2019 m. birželio 27 d. 04:58 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Lietuva – tarp pavyzdingiausiai besilaikančių ES taršos reikalavimų

(4)

Lietuva – tarp pavyzdingiausiai besilaikančių ES taršos reikalavimų nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Lietuva yra tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių, kurios pavyzdingai vykdo prieš dešimtmetį priimtą Europos Sąjungos Aplinkos oro kokybės direktyvą.

Vis dėlto šalis vis dar lenkia ES vidurkį pagal dėl taršos prarastus sveiko gyvenimo metus, teigiama šią savaitę paskelbtoje Europos Audito Rūmų (EAR) ataskaitoje.

Joje Lietuva kartu su Baltijos kaimynėmis Latvija, Estija, su Airija ir Kipru minima kaip valstybės, kuriose 2016-aisiais nebuvo viršytos minėtoje ES direktyvoje nustatytos ribos dėl taršos kietosiomis dalelėmis, azoto ir sieros dioksidais.

„Visos 28 ES valstybės narės, išskyrus Estiją, Airiją, Kiprą, Latviją, Lietuvą ir Maltą, pažeidė vieną ar daugiau šių ribinių verčių“, – teigiama ataskaitoje, kurioje vertinti šalių stebėjimo stočių pateikti oro kokybės matavimai.

Audito rūmai konstatuoja, kad nepaisant pastangų, ES veiksmais, skirtais apsaugoti žmonių sveikatą nuo oro taršos, „nepasiekta numatyto poveikio“.

Anot ataskaitos, kasmet ES dėl oro taršos pirma laiko miršta apie 400 tūkst. žmonių – po daugiau nei tūkstantį žmonių per dieną ir tai 10 kartų viršija žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičių. Be to pažymima, kad dėl taršos patiriama šimtai milijardų eurų su sveikata susijusių išorės kaštų.

„Tačiau į šiuos svarbius žmogiškuosius ir ekonominius kaštus vis dar neatsižvelgiama vykdant atitinkamus veiksmus visoje ES“ – įspėja auditoriai. Jie priduria, kad oro teršalai, pavyzdžiui, kietosios dalelės, azoto dioksidas ir pažemio ozonas yra „daugumos pirmalaikių mirčių priežastis“, o didžiausias pavojus kyla žmonėms miestų teritorijose.

Europos Audito Rūmų pateiktais duomenimis, Lietuva pagal prarastus sveiko gyvenimo metus dėl aplinkos taršos lygiuojasi su valstybėmis, kurios siejamos su prasta oro kokybe, pavyzdžiui, Indija ir Kinija. Nurodoma, kad dėl taršos Lietuvoje šimtui gyventojų tenka 1,5 prarastų sveiko gyvenimo metų.

Pagal šiuos rodiklius, prasčiausia situacija ES yra Bularijoje (2,5 prarasti sveiko gyvenimo metai 100 tūkst. gyventojų), Čekijoje, Latvijoje (beveik 2 prarasti metai).

„Pastaraisiais dešimtmečiais ES politikos prisidėjo prie išmetamų teršalų kiekio mažinimo, tačiau oro kokybė nepagerėjo tuo pačiu lygiu, ir ji vis dar turi didelį poveikį visuomenės sveikatai“, – pranešime spaudai teigė už ataskaitą atsakingas Europos Audito Rūmų narys Januszas Wojciechowskis (Janušas Voiciechovskis).

Auditoriai taip pat teigia, kad nors išmetamų oro teršalų kiekis mažėjo, dauguma valstybių narių vis dar nesilaiko ES oro kokybės standartų ir nepakankamai imasi veiksmingų veiksmų, skirtų pagerinti oro kokybę.

Ataskaitos rengėjai rekomenduoja Europos Komisijai iki 2020-ųjų imtis aktyvesnių veiksmų dėl taršos, t.y. dalintis valstybių, sėkmingai įgyvendinusių taršos reikalavimus, skyrusių lėšų ilgalaikėms ir trumpalaikėms oro kokybės gerinimo priemonėms, pavyzdžiu

Taip pat rekomenduojama iki 2022-ųjų atnaujinti Aplinkos oro kokybės direktyvą įvertinant galimybę atnaujinti ES ribines ir siektinas taršos vertes, patikslinti reikalavimus nustatant pramonės ir eismo matavimo stočių vietą, suteikti galimybę EK reikalauti valstybių įrengti papildomus taršos stebėjimo punktus. Siūloma didinti visuomenės sąmoningumą ir informuotumą dėl taršos ir jos poveikio.

Žymos: tarša

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Teršėjas

2018-09-17   16:10

IP: 88.119.253.75

KĄ? Įžnybkite man. Panašu, kad ataskaita suchaltūrinta

2018-09-17   11:59

IP: 88.119.192.25

Gerbiamieji, ar žinote, jog Lietuva pagal automobilių skaičių, tenkantį vienam gyventojui, yra antroje vietoje po Liuksemburgo? Todėl nėra ko ypatingai nusiraminti dėl oro taršos, žinant, kad jaugi iškirsta pusė Lietuvos gražiausių girių ir todėl tiesiog nyksta gamtos natūralieji deguonies gamintojai - MEDŽIAI

Gintaras

2018-09-17   08:26

IP: 78.57.233.217

Paskaitykit šio straipsnio antraštę dar kartą. Po to paskaitom to paties straipsnio citatą "Europos Audito Rūmų pateiktais duomenimis, Lietuva pagal prarastus sveiko gyvenimo metus dėl aplinkos taršos lygiuojasi su valstybėmis, kurios siejamos su prasta oro kokybe, pavyzdžiui, Indija ir Kinija."

Nematot jokio prieštaravimo? Bent jau žinom savo situaciją, o juk galėjo nutylėt. Geras žurnalistas, geras...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Nuo liepos 1 d. įsigalios nauja vizų išdavimo tvarka į Kaliningrado sritį...

Oficialu:  į Kaliningrado sritį - nemokamos vizos nuotrauka, foto

Trečiadienį Ministrų kabinetas pritarė kadenciją baigiančiai prezidentei Daliai Grybauskaitei skirti rentą. Ji...

D. Grybauskaitės renta sieks 3690 eurų per mėnesį nuotrauka, foto

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas paskutinį kartą dirigavo...

Stasys Jakeliūnas įvardijo kaltus dėl krizės nuotrauka, foto

Lietuvoje nuosaikiai didėja gyventojų optimizmas dėl finansinės ateities. SEB banko užsakymu atlikto...

SEB banko tyrimas: Lietuvoje stiprėja optimistinės nuotaikos nuotrauka, foto

Rūkytos žuvies mėgėjai Palangoje turi kuo džiaugtis nuotrauka, foto

Vasara, Lietuviams poilsis prie jūros neatsiejamas nuo vieno produkto - rūkytos žuvies. Tiesa,...

Karščiausią dieną nustebino pliaže pamatytas reginys nuotrauka, foto

Vasara, Sinoptikai prognozuoja, kad trečiadienis net ir pajūryje gali būti ypatingas – tikėtini...

Klaipėdos irkluotojų pergalės Šiauliuose nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vyko atviras Lietuvos jaunučių čempionatas, Lietuvos irklavimo federacijos II taurės etapas...

Palangos paplūdimyje - kovos už gyvybę nuotrauka, foto

Kriminalai, Palangoje - kraupi poilsiautojo mirtis. Sekmadienį vandenyje vyrą pastebėjo ir ištraukė paplūdimyje...

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...