G. Vaičekauskas sieks apsaugoti žurnalistus nuo persekiojimo už kritiką

G. Vaičekauskas sieks apsaugoti žurnalistus nuo persekiojimo už kritiką

Seimo narys Gintaras Vaičekauskas užregistravo Visuomenės informavimo įstatymo pataisą, kuria siekia apsaugoti žurnalistus nuo persekiojimo už kritiką. ESBO atstovas žiniasklaidos laisvės klausimais šią pataisą įvertino kaip itin reikalingą, siekiant užtikrinti žurnalistų nepriklausomumą nuo politinio spaudimo. Lietuvos žurnalistų sąjunga dar šių metų pradžioje kvietė Seimą inicijuoti teisės aktų pakeitimus kurie užtikrintų žurnalistų nepriklausomybę nuo politikų ar valdžios spaudimo, neteisėto persekiojimo už kritiką ir neleistų pažeidinėti pagrindinių visuomenės informavimo principų.

„Paradoksas – niekada nebūčiau pagalvojęs, kad valstybei stuktelėjus 100-ui metų, teks ginti profesiją, kuri garantuoja laisvę ir demokratiją šalyje. Tačiau atėjo metas ginti profesionalų žurnalistą: tą kuris atkakliai ieško tiesos ir sergi viešąjį interesą“, - sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos narys G. Vaičekauskas.

Visuomenės informavimo įstatymo pataisa siekiama stiprinti visuomenės ir valstybės tarnautojų atvirumą, ribojant piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi. Įstatymo projekte apibrėžiama, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) stebės, ar valstybės tarnybos darbuotojai laikosi įstatymo ir ar siekdami savo asmeninių interesų nepažeidžia jame nustatytų reikalavimų: nepersekioja viešosios informacijos rengėjų, platintojų ir žurnalistų.

„Lietuvos žurnalistai, kurie gina viešąjį interesą, yra šalies vertybė. Žurnalistai negali būti persekiojami už kritiką, todėl būtina įstatymais užtikrinti žurnalistų saugumą“, - sakė G. Vaičekauskas.

Už kritiką persekiojamų žurnalistų – apstu ir regioninėje žiniasklaidoje, ir nacionaliniuose kanaluose. „Socdarbietis“ Artūras Skardžius patyrė fiasko teisme, kuomet apskundė vieno didžiausių naujienų portalų žurnalistus – teismas nusprendė, kad teiginiai apie jį finansuojančių verslininkų protegavimą Seime yra pagrįsti. Širvintų rajono merė, taip pat „socdarbietė“, Živilė Pinskuvienė riboja žurnalistų teises savivaldybės posėdžiuose sodindama juos į „gardelius“ ir drausdama vaikščioti po salę, o regioninio portalo redaktorė merės buvo viešai žeminama posėdžio metu.

ESBO atstovo žiniasklaidos laisvės klausimais biuro vyresnysis patarėjas Andrey Rikhter, vertindamas įstatymo projektą pritarė, kad tokia įstatymo pataisa reikalinga siekiant užtikrinti žurnalistų nepriklausomumą nuo politinio ar vyriausybinio spaudimo ir neteisėto persekiojimo dėl kritikos.

„Manau, kad šios nuostatos įgalins tobulinti įstatymų numatytą dalijimąsi viešąja informacija su žurnalistais, tuo būdu užtikrinant žiniasklaidos laisvę Lietuvoje. Linkiu sėkmingai įgyvendinti šią iniciatyvą“, - teigė A. Rikhter.

Pasak parlamentaro G. Vaičekausko, persekiojimas už nuomonę ir viešąją kritiką Lietuvoje yra nusikaltimas prieš demokratiją, tačiau šiuo metu nėra numatytos aiškios atsakomybės tiems asmenims, kurie piktnaudžiauja savo tarnybine padėtimi, todėl įstatymo pataisa yra siekiama užkirsti kelią pagrindinių visuomenės informavimo principų pažeidimams.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder