2021 m. sausio 16 d. 08:45 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Kurios kalėdinės dovanos vaikus džiugina labiausiai?

Kurios kalėdinės dovanos vaikus džiugina labiausiai? nuotrauka, foto

Svarbiausia – laikas kartu ir santykis, kuriamas su kiekvienu šeimos nariu.

© Asociatyvi Eltos nuotr.

Reklama

Kol tėvai suka galvą, kokiomis kalėdinėmis dovanomis šįkart priblokšti savo vaikus, patys vaikai sako, kad niekada nenuvilianti dovana – ta, kurią pagamino pats dovanojantysis. O psichologai pataria, kad dovanų pirkimo karštinė gali būti puiki proga vaikus mokyti ne tik imti, bet ir duoti – įtraukiant juos į dovanų paieškas artimiesiems ir draugams.

Erudito licėjaus mokytojų komanda (Daiva Jankauskienė, Justinas Visickas ir Rūta Žiaunienė) nusprendė išsiaiškinti, ką patys vaikai mano apie kalėdines dovanas, ir atliko 175 mokinių apklausą, kurioje dalyvavo 7 -14 metų vaikai. 

70 % apklaustųjų tvirtino niekada negavę dovanos, kuri juos būtų nuvylusi. Kas galėtų nuvilti?

Pasak vaikų, tai galėtų būti nepanaudojami daiktai, drabužiai ir saldainiai. Įdomu tai, kad jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikų ir vyresniųjų klasių moksleivių nuomonės buvo vieningos.

Vardindami labiausiai pradžiuginusias dovanas, vaikai minėjo pačius įvairiausius dalykus: nuo informacinių technologijų, žaislų iki pramogų ir pinigų. Pradinių klasių moksleiviai teigė, kad labiausiai vertina pramogas (31 %) ir daiktus (30 %).

Pagrindinės mokyklos mokiniai labiausiai vertina Kalėdoms gavę daiktus (52 %), pinigus ir pramogas (po 18 %).

Reklama

Vis dėlto labiausiai mokytojus nustebino tai, kad net 93 % apklaustųjų apsidžiaugtų gavę dovanų paties dovanotojo pagamintą daiktą. Kai kurie respondentai papildė atsakymą komentaru, kad svarbiausia, jog tokia dovana – iš  širdies.

Kaip nepadaryti meškos paslaugos savo atžalai?


Vis dėlto psichologai perspėja, kad tėvai iš didelės meilės ir noro įtikti savo vaikui gali padaryti didelę meškos paslaugą ir apsunkinti savo santykius su atžalomis.

Kalnai dovanų visus metus, dar padvigubėjantys per Kalėdas, gali pakenkti vaiko savivertei. Vaikų sąmonėje pradeda formuotis suvokimas, kad jų vertė matuojama materialiais dalykais: kuo daugiau dovanų gaunu – tuo esu vertingesnis, tuo geriau jaučiuosi.

Erudito licėjaus psichologė Rūta Žiaunienė pabrėžia, kad ilgalaikis savęs vertinimas grindžiamas stipria tapatybės prasme, o ne materializmu. „Pasauliniai tyrimai rodo, kad nėra jokio ryšio tarp materialių turtų ir savigarbos ar laimės.

Tiesą sakant, vaikai, turintys mažiau materialinių turtų, tačiau puoselėjantys teigiamus santykius su tėvais ir bendraamžiais, pasitiki savimi labiau,“ – pastebi Rūta.

„Išmokykite vaiką duoti, ne tik imti. Įtraukite jį į dovanų paieškas draugams, artimiems žmonėms. Vaikai, kurių tėvai skatina dovanoti kitiems, jaučia stipresnį bendruomenės jausmą ir tarpusavio ryšį,“ – teigia psichologė.

Svarbus ne tik dovanojimo momentas: kartu ieškodami dovanos artimam žmogui, galvojame apie jį, kas jam patiktų ir kaip jį galima pradžiuginti. Taip po truputį prisidedame prie vaikų empatijos ugdymo.

Svarbiausia – laikas kartu

Kalėdos daugumai apklaustųjų mokinių (69 %) asocijuojasi su buvimu šeimoje. Juk svarbiausia – laikas kartu ir santykis, kuriamas su kiekvienu šeimos nariu. Kai santykiai šeimoje puoselėjami – dovanų paieška tampa ne rūpesčiu, o džiaugsmingu užsiėmimu.

„Atminkime, kad prasmingos, pačių jūsų pagamintos dovanos ar šalia nupirkto daikto pridėta jūsų kurta poezija sukurs prisiminimus, kurie truks ilgiau nei AA baterijos,“ – pataria Rūta.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

COVID-19 sergantis vilnietis, be kaukės nuėjęs į parduotuvę, nubaustas areštu, penktadienį pranešė...

COVID-19 sirgęs ir į parduotuvę be kaukės nuėjęs vyras nubaustas areštu nuotrauka, foto

Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Prieš Petrą Gražulį buvo pradėta byla dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Buvusi jo...

Gražulis paaiškino, kodėl pasiimdavo savo padėjėjos atlyginimą: moteris turėjo silpnybę greitai išleisti pinigus nuotrauka, foto

COVID-19 sirgęs ir į parduotuvę be kaukės nuėjęs vyras nubaustas areštu nuotrauka, foto

Lietuva, COVID-19 sergantis vilnietis, be kaukės nuėjęs į parduotuvę, nubaustas areštu, penktadienį pranešė...

Bronius Markauskas: "2020-ieji. Geresni ar blogesni, bet įsimintini" nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2020-ieji visų atmintyje pirmiausia išliks kaip COVID-19 metai. Mes susidūrėme su problema,...

Šeštadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Paskelbti „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai 2020“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienio vakarą Klaipėdos sporto bendruomenė sužinojo, kas tapo „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...