Dabartinė politinė krizė Sakartvele, kai, panaudojus ašarines dujas, buvo suimtas ...
Lietuva
Kontrabandinis gintaras maitina valstybę
Muitininkų konfiskuotas gintaras parduodamas viešuose aukcionuose ir konkursuose, kuriuose gali dalyvauti visi norintieji.
© Muitinės departamento nuotraukos
Reklama
Nors Lietuva išdidžiai save vadina gintaro šalimi, į kraštą iš kitų valstybių plūsta nelegaliai įvežamas Baltijos auksas.
Įdomu tai, kad konfiskuoto gintaro viešai skelbiamuose aukcionuose ar konkursuose galima įsigyti kartais net mažesne nei rinkos kaina. Muitinės departamentas „Lietuvos žinias“ informavo, kad šiemet kontrabandinio gintaro jau parduota už beveik 29 tūkst. eurų.
„Gintaro aukcione ar konkurse gali dalyvauti visi norintieji, įskaitant ir ne Lietuvos piliečius. Jį perka tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Didžiausias interesantų bumas buvo prieš keletą metų. Jei gintaro nepavyksta parduoti iš pirmo karto, jo pradinė kaina dažniausiai sumažinama 30 procentų. Nepardavus pakartotinai, ji vėl mažinama“, – dienraščiui pasakojo Muitinės departamento Sulaikytų prekių administravimo skyriaus Panevėžyje viršininkas Arentas Vingrys.
Pinigai – į biudžetą
Nelegaliai į Lietuvą įvežamo gintaro upės, matyt, neišseks niekada, nes gretimoje Kaliningrado srityje yra didžiausios pasaulyje šio Baltijos aukso kasyklos. Pastaruoju metu vis dažniau neteisėtai bandoma įgabenti ir Ukrainoje iškasto gintaro.
Praėjusį mėnesį muitininkai Nidos kelio poste sulaikė Rusijos pilietį, kuris gabeno 3 kilogramus gintaro dirbinių. Vyriškis juos buvo paslėpęs ne tik mašinoje įrengtame dvigubame dugne, bet ir supylęs į kojinę. Paslėptą krovinį sulaikius pareigūnams, pagal galiojančią tvarką, laukiama teismo sprendimo. „Gavus teismo sprendimą gintarą konfiskuoti, pirmiausia jis siunčiamas į muitinės laboratoriją ištirti, kur nustatomas tikslus prekės kodas, kiekis, frakcija. Vėliau gintarą vertina Muitinės departamento generalinio direktoriaus įsakymu sudaryta komisija, o ji atsižvelgia į tapačių ar panašių prekių rinkos vertę. Tada gintaras parduodamas per muitinės organizuojamą aukcioną arba konkursą. Prekė, kurios vertė viršija 17 tūkst. 500 eurų, realizuojama konkurso būdu. Jei konfiskuoto gintaro nustatyta vertė neviršija minėtos sumos, jis parduodamas aukcione“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo Muitinės departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Vitas Volungevičius.
Reklama
Informaciją apie konfiskuoto gintaro pardavimą ir konkursus galima rasti Muitinės departamento interneto svetainėje www.lrmuitine.lt (skiltyje „Skelbimai“). Norintieji dalyvauti aukcione turi pirkti dalyvio bilietą. Jei parduodamos prekės pradinė kaina siekia per 150 eurų, bilieto kaina – 14 eurų, jei mažesnė – 1 euras. Aukcionas įvyksta, jei dalyvauja ne mažiau kaip du dalyviai.
Per metus paskelbiama apie 50 aukcionų ir konkursų, kuriuose parduodamas ne vien gintaras. Kai kada, kai veikia parodos ar organizuojami vieši renginiai, konfiskuotos prekės parduodamos ir per juos. O aukcionai paprastai vyksta Panevėžyje, Sulaikytų prekių administravimo skyriuje.
„2018 metais gintaro žaliavos parduota už 28 tūkst. 706 eurus, o gintaro gaminių ir apdoroto gintaro – už 413,04 euro. Pernai gintaro žaliavos parduota už 19 tūkst. 698 eurus. Gauti pinigai pervedami į valstybės biudžetą“, – teigė V. Volungevičius.
Bumas praėjo
Anot muitininkų, palyginti su 2015–2016 metais, dabar susidomėjimas parduodamu konfiskuotu gintaru yra sumažėjęs. „Kontrabanda gabenamas įvairus gintaras: nuo smulkių, paveikslams naudojamų gabaliukų iki stambių grynuolių. Tai – ir įvairūs dirbiniai, ruošiniai papuošalams. Konfiskuotą gintarą muitinės laboratorijoje įvertina ekspertai. Žiūri, ar tai – ne padirbiniai, ar gintaras kokybiškas, grynas, o gal – presuotas, lydytas ir taip toliau. Atsižvelgiama į kainas rinkoje. Pagal tai nustatoma pradinė parduodamo gintaro vertė. Kai kada pavyksta parduoti tik iš ketvirto karto“, – pasakojo A. Vingrys.
Šiais metais konkurse pavyko parduoti net 53,850 kg konfiskuoto gintaro. „Tai buvo žaliava, tinkama apdirbti. Geros frakcijos luitai po 30–50 gramų. Pradinė viso kiekio kaina siekė 25 tūkst. 426 eurus, o buvo nupirkta už 25 tūkst. 500 eurų. Neseniai viename viešame renginyje Utenoje buvo pardavinėjamas smulkios frakcijos gintaras – 13,47 kg už 278 eurus. Deja, niekas jo nenupirko. Apskritai susidomėjimas gintaro aukcionais ar konkursais yra gerokai sumažėjęs. Prieš porą metų dalyvių būdavę daug, konkurentai noriai keldavo kainą. Buvo tarsi gintaro aukso amžius, kai pirkėjai juokaudavo, jog gintaro kaina prilygsta platinai“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo Muitinės departamento Sulaikytų prekių administravimo skyriaus vyresnysis inspektorius Audrius Mačiulis.
Reklama
Svarstoma, kad gintaro paklausos pokyčiai susiję su kinų verslininkais. Esą anksčiau jie milžiniškomis kainomis supirkinėję gintarą iš bet kur, nes neturėję ilgalaikės sutarties su kasykla ar kombinatu Kaliningrado srityje. Nuo 2017-ųjų rusai savo brangią žaliavą kinams ėmė pardavinėti dideliais kiekiais, todėl šie ir nebesidairo į kaimynines šalis. „Kinams mūsų prekeivių siūlomo gintaro nebereikia. O kontrabanda į mūsų šalį gintarą dažniausiai gabena Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos piliečiai. Lietuviai – itin retai“, – pabrėžė A. Mačiulis.
Paprašytas pakomentuoti, ar adekvačiomis pradinėmis kainomis muitininkai pardavinėja kontrabandinį gintarą, Pasaulio gintaro tarybos narys Kazimieras Mizgiris teigė, kad sukurta nebloga sistema. „Viskas priklauso nuo žaliavos kokybės. Prašyti po 2 eurus už gramą, kai parduodami 30–50 g dydžio nešlifuoti gintaro grynuoliai, yra normalu. Tuose aukcionuose tikrai ne per pigiai pardavinėjama. Žinoma, jei niekas nenuperka, kaskart skelbiant vis naują aukcioną, mažinant kainą po 30 proc., gintaro galima ir pusvelčiui įsigyti“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis.
Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.
Komentarai
Tavo komentaras
Šiandien VE.lt skaitykite
Lietuva
Lietuva kartu su kitomis bendramintėmis valstybėmis siūlo kurti palankias sąlygas Europos gamintojams...
Ketvirtadienį užfiksuotas naujas vasario 25-osios šilumos rekordas, pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Garsus Lietuvoje katalikų kunigas Algirdas Toliatas sukėlė pasipiktinimo audrą viso labo pasidalijęs...
Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.
Nuomonės, Paskelbta prieš 6 val.
Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.
Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.
Naujienos

Garsus Klaipėdos paralimpietis įkvepia savo pavyzdžiu

G. Nausėda - apie žaliuosius koridorius, ES...

Geriau neidealus bendrasis planas, nei ideali stagnacija (2)

Palaimintos lengvatos Klaipėdos verslui
Spektras
Savaitės lankomiausi
Daugiausiai komentuoti
- „Baudė“ A. Lukašenką, o nubaudė Klaipėdą ir... (18)
- Lauksargiuose iš 15 užsikrėtusiųjų 14 buvo jau... (5)
- Karantinas pratęstas iki balandžio, bet leista judėti... (papildyta)
- PSO paskelbė COVID-19 pandemijos pabaigos terminą (3)
- Nužudyti keturi vyrai (1)
- Skiepytis neatvyko daugiau nei 450 švietimiečių (5)
- „Baudė“ A. Lukašenką, o nubaudė Klaipėdą ir... (18)
- Oficialu: Baltarusija krovinius gabens per Rusijos uostus (16)
- Klaipėdoje svarstoma riboti patekimą į pajūrį net... (12)
- Klaipėdos pagalba sugniuždytam verslui: gyvybės pliūpsnis ar... (9)
- Didinti mokesčius sumaniusi Klaipėda: jei ras pritarimą,... (9)
- Gabrielius Landsbergis: suteikim Putinui šansą (9)
darius
2018-10-14 21:58
IP: 78.61.189.227
Ar deklaruojant nebutu priklausoma sumoketi muito mokesti, tai gal todel slepia, kad nemoketi muito?
as
2018-10-14 16:12
IP: 78.57.199.171
Tai nėra draudžiama įvežti į Lietuvą prekė, o kontrabanda pavirsta, nes slepiama nuo Rusijos pareigūnu. Manau, kad įvežant gintarą reikėtu jį deklaruoti o ne slėpti, ir tada jis taps legaliu. Žinoma, reikalingi važtaraščiai, sąskaitos, bet tai jau kitos problemos. O pareigūnai turėtu padėti legalizuoti krovinį, o ne turgų organizuoti.