2019 m. liepos 20 d. 15:20 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Kaip mes išrinkome prezidentą

(2)

2019-06-02, 16:00

Olava STRIKULIENĖ, „Vakaro žinios“

Kaip mes išrinkome prezidentą nuotrauka, foto

© Eltos nuotr.

Reklama

Lietuvos prezidento rinkimus laimėjęs Gitanas Nausėda (65,86 proc.) surinko dvigubai daugiau balsų nei artimiausia varžovė Ingrida Šimonytė (32,86 proc.). Antrajame ture pirmavo visose rinkimų apylinkėse. Ir tik keliais procentais atsiliko nuo 2009 m. jau pirmame ture laimėjusios Dalios Grybauskaitės rekordo - 69,09 proc.

Šis rekordas kol kas neįveiktas. O ankstesniuose šalies prezidentų rinkimuose tarp realiausių kandidatų nebūdavo didžiulių atotrūkių. Sėkmę nulemdavo dešimties, o kartais - dar mažesnis procentų skirtumas. O 60 proc. ribą kol kas peržengė tik pirmasis atkurtos Lietuvos prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas, D.Grybauskaitė, o dabar - ir G.Nausėda. Sunkoka rasti tarp šių trijų asmenybių bendrą vardiklį. Bet, matyt, yra ar buvo kažkas bendro, kas piliečius taip sužavi, jog būtent už šituos, o ne kitus kandidatus puolė strimgalviais balsuoti. Protu tai jau nepaaiškinsi. Tai jau chemija.

Piliečiai socialinėse apklausose akcentuoja, kad šalies prezidentui būtinas sumanumas, patikimumas, ekonomisto patirtis ir darbas paprastų žmonių labui. Na, dar svarbu solidi laikysena, diplomatiškas elgesys, išvaizda. Bijau, kad apklausų dalyviai patys sau meluoja. Nes ekonomisto patirties bei diplomatiško elgesio kadaise netrūko Zigmui Balčyčiui, Kazimierai Danutei Prunskienei. Ir niekas negalėtų prikišti, jog Artūras Paulauskas ar Valdas Adamkus buvo nedailūs, nesolidūs, nepatikimi ar neišsilavinę. Ar būtų iš anksto pranešę, kad nedirbs paprastų žmonių labui. Visi jie žadėjo dirbti tam pačiam simboliniam, gerokai abstrakčiam labui. Tačiau 60 proc. vis vien nenuskynė. O trys prezidentai - populiarumo rekordininkai - būtų buvę išrinkti ir tuo atveju, jei būtų ne ekonomistai, bet chemikai. Nes juos renkant jau suveikdavo chemija. O su pasąmone nepasiginčysi. Pasąmonė ieško ne prezidento-žmogaus, bet prezidento - socialinio kompreso. Todėl virsmų laikais prezidentu galėjo tapti tik A.M.Brazauskas. Veikė raminamai. Iš jo dvelkė pasitikėjimas.

Bet kodėl akcentuojamas ekonomisto išsilavinimas? Juk ne įmonės sąskaitininką renka. Gal todėl, jog rinkimuose aktyviausiai balsuoja 65-74 m. ir vyresni rinkėjai. 55,66 proc. balsavusiųjų - moterys. Tokio amžiaus grupėje santykinai daugiau žmonių, kuriems rinkos ekonomika sukūrė ne vieną košmarą. Ir išvijo į užsienius vaiką. Todėl ekonomisto ar prityrusio vadybininko išsilavinimas sudievinamas. Atrodo, lengviau sukonstruoti kosminę raketą, nei nustatyti, kaip biržose kis akcijų kursai. Ar kiek turi mokėti mokesčių inspekcijai. Todėl neturtingos valstybės visada mieliau rinks į prezidentus ekonomistus nei filosofus. Nes rinkėjas pasąmonėje tikisi, kad ekonomistas ar patyręs vadybininkas jį geriau paglobos. O ką iš filosofų peši?

Ekonomistė D.Grybauskaitė pirmąkart buvo išrinkta jau prasidėjus ekonominei krizei. Irgi kaip nusiraminimas. Žmonės ją „pasičiupo“ kaip gelbėjimosi šiaudą. Be to, dar gerai nežinojo, koks tos moteriškės, sugrįžusios iš Briuselio, sunkokas charakteris. Nei į dukras tinkantis, nei į pusseseres. Bet po gana patižusios prezidentūros laikotarpio, širdys geidavo kažko nepatižusio. Energingo. Drausmingo. Rėksmingo. Tai ir gavo.

Tad G.Nausėdai teliko išlaukti savo valandos. Iškėlus sau uždavinį - nebūk panašus į D.Grybauskaitę. Būk kardinaliai priešingas. Nerėksmingas. Mandagus. Taktiškas. Veik RAMINAMAI. Nes Lietuvoje žmonės į S.Daukanto aikštę renka RAMINANČIUS. Skirtingais laikotarpiais aktualiausius. Pvz., jei Lietuvai grėstų maro epidemija, į prezidentus jau rinktume ne ekonomistą, bet epidemiologą. Užtektų jam pranešti, kad ne visi išmirsime. Jei grėstų visiškas perkaitimas, rinktume į prezidentus klimatologą. Kad praneštų, jog vis vien pas mus vėsiau nei Afrikoje.

Kas bus toliau? Ogi gerėsimės prezidentu. Koks aukštas, mandagus, protingas. Ekonomisto išsilavinimo jam ne kasdien prireiks, nes bus atsakingas už užsienio politiką. Prezidentai yra patys patikimiausi visuomenės veidrodžiai. Jei piliečiai šiame tarpsnyje pasirinko G.Nausėdą, vadinasi, šiame tarpsnyje nori ne sukrėtimų, ne reformų suiručių, bet POILSIO. Mandagaus, pagarbaus elgesio. Nes G.Nausėdos rinkėjas įsitikinęs, kad šis žmogus savo automobilio pavojingai „neužkištų“. O pėsčiųjų perėjoje mandagiai praleistų visas jau negreitai tursenančias babytes. Niekada nelįstų be eilės poliklinikoje. Visada pasisveikintų su įstaigos valytoja. Visuomenė pavargo nuo rėksmingų, neišauklėtų individų. O kai vėl užsimanys ko nors garsiai rėkaujančio, rinks ne G.Nausėdą.

Prezidento biografija

1964 m. gimė Klaipėdoje

1970-1981 m. mokėsi Klaipėdos 5-ojoje vidurinėje mokykloje, lankė Klaipėdos muzikos mokyklą, dainavo berniukų chore „Gintarėlis“

1982-1987 m. studijavo Vilniaus universiteto Pramonės ekonomikos fakultete

1987-1989 m. mokėsi aspirantūroje Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete

1990-1992 m. dalyvavo DAAD programoje Manheimo universitete, Vokietijoje

1992-1993 m. dirbo vyresniuoju mokslo darbuotoju Ekonomikos ir privatizacijos institute

1993 m. gavo socialinių mokslų daktaro laipsnį

1993-1994 m. Valstybinėje kainų ir konkurencijos tarnyboje dirbo Finansų rinkos skyriaus viršininku

1994 m. atliko politologijos praktiką Bundestage, Bonoje, Vokietijoje

1994-1996 m. dirbo Lietuvos banke omercinių bankų priežiūros departamento Metodikos ir analizės skyriaus viršininko pavaduotoju

1996-2000 m.- Pinigų politikos departamento direktoriumi

1998-2000 m. - Lietuvos banko Valdybos narys.

2000-2008 m. dirbo Valdybos pirmininko patarėju AB „Vilniaus bankas“

2008-2018 m. dirbo SEB banko prezidento patarėju, vyriausiuoju ekonomistu

Moka anglų, vokiečių, rusų kalbas

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Karolis

2019-06-03   09:34

IP: 185.11.26.161

Biografija turininga, tik ji nublanks kai Lietuvai pradės vadovauti remejai,tai yra verslininkai.

Klp

2019-06-02   20:12

IP: 185.11.26.161

Man neido.u biografija,man idomu kada mano sunus dir s Lidtuvoje o ne Eu kaip negras,man idomu nuo kada arba zodis seima bus kiekvienam name,bute,o ne senelis turi auginti vaika,kada jo tevai dirba Eu ir grysta tik sumoketi mokescius ir atgal.O vaikai kada isaugs tevams uzduos klausima kur jus buvot kada man buvo sunku,Grybauskaite sugadino zodi seima,gerai kad zmonem liko proto neisrinkti Simonyte,kuri irgi neturi seimos,judek Nauseda grazink mums musu vaiku,kurie kaip ir tevai pradeda dirbgi Eu

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Palankiausiai vertinamų Lietuvos politikų sąrašo viršūnėje įsitvirtino prezidentas Gitanas Nausėda.

Reitingai: lyderiai G. Nausėda ir konservatoriai nuotrauka, foto

Nesibaigianti drama dėl Seimo pirmininko pareigų privertė reaguoti ir opoziciją. Registruotas siūlymas...

E. Gentvilas: "Karbauskis nori kankinti Lietuvą“ nuotrauka, foto

Į Lietuvą ketvirtadienį pirmąkart atskrido pažangiausi amerikiečių naikintuvai F-35.

Į Lietuvą atskrido pažangiausi JAV naikintuvai F-35 nuotrauka, foto

Naujasis prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį Seimui pateikė Sauliaus Skvernelio kandidatūrą toliau eiti...

G. Nausėda pateikė Seimui S. Skvernelio kandidatūrą nuotrauka, foto

Pagerbė Jono Aušros indėlį į valstybingumą nuotrauka, foto

Klaipėda, Mažajai Lietuvai nusipelniusio kraštiečio Jono Aušros vardas įrašytas į Katyčių garbės piliečio...

Kontrolinėse rungtynėse „Atlantas“ įveikė „Miniją“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Atlanto“ futbolo klubas draugiškose rungtynėse įveikė „Minijos“ ekipą.

Klaipėdoje - sporto aikštynų atgimimas nuotrauka, foto

Sportas, Uostamiesčio moksleiviai atostogų metu džiaugiasi galimybėmis komfortiškai sportuoti lauke - Klaipėdoje atnaujinti...

Jaunieji menininkai rengs E. Balsio dainų programą nuotrauka, foto

Renginiai, Penktadienį, liepos 19 d., veiklą pradėjo dvi savaites truksianti Klaipėdos valstybinio muzikinio...

Klaipėda, Paskelbta prieš 19 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...