2021 m. kovo 3 d. 11:38 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Gyventojų apklausoje - prisikėlę kuršiai

(1)

Gyventojų apklausoje - prisikėlę kuršiai nuotrauka, foto

STATISTIKA. Po šių metų gyventojų apklausos sužinosime, kiek lietuvių save priskiria kuršių tautybės atstovams.

© Deniso NIKITENKOS nuotr.

Reklama

Po dešimties metų Lietuvoje vėl pradėtas vykdyti visuotinis gyventojų surašymas šiemet pažėrė staigmenų.

Neseniai startavo Lietuvos statistikos departamento (LSD) vykdoma internetinė gyventojų apklausa, kurioje piliečių prašoma nurodyti, kokia yra jų gimtoji kalba, kiek užsienio kalbų moka, kokiai religinei bendruomenei bei tautybei jie save priskiria.

Būtent nedidelio klausimyno grafa apie tautybę ir sukėlė rezonansą, nes oficialiai galima nurodyti, jog esi kuršis, nors istoriškai ši vakarų baltų gentis laikoma išnykusia dar nuo XVI a. Įdomu ir tai, kad kitų senovinių bei išnykusiomis laikomų etninių, dabartinės Lietuvos teritorijoje buvusių grupių toje apklausoje nėra.

"Smagu, kad statistika leidžia tokią saviraiškos laisvę. Man asmeniškai patinka tas regioninis patriotizmas, pasireiškiantis savitumo akcentavimu. Duomenyse atsispindės nebūtinai realus etnosas ir jo paplitimas, bet to etnoso idėjos, kultūros sklaida. Tai rodo gyventojų savimonės kaitą, o tai įdomu vertinant ilgalaikėje perspektyvoje. Juk po kelių šimtų metų žmonės iš romantinių ar kitokių paskatų save pradeda sieti būtent su konkrečia gentine ar kitokia etnogrupe, išeidami iš nusistovėjusių etninio suskirstymo ribų", - "Vakarų ekspresui" komentavo kuršių gyvosios istorijos klubo "Pilsots" lyderis Benas Šimkus.

Sukurtas precedentas

2011 m. gyventojų surašymas buvo atliekamas tiesioginiu būdu apklausiant gyventojus bei dalyvaujant elektroninėje apklausoje. Šiais metais gyventojų surašymas atliekamas tik turimų administracinių šaltinių pagrindu - registrų duomenimis. Ne visus klausimus galima rasti registruose: tai klausimai apie kalbą ir tikėjimą. Atsakymus į šiuos klausimus Lietuvos gyventojai prašomi pateikti LSD elektroninėje svetainėje paskelbtoje apklausoje (https://surasymas.stat.gov.lt/) iki šių metų vasario 17 d.

Pildant dalį apie tautybę pateikiami pasirinkimo variantai, tarp kurių rasime ne tik lietuvius, žemaičius, aukštaičius, suvalkiečius bei dzūkus, bet ir kuršius. Šios karingos, vikingais vadintos genties teritorija XIII a. driekėsi nuo Rygos įlankos iki pietinių Klaipėdos ribų. Šiuolaikinės Lietuvos teritorijoje visos buvusios kuršių žemės dabar patenka į oficialiai pripažintus Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos etnografinius regionus. Patys kuršiai, kaip atskira etninė grupė, išnykę laikomi nuo XV-XVI a.

Reklama

Belieka gūžčioti pečiais bandant suprasti, kodėl renkantis tautybę buvo įrašyti kuršiai, tačiau nerasime kitų archajiškų bei jau išnykusių baltų genčių pavadinimų: skalvių, lamatų, žiemgalių, sėlių, jotvingių.

"Vakarų ekspresui" susisiekus su LSD Gyventojų statistikos skyriaus vedėja Vanda Vaitekūniene, ši paaiškino, jog buvo remiamasi 2011 m. vykdytos apklausos rezultatais.

"Tada buvo galima ranka patiems respondentams įrašyti savo tautybę. Kuršiais save įvardijo daugiau nei 5 žmonės, todėl nusprendėme šiemet įtraukti šią etninę grupę. Matyt, sėliais ar skalviais savęs neidentifikavo apklaustieji arba jų buvo labai mažai. Bendroje statistikoje tie, kurie save įvardys kaip kuršių, žemaičių, aukštaičių ir kitų etninių grupių atstovais, vis viena bus pažymėti kaip lietuviai. O išplėstiniuose duomenyse atsispindės jau tas etninės grupės pasirinkimas", - teigė ji.

Be kita ko, apklausoje galima pasirinkti ir prūsų (išnykusi gentis) bei lyvių (Latvijos teritorijoje, prie Rygos įlankos gyvenanti beveik išmirusi finougrų tauta) tautybes.

Žaidimo rimtumas

Oficiali galimybė įvardyti save kuršių tautybės atstovu sulaukė nemenko atgarsio: vieni tokią situaciją vadino žaidimu, jos rimtai nevertino, kiti gi įžvelgė istorinę galimybę praplėsti mūsų šalies etninių grupių akiratį.

Anot kuršių tyrinėtojo, akademiko, prof. Vlado Žulkaus, blogiau nuo to, kad statistikoje po 2021 m. apklausos rasis kuršių, nebus, tačiau rimtai vertinti tokių rezultatų esą nederėtų.

"Duomenyse atsispindės nebūtinai realus etnosas ir jo paplitimas, bet to etnoso idėjos, kultūros sklaida."

Reklama

"Panašu į savotišką žaidimą. Nėra tų kuršių likę. Galima kalbėti nebent apie kuršininkus: iš Latvijos Kuršo atsikėlusius žmones. Tokie gyveno Kuršių nerijoje, Šventosios apylinkėse. Yra ir dabar šventojiškių, kurie vadina save kuršininkais. Bet rasti gyvą kuršį - neįmanoma. Įdomu, pagal kokius požymius vertintum šią tautybę? Kalba - išnykusi, o ji yra vienas iš tautos ramsčių. Kaip ir papročiai, kultūra, net teritorija. Viso to nebėra. Nemanau, kad analizuodami šių metų surašymą mokslininkai ateityje rimtai vertins faktą, jog Lietuvoje dalis žmonių save įvardijo kuršiais", - "Vakarų ekspresui" sakė Klaipėdos universiteto profesorius.

Kita vertus, jis pripažino, kad ypač kuršių kultūros propagavimas pastaruoju metu patiria savotišką renesansą. Žinia, prie šios genties istorijos, materialinės kultūros sklaidos ženkliai prisideda ir klaipėdiečių klubas "Pilsots".

Jo lyderis B. Šimkus samprotavo, jog regioninio identiteto akcentavimas yra sveikintinas dalykas.

"Yra žemaitiškos, dzūkiškos dainos, aukštaitiška kalba, tarmės, protarmės, net Žemaitijos Kuršo, kaip regiono, išskyrimas. Visa tai mus sujungia į bendrą lietuvių tautą ir jokiu būdu nereiškia susipriešinimo. Sykiu ir nenuasmenina, nepadaro mūsų beveidžiais lietuviais, o sukuria savotišką genčių, etnosų sąjungą. Lietuvis - kuršis, lietuvis - žemaitis, lietuvis - dzūkas ir kt. Žymiai įdomiau tokioje Lietuvoje gyventi, kada turime ne iki galo globalizuotą, monolitinį kraštą", - teigė jis.

Anot rekonstruktoriaus, kuršiai, kaip etnosas, kuris rašytinių šaltinių statistikoje buvo iki XVI a., grįžta į tą statistiką jau XXI a.

"Tai yra svarbu, nes galbūt XXII a. istorikai nagrinės tokius reiškinius. Etninė grupė yra gyva tol, kol jai save priskiria pakankamai žmonių ", - svarstė B. Šimkus.

Reklama

Paskutinio gyventojų ir būstų surašymo 2011 m. duomenimis, Lietuvoje gyveno 154 tautybių žmonės. 2021 m. gyventojų surašymo ir apklausos duomenis tikimasi paskelbti anksčiausiai šį gruodį.

 

 

Žymos: kursiai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nord

2021-01-20   16:04

IP: 77.79.44.60

Lietuvos žiemgaliai irgi atkovojo teisę vadintis savimi apklausoje.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Lietuvai reikia stiprinti ekonominę diplomatiją ir plėsti atstovybių tinklą užsienyje, sako...

A. Armonaitė: stiprinsime ekonominę diplomatiją nuotrauka, foto

Prie vartotojų aljanso ieškinio automobilių dalijimosi bendrovei „CityBee“, kurios 110 tūkst....

Prie aljanso ieškinio „CityBee“ prisijungė apie 900 žmonių nuotrauka, foto

Tuometei prezidentei Daliai Grybauskaitei prieš trejus metus pateikus Seimui ratifikuoti Stambulo konvenciją,...

Seimo daugumos ryžtą dėl Stambulo konvencijos tirpdo visuomenės audros feisbuke nuotrauka, foto

Šalies didmiesčiuose trečiadienį rengiamos protesto akcijos Vyriausybės reikalaujant atnaujinti praktinį vairavimo mokymą...

Protestuotojai didmiesčiuose reikalaus atnaujinti vairavimo mokymą ir egzaminus nuotrauka, foto

NVSC informuoja apie kovo 2 dienos COVID-19 protrūkius nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus...

Aplinkosaugininkai aptiko pažeidėją, laikantį statomuosius tinklus nuotrauka, foto

Kriminalai, Vakar Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, turėdami informacijos,...

Jurga Lago: "Ir pavojingiausia išsigimusiam pasauliui tampa... demokratija" nuotrauka, foto

Nuomonės, Pamąstymai po FB posto FB, kur buvo daugybė puikių jūsų komentarų. Ir...

Pareigūnai rado, įtariama, vogtus vardinius rūbus ir avalynę nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai, vadovaujami Klaipėdos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...