2020 m. lapkričio 26 d. 09:25 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Lenkijai - milijardinis Lietuvos ieškinys

2019-08-22, 07:38

Danas NAGELĖ

Lenkijai - milijardinis Lietuvos ieškinys nuotrauka, foto

Lenkijos prezidentas Andžejus Duda turbūt net neįtaria, kad Lietuvoje yra asmenų, norinčių jo šaliai pateikti 5 milijardų eurų ieškinį.

© EPA-Eltos nuotr.

Reklama

Trečiadienį Seimo Peticijų komisija rengia posėdį, kurio metu diskutuos dėl kone dešimties visuomenės iniciatyvų. Kai kurios jų - atskirų piliečių bandymai daryti įtaką teisės aktų pakeitimams, kurie būtų naudingi jiems asmeniškai, o kai kurie savo užmojais turėtų apstulbinti ne tik mus, bet ir visą pasaulį.

Pavyzdžiui, viena peticija norima iš Lenkijos išsireikalauti kompensaciją už padarytą žalą okupavus Vilniaus kraštą. Jei peticijai kartais pritartų Seimas, Lietuvos ieškinys Lenkijai būtų 5 mlrd. eurų dydžio.

Pirmas klausimas, kurį rytoj svarstys Peticijų komisija - dėl Leonido Maksimovo prašymo „Dėl Lenkijos okupuoto Vilniaus krašto“. Prašymas intriguoja ne tik savo pavadinimu, bet ir turiniu.

„Pilietis nori, kad Seimas priimtų nuostatą, jog nuo 1919 metų Lenkijai okupavus Vilniaus kraštą buvo daromi nusikaltimai žmonijai ir padaryta 5 mlrd. eurų žala.

Tačiau pareiškėjas konkrečiai nenurodo, kokius įstatymus reikia keisti, o teikiant peticiją tai yra privaloma.

Pareiškėjas sako, kad lenkai mus okupavo 1919 m. ir privalo mums atlyginti 5 mlrd. eurų žalą. Būtų neblogai, tai - daugiau nei pusė metinio Lietuvos biudžeto“, - juokėsi Peticijų komisijos pirmininkas Petras Čimbaras, atsisakęs ką nors plačiau komentuoti, nes to daryti jis neturi teisės, kol savo verdikto nepareiškė visa komisija.

Tačiau, anot politiko, „truputį kvepia absurdu“, nes nėra net paaiškinta, iš kur paimti tokie skaičiai. Be to, P.Čimbaras garantuoja, kad, priėmus tokį įstatymą, santykiai su Lenkija, švelniai tariant, nepagerėtų.

„Turiu visą medžiagą, tačiau kol nėra komisijos sprendimo, negaliu viešinti informacijos. Galiu tik bendrais bruožais pasakyti, kokie klausimai bus svarstomi.

Reklama

Štai viena iš peticijų - dėl vieno pareiškėjo kreipimosi, kad Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis būtų pripažintas faktiniu Lietuvos valstybės vadovu, prašoma priimti atitinkamą konstitucinį įstatymą.

Tegaliu pasakyti, kad žmogus nori mirusį teisės aktą paversti kūnu ir vėl jį numarinti. Toks būtų mano komentaras. Tai būtų teisė į neteisę. Kokia nauda iš to būtų profesoriui - ar tik garbė, ar ir prezidento renta ir panašiai - irgi negaliu komentuoti, kol neįvyko posėdis“, - sakė P.Čimbaras.

Komisiją pasiekė ir kelių pareiškėjų peticija „Dėl priemonių ginti žmogaus teises į aplinką be tabako dūmų“. Pasirodo, piliečiai nori, kad teisės aktais akcizai rūkalams būtų diferencijuojami pagal jų daromą žalą - juo didesnė žala, tuo didesni akcizai.

„Žala priklausytų nuo tabako gaminių stiprumo ir panašiai. Panašiai buvo teiktas siūlymas diferencijuoti ir narkotikus pagal jų žalą“, - priminė politikas.

Seimo nario teigimu, keistas yra ir siūlymas keisti Konstitucijos 7 bei 107 straipsnius, įrašant, kad negalima vogti, klastoti dokumentų.

„Tačiau nei Peticijų įstatymas, nei joks kitas teisės aktas nesuteikia teisės Peticijų komisijai siūlyti keisti Konstituciją“, - akcentavo P.Čimbaras.

Komisijos pirmininkas teigė, kad rytoj bus svarstomas ir vieno žmogaus siūlymas keisti vieną Civilinio kodekso nuostatą.

„Žmogus ar tai iš tėvo, ar tai iš mamos paveldėjo turtą su skolomis. Kai žmogus paveldi turtą, atsako ne tik už jį, bet ir už su turtu paveldėtas skolas. Pareiškėjas skolų neatidavė, todėl antstoliai jį iškrausto iš buto.

Pareiškėjas siūlo nustatyti, kad skolą, paveldėtą su turtu, atiduoti nebūtų privaloma. Deja, per peticijų teisę žmonės dažnai nori išspręsti asmenines problemas. Maždaug 70 proc. peticijų yra susijusios su privačiais interesais“, - apgailestavo P.Čimbaras.

Politikas sako, kad dažnai žmonės, norėdami išspręsti asmenines problemas, piktnaudžiauja peticijų teise net nesuvokdami, kaip tos peticijos turi būti rengiamos.

„Tarkime, jūs esate pasiėmęs keliasdešimties tūkstančių eurų paskolą iš banko būstui pirkti ir nenorite jos atiduoti. Tačiau visuomenė dažnai nesupranta, kas yra peticija. Peticija vadinamas viešas raginimas, pavyzdžiui, išreikšti nepasitikėjimą Petru Čimbaru ir dėl to surenkami parašai.

Tačiau tai neturėtų jokios juridinės galios. Bet yra ir peticijų, turinčių juridinę galią, nes visuomenė turi turėti teisę dalyvauti teisės aktų keitime. Pavyzdžiui, jūs norite, kad alkoholis būtų pardavinėjamas nuo vidurnakčio.

Tokią peticiją galima teikti, nurodant, kokio įstatymo, kokio konkrečiai straipsnio dalį reikėtų keisti. Tačiau jei jūs pateiksite peticiją, kad nenorite atiduoti skolos bankui, tokia peticija nebus pripažinta peticija, jei nebus nurodyta, kokį įstatymą dėl to reikėtų keisti.

Kitaip tariant, pavyzdžiui, kokio nors įstatymo 58 straipsnyje rašoma, kad skolą būtina grąžinti. Jūs, nenorėdamas grąžinti, turite pateikti peticiją, siūlančią straipsnį papildyti antru punktu, kad skolą grąžinti neprivaloma“, - paaiškino P.Čimbaras.

Pasak parlamentaro, šių niuansų peticijų pateikėjai dažniausiai nežino, todėl per 7 jo vadovavimo komisijai metus tik kelios peticijos virto teisės aktais, patvirtintais Seimo.

Reklama

Dažniausiai tie pakeitimai būna ne itin reikšmingi - pavyzdžiui, dėl kokios nors dienos paskelbimo atmintina.

O reikšmingiausia peticija, virtusi įteisintu projektu, buvo susijusi su siūlymu motinystės išmokas grąžinti į ikikrizinį lygį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių,...

Jus nori atleisti iš darbo? Darbo inspekcija pataria, kokių skubių veiksmų imtis nuotrauka, foto

Dėl koronaviruso pandemijos apribojus keliones, netoli sienų su kaimyninėmis valstybėmis gyvenantys...

Apribotos kelionės keičia pasienio gyventojų apsipirkimo įpročius nuotrauka, foto

Ketvirtadienio naktį eismo sąlygas sunkins plikledis, įspėja Automobilių kelių direkcija.

Kelininkai įspėja: naktį laukite plikledžio nuotrauka, foto

Registrų centrui nuo spalio pradėjus taikyti naujus įkainius, išaugo mokesčiai, ypač...

Mažinami mokesčiai už paveldimą ar dovanojamą turtą nuotrauka, foto

Prisiekė nauji Tarybos nariai nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien Klaipėdos miesto Tarybos posėdyje priesaiką davė du nauji Tarybos nariai –...

Miestui dovanota eglė - pakeliui į Teatro aikštę nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienio rytą buvo pradėti kalėdinės miesto eglės kirtimo darbai. Liepojos gatvėje esanti...

Jus nori atleisti iš darbo? VDI pataria, kokių skubių veiksmų imtis nuotrauka, foto

Euras, Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių,...

Šiuo metu vyksta Klaipėdos miesto tarybos posėdis nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien, spalio 29 d., 9.00 val. prasidėjo 20-asis Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdis.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 25 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...