2021 m. vasario 26 d. 03:54 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Kontrabandinis gintaras maitina valstybę

(2)

2018-10-14, 15:22

Denisas NIKITENKA, „Lietuvos žinios“

Kontrabandinis gintaras maitina valstybę nuotrauka, foto

Muitininkų konfiskuotas gintaras parduodamas viešuose aukcionuose ir konkursuose, kuriuose gali dalyvauti visi norintieji.

© Muitinės departamento nuotraukos

Reklama

Nors Lietuva išdidžiai save vadina gintaro šalimi, į kraštą iš kitų valstybių plūsta nelegaliai įvežamas Baltijos auksas.

Įdomu tai, kad konfiskuoto gintaro viešai skelbiamuose aukcionuose ar konkursuose galima įsigyti kartais net mažesne nei rinkos kaina. Muitinės departamentas „Lietuvos žinias“ informavo, kad šiemet kontrabandinio gintaro jau parduota už beveik 29 tūkst. eurų.

„Gintaro aukcione ar konkurse gali dalyvauti visi norintieji, įskaitant ir ne Lietuvos piliečius. Jį perka tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Didžiausias interesantų bumas buvo prieš keletą metų. Jei gintaro nepavyksta parduoti iš pirmo karto, jo pradinė kaina dažniausiai sumažinama 30 procentų. Nepardavus pakartotinai, ji vėl mažinama“, – dienraščiui pasakojo Muitinės departamento Sulaikytų prekių administravimo skyriaus Panevėžyje viršininkas Arentas Vingrys.

Pinigai – į biudžetą

Nelegaliai į Lietuvą įvežamo gintaro upės, matyt, neišseks niekada, nes gretimoje Kaliningrado srityje yra didžiausios pasaulyje šio Baltijos aukso kasyklos. Pastaruoju metu vis dažniau neteisėtai bandoma įgabenti ir Ukrainoje iškasto gintaro.

Praėjusį mėnesį muitininkai Nidos kelio poste sulaikė Rusijos pilietį, kuris gabeno 3 kilogramus gintaro dirbinių. Vyriškis juos buvo paslėpęs ne tik mašinoje įrengtame dvigubame dugne, bet ir supylęs į kojinę. Paslėptą krovinį sulaikius pareigūnams, pagal galiojančią tvarką, laukiama teismo sprendimo. „Gavus teismo sprendimą gintarą konfiskuoti, pirmiausia jis siunčiamas į muitinės laboratoriją ištirti, kur nustatomas tikslus prekės kodas, kiekis, frakcija. Vėliau gintarą vertina Muitinės departamento generalinio direktoriaus įsakymu sudaryta komisija, o ji atsižvelgia į tapačių ar panašių prekių rinkos vertę. Tada gintaras parduodamas per muitinės organizuojamą aukcioną arba konkursą. Prekė, kurios vertė viršija 17 tūkst. 500 eurų, realizuojama konkurso būdu. Jei konfiskuoto gintaro nustatyta vertė neviršija minėtos sumos, jis parduodamas aukcione“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo Muitinės departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Vitas Volungevičius.

Reklama

Informaciją apie konfiskuoto gintaro pardavimą ir konkursus galima rasti Muitinės departamento interneto svetainėje www.lrmuitine.lt (skiltyje „Skelbimai“). Norintieji dalyvauti aukcione turi pirkti dalyvio bilietą. Jei parduodamos prekės pradinė kaina siekia per 150 eurų, bilieto kaina – 14 eurų, jei mažesnė – 1 euras. Aukcionas įvyksta, jei dalyvauja ne mažiau kaip du dalyviai.

Per metus paskelbiama apie 50 aukcionų ir konkursų, kuriuose parduodamas ne vien gintaras. Kai kada, kai veikia parodos ar organizuojami vieši renginiai, konfiskuotos prekės parduodamos ir per juos. O aukcionai paprastai vyksta Panevėžyje, Sulaikytų prekių administravimo skyriuje.

„2018 metais gintaro žaliavos parduota už 28 tūkst. 706 eurus, o gintaro gaminių ir apdoroto gintaro – už 413,04 euro. Pernai gintaro žaliavos parduota už 19 tūkst. 698 eurus. Gauti pinigai pervedami į valstybės biudžetą“, – teigė V. Volungevičius.

Bumas praėjo

Anot muitininkų, palyginti su 2015–2016 metais, dabar susidomėjimas parduodamu konfiskuotu gintaru yra sumažėjęs. „Kontrabanda gabenamas įvairus gintaras: nuo smulkių, paveikslams naudojamų gabaliukų iki stambių grynuolių. Tai – ir įvairūs dirbiniai, ruošiniai papuošalams. Konfiskuotą gintarą muitinės laboratorijoje įvertina ekspertai. Žiūri, ar tai – ne padirbiniai, ar gintaras kokybiškas, grynas, o gal – presuotas, lydytas ir taip toliau. Atsižvelgiama į kainas rinkoje. Pagal tai nustatoma pradinė parduodamo gintaro vertė. Kai kada pavyksta parduoti tik iš ketvirto karto“, – pasakojo A. Vingrys.

Šiais metais konkurse pavyko parduoti net 53,850 kg konfiskuoto gintaro. „Tai buvo žaliava, tinkama apdirbti. Geros frakcijos luitai po 30–50 gramų. Pradinė viso kiekio kaina siekė 25 tūkst. 426 eurus, o buvo nupirkta už 25 tūkst. 500 eurų. Neseniai viename viešame renginyje Utenoje buvo pardavinėjamas smulkios frakcijos gintaras – 13,47 kg už 278 eurus. Deja, niekas jo nenupirko. Apskritai susidomėjimas gintaro aukcionais ar konkursais yra gerokai sumažėjęs. Prieš porą metų dalyvių būdavę daug, konkurentai noriai keldavo kainą. Buvo tarsi gintaro aukso amžius, kai pirkėjai juokaudavo, jog gintaro kaina prilygsta platinai“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo Muitinės departamento Sulaikytų prekių administravimo skyriaus vyresnysis inspektorius Audrius Mačiulis.

Reklama

Svarstoma, kad gintaro paklausos pokyčiai susiję su kinų verslininkais. Esą anksčiau jie milžiniškomis kainomis supirkinėję gintarą iš bet kur, nes neturėję ilgalaikės sutarties su kasykla ar kombinatu Kaliningrado srityje. Nuo 2017-ųjų rusai savo brangią žaliavą kinams ėmė pardavinėti dideliais kiekiais, todėl šie ir nebesidairo į kaimynines šalis. „Kinams mūsų prekeivių siūlomo gintaro nebereikia. O kontrabanda į mūsų šalį gintarą dažniausiai gabena Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos piliečiai. Lietuviai – itin retai“, – pabrėžė A. Mačiulis.

Paprašytas pakomentuoti, ar adekvačiomis pradinėmis kainomis muitininkai pardavinėja kontrabandinį gintarą, Pasaulio gintaro tarybos narys Kazimieras Mizgiris teigė, kad sukurta nebloga sistema. „Viskas priklauso nuo žaliavos kokybės. Prašyti po 2 eurus už gramą, kai parduodami 30–50 g dydžio nešlifuoti gintaro grynuoliai, yra normalu. Tuose aukcionuose tikrai ne per pigiai pardavinėjama. Žinoma, jei niekas nenuperka, kaskart skelbiant vis naują aukcioną, mažinant kainą po 30 proc., gintaro galima ir pusvelčiui įsigyti“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis.

Šią gintaro kontrabandą, slėptą net kojinėje, pavyko sulaikyti praėjusį mėnesį Nidoje.

Šią gintaro kontrabandą, slėptą net kojinėje, pavyko sulaikyti praėjusį mėnesį Nidoje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-10-14   21:58

IP: 78.61.189.227

Ar deklaruojant nebutu priklausoma sumoketi muito mokesti, tai gal todel slepia, kad nemoketi muito?

as

2018-10-14   16:12

IP: 78.57.199.171

Tai nėra draudžiama įvežti į Lietuvą prekė, o kontrabanda pavirsta, nes slepiama nuo Rusijos pareigūnu. Manau, kad įvežant gintarą reikėtu jį deklaruoti o ne slėpti, ir tada jis taps legaliu. Žinoma, reikalingi važtaraščiai, sąskaitos, bet tai jau kitos problemos. O pareigūnai turėtu padėti legalizuoti krovinį, o ne turgų organizuoti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Dabartinė politinė krizė Sakartvele, kai, panaudojus ašarines dujas, buvo suimtas ...

Žygimantas Pavilionis savarankiškai formuoja Lietuvos užsienio politiką? nuotrauka, foto

Lietuva kartu su kitomis bendramintėmis valstybėmis siūlo kurti palankias sąlygas Europos gamintojams...

G. Nausėda - apie žaliuosius koridorius, ES skiepų pasą nuotrauka, foto

Ketvirtadienį užfiksuotas naujas vasario 25-osios šilumos rekordas, pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Lietuvoje - naujas vasario 25-osios šilumos rekordas nuotrauka, foto

Garsus Lietuvoje katalikų kunigas Algirdas Toliatas sukėlė pasipiktinimo audrą viso labo pasidalijęs...

Kunigo A. Toliato atvejis, arba ką Lietuvoje sakyti nuo šiol draudžiama nuotrauka, foto

Žygimantas Pavilionis savarankiškai formuoja Lietuvos užsienio politiką? nuotrauka, foto

Lietuva, Dabartinė politinė krizė Sakartvele, kai, panaudojus ašarines dujas, buvo suimtas ...

Klaipėdos pagalba sugniuždytam verslui: gyvybės pliūpsnis ar kompresas „nabašnikui“ ? nuotrauka, foto

Nuomonės, Jau ištisus metus visame pasaulyje siautėjant pandemijai įvairiausio lygio valdžios ieško sprendimų,...

Išgelbėtas mariose skendęs žvejas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai skubėjo prie Kuršių marių.

Dėl Maldyvuose dingusios dukros kreipėsi į Kretingos policiją nuotrauka, foto

Kriminalai, Maldyvuose išėjusi nardyti pradingo 8 mėnesį nėščia lietuvė. Moters vyras mano, kad...

Nuomonės, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...