Ką reikia žinoti keliant valstybinę vėliavą?

Ką reikia žinoti keliant valstybinę vėliavą?

Lietuvos valstybės vėliava - kone svarbiausias valstybės simbolis. Vėliavos iškėlimas prie gyvenamųjų namų, įmonių ar kitų vietų demonstruoja pagarbą, meilę kraštui bei istorinį tapatumą. Tačiau dalis visuomenės nežino, kokių reikalavimų reikėtų laikytis keliant Lietuvos valstybės vėliavą ir kaip jie galėtų būti nubausti už nepagarbų elgesį su šiuo svarbiu valstybės simboliu. Po Valstybės dienos minėjimo liepos 6 d. "Vakarų ekspreso" redakcija sulaukė pranešimų apie nepagarbų elgesį su valstybės vėliava.

Remiantis Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos įstatymu, valstybinė vėliava prie visų privačių gyvenamųjų namų, daugiabučių, įmonių ar valstybinių institucijų privalo būti iškelta tris kartus per metus valstybės švenčių dienomis: Vasario 16-ąją (Lietuvos valstybės atkūrimo dieną), Kovo 11-ąją (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną) ir Liepos 6-ąją (Valstybės, arba Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo, ir Tautiškos giesmės dieną). Vėliava turi būti iškeliama 7 valandą ir nuleidžiama 22 valandą.

Įstatymas nurodo, kad Lietuvos valstybinė vėliava gali būti keliama ir kitomis švenčių ir atmintinomis dienomis bei viešųjų renginių proga, o Lietuvos piliečiai prie savo namų iškelti vėliavą gali ir asmeninių švenčių proga. Tačiau visais atvejais vėliava turi atrodyti estetiškai, atitikti keliamus reikalavimus.

Lietuvos heraldikos komisijos pirmininkė dr. Agnė Railaitė-Bardė, remdamasi Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymu, nurodo šiuos vėliavoms keliamus reikalavimus: "Lietuvos valstybės istorinė vėliava turi atitikti šių vėliavų spalvų etaloninį atvaizdą ir matmenis. Lietuvos valstybės vėliavos ir Lietuvos valstybės istorinės vėliavos audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5. Vėliavos turi būti tvarkingos, nenublukusios, neapibrizgusios, nesuplyšusios, nesuglamžytos, neišpurvintos ir pan. Iškeliamai ar pastatomai Lietuvos valstybės vėliavai turi būti skirta garbingiausia pagal heraldikos principus vieta."

Jei savivaldybė ar policija gauna skundą, kad pastebėta iškelta vėliava, kuri neatitinka keliamų reikalavimų, yra nublukusi, suplyšusi ar kaip kitaip susidėvėjusi, už jos iškėlimą atsakingas asmuo atsako įstatymų nustatyta tvarka.

Baudos

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato, kad panašaus pobūdžio nusižengimai užtraukia įspėjimą arba baudą juridinių asmenų, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, gyvenamųjų namų savininkams arba už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą atsakingiems asmenims nuo 10 iki 12 eurų ir baudą valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims - nuo 10 iki 16 eurų.

Už pakartotinius nusižengimus juridiniams asmenims, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, gyvenamųjų namų savininkams arba už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą atsakingiems asmenims nuo 12 iki 16 eurų ir valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims - nuo 16 iki 30 eurų.

Savivaldybė skundų negavo

Klaipėdos miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjas Saulius Valiulis pasakojo, kad dėl vėliavų, iškeltų per Liepos 6-ąją, Savivaldybė skundų negavo, nors yra tekę įspėti ar bausti nusižengėlius praeityje.

"Vėliava turi būti gerbiama, nenublukusi, nesuplyšusi. Vienu žodžiu, tvarkinga. Darome patikrinimus ir patys, taip pat darome patikrinimus pagal pranešimus, kuriuos gauname iš visuomenės. Kontroliuojame, kad žmonės keltų tvarkingas vėliavas.", - pasakoja miesto Savivaldybės tarnautojas.

Sunaikinti pagarbiai

Tačiau ką daryti, kai vėliava yra susidėvėjusi ir reikia ją sunaikinti? Juk Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas draudžia valstybės simbolių išniekinimą: vėliavos draskymą, plėšymą ar naikinimą. Ką daryti, kad nekiltų nesusipratimas?

Dr. A. Railaitė-Bardė teigia, kad vėliavą reikia sunaikinti pagarbiai. "Garbingiausia susidėvėjusią vėliavą yra sudeginti. Jei tokios galimybės nėra, reikia tokią vėliavą sukarpyti/supjaustyti į mažesnes dalis taip, kad ji būtų nebeatpažįstama kaip valstybės simbolis. Tokius vėliavos likučius tada galima ir paprastai išmesti", - rekomenduoja Lietuvos heraldikos komisijos pirmininkė.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder