2021 m. sausio 17 d. 15:37 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Lietuvos banke ne tik geros algos. Ten rojus!

(3)

2020-07-11, 19:44

Danas NAGELĖ, Respublika.lt

Lietuvos banke ne tik geros algos. Ten rojus! nuotrauka, foto

Vitas Vasiliauskas

© „Vakaro žinių“ koliažas

Reklama

Sunku Lietuvoje surasti dar vieną tokią darbovietę, koks yra centrinis bankas. Jo valdybos narių mėnesio alga - 11 tūkst. eurų, valdybos pirmininko - per 12 tūkst. eurų. Pastarasis dar gauna ir 15 proc. algos dydžio priedą! Neatsiskaitytinai. Neskriaudžiami ir žemesnio rango darbuotojai.

Net vyr. specialistams mokama po daugiau nei pustrečio tūkstančio eurų. O kur dar įvairūs vakarėliai, nemokamos kinų peržiūros, pasilinksminimai su žinomais dainininkais ir t.t.?

Seimo dosnumas

Lietuvos banko valdybos narių alga negali viršyti 90 proc. valdybos pirmininko algos, o pastarąją reglamentuoja Lietuvos banko įstatymas. Pirmininko alga apskaičiuojama labai paprastai: 5 vidutinės kredito įstaigų darbuotojų (ne vadovų, o visų darbuotojų) algos (šiuo metu tai - 2377 eurai).

Tad pirmininko alga - apie 11,9 tūkst. eurų. Ir dar jam priklauso 15 proc. algos dydžio priedas išlaidoms atstovavimui užsienyje bei šalyje. O tai - dar apie 1800 eurų. Dabartinis valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, kaip ir jo pirmtakai, šią sumą gali naudoti neatsiskaitytinai. Kitaip tariant, gali juos leisti, kur tik užsimano.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Kęstutis Glaveckas gegužės pradžioje buvo įregistravęs pataisą (ją savo parašais parėmė 7 politiko kolegos), kuria pasiūlė kiek apkarpyti V.Vasiliausko algą - kad ji siektų nebe 5, bet 4 vidutinius kredito įstaigų darbuotojų algų dydžius. Be to, jis siūlė palikti 15 proc. priedą, tačiau jį naudoti V.Vasiliauskas turėtų atsiskaitytinai.

Tačiau jo inicijuotas projektas taip ir liko projektu.

Neskursta ir eiliniai


Lietuvos banko valdybos narių alga pirmąjį šių metų ketvirtį buvo 10 994 eurai. Įstaigos tinklalapyje be pirmininko nurodomi 3 valdybos nariai: V.Vasiliausko pavaduotojai Asta Kunijoši (Kuniyoshi) bei Raimondas Kuodis ir eilinis narys Marius Jurgilas.

Kiek uždirba kiti Lietuvos banko darbuotojai? Padalinių vadovų vidutinė alga - 3857 eurai, vyriausiųjų specialistų - 2685 eurai, vyresniųjų specialistų - 1792 eurai, specialistų - 1214 eurų, kvalifikuotų darbininkų - 1048 eurai. Sudėjus visų algas vidutinė - apie pustrečio tūkstančio eurų.

Lietuvos banko finansinėje ataskaitoje už 2019 metus teigiama, kad praėjusių metų pabaigoje įstaigoje faktiškai dirbo 617 tarnautojų, iš jų 42 - pagal terminuotas darbo sutartis (2018 m. pabaigoje - atitinkamai 583 ir 40). Dar 25 tarnautojai turėjo vaiko priežiūros atostogas ar nemokamas atostogas.

Iš nuobodulio nemiršta

Tačiau finansinėje ataskaitoje neminimos kai kurios įdomybės, susijusios su darbuotojų gerove.

Pavyzdžiui, jog darbuotojams organizuojamos įvairios šventės ir pramogos: perkami filmai ir rodomi darbuotojams, spektakliai darbuotojų vaikams, dukart per metus rengiami grandioziniai vakarėliai suaugusiesiems. Pavyzdžiui, pernykštis kalėdinis vakarėlis kainavo net 30 tūkst. eurų, mat buvo išsinuomota „Pramogų banko“ salė, stalai lūžo nuo maisto ir gėrimų, grojo ir dainavo Jurgis Didžiulis (valanda jo pasirodymo kaštavo 3,6 tūkst. eurų) ir t.t.

Kiek pigiau - apie 18 tūkst. eurų - pernai kainavo pavasarinis Lietuvos banko vakarėlis kaimo turizmo sodyboje.

Be to, pasirodo, banko darbuotojams perkamos šaudyklų, sporto treniruočių ir panašios paslaugos.

Dar viena keistenybė - Lietuvos bankas savo darbuotojams perka tonas maisto. Ir tik vienos privilegijos jie neteko. Iki 2009 m. darbuotojams buvo neleidžiama imti paskolų iš komercinių bankų (kad nekiltų interesų konfliktas, kad nebūtų paveikiami sprendimai ir pan.), todėl Lietuvos bankas jiems teikdavo paskolas 3-4 kartus mažesnėmis nei rinkose palūkanomis. Kaip „Vakaro žinioms“ sakė Lietuvos banko Organizacijos tarybos direktorius Tomas Kvaraciejus, paskolų savo darbuotojams Lietuvos bankas nebeteikia nuo 2009 m.T.Kvaraciejaus „Vakaro žinios“ pasiteiravo ir apie kitas banko keistenybes - maisto pirkimą, pramogų organizavimą ir t.t.

„Maisto produktai perkami ir naudojami patiekalų gamyboje. Už patiekalus visi Lietuvos banko tarnautojai moka patys. Esame išnagrinėję visus maitinimo paslaugos teikimo modelius ir šiuo metu esame apsisprendę teikti vidinę maitinimo paslaugą“, - paaiškino T.Kvaraciejus.

Sako, kad viskas normalu

O visokios pramogos esą priklauso pagal Lietuvos banko kolektyvinę sutartį su darbuotojais.

„Lietuvos bankas, kaip darbdavys, yra įsipareigojęs banko tarnautojams ir susitaręs su Lietuvos banko tarnautojų profesine sąjunga du kartus per kalendorinius metus organizuoti sporto ir kultūros renginius, šventinį renginį tarnautojų vaikams ar kitus sporto renginius.

Taip, per kalėdinį renginį Lietuvos banko tarnautojų vaikams buvo rodomas kino filmas.

Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso grėsmių ir masinių susibūrimų ribojimo, šiemet vasaros renginio tarnautojams atsisakyta.

Šaudyklos paslaugomis naudojasi mūsų organizacijos apsaugos darbuotojai, kurie, pagal galiojančias instrukcijas, privalo vykdyti šiam darbui nustatytus normatyvus, taip pat ir šaudymo. Skatindama sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą mūsų organizacija organizuoja sporto užsiėmimus tarnautojams. Karantino metu treniruočių nebuvo.

Šias išlaidas vertiname kaip darbdavio verčių paketo dalį. Pagrindinis tokių renginių tikslas yra puoselėti kolektyvo bendrumą, padedantį siekti bendrų organizacijos tikslų“, - teigė T.Kvaraciejus.

Lietuvos banko pramogų ir didelių algų šalininkai paprastai sako, kad visa tai - ne mokesčių mokėtojų sąskaita, nes bankas iš šalies biudžeto negauna nė cento. Atvirkščiai: kasmet iš uždirbto pelno į biudžetą perveda po keliolika milijonų eurų. Tačiau, logiškai mąstant, indėlis į biudžetą galėtų būti didesnis, jei ne milžiniškos išlaidos.

Reklama

Interviu su buvusiu Lietuvos banko valdybos nariu (2004-2013 m.) prof. Vaidievučiu GERALAVIČIUMI:- Ar normalu, kad Lietuvos banko vadovas gauna didesnę algą nei šalies prezidentas, beveik dvigubai didesnę nei premjeras?

- Mūsų centrinio banko vadovas - ne pirmas ir ne paskutinis, kuris gauna daugiau nei šalies prezidentas. Visų centrinių bankų vadovai gauna algas, didesnes nei šalių prezidentai: tiek Prancūzijoje, tiek Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje iš viso išskirtinė alga yra.

Mūsų komercinių bankų vadovai tikrai gauna daugiau nei po 10 tūkst. eurų, todėl būtų nerimta, kad kažkas vadovauja, kontroliuoja, bet gauna mažiau už kontroliuojamuosius. To negali būti. Seimas tokią algą patvirtino ir nieko čia nepaimprovizuosi. Vienintelė vieta improvizuoti - tie neatsiskaitytinai duodami pinigai reprezentacijai. Tačiau mūsų centrinio banko vadovo alga - antra ar trečia nuo galo Europoje.

- Prieš gerą dešimtmetį Lietuvos bankas saviems darbuotojams suteikinėdavo paskolas už palūkanas, 3-4 kartus mažesnes nei rinkoje. Būdavo atvejų, kai Lietuvos banko darbuotojai skolindavosi iš savos darbovietės ir paskui padėdavo indėlį į komercinį banką už daug didesnes palūkanas ir taip uždirbdavo?

- Taip, buvo taip ir tai buvo nenormalu. Todėl dabar tvarka ir pakeista. Dabar galima skolintis iš kur nori, tik ne iš Lietuvos banko. O ir anksčiau, ir dabar Lietuvos banko darbuotojai indėlius gali laikyti komerciniuose bankuose. Bet čia didelės rizikos dėl piktnaudžiavimo tarnyba, spaudžiant ir reikalaujant didesnių palūkanų, nematau. Juk eiliniai darbuotojai jokios įtakos neturi ir nieko negali išsiderėti. Tik aukštesni pareigūnai gali kažką išsiderėti, bet yra galimybė viską sukontroliuoti.

- Lietuvos bankas tonomis perka maistą savo valgyklos reikmėms...

- Kai dirbau Lietuvos banke, situacija buvo ta pati - irgi maistas būdavo perkamas. Turbūt buvo paskaičiuota, kad pirkti pačiam yra pigiau, nei samdyti žmones. Turbūt ir dabar padaryta kaštų ir naudos analizė, kurios dabar taip reikalaujama.

- O kaip vertinate visokias darbuotojams teikiamas nemokamas pramogas?

- Argi kitose institucijose to nėra? Ministerijose, žinybose? Yra. Jei ministerijos neberengs vakarėlių, Lietuvos bankas turbūt irgi neberengs. Ar tai prabanga? Manau, tai galima vertinti kaip tam tikrus „bonusus“.

Mes galime kiekvienam darbuotojui prie algos pridėti po 500 eurų ir nerengti vakarėlių, neduoti valgyti. Gal taip irgi gerai. Tačiau visose valstybinėse įstaigose yra „bonusai“. Vienos prie algos duoda mašiną, kitos - rengia vakarėlius, trečios - pigiau maitina. Į tai reikia žiūrėti kaip į atlyginimo dalį.

- Lietuvos bankas esą darbuotojus lepina ne mokesčių mokėtojų pinigais, nes iš biudžeto negauna nė cento. Tačiau jei mažintų išlaidas, galėtų didesnę pelno dalį skirti biudžetui.

- Taip ir yra, Lietuvos bankas pats uždirba, didžiąja dalimi investuodama savo atsargas. Ir dalį pelno skiria biudžetui. Kokią dalį - sprendžia Seimas.

- Beveik tiek pat, kiek V.Vasiliauskas, gauna ir LRT interneto vadovas...

- Oho! Nežinojau. Na, tada iš viso turime patylėti apie Lietuvos banko algas. Tikrai reikia atlaidžiau į jas žiūrėti, jei jau LRT sau leidžia mokėti tokias algas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pats

2020-07-12   08:52

IP: 185.11.26.161

Karbauskis sakė norėjo sumažinti Lt bankui algas, bet centrinis Europos bankas ar ten komisija pasakė kad negalima reguliuoti banko vadovu algu...gi rašo kad glavecko projektas guli stalčiuje...be to tokias babkes Lt valstybėje normalų rašyti iš uzdirbti, Lietuvos geležinkeliai ir daro balius apie 30atuk EUR kainuojančius, prezidentas ir linksniuojamas šeimas tiek neuždirba kai Lt bako zmones, LRT televizijos vadovai, miškų uredu vadovai, uosto vadovai, ir t.t. čia barakas....

AK

2020-07-12   01:52

IP: 172.69.190.76

Čia viskas "prie Karbauskio", gerb. abeli. Teoriškai.

Kop

2020-07-11   21:56

IP: 185.11.26.161

Zinoma pinigus geriau patiketi Karbauskiui, Karbauskis savo rinkimus grindzia kurstomu pykciu ir neapykanta. Istorija patvirtina kad tai baigiasi blogai, o ypac tiems kuria ja kursto.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Pirmieji draudimai rūkyti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos daugiabučių balkonuose įsigalios vasarį,...

Pirmieji draudimai rūkyti didmiesčių daugiabučių balkonuose įsigalios vasarį nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) mini 30-ąsias pajėgų įkūrimo...

Krašto apsaugos savanorių pajėgų 30-ųjų metinių proga – virtuali rikiuotė nuotrauka, foto

Trečiadienį minint Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas...

Vytautas Landsbergis niekam pasiduoti neketina nuotrauka, foto

Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Į pasakišką praeitį nukeliančios Lietuvos dvarų legendos nuotrauka, foto

SE, Tamsūs žiemos vakarai, kupini jaukumo ir šventiškos nuotaikos, - puikus metas sekti...

Kaip išlikti pozityviam ir sveikam? nuotrauka, foto

SE, Daugelis iš mūsų nori gyventi sveikai, ilgai ir kokybiškai, tačiau dažnai nežino,...

Pirmieji draudimai rūkyti didmiesčių daugiabučių balkonuose įsigalios vasarį nuotrauka, foto

Lietuva, Pirmieji draudimai rūkyti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos daugiabučių balkonuose įsigalios vasarį,...

Orientavimosi treneris Ričardas Tėvelis: "Miške jaučiuosi lyg žvėriukas" nuotrauka, foto

SE, "Neapsakomas jausmas dienas leisti miške, susilieti su gamta, tuomet jaučiuosi lyg žvėriukas....

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...