonėmis prekiaujančios įmonės galėjo neteisėtai laimėti viešųjų pirkimų už 3 mln. eurų nuotrauka, foto

Šiais metais Kaziuko mugės šurmulys gal ir nesklis miestų ir miestelių gatvėmis,...

Šv. Kazimiero dieną vardadienius švenčia tūkstančiai lietuvių nuotrauka, foto

Kovo 5-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Kovo 5-oji, penktadienis, 10 savaitė.Dangaus kūnai: saulė teka 6.58 val., leidžiasi 18.03...

Klaipėdoje spindėjo jaunosios lengvosios atletikos žvaigždutės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos lengvosios atletikos mokykloje (Taikos pr. 54) vykusiame Lietuvos jaunučių lengvosios atletikos...

Lietuvos laivyno 100-mečiui - paroda po atviru dangumi nuotrauka, foto

Jūrų muziejus, Lietuvos jūrų muziejus parodą, skirtą Lietuvos laivyno 100-mečiui, įkurdino po atviru dangumi....

Sukrėsti dėl berniuko mirties: kaip galėjo nutikti nelaimė nuotrauka, foto

Kriminalai, Telšių rajone kieme su broliu žaidęs ir pradingęs dviejų su puse metų...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Jūrų muziejus, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...